Draculův švagr (TV seriál)

Horor / Krimi

Česko, 1996, 4 h 32 min (Minutáž: 20–25 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

František Němec, Otmar Brancuzský, Břetislav Rychlík, Viktor Maurer, Arnošt Goldflam, Libuše Havelková, Mojmír Maděrič, Jan Hraběta, Vladimír Javorský, Rudolf Pellar, Jiří Kodeš, Kamila Špráchalová, Josef Kubíček, Veronika Freimanová, Naďa Konvalinková, Gabriela Wilhelmová, Petr Nárožný, Lubomír Kostelka, Květa Fialová, Valentina Thielová, Boris Rösner, Jana Preissová, Viktor Preiss, Jiří Menzel, Oldřich Navrátil, František Řehák, Antonín Navrátil, Marcela Martínková, Oleg Reif, Kateřina Brožová, Jakub Kohl, Karel Greif, Petr Brukner, Miroslav Donutil, Milena Steinmasslová, Rostislav Kuba, Jitka Smutná, Ladislav Gerendáš, Jiří Lábus, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Vítězslav Jirsák, Hana Maciuchová, Jaroslav Sypal, Bořivoj Navrátil, Miroslav Táborský, Jiří Strach, Jaroslav Weigel, Lukáš Vaculík, Václav Chalupa, Vladimír Marek, Barbora Srncová, Klára Oltová, Alena Štréblová, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Gabriela Hyrmanová, Jana Radojčičová, Zbyněk Merunka, Filip Rajmont, Pavla Charvátová, Jitka Horská, Martin Severa, Sandra Nováková, Roman Hemala, Zdeněk David, Jakub Hladík, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Jitka Malíková, Josef Šťastný, Hanuš Bor, Jan Brynych, František Novák

Žel neznám literární předlohu, ale tyhle povídky mi přišly poněkud nevyrovnané a někdy se až moc násilně a zbytečně tlačilo na pointu, přitom příběh byl takový nijaký. Zaujal mne Doktor Damián, ten je jak z jiného světa, ale potřeboval by víc prostoru a prokreslení postav, i daleko lepší zápletku. Příjemný je Domek v údolí a ještě docela ušly Láska na Kramberku a Guláš. Jinak skutečně jen takové povrchní a nevtipné plavání, taková první dobrá (tedy šlo to ještě domyslet a lépe proplést). V dílu Uškrcená laborantka hraje i sám autor knihy, Miroslav Švandrlík.(11.8.2017)

• Oskar

Znáte tu situaci, kdy máte v paměti vzpomínku na nějaký výborný film (inscenaci, seriál) a za deset let při repríze zjistíte, že je to úplná kravina. Tak tohle je můj případ. Původní Švandrlíkovy povídky jsem četl jako dítě a už tehdy mi vadila jejich slabá úroveň, ale pozdější televizní verze se mi líbila. Jenže nedávno proběhnuvší repríza mi otevřela oči - jak jsem mohl být tak slepý?! Je to jeden z nejodfláknutějších českých seriálů. 30 %(20.8.2004)

Taková ta průměrná česká klasika. Dá se na to koukat, některé příběhy jsou dokonce velmi dobré a jiné zase typycky předvídatelné a průměrné. Všechny povídky jsem i četl. Ale jedinná drobnost mě tam opravdu naštvala. Vě 3. díle (Láska na Kramberku) Vaculíkoviu nakonec setnou hlavu mečem na špalku...Ještě jsem nikdy neslyšel o setnutí hlavy na špalku katovským mečem. Sekyrou ano, ale mečem se hlava stínala, když oběti stáli či klečeli. Taková škaredá mystifikace...fuj...50%(1.6.2010)

Snad jediný výtvor z produkce n@vy, který se nebojím ohodnotit nejvýše. Seriál výborně zachovává atmosféru povídek Miloslava Švandrlíka (specifický žánr, něco jako komediální horor :-) a zároveň je vidět, že se nebere tak úplně vážně. Zejména příběhy Uškrcená laborantka, Poprava na Kramberku a Geniální plán jsou skutečně takové, jak jsem si je při četbě (tehdy ještě prvního, již velmi ohmataného vydání) představoval :-) No a jak to všechno dopadlo? Ona prokletá sledovanost byla samozřejmě mizerná, jelikož divákovi-novákovi jistojistě mohlo dílo jen málo dát, a tak skončil seriál polozapomenutý, uváděný po půlnoci a už nereprízovaný. Ach jo :-( Ale vyšlo to na videu!!!(5.5.2003)

Strašně dlouho jsem pátrala po názvu tohoto seriálu, až jsem konečně našla. Je to pro mě jako znovuobjevení Ameriky :D Sledovala jsem to jako malá tajně, protože v době, kdy to vysílali mi bylo asi 8 nebo 9. Strašně jsem se bála a pak jsem nechtěla jíst ve škole guláš, protože jsem si myslela, že je z lidí. Nostalgická vzpomínka na dětství a tak 5* Je to totiž jeden jediný seriál, kde si vzpomenu i po skoro 20ti letech na detaily. :)(18.6.2015)

• - V diele s názvom „Uškrcená laborantka“ sa v scéne v reštaurácii objaví samotný autor predlohy, Miloslav Švandrlík. (Jello Biafra)

• - Seriál mal pôvodne mať 15 dielov, z dôvodu nízkeho rozpočtu však nakoniec neboli realizované, napriek tomu, že už boli scenáristicky spracované. (Zdroj: kniha „100 nejlepších hororů“ od Miloslava Švandrlíka) (Jello Biafra)

• - Seriál si v roku 1996 odbil premiéru na TV Nova. Jednotlivé diely však boli vysielané v nočnom vysielacom čase a seriál mal mizernú sledovanosť. Preto boli vysielacie práva predané Českej Televízii. (Jello Biafra)