kubilov

Edward D. Wood Jr. je možná právem některými filmovými kritiky hodnocen jako ten vůbec nejhorší hollywoodský režisér. Tim Burton, známý tím, že nedělá nic stereotypně se proto rozhodl natočit jeho životopis s Johnny Deppem v hlavní roli. Je to film o muži, o kterém není třeba dlouho hovořit, a kdyby zmizel v propadlišti dějin, nic by se nestalo. Jenže to zřejmě Tim Burton nechtěl. Ed je zde zobrazen velmi přesvědčivě jako velký snílek, jako muž, který pro své filmy udělá cokoliv. Dokonce se i převléká za ženu a přijde o spoustu peněz, jen jeho brakové filmy se ho pořád drží. To, co z tohoto filmu dělá opravdu skvělý snímek je ale Martin Landau, který byl po zásluze oceněn Oscarem, protože do své role původem maďarského herce Bely Lugosiho vložil celé své srdce. ()

darthvader77

"Oscar Wilde natočil občana Caina ve dvaceti letech" Velice zajímavý životopisný scénář, jako vždy výborný Depp, nádherná atmosféra. Ed Wood je opravdový pošuk a ty jeho filmy. Věčně ožralý Lugosi, chobotnice, pokusy o získání sponzoru. Návíc vše doprovází krásná Shoreova hudba. Takže další film od Burtona, kterému dám plnou palbu. ()

adamix

Najlepšia pocta filmovému priemyslu, ako aj svetu, ktorý predstavuje. Burton vyjadruje svoju lásku a úctu takým bizarným spôsobom, že paradoxne nikde inde ju tak hmatateľnú voči tejto téme nenájdete. A ako ju asi vyjadrí? Stačí si vybrať ako hlavnú postavu jedného z najhorších režisérov. Ľudí, ktorí mu boli v tomto období blízki (pardon, postavičky ako z karikatúr). Nesmie chýbať ani vlastný filmársky štýl, kde horor je príjemnou kulisou a samozrejme, treba do toho vložiť srdce a s nadhľadom pridať aj rešpekt voči dobe, ktorá bola pre tieto filmy zlatým obdobím, voči filmom, ktoré reprezentovali túto dobu a v neposlednom rade i voči ľuďom, ktorí tvorili základ všetkého tak krásneho, čo predstavuje práve ED WOOD, ktorý je dôkazom toho, že aj z niečoho nevydareného môže vzniknúť nenápadná, ale čistá dokonalosť. ()

G3orgig

Velmi povedená "komedie", během které u mě více převládaly momenty lehkého smutku (což je ale jednoznačné plus, neboť málokdy se mě film takovým způsobem dotkne). Po zhlednutí jsem si ještě na youtube pouštěl některé scény z originálních woodovských filmů a musím uznat, že Burtonovi se povedlo ony scény napodobit naprosto skvěle. ()

nK_!

I kdyby se Edward D. Wood za celou svou kariéru zapříčinil jen o to, aby o něm Tim Burton natočil celovečerák, měl jeho život smysl. Brilantní dílo každým coulem. A už se těším na Plan 9 From Outer Space! ()

bohhous22

Jestli pan Wood hýřil odhodláním a energií v reálu stejně,jak ho prezentuje Depp ve filmu,musí bejt Woodovky fakt síla.Ed Wood totiž neměl ani ponětí,co dělá,si myslimAle byl to srdcař jako prase,to se musí uznat.Film boží,nejvíc mě ke shlédnutí táhla věta nebo skoro citát "Snímek mapuje nejplodnější tvůrčí období nejhoršího režiséra všech dob!"To je poezie. ()

Guran

Film o největším filmovém průseráři. Ed Wood se navždy zapsal do filmové historie, jako režisér těch největších béčkových výtvorů. Film hodně věrohodně kopíruje dobu padesátých let minulého století, hlavně díky svému čenobílému plátnu. Johnny Depp se pro roli Wooda náramně hodil, stejně, jako Martin Landau v roli Drákulova představitele Bely Lugosiho. Burton film pojal velmi komediálně. Tak asi ani jinak film o Woodovi pojat nejde. Časem se ale film začíná opakovat a sledování Woodovy pokusy o vytvoření filmů vás už nebude tolik bavit. Děj je pak velmi pomalý a vy už jen čekáte, kdy film skončí. Snímek není žádný zázrak. Nemůžu říct, že to byl suprový zážitek. I přes Deppovo skvělé hraní, jsem nedokázal Woodovi fandit. Později mi už přišel otravný a směšný. Jeho styl filmování byl trestuhodný. Ale někdo holt musí být poslední. Ve filmové režii to je Ed Wood. ()

pestak

Ed Wood byl režisér v 50.letech. Byl neuvěřitelně pracovitý, ale byl tvůrcem nejhůř natočených hororů a sci-fi snímků v historii kinematografie. I když dnes by ho troufnul Uwe Boll. Ale přesto jsou dnes jeho filmy klenotem amerických filmoték. Snímek o životě tohoto filmem posedlého muže a jeho vztahu k legendárnímu herci Belovi Lugosim, kterého výborně ztvárnil Martin Landau, je pro mě nejlepší film od Tima Burtona. ()

PeterJon

Výborný a starostlivý výber hercov, aj všetky mini role sú pozoruhodné, okrem Johnnyho Deppa, ktorý pôsobí ako kretén. ()

A6tony

Do tohoto filmu jsem šel s hlavou absolutně prázdnou a odešel s plnou myšlenek. Ke komentáři jsem se dokopal až 10 dní po zhlédnutí. Na rozdíl od jiných filmů, o kterých bych po takové době nebyl schopen říct ani 5 vět, my Ed Wood dost utkvěl hlavě a jsem si jistý, že nějaké scény si budu pamatovat do konce života (Lugosiho monolog na ulici, Ed sám v kině). Všechen respekt Timovi za režii. Dobovost snímku neskutečně vtahuje a černobílost tomu dává obrovskou stylovost (scéna u jezera s chobotnicí a plno dalších by podle mě na barvě tolik nevynikli). Depp absolutně žije svojí rolí a s každým dalším jeho počinem si u mě utvrzuje pozici kvalitního herce. Ale vedle Deppa stojící Landau za mě vrhá velký stín na všechny ostatní herce, zahrál jeden z nejlepších výkonů, co jsem kdy viděl. Oscar je tady rozhodně zasloužený. Rozhodně si nemyslím, že je třeba Woodovo filmy před zhlédnutím vidět, vlastně ani o něm cokoliv vědět. Příběh bere všechno hezky od začátku a chronologicky, takže se v tom nebudete ztrácet a Ed vám určitě přiroste k srdci i když jste ho předtím vůbec neznali. Co mám u filmů hodně rád je, když nesou nějakou hlubší myšlenku. Ty najdeme většinou u artových filmů, to označení bych pro Eda Wooda nepoužil, ale i tak je tu toho dost a zároveň je film pořád „přístupný“ širšímu publiku, což se zas tak často nevidí. Konkrétní myšlenky bych tu nezmiňoval, ty ať si v tom každý hledá sám, v tom je ta krása. 90% ()

hrumsrt

Nevěřím, že Tim Burton dokázal stvořit tolik skvělých filmů.. V devadesátkách snad nejlepší režisér, kterého navíc jasně poznáte po svém profesním stylu.. Ed Wood je Burtonův nejrealističtější snímek, který se navíc opírá o život a díla skutečné osobnosti. Nejde o ten život a díla jaká Edward Wood Junior vytvářel, ale o jeho profesní zapálenost a vůbec jeho vztah k filmům.. Burton je k nepoznání a odepírá si svůj typický vizuál a namísto toho točí úplně normální film, které vzdává holt tolika legendárním filmovým značkám. Pokud máte rádi staré horory z 30. let, třeba ty s Borisem Karloffem tenhle snímek je naprostým pohlazením po vašem vytříbeném vkusu... Johnny Depp se snad stal Edem Woodem, i když věřím, že ty děsivý úsměvy nemůže nikdo jiný než on dělat, tak Johnny to spojil i s postavou Eda, v roli tohohle divného chlapíka si neumím představit lepší volbu. Herecky na největším vzestupu se stává filmovým nadšencem a snílkem. A my sledujeme jak si Ed Wood jde splnit sen, jak se chce stát největším filmařem. A tak si točí svoje bizarní kousky, v nichž ale on spatřuje cosi geniálního. My ostatní vidíme jen levné natáčení, které zahrnuje komické kulisy a tristní herecké výkony. Ed se musí navíc prát s finanční náročností natáčení a zkrátka bez peněz to nejde. A tak za chodu vidíme, jak musí řešit a měnit původní možná geniální nápady jen do něčeho s čím se spokojí.. Samozřejmě více než zdařile mu sekunduje i Martin Landau, který se stává prakticky chodícím odkazem již zmíněných old Karloff hororů... Neuvěřitelný snímek, jenž dokáže prodávat filmové kouzlo, současně nastínit onu čisté nadšení po filmu a navíc ukázat na tolik strastí, které jdou s filmový průmyslem. Životní role Johnnyho Deppa! Pozitivní podívaná, kterou někdo zapomněl předat davu.. 90% ()

Binne

"Co myslíš? Červený nebo zelený?" - "Já nevím, jsem barvoslepý, ale ty tmavošedé jsou fajn." Tohle je něco tak fantastického, že bych to mohla sledovat pořád. Píšou se padesátá léta minulého století. Hollywood září díky Joan Crawford, Katherine Hepburn nebo Bette Davis, v rádiích hraje Frank Sinatra a slunce svítí nepřetržitě stejně, jako se nepřetržitě rozlévá šampaňské. Žijeme ve městě, kde se zrovna zrodil Sunset Boulevard a červený koberec se už nesmotává. V této atmosféře Kalifornských palem se ocitá mladý snílek jménem Ed Woods, který má sen. Jeho sen spočívá ve filmu, v čemkoli, co je s tím spojené. Ačkoli sledujeme černobílý film, jediná postava filmu není pojata negativně. Film je plný skvělého a laskavého humoru, který zahřeje u srdce. Sama postava Eda Wooda je optimistická a charakterní. Nějaký vnitřní rozpor, který Ed v reálu projevil tam sice naznačen je, nicméně do samotné podstaty se mu film nevěnuje - což není na škodu. Film si na nic nehraje, je to výjimečné představení komediálního talentu všech zúčastněných a zároveň velká poklona. ()

Frix

Další důkaz, že Tim Burton je geniální režisér s nekonečnou představivostí a čuchem na dobré nápady. Film o pravděpodobně nejhorším režisérovi všech dob v podání skvělého Johnnyho Deppa, jemuž zdatně sekunduje nádherná Patricia Arquette, mě dovedl k slzám smíchu a dokonce jsem po dlouhém hledání dostal do rukou i Woodovy klenoty typu Plan 9 From Outer Space. A věřte, že tenhle polo-dokumentární klenot ani náhodou nelže. ()

Napoleon-B

Já fakt nevím co si o tomhle filmu mám myslet. Prbní polovina mě moc nebavila a ikdyž o E.D.Woodovi trochu vím tak sem trošku nechápal a nedokázal se naladit na stejnou vlnu.... Ale za skouknutí to určitě stojí. ()

Huncút

Rehabilitácia Eda Wooda a všetkých hercov, ktorí sa na tvorbe jeho, ehm, filmov, podieľali, sa Timovi Burtonovi nadmieru podarila. Nezabudnuteľný je najmä Martin Landau ako niekdajšia filmová hviezda Bela Lugosi a jeho "degradujúci" zápas s umelou chobotnicou. ()

(fjw)

Já Vám nevím, měl jsem asi špatný den. Nějak mě to nenadchlo a tolik jsem se těšil podle hodnocení zde. Samozřejmě vynikající Johnny Depp, ale ostatní průměr. Ani režie nebyla nic moc a to mám Tima Burtona rád. A chyběl mi Elfman:( Žádné emoce, žádný energický hudební doprovod a k tomu nudné výjevy zobrazené černobíllou barvou... ()

Anitta

Podruhé si tento do výšin vyzdvihovaný film pustím, jedině potom, co uvidím některý ze těch 3 zmiňovaných Woodových skvostů. ()

Burton a Waltz mají „velké oči“

Burton a Waltz mají „velké oči“