poster

Tron

 • anglický

  TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (468)

 • Houdini

  Oscar 2 nominace: Kostýmy, Zvuk(14.4.2004)

 • Lima
  ****

  Matrix nebyl první :o) Co vznikne, když se spojí herci, jednoduchá osmibitová grafika a filozofie počítačových akčních her? TRON, za mořem kultovní dílko, které ač je spíše pro specifické publikum, i ty ostatní možná zaujme svojí vizuální i dějovou originalitou. Vždyť u kolika filmů před 23 lety bylo středobodem počítačová terminologie a virtuální realita? Takových by se dalo spočítat na prstech jedné ruky dělníka, pracujícího 40 let na pile.(30.7.2005)

 • Galadriel
  ***

  Film, který byl patrně ve své době naprosto převratný po technické stránce, nicméně dnešnímu diváku asi nemá moc co říct a nezachrání to ani velesympatický Jeff Bridges.(13.3.2011)

 • Gemini
  ****

  Když N@VA za svých mladých let vysílala o sobotních odpolednách Disneyovské filmy, objevil se mezi nimi i Tron. A pro dětský mozeček to byla podívaná trochu nepochopitelná, ale úžasná. Pro tenhle poněkud dospělejší mozeček je už pochopitelnější a úžasná je skoro stejně, i když už se nezdá ani zdaleka tak vizuálně vychytaná jako tehdy. Ale originalita zůstává, a to se cení.(25.3.2004)

 • Matty
  ****

  Nejspíš první film určený videoherně gramotným divákům. Stále vypadá zvláštně... dobře. 80%(29.1.2011)

 • Isherwood
  ****

  Neskutečné žrádlo. Děj na úrovni videohry pro Segu bych neřešil, nejdůležitější je ‚vystajlovaná‘ grafika a Bridgesův ironický úsměv. Nejzajímavější na tom všem je, že ‚triky‘ vlastně nemají možnost jakýmkoliv způsobem stárnout. Chápu, proč na tomhle spousta lidí vyrostla, že Wachowski Brothers? 4 a ½.(29.3.2010)

 • J*A*S*M
  ****

  Nářez, po kterém mé natěšení na sequel narostlo do maximálních měřitelných hodnot. Postupem času to určitě ztratilo mnoho ze své efektnosti, na druhou stranu má Tron pro dnešního diváka velmi zvláštní retro kouzlo.(3.9.2010)

 • Malarkey
  ***

  Těším se na Tron Legacy a chtěl jsem si udělat ucelený obrázek o pojmu Tron a tak jsem si pustil původní film. Teď už vím, že v pokračování mě bude lákat hlavně hudba. Tenhle původní díl taky vlastně lákal hlavně na revoluční efekty, který sice na jednu stranu vypadaj směšně, ale na druhou stranu pořád vypadaj úctyhodně vůči době, ve které vznikal. To je jako když koukáte na stařičké záběry Jeana Michel-Jarreho. Jak tam na deset kláves živě mastí melodie, o kterých nikdo nikdy neměl ani tucha. Prostě něco nového, neokoukaného, co určilo budoucnost filmovému průmyslu. Jenže to je to jediné, co tenhle film může nabídnout. Příběh je totiž s dialogy jeden obrovskej vtip. Ale pro dialogy ten film točenej stejně nebyl, tak co.(8.11.2010)

 • T2
  ****

  Rozpočet $17miliónovTržby USA $33,000,000Tržby Celosvetovo $34,500,000║ Príjemné nostalgické spomienky, začiatkom 90.rokov to bol pre mňa veľký zážitok. /80%/(22.7.2005)

 • Marigold
  ****

  Pionýrské, neotřelé, zmatené, vtipné a poetické. Lisberger natočil film, který předběhl dobu a podíval se tam, kam se současná kinematografie hrne v plné CGI polní. To se jí to machruje. Jenže fantazie, to není jenom velký, větší, největší.(10.12.2010)

 • Renton
  ***

  Scénář: Steven Lisberger .. Nápaditý a nestárnoucí vizuální design dění "toho uvnitř" stařičkého počítače. Jen škoda, že příběhové nožičky se tak třesou. Viděno až 28 let po vzniku.. 70%.(14.8.2010)

 • Superpero
  ****

  Jeden z nejoriginálnějších filmů co jsem kdy viděl. Skvělý nápad s využitím virtuální reality a výborné efekty, protože sice dnes už působí trochu naivně, ale stále to má své kouzlo. Jeff Bridges je správnej frajer.(31.3.2006)

 • novoten
  ***

  Pro staromily požitek, pro mě jako pro diváka, který v Tronovi hledal poutavou sci-fi nebo příjemnou hi-tech pohádku, naopak těžké zklamání. Zápletka je jednoduchá, triky obrovsky zestárly a atmosféra potemnělého světa počítačů se vzhledem k lehkému stereotypu ne a ne dostat pod kůži. Film tak nakonec paradoxně funguje o nějaký ten kousek lépe ve chvíli, kdy se člověk nechá pohltit famózním pokračováním Tron: Legacy. Nostalgie po starých hernách, světě soubojů s diskem nebo po závodech na motorkách se pak nenápadně přihlásí o slovo.(18.4.2011)

 • tron
  ***

  „Nezákonné. Hm. To je veľmi škaredé slovo.“ Tron ma v detstve minul a hoci súhlasím, že i s odstupom desaťročí sú triky pozoruhodné (nebavím sa o tom, či zostarli alebo nezostarli, proste vizuálna štylizácia je stále miestami pozoruhodná), snímka ako taká ma príliš nezaujala. Jeffa Bridgesa mám rád, ale tu sa všetci herci v bizarných kostýmoch podobali jeden na druhého, takže som koľkokrát ani nevedel, či je v zábere Flynn, Tron alebo niekto úplne iný. Našťastie to malo švih, keďže minutáž je príjemne krátka. Príbeh je ale nezrozumiteľný i po toľkých rokoch. A nie, vôbec nemám prezývku podľa tohto filmu (ktorý ma ozaj nikdy moc nebavil)(27.5.2011)

 • Flipnic
  ****

  Pro člověka, kterého doslova "vychovaly" 8 bitové počítačové hry a videohry byl tento film opravdu úžasným zážitkem. Jeden z nejoriginálnějších filmů, jaké jsem kdy viděl. Film, který nemůže zestárnout, protože bude stále zajímavý svým zpracováním a celou ujetou podstatou ... Polygonová grafika v takové míře musela dát v roce vzniku neuvěřitelně zabrat nejen lidem, ale i tehdejším počítačovým přístrojům (fakt by mne zajímalo, na čem přesně ji tvořili ...). A vůbec celkové pojetí filmu je klasika nejklasičtější a přitom nejjednodužší (až bych použil pojem "nejprimitivnejší" ...). Johnny Mnemonic (1995), ani trilogie MATRIX nebyly rozhodně první ... první byl TRON ... človíček probíhající vektorovým světem videoher ... BOMBA!!!(1.4.2009)

 • RHK

  Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(15.9.2012)

 • EdaS
  ***

  Zavzpomínal jsem, jak jsem kdysi proháněl svoje Atari 130XE, ale to je tak všechno, čím mě Tron zaujal. Přesto jsem zvědavý, s čím tvůrci příjdou v 3D dvojce...(9.12.2010)

 • JFL
  ***

  Technologicky revoluční, ale co do příběhu a vyprávění se disneyovská líheň nezapře. V porovnání např. se "Speed Racerem" je mezi oběma filmy zásadní propast v rovině invenčnosti a ambicí. Zatímco Wachovští v každém záběru ukazují svůj tvůrčí talent a vizionářské kvality z hlediska práce s výrazovými prostředky média, "TRON" možná někde ve fázi námětu byl průkopnický, ale finální realizace svazuje videoherní prostor do klasicky vystavěného vyprávění pro děti. Výjimečné postavení filmu tak v zásadě vychází nikoli z jeho kvalit, nýbrž čistě z faktu, že ve své době byl ojedinělý. Dnes už spíš camp a technologická naivita než klasika - taková počítačová, ale needukativní parafráze "Byl jednou jeden život" či dětsky asexuální verze "Joysticks".(28.12.2010)

 • Skejpr
  ****

  Technický skvost, který dnes sice už může působit kapku naivně, kult a přelomovost ve své době mu už ale nikdo neodpáře. Mimoto je kouzelné, jak se tvůrci vypořádali s prostorovou stylizací 8bitové grafiky, a především vizualizací nehmotných počítačových termínů, jako je "bit", "nabourání se do systému", "datový tok", "Gateway", ... Dnes už působí poněkud úsměvně doslovně, na druhou stranu ale v jejich bezelstné jednoduchosti dřímá v podstatě geniální vizionářství..A Bridges je diktát... "To sou hodně velký dveře..." :)) Škoda jen, že příběh vázne, ani ne tak ve své plytkosti, jako spíše silné neprovázanosti a občas také v nedoladěnosti...(20.12.2010)

 • Dadel
  ***

  Na svou dobu revoluční počin po výtvarné stránce, který ale trpí hlavně ve druhé polovině ztrátou tempa, a herci jdou v uniformovaných kostýmech jen špatně rozeznat. Ale jako vzpomínka na osmibitové počítače a tehdejší hardcore akční hry je to příjemné:)(29.10.2004)

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24