Reklama

Reklama

Draculův švagr

(seriál)
Horor / Krimi
Česko, 1996, 4 h 32 min (Minutáž: 20–25 min)

Režie:

Karel Smyczek

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

Hrají:

František Němec, Otmar Brancuzský, Břetislav Rychlík, Viktor Maurer, Arnošt Goldflam, Libuše Havelková, Mojmír Maděrič, Jan Hraběta (více)
(další profese)

Epizody(12)

Čo všetko sa môže prihodiť celkom normálnemu, trocha nešikovnému detektívovi, keď už konečne získa svoj veľký prípad? Čo všetko sa skrýva za nevinnou expedíciou do rumunských hôr? Aké tajomstvo skrýva záhadná drevená debna s výsledkami vedeckého bádania? Kto vôbec leží v rakve, o ktorú sa stará dementný hrobár? A kto je v skutočnosti tajomná pani doktorka, o výskumy ktorej sa živo zaujíma tlač?
To je len niekoľko otázok, na ktoré nájdete odpovede v našich príbehoch, ak vám neprekáža trocha napätia a strachu a radi sa zabávate na absurne vypoinotvaných stuáciách, ktorým nechýba nadsádzka. Ak sa chcete báť a vzrušujú vás tajomné a napínavé príbehy, práve teraz prišla vaša chvíľa!
Dozviete sa aj o uškrtenej laborantke, útrapách netalentovaného spisovateľa, ale aj o tom, ako sa vysporiadal s vplyvným a váženým literárnym kritikom, ktorý to s kritikou veľmi, veľmi prehánal. Ste zvedaví, čo sa môže stať, keď Vám ujde autobus a vy sa ocitnente v spoločnosti šialencov priamo pod starým stredovekým hradom? Alebo, aká spojitosť viaže tajomného pána s kyticou, čo nervózne čaká na nábreží, s posledným zločinom Markýza de Sade?
Rovnako si môžete vychutnať atmosféru mesta, ktoré obchádza strašidelný prízrak čoraz agresívnejšieho vraha, čo prepadáva ženy stredného veku a podrezáva ich britvou. Oceníte aj geniálny plán vraždy neznesiteľnej, ale bohatej manželky. Ste zvedaví, kto je tajuplný doktor Domián? Prečo sa ho boja kone, psy aj ľudia? Prečo zošalel miestny učiteľ? Aké tajomstvo ukrýva zanedbaný domček v údolí? Čo môže manželka objaviť vo vrecku saka svojho manžela? Čo láka úspešného violončelistu v starom zanedbanom pavlačovom dome? Čo sa tam odohráva?
Autorom neobyčajných, ponurých a tajomných príbehov je majster hororu a humoru v jednej osobe Miloslav Švandrlík, preto si môžete byť istí, že venovať im pol hodiny pozornosti bude stáť za to! (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (42)

B!shop 

všechny recenze uživatele

No zas tak hrozny, jak jsem se bal, to nebylo, nicmene postupne. Serial ma 12 dilu, vsechny zacinaj naprosto prisernou uvodni pisnickou v podani Lucie Bile, neco tak hroznyho se fakt jen tak neslysi. Jinak samotne povidky maj dost kolisavou uroven. Coz je ostatne i trochu vina predlohy, Svandrlikovo povidky maj taky ruznou uroven a jelikoz jsem je vsechny cet, pribehove me to nijak neprekvapilo, takze muzu jen rict, ze se asi az na dve vicemene docela presne drzi puvodnich povidek, minimalne ta zakladni dejova kostra zustava stejna, samozrejme, ze je to drobet upraveny, aby se to natahlo, pripadne zkratilo, na delku 20 minut. Problem je, ze dost povidek spoleha az na zaverecnou pointu, takze dej predtim je obcas o nicem. Navic ve vetsine dilu jsou misty dost stupidni dialogy a az na par vyjimek naprosto priserny herci, ktery za to ale ani tak moc nemuzou, jen proste nemaj co hrat. Z tech vyjimek a snad nikoho nezapomenu, to jsou Javorsky, Konvalinkova, Preiss, Menzel, Donutil, Labus, Holubova, Vaculik. Taky musim zminit samotneho Svandrlika v asi petivterinove rolicce. Dalsi problem je zpracovani, jednak Smyczek je asi malej pochcanek, protoze si vybral spis ty vtipny povidky (ostatne to i nekde psal) a hlavne celkove jak to vypada. Fakt jak kdyz to natocil nakej amater nekde na chalupe za par korun a z toho 99% rozpoctu pravdepodobne padlo na platy. No a jeste k samotnejm povidkam, asi nejlepsi a zaroven nejatmosferictejsi, je Doktor Domian. Druha, ktera se nejvic priblizuje hororu, je povidka Vasen (v knize jako Zvedavost). No a nejvtipnejsi jsou asi Genialni plan a po ni Domek v udoli. Z ostatnich zminim jen ty naprosto otresny, coz je Gulas, Pohrebni vuz, Sokoli hnizdo a v podstate i Drakuluv svagr, kterej se navic od predlohy hodne lisi a je to ku skode. Celkove naprosto mizerny zpracovani, az na par vyjimek mizerny herci a tech dobrejch povidek neni snad ani polovina, ale precejen se mi tech par povidek libilo, navic je Svandrlik muj oblibenej autor, takze pod 3* nepudu. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

12/12 Geniálně nenápadný novácký seriál z let 90., který se až letos dočkal zasloužené renesance na DVD. Série přepisů nejlepších povídek Miroslava Švandrlíka překvapuje svými ironickými pointami a samotné zpracování pak využitím nejrůznějších herců v nezvyklých rolích. Hlavně překvapující byla pro mě kvalita práce Kateřiny Brožové a Lukáše Vaculíka. Nejklasičtější ovšem určitě zůstává povídka Guláš s Arnoštem Goldflamem a Draculův švagr s naprosto skvostnou Hanou Maciuchovou. ()

Reklama

choze odpad!

všechny recenze uživatele

To si tu ze mě s tím vysokým hodnocením děláte všichni prdel??? Švandrlíkovy hororové povídky miluju a schraňuju, hlavně pak ty, které se nebojí brát vážně a rozehrát pořádný horor (např. Guláš, Imitátor, Uškrcená laborantka, Břitva, Sokolí hnízdo, Geniální plán...). Tenhle OTŘESNÝ seriál (tohle že natočil režisér seriálového klenotu BYLO NÁS PĚT???) patřící mezi první pokusy Novy o vlastní tvorbu se mi ale nelíbil už v době uvedení. Natočeno se zjevně mizivým rozpočtem nejen naprosto neinvenčně, ale i bez byť jen řemeslných kvalit, obzvlášť líná kamera a výběr/vedení herců je často strašné. Výsledkem je přehlídka nevzrušeného televizního amatérismu a koncentrované trapnosti. Bohužel to vypadá, že Michálek si v OKNĚ DO HŘBITOVA se Švandrlíkem neporadil o mnoho lépe, takže to hádám zůstává na mě :) ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Znáte tu situaci, kdy máte v paměti vzpomínku na nějaký výborný film (inscenaci, seriál) a za deset let při repríze zjistíte, že je to úplná kravina. Tak tohle je můj případ. Původní Švandrlíkovy povídky jsem četl jako dítě a už tehdy mi vadila jejich slabá úroveň, ale pozdější televizní verze se mi líbila. Jenže nedávno proběhnuvší repríza mi otevřela oči - jak jsem mohl být tak slepý?! Je to jeden z nejodfláknutějších českých seriálů. 30 % ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

No jo no, po těch letech je to opravdu horší, než jsem se bál pomyslet. Při sledovaní téměř všech dílů se mi dere na jazyk slovo lacinost. Blbé je, že ač mají všechny díly na svědomí stejní scénáristé, úroveň některých dílů kolísá až nepochopitelně. Od dementních (titulní povídka, nebo třeba Vášeň, která snad není ani Švandrlíkova), přes obyčejné s blbě změněnými nebo nevypointovanými konci (Doktor Domián, Sokolí hnízdo). Najdou se i nadprůměrné (Guláš, Láska na Kramberku, Geniální plán), ty jsou lepší zejména díky kvalitním hercům (famózní Lábus). Jediné, co bych vyzdvihl, je (opět) hudba Zbyňka Matějů, jinak je to opravdu dost bída. Jsem na tom podobně jako můj kámoš Choze, ale přece jen, na odpad to opravdu není. :o) ()

Galerie (6)

Zajímavosti (10)

  • Seriál mal pôvodne mať 15 dielov, z dôvodu nízkeho rozpočtu však nakoniec neboli realizované, napriek tomu, že už boli scenáristicky spracované. (Zdroj: kniha „100 nejlepších hororů“ od Miloslava Švandrlíka) (Jello Biafra)
  • Diel bol natáčaný v obci Mořinka, ktorá sa nachádza pri meste Beroun. (Jello Biafra)

Reklama

Reklama