Draculův švagr (TV seriál)

Horor / Krimi

Česko, 1996, 4 h 32 min (Minutáž: 20–25 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

František Němec, Otmar Brancuzský, Břetislav Rychlík, Viktor Maurer, Arnošt Goldflam, Libuše Havelková, Mojmír Maděrič, Jan Hraběta, Vladimír Javorský, Rudolf Pellar, Jiří Kodeš, Kamila Špráchalová, Josef Kubíček, Veronika Freimanová, Naďa Konvalinková, Gabriela Wilhelmová, Petr Nárožný, Lubomír Kostelka, Květa Fialová, Valentina Thielová, Boris Rösner, Jana Preissová, Viktor Preiss, Jiří Menzel, Oldřich Navrátil, František Řehák, Antonín Navrátil, Marcela Martínková, Oleg Reif, Kateřina Brožová, Jakub Kohl, Karel Greif, Petr Brukner, Miroslav Donutil, Milena Steinmasslová, Rostislav Kuba, Jitka Smutná, Ladislav Gerendáš, Jiří Lábus, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Vítězslav Jirsák, Hana Maciuchová, Jaroslav Sypal, Bořivoj Navrátil, Miroslav Táborský, Jiří Strach, Jaroslav Weigel, Lukáš Vaculík, Václav Chalupa, Vladimír Marek, Barbora Srncová, Klára Oltová, Alena Štréblová, Zdeněk Vronský, Antonín Bubeník, Gabriela Hyrmanová, Jana Radojčičová, Zbyněk Merunka, Filip Rajmont, Pavla Charvátová, Jitka Horská, Martin Severa, Sandra Nováková, Roman Hemala, Zdeněk David, Jakub Hladík, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Jitka Malíková, Hanuš Bor, Jan Brynych, František Novák
  • Oskar

Znáte tu situaci, kdy máte v paměti vzpomínku na nějaký výborný film (inscenaci, seriál) a za deset let při repríze zjistíte, že je to úplná kravina. Tak tohle je můj případ. Původní Švandrlíkovy povídky jsem četl jako dítě a už tehdy mi vadila jejich slabá úroveň, ale pozdější televizní verze se mi líbila. Jenže nedávno proběhnuvší repríza mi otevřela oči - jak jsem mohl být tak slepý?! Je to jeden z nejodfláknutějších českých seriálů. 30 %(20.8.2004)

Snad jediný výtvor z produkce n@vy, který se nebojím ohodnotit nejvýše. Seriál výborně zachovává atmosféru povídek Miloslava Švandrlíka (specifický žánr, něco jako komediální horor :-) a zároveň je vidět, že se nebere tak úplně vážně. Zejména příběhy Uškrcená laborantka, Poprava na Kramberku a Geniální plán jsou skutečně takové, jak jsem si je při četbě (tehdy ještě prvního, již velmi ohmataného vydání) představoval :-) No a jak to všechno dopadlo? Ona prokletá sledovanost byla samozřejmě mizerná, jelikož divákovi-novákovi jistojistě mohlo dílo jen málo dát, a tak skončil seriál polozapomenutý, uváděný po půlnoci a už nereprízovaný. Ach jo :-( Ale vyšlo to na videu!!!(5.5.2003)

No zas tak hrozny, jak jsem se bal, to nebylo, nicmene postupne. Serial ma 12 dilu, vsechny zacinaj naprosto prisernou uvodni pisnickou v podani Lucie Bile, neco tak hroznyho se fakt jen tak neslysi. Jinak samotne povidky maj dost kolisavou uroven. Coz je ostatne i trochu vina predlohy, Svandrlikovo povidky maj taky ruznou uroven a jelikoz jsem je vsechny cet, pribehove me to nijak neprekvapilo, takze muzu jen rict, ze se asi az na dve vicemene docela presne drzi puvodnich povidek, minimalne ta zakladni dejova kostra zustava stejna, samozrejme, ze je to drobet upraveny, aby se to natahlo, pripadne zkratilo, na delku 20 minut. Problem je, ze dost povidek spoleha az na zaverecnou pointu, takze dej predtim je obcas o nicem. Navic ve vetsine dilu jsou misty dost stupidni dialogy a az na par vyjimek naprosto priserny herci, ktery za to ale ani tak moc nemuzou, jen proste nemaj co hrat. Z tech vyjimek a snad nikoho nezapomenu, to jsou Javorsky, Konvalinkova, Preiss, Menzel, Donutil, Labus, Holubova, Vaculik. Taky musim zminit samotneho Svandrlika v asi petivterinove rolicce. Dalsi problem je zpracovani, jednak Smyczek je asi malej pochcanek, protoze si vybral spis ty vtipny povidky (ostatne to i nekde psal) a hlavne celkove jak to vypada. Fakt jak kdyz to natocil nakej amater nekde na chalupe za par korun a z toho 99% rozpoctu pravdepodobne padlo na platy. No a jeste k samotnejm povidkam, asi nejlepsi a zaroven nejatmosferictejsi, je Doktor Domian. Druha, ktera se nejvic priblizuje hororu, je povidka Vasen (v knize jako Zvedavost). No a nejvtipnejsi jsou asi Genialni plan a po ni Domek v udoli. Z ostatnich zminim jen ty naprosto otresny, coz je Gulas, Pohrebni vuz, Sokoli hnizdo a v podstate i Drakuluv svagr, kterej se navic od predlohy hodne lisi a je to ku skode. Celkove naprosto mizerny zpracovani, az na par vyjimek mizerny herci a tech dobrejch povidek neni snad ani polovina, ale precejen se mi tech par povidek libilo, navic je Svandrlik muj oblibenej autor, takze pod 3* nepudu.(12.11.2008)

Švandrlíkove poviedky som čítal všetky v knihe "100 nejlepších hororů", takže sa pokladám za znalca predlohy. Musím priznať, že pánovi režisérovi Smyczekovi sa niektoré podarilo zadaptovať veľmi dobre, zato niektoré majú zmenenú kompozíciu (titulná Draculův Švagr, Sokolí hnízdo, Pohřební vůz) ale väčšinou sú dialógom z knihy verné. Najlepším dielom je bezpochyby Doktor Domián. Nefalšovaná hororová atmosféra, skvele vybraný herci a pôsobivé scény. Rovnako tak posledná poviedka "vášeň", u ktorej sa podarilo natočiť aj zopár fakt drsných scén. S niektorými poviedkami je to ale horšie a napríklad titulná "Draculův švagr" je vyložene podpriemerná a navyše obsadená otrasným Jaroslavom Sypalom, ktorý je ako herec úplne neschopný.(5.1.2012)

Žel neznám literární předlohu, ale tyhle povídky mi přišly poněkud nevyrovnané a někdy se až moc násilně a zbytečně tlačilo na pointu, přitom příběh byl takový nijaký. Zaujal mne Doktor Damián, ten je jak z jiného světa, ale potřeboval by víc prostoru a prokreslení postav, i daleko lepší zápletku. Příjemný je Domek v údolí a ještě docela ušly Láska na Kramberku a Guláš. Jinak skutečně jen takové povrchní a nevtipné plavání, taková první dobrá (tedy šlo to ještě domyslet a lépe proplést). V dílu Uškrcená laborantka hraje i sám autor knihy, Miroslav Švandrlík.(11.8.2017)

• - V diele s názvom „Uškrcená laborantka“ sa v scéne v reštaurácii objaví samotný autor predlohy, Miloslav Švandrlík. (Jello Biafra)

• - Seriál si v roku 1996 odbil premiéru na TV Nova. Jednotlivé diely však boli vysielané v nočnom vysielacom čase a seriál mal mizernú sledovanosť. Preto boli vysielacie práva predané Českej Televízii. (Jello Biafra)

• - Filmovalo se i u rybníku Věžák v Českém Ráji. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)