Planeta opic

USA, 2001, 119 min

V roce 2029 provádí vesmírná loď Oberon v kosmu pokusy. Během jednoho z nich vyšle ve vesmírném člunu do elektromagnetické bouře vycvičeného šimpanze Perikla. Perikles však s lodí ztratí spojení a kapitán Leo Davidson se rozhodne v dalším člunu Perikla hledat. V bouři se však přenese do daleké budoucnosti, ztratí s Oberonem spojení a ztroskotá na neznámé planetě. Brzy zjistí, že planeta je obývána polidštěnými opicemi, které si jako otroky drží lidi. Lidské klany se před opicemi skrývají v hlubokých lesích a opičí vojáci je loví. Při jednom opičím zátahu je Leo spolu s dalšími lidmi zajat a umístěn do klecí. Pozná tu nesmiřitelného generála gorilí armády Thadea i šimpanzí aktivistku Ari, dceru senátora Nada, která lidi brání. Generál Thade by moc rád Ari získal. Ari si vyprosí, aby si Lea mohla vzít do svého domu. Leovi se zanedlouho s dalšími lidmi podaří z domu utéct a putují na místo, kde ztroskotal. Jenže armáda se vydá v jejich stopách a lidé jsou brzy obklíčeni. Najde je však Ari a Leo ji požádá, aby jim pomohla k útěku. Ari spolu s bývalým opičím generálem Tivalem, kterého sesadil Thade, se s lidmi dávají na útěk. Leo najde svůj potopený člun a podle přístroje zjistí, že vesmírná loď Oberon je někde poblíž... Když senátor Nado vyhlásí stanné právo, generál Thade se stane neomezeným vůdcem a zmobilizuje celou armádu. Chce lidi na planetě vyhladit. Thade jde za svým umírajícím otcem, který mu svěří tajemství, které se na opičí planetě traduje z generace na generaci: v minulosti byly opice otroky a lidé jejich pány. Ukáže Thadeovi prastarou relikvii – lidskou zbraň a – zdůrazní, že lidská genialita jde ruku v ruce s krutostí. Leo se nesmí dostat do Zakázané zóny k posvátnému chrámu, kde je ukryto tajemství opičího světa, na jehož začátku byl bůh Samos... (TV Prima)

slunicko2

Když dva dělají totéž, není to totéž aneb jiná Planeta opic, než jsme zvyklí. 1) První, co se automaticky nabídne, je srovnat tuto verzi s předchozí z roku 1968. Nutno říci, že remake (za téměř dvacetinásobek nominální ceny originálu) je samostatným filmem, který se nijak neopičí ani po knize, ani po původní verzi. Přibylo akce, děje, film chvílemi získal až hororový nádech. Masky jsou výborné, tak i triky, hudba, kamera, snad i režie. Docela podařená verze, dalo by se říci._____ 2) Modernizace filmu má svá úskalí. Ve snaze dostat na plátno všechno možné je scénář přeplněn různými zvraty, které, pravda, přispívají k dynamice děje, ale dělají z filmu globalizovanou hollywoodskou adventuru se standardními (tudíž velmi předvídatelnými) postupy, vývojem děje, charakteristikou postav atd. Politické pozadí opičí civilizace pak dalo vzniknout něčemu na způsob ekologicko-humanitního blábolu._____ 3) Největším průšvihem je ale scénář. Můžeme opominout zjevné nesmysly (ukazatel let, který se přetáčí dopředu či dozadu podle potřeby - to ovšem bylo i v originálu, pasivní inteligentní mluvící lidi, kterých je sice čtyřnásobek oproti opicím, ale kteří nejsou schopni odboje a další). Tvůrci se pokusili dostat do scénáře vše, dokonce i to, co ani nebylo v knize, a dali tak vzniknout svéráznému guláši, kde nezbylo místo pro vykreslení lidských postav (ostatně opice jsou taky jen spíše karikatury), ani pro postupné odhalování tajemství. Film uhání vpřed jako splašený šimpanz a tvůrci stíhají jenom registrovat pohyb v prostoru. Na nějaké duchovní poselství zapomeňte._____ 4) Symptomatické pro tento filmový eklektismus je obsazení Charltona Hestona (hlavního hrdiny staré verze) do role Zaia a Lindy Harrisonové (Niny ve staré verzi) do roličky ulovené ženy v kleci. Tak to holt dopadlo. ()

René.girl

!!Kravina od začátku do konce!!Kromě masek je v tomhle filmu prostě všechno špatně. Dvě hvězdy dávám jen proto, že mi je Burtona líto a druhou za to, že mě film svou absurditou občas pořádně rozesmál. 40% ()

YURAyura

Zadne prekvapeni se nekona - teda Tim me prekvapil, ze to vubec natocil - jinak je to cowerslatanina s peknyma maskama. To je dost malo Time! ()

Damiel

40 % - Nejdřív mě to nebavilo, pak mě to trochu začalo zajímat, ale ve chvíli, kdy se ukázalo, že celá lidská rasa MLUVÍ nejen mezi sebou, ale i s opicemi, šlo to celé do h... Jak mám Burtona rád, tak tohle krutě nezvládl. Ale i mistr tesař se víte co? ()

Thomassi

é, já vidělAč se to zdá být neuvěřiteln "novou" Planetu opic až po deseti letech od doby, co vznikla. A možná bych o ni nezavadil ještě dalších pár let, protože mě vůbec nelákala. Pak ale přišel snímek Zrození planety opic, který převálcoval mé představy a pochybnosti a řekl jsem si, že to prostě musím vidět. A nakonec to nedopadlo vůbec špatně, vlastně jsem byl mile překvapen. Z klasikou z roku 1968 to má sice pramálo společného, zato příběh se mi neskutečně líbil. Po úvodním zmatení (nějaká magnetická bouře? wtf?) se děj pěkně rozjel a nakonec všechno skvěle zapadlo do sebe. Vizuální stránka je, na to, že film je starý už deset let, slušná. Především některé opice, jako v podání Rotha nebo Carterové, byly geniální. Konec byl přece jenom otevřený a možná, na to že nebyl natočen druhý díl, i zbytečný, na druhou stranu stejně šokující jako v originále. Je to ale film, který jsem rád shlédl, i když náhodou, a který není vůbec tak špatný, jak ukazuje místní hodnocení. ()

Aiax

Tohle je sice technicky a trikově absolutní, ale pan režisér to zřejmě s tou praštěností přehnal. Jestli to měla být nějaká monstrózní parodie, pak se to tvůrcům zjevně vymklo z rukou. A jestli to je míněno vážně, pak se Burton zbláznil už definitivně. ()

Toshiro

Nejhorší Burtonův film. Necharizmatický hlavní herec, veskrze zhoršený děj. Jediné čemu se nedá nic vytknout byli kostými a masky. Konec to u mě zachránil aspoň na dvě hvězdičky. ()

L_O_U_S

S původní verzí se tohle nemůže měřit ani náhodou. Burton v žádném případě neoslnil. Tady už chybělo snad jen to, aby se Leon s tou opicí dali dohromady. Bez těch trapných hlášek by to vážně nešlo? Konec mi ale vůbec nepřišel zlý... (252.) ()

Skip

Jediné, co za něco v tomto filmu stálo, byla maska Tima Rotha. Jinak to byl nudný blábol, kde byly kulisy jak z nějakého televizního seriálu typu Xena. ()

Vědma

Nemůžu jinak. Říkala jsem si, podívám se ještě jednou a budu to brát to jako parodii, ale myslím, že by to ani tak nefungovalo. Postavy bez charisma a bez vývoje. Opice směšné, ale připadá mi, že ne záměrně a podivný příběh, který nechápu. ()

higuain

Nedoceněný a řekl bych, že i částečně nepochopený film. V první řadě to není žádný remake, ale jen jiná (značně odlehčená) verze Boulleovy předlohy se spoustou odkazů na Schaffnerův geniální film, který se mimochodem předlohou taky moc neřídil. Stejně jako Schaffner, Burton si z předlohy něco bere a něco si dělá podle sebe. Například smysl závěru tohoto filmu člověku bez znalosti knihy dojde jen těžko. ()

Petfruf

Ne a ne, jediné, co mě zaujalo byly masky, zbytek je totální šílenost (aniž bych film srovnávala s původní Planetou opic). ()

dee-key

Úmyslně jsem se kouknul na starou i novou planetu v jednom dni a musím říct, že původní koncept se mi líbil víc. Ano, samozřejmě v tomhle novém se předpokládá, že budou kostýmy a masky perfektní a taky že byly, ale to filmu moc nepřidává. Celý příběh se rozjede strašně rychle. Během deseti minut víme o co jde a někteří i tuší, jak to skončí. Pravda, konec tu není o moc více optimistický, než v původní planetě, ale celý film, je to zvláštní, na mě působí mnohem více americky. Tzn. že tu je skoro milostný trojúhelník, závěrečná bitva, nechybí ani motivační projev hlavního hrdiny... Vizuálně pěkné, ale v e srovnání s originálem nic moc. ()

OG_Swifty

Remake Opicaku nebyl nic jednoduchyho asi ani na papire, tak se 20th Century rozhodli povolat tezkou kavalerii s Timem Burtonem v cele. Ale ani Wahlberg, Duncan nebo Burton tuhle bidu nezachranili. Standalone by to urcite bylo fajn, ale vzhledem k tomu, ze uz tu jedna Planeta Opic kdysi byla a kvalitativne (herecky i scenaristicky) dosahuje vysin, o kterych se tomuhle filmu muze jen zdat, zustava tenhle film v tezkym prumeru. A to jsem jeste shovivavej.. Wahlberg postrada to nejdulezitejsi - charisma, postava Carterovy je proste "human lover" a je tim vsechno dany, nejakej senat a senatori (krome jednoho nebo dvou nekde u vecere) ve filmu vubec nejsou, neni tam vubec zadny kastovni rozdeleni opic, lidi jsou uplne debilni (ale umej mluvit) a zlej opicak (Tim Roth) je jeden z nejotravnejsich zaporaku, co jsem v posledni dobe videl. Jsem ale rad, ze zlyho simpanze sel hrat prave Roth - jako herec je sracka a uvolnil tak roli Severuse Snapa genialnimu Rickmanovi, takze dik! ()

ilemas

Moderní zpracování známého sci-fi filmu , ovšem oproti původní verzi je to takové neslané nemastné. Ani lepší triky to nezachrání. ()

Jufonka

Ačkoliv je Tim Burton jeden z mých nejoblíbenějších režiséru, tak musím říct, že tenhle film je od něj asi nejhorší. Ne, že by byl nějak špatný, ale problém je, že jsem originál Planety opic (a všech pokračování) viděla nejmíň 20x, a ten film prostě miluju. Takže i kdyby byl remake sebelepší, tak by nedosáhl kvality originálu.. pro mě prostě ne. Navíc se mi ani moc nelíbily nové masky a noví herci... Každopádně konec byl dost originální (ale když si vzpomenu na konec z originálu - Socha svobody v písku, tak si říkám, že měl Tim Burton opravdu odvahu, že se se do něčeho takovéhleho pustil). ()

ZoltanCZ

Nejhorší Burtonův film. Nuda, herci, které mám jinak rád, ale v tomto filmu mě nesedli, nic moc i příběh. Prostě nezdařilé remake. Masky Ricka Bakera jsou však jako vždy vynikající. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner