Draculův švagr (TV seriál)

Horor / Krimi

Česko, 1996, 4 h 32 min (Minutáž: 12x30 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

František Němec, Otmar Brancuzský, Břetislav Rychlík, Viktor Maurer, Arnošt Goldflam, Libuše Havelková, Mojmír Maděrič, Jan Hraběta, Vladimír Javorský, Rudolf Pellar, Jiří Kodeš, Kamila Špráchalová, Josef Kubíček, Veronika Freimanová, Naďa Konvalinková, Gabriela Wilhelmová, Petr Nárožný, Lubomír Kostelka, Květa Fialová, Valentina Thielová, Boris Rösner, Jana Preissová, Viktor Preiss, Jiří Menzel, Oldřich Navrátil, František Řehák, Antonín Navrátil, Marcela Martínková, Oleg Reif, Kateřina Brožová, Jakub Kohl, Karel Greif, Petr Brukner, Miroslav Donutil, Milena Steinmasslová, Rostislav Kuba, Jitka Smutná, Ladislav Gerendáš, Jiří Lábus, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Vítězslav Jirsák, Hana Maciuchová, Jaroslav Sypal, Bořivoj Navrátil, Miroslav Táborský, Jiří Strach, Jaroslav Weigel, Lukáš Vaculík, Václav Chalupa, Vladimír Marek, Barbora Srncová, Klára Oltová, Alena Štréblová, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Gabriela Hyrmanová, Jana Radojčičová, Zbyněk Merunka, Filip Rajmont, Pavla Charvátová, Jitka Horská, Martin Severa, Sandra Nováková, Roman Hemala, Zdeněk David, Jakub Hladík, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Jitka Malíková, Josef Šťastný, Hanuš Bor, Jan Brynych, František Novák
  • choze

To si tu ze mě s tím vysokým hodnocením děláte všichni prdel??? Švandrlíkovy hororové povídky miluju a schraňuju, hlavně pak ty, které se nebojí brát vážně a rozehrát pořádný horor (např. Guláš, Imitátor, Uškrcená laborantka, Břitva, Sokolí hnízdo, Geniální plán...). Tenhle OTŘESNÝ seriál (tohle že natočil režisér seriálového klenotu BYLO NÁS PĚT???) patřící mezi první pokusy Novy o vlastní tvorbu se mi ale nelíbil už v době uvedení. Natočeno se zjevně mizivým rozpočtem nejen naprosto neinvenčně, ale i bez byť jen řemeslných kvalit, obzvlášť líná kamera a výběr/vedení herců je často strašné. Výsledkem je přehlídka nevzrušeného televizního amatérismu a koncentrované trapnosti. Bohužel to vypadá, že Michálek si v OKNĚ DO HŘBITOVA se Švandrlíkem neporadil o mnoho lépe, takže to hádám zůstává na mě :)(23.11.2011)

Švandrlíkova literární předloha je lepší, humornější. Punc humorné fantazie jí dodávají Nepraktovy ilustrace. Toto je ovšem místy až moc realisticky natočený seriál. Po formální a herecké stránce je celkem dobrý, ale původní "duch" černého humoru Švandrlíkových povídek je tu přetaven příliš realisticky, takže vše vyznívá morbidně, úchylácky až infernálně. Proto na konci zůstává velmi nepříjemná pachuť. Podle mého názoru by tomuto dílu lépe vyhovoval přepis do animovaného filmu, či prostě do lehčí fabulační podoby, která není tak naturalistická.(31.12.2008)

Taková ta průměrná česká klasika. Dá se na to koukat, některé příběhy jsou dokonce velmi dobré a jiné zase typycky předvídatelné a průměrné. Všechny povídky jsem i četl. Ale jedinná drobnost mě tam opravdu naštvala. Vě 3. díle (Láska na Kramberku) Vaculíkoviu nakonec setnou hlavu mečem na špalku...Ještě jsem nikdy neslyšel o setnutí hlavy na špalku katovským mečem. Sekyrou ano, ale mečem se hlava stínala, když oběti stáli či klečeli. Taková škaredá mystifikace...fuj...50%(1.6.2010)

• Oskar

Znáte tu situaci, kdy máte v paměti vzpomínku na nějaký výborný film (inscenaci, seriál) a za deset let při repríze zjistíte, že je to úplná kravina. Tak tohle je můj případ. Původní Švandrlíkovy povídky jsem četl jako dítě a už tehdy mi vadila jejich slabá úroveň, ale pozdější televizní verze se mi líbila. Jenže nedávno proběhnuvší repríza mi otevřela oči - jak jsem mohl být tak slepý?! Je to jeden z nejodfláknutějších českých seriálů. 30 %(20.8.2004)

Kdo by to byl do Švandrlíka řekl, že se kromě humoru věnoval i horroru? Na české poměry a produkci TV Nova velmi překvapivě povedené, zajímavé a koukatelné dílo s plejádou výborných českých herců a hereček. Draculův švagr je zářným příkladem toho, že i průměrnost muže mít pozitivní náboj, může být zajímavá, koukatelná, místy překvapivá. Tím vším tento seriál je. Povídky Draculův švagr a Láska na Kramberku jsou fakt povedené kousky. Ty ostatní jsou obecně průměrné, ale jak jsem psal, v tom dobrém, pozitivním slova smyslu. Oceňuji hlavně jakousi všednost, ležérnost a civilnost vyprávění a ztvárnění jednotlivých dílů, prakticky (až na pár výjimek) bez kapky krve a triků. Viděno a hodnoceno v tomto pořadí: Pohřební vůz 2,5*, Guláš 2,5*, Doktor Domián ***, Vášeň ***, Poslední zločin Markýze de Sade 3,5*, Břitva 2,5*, Domek v údolí **, Sokolí hnízdo 2,5*, Uškrcená laborantka ***, Geniální plán 2,5*, Draculův švagr 3,5*, Láska na Kramberku ****. Více na mém blogu: www.hororovykabinetdreraserheada.blog.cz(13.4.2011)

• - Seriál mal pôvodne mať 15 dielov, z dôvodu nízkeho rozpočtu však nakoniec neboli realizované, napriek tomu, že už boli scenáristicky spracované. (Zdroj: kniha „100 nejlepších hororů“ od Miloslava Švandrlíka) (Jello Biafra)

• - Režisér seriálu Karel Smyczek mal veľmi dlho strach osloviť Jiřího Menzela, aby v seriáli prijal postavu vraha. Keď si však Menzel prečítal scenár, rolu prijal a začal sa na natáčanie tešiť. (Jello Biafra)

• - V diele s názvom „Uškrcená laborantka“ sa v scéne v reštaurácii objaví samotný autor predlohy, Miloslav Švandrlík. (Jello Biafra)