Planeta opic

USA, 2001, 119 min

V roce 2029 provádí vesmírná loď Oberon v kosmu pokusy. Během jednoho z nich vyšle ve vesmírném člunu do elektromagnetické bouře vycvičeného šimpanze Perikla. Perikles však s lodí ztratí spojení a kapitán Leo Davidson se rozhodne v dalším člunu Perikla hledat. V bouři se však přenese do daleké budoucnosti, ztratí s Oberonem spojení a ztroskotá na neznámé planetě. Brzy zjistí, že planeta je obývána polidštěnými opicemi, které si jako otroky drží lidi. Lidské klany se před opicemi skrývají v hlubokých lesích a opičí vojáci je loví. Při jednom opičím zátahu je Leo spolu s dalšími lidmi zajat a umístěn do klecí. Pozná tu nesmiřitelného generála gorilí armády Thadea i šimpanzí aktivistku Ari, dceru senátora Nada, která lidi brání. Generál Thade by moc rád Ari získal. Ari si vyprosí, aby si Lea mohla vzít do svého domu. Leovi se zanedlouho s dalšími lidmi podaří z domu utéct a putují na místo, kde ztroskotal. Jenže armáda se vydá v jejich stopách a lidé jsou brzy obklíčeni. Najde je však Ari a Leo ji požádá, aby jim pomohla k útěku. Ari spolu s bývalým opičím generálem Tivalem, kterého sesadil Thade, se s lidmi dávají na útěk. Leo najde svůj potopený člun a podle přístroje zjistí, že vesmírná loď Oberon je někde poblíž... Když senátor Nado vyhlásí stanné právo, generál Thade se stane neomezeným vůdcem a zmobilizuje celou armádu. Chce lidi na planetě vyhladit. Thade jde za svým umírajícím otcem, který mu svěří tajemství, které se na opičí planetě traduje z generace na generaci: v minulosti byly opice otroky a lidé jejich pány. Ukáže Thadeovi prastarou relikvii – lidskou zbraň a – zdůrazní, že lidská genialita jde ruku v ruce s krutostí. Leo se nesmí dostat do Zakázané zóny k posvátnému chrámu, kde je ukryto tajemství opičího světa, na jehož začátku byl bůh Samos... (TV Prima)

pend

Není to remake, ale jiný pohled na knihu včetně samotného finále. Jednoznačně ve filmu hrají prim opice. "Překvapivě" víc bere hlavního hrdinu opice Carterová než modelka Warrenová. ()

Purity

Pro mě nejslabší film Tima Burtona. Ale film má rozhodně něco do sebe. Skvělá hudba+moc pěkné kostýmy+výborný výkon Tima Rotha. Děj je na některých místech docela předvídatelný, ale závěr mě příjemně překvapil a taky docela pobavil. Silnější 3*. ()

TaanStari

K předloze žádný vztah nemám, Roth a Wahlberg jsou moji oblíbení herci, film mě bavil, myslím že je silně podhodnocen. Burton ukázal, že umí natočit i normální film. ()

KoleckoR

+ (plusy) parádní hudba, perfektní masky. - (mínusy) opice moc lidský, lidi moc lidský a chyběla mě oproti první verzi hlava sochy svobody zasypané na pláži.... Tím byl tehdy film maximálně završen. Tento konec se mě tolik nelíbil, zkusili taky ohromit, ale opičí verze Abrahama Lincolna mě připadala už zbytečná. ()

Saur.us

I když nebudu brát v potaz to, že už nějaká Planeta opic natočena byla, i přesto Tim Burton nepěkně ustřelil. Time proč? ()

fisus

I mistr tesař se někdy utne!Ale v tak bohaté a nádherné filmografii jakou Burton má se i tenhle černý puntík schová. ()

zdeny99

Temná a především nudná Planeta opic. Oproti legendárnímu snímku z roku 1968 je tu tolik hluchých míst, že tento Burtonův pokus nezachrání ani precizní masky a dokonalé triky. Podle mě se jedná o největší filmové zklamání inspirované Boulleho románem, a to včetně i těch televizních béček na přelomu 70. a 80. let. Co se týče Burtonovy tvorby, tak Planeta opic se jednoznačně vymyká z toho, nač jsme u něj zvyklý. I proto se jedná podle mě o jeho nejhorší film. [21468. hodnocení, 663. komentář, 59%] ()

kobliha

no ja vam neviem preco sa na to tolko nadava. mne sa to pacilo, nechcem to porovnavat s povodnou verziou ale urcite som sa pri tomto nebavil menej.. uz pocas filmu som si vravel ze to bude za 4* ale po tom (mnou nepochopenom) konci dam 3*.. a tim roth je bozsky :) ()

JakeG

Když jsem zjistil, že "pokračování" mnou neoblíbené Planety opic se ujal pan Burton, byl jsem dost zvědavej, co z toho spojení vzejde. A opět jsem nebyl zklamanej, neb burtonopis je patrný na všem, vynikajíícimi maskami počínaje přes podivnost děje, krutost generála, (sou)cit mladé prominentní dcerky (btw, souhlasím že Helen byla užásná) a nádhernou vizuální stránkou konče. Jednoduše skvělá zábavná podívaná! ()

MarleyCZ

Čel jsem knihu, která mě rozhodně nadchnula více než toto filmové zpracování, které postrádá delší dějovou linii, ta je vypotřebována v první půl hodině a následné pokračování je dá se říci ''o ničem'' zbytečné natahování z filmu dělá nudnou podívanou (jak pro koho). Na konci jak to u takových filmů bývá a u tohoto to tak je, že je to celkem napínavé, zvlášt poslední moment, který mi vyrazil dech. Masky myslím, že na svoji dobu r. 2001 byly na docela dobré úrovni a nějak jsem se jim nesmál jak zde kdosi psal. Jinak obsazení rolí jak opičích tak lidských postav mi sedlo. Film mě zejména zaujal, že v podstatě zkončil tragicky, rozhodně dobrý film, na který se dá dívat. Dávám 4 hvězdičky 72% -:) ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner