Draculův švagr (TV seriál)

Horor / Krimi

Česko, 1996, 4 h 32 min (Minutáž: 12x30 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

František Němec, Otmar Brancuzský, Břetislav Rychlík, Viktor Maurer, Arnošt Goldflam, Libuše Havelková, Mojmír Maděrič, Jan Hraběta, Vladimír Javorský, Rudolf Pellar, Jiří Kodeš, Kamila Špráchalová, Josef Kubíček, Veronika Freimanová, Naďa Konvalinková, Gabriela Wilhelmová, Petr Nárožný, Lubomír Kostelka, Květa Fialová, Valentina Thielová, Boris Rösner, Jana Preissová, Viktor Preiss, Jiří Menzel, Oldřich Navrátil, František Řehák, Antonín Navrátil, Marcela Martínková, Oleg Reif, Kateřina Brožová, Jakub Kohl, Karel Greif, Petr Brukner, Miroslav Donutil, Milena Steinmasslová, Rostislav Kuba, Jitka Smutná, Ladislav Gerendáš, Jiří Lábus, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Vítězslav Jirsák, Hana Maciuchová, Jaroslav Sypal, Bořivoj Navrátil, Miroslav Táborský, Jiří Strach, Jaroslav Weigel, Lukáš Vaculík, Václav Chalupa, Vladimír Marek, Barbora Srncová, Klára Oltová, Alena Štréblová, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Gabriela Hyrmanová, Jana Radojčičová, Zbyněk Merunka, Filip Rajmont, Pavla Charvátová, Jitka Horská, Martin Severa, Sandra Nováková, Roman Hemala, Zdeněk David, Jakub Hladík, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Jitka Malíková, Josef Šťastný, Hanuš Bor, Jan Brynych, František Novák
  • Oskar

Znáte tu situaci, kdy máte v paměti vzpomínku na nějaký výborný film (inscenaci, seriál) a za deset let při repríze zjistíte, že je to úplná kravina. Tak tohle je můj případ. Původní Švandrlíkovy povídky jsem četl jako dítě a už tehdy mi vadila jejich slabá úroveň, ale pozdější televizní verze se mi líbila. Jenže nedávno proběhnuvší repríza mi otevřela oči - jak jsem mohl být tak slepý?! Je to jeden z nejodfláknutějších českých seriálů. 30 %(20.8.2004)

Švandrlíkove poviedky som čítal všetky v knihe "100 nejlepších hororů", takže sa pokladám za znalca predlohy. Musím priznať, že pánovi režisérovi Smyczekovi sa niektoré podarilo zadaptovať veľmi dobre, zato niektoré majú zmenenú kompozíciu (titulná Draculův Švagr, Sokolí hnízdo, Pohřební vůz) ale väčšinou sú dialógom z knihy verné. Najlepším dielom je bezpochyby Doktor Domián. Nefalšovaná hororová atmosféra, skvele vybraný herci a pôsobivé scény. Rovnako tak posledná poviedka "vášeň", u ktorej sa podarilo natočiť aj zopár fakt drsných scén. S niektorými poviedkami je to ale horšie a napríklad titulná "Draculův švagr" je vyložene podpriemerná a navyše obsadená otrasným Jaroslavom Sypalom, ktorý je ako herec úplne neschopný.(5.1.2012)

Kdo by to byl do Švandrlíka řekl, že se kromě humoru věnoval i horroru? Na české poměry a produkci TV Nova velmi překvapivě povedené, zajímavé a koukatelné dílo s plejádou výborných českých herců a hereček. Draculův švagr je zářným příkladem toho, že i průměrnost muže mít pozitivní náboj, může být zajímavá, koukatelná, místy překvapivá. Tím vším tento seriál je. Povídky Draculův švagr a Láska na Kramberku jsou fakt povedené kousky. Ty ostatní jsou obecně průměrné, ale jak jsem psal, v tom dobrém, pozitivním slova smyslu. Oceňuji hlavně jakousi všednost, ležérnost a civilnost vyprávění a ztvárnění jednotlivých dílů, prakticky (až na pár výjimek) bez kapky krve a triků. Viděno a hodnoceno v tomto pořadí: Pohřební vůz 2,5*, Guláš 2,5*, Doktor Domián ***, Vášeň ***, Poslední zločin Markýze de Sade 3,5*, Břitva 2,5*, Domek v údolí **, Sokolí hnízdo 2,5*, Uškrcená laborantka ***, Geniální plán 2,5*, Draculův švagr 3,5*, Láska na Kramberku ****. Více na mém blogu: www.hororovykabinetdreraserheada.blog.cz(13.4.2011)

No zas tak hrozny, jak jsem se bal, to nebylo, nicmene postupne. Serial ma 12 dilu, vsechny zacinaj naprosto prisernou uvodni pisnickou v podani Lucie Bile, neco tak hroznyho se fakt jen tak neslysi. Jinak samotne povidky maj dost kolisavou uroven. Coz je ostatne i trochu vina predlohy, Svandrlikovo povidky maj taky ruznou uroven a jelikoz jsem je vsechny cet, pribehove me to nijak neprekvapilo, takze muzu jen rict, ze se asi az na dve vicemene docela presne drzi puvodnich povidek, minimalne ta zakladni dejova kostra zustava stejna, samozrejme, ze je to drobet upraveny, aby se to natahlo, pripadne zkratilo, na delku 20 minut. Problem je, ze dost povidek spoleha az na zaverecnou pointu, takze dej predtim je obcas o nicem. Navic ve vetsine dilu jsou misty dost stupidni dialogy a az na par vyjimek naprosto priserny herci, ktery za to ale ani tak moc nemuzou, jen proste nemaj co hrat. Z tech vyjimek a snad nikoho nezapomenu, to jsou Javorsky, Konvalinkova, Preiss, Menzel, Donutil, Labus, Holubova, Vaculik. Taky musim zminit samotneho Svandrlika v asi petivterinove rolicce. Dalsi problem je zpracovani, jednak Smyczek je asi malej pochcanek, protoze si vybral spis ty vtipny povidky (ostatne to i nekde psal) a hlavne celkove jak to vypada. Fakt jak kdyz to natocil nakej amater nekde na chalupe za par korun a z toho 99% rozpoctu pravdepodobne padlo na platy. No a jeste k samotnejm povidkam, asi nejlepsi a zaroven nejatmosferictejsi, je Doktor Domian. Druha, ktera se nejvic priblizuje hororu, je povidka Vasen (v knize jako Zvedavost). No a nejvtipnejsi jsou asi Genialni plan a po ni Domek v udoli. Z ostatnich zminim jen ty naprosto otresny, coz je Gulas, Pohrebni vuz, Sokoli hnizdo a v podstate i Drakuluv svagr, kterej se navic od predlohy hodne lisi a je to ku skode. Celkove naprosto mizerny zpracovani, az na par vyjimek mizerny herci a tech dobrejch povidek neni snad ani polovina, ale precejen se mi tech par povidek libilo, navic je Svandrlik muj oblibenej autor, takze pod 3* nepudu.(12.11.2008)

Pozoruhodný televizní hřích z 90. let, který se s postupem let proměnil v legrační retro - možnost vidět zde v epizodních rolích třeba mladého Filipa Rajmonta nebo Sandru Novákovou pro mě není prosta jistého půvabu (není mimochodem bez zajímavosti, že se ve stejné povídce jako Sandra objevují i její herečtí kamarádi ze seriálu BYLO NÁS PĚT, který Smyczek natočil 2 roky předtím). Přijde mi zajímavé, že jsem o tomto seriálu nikdy neslyšel, nebo si ho alespoň z doby, kdy běžel na televizní obrazovce, nepamatuji. Když jsem se k němu dostal po letech, bylo to pro mě nejen nostalgické připomenutí časů, kdy TV Nova vysílala teprve 2 roky, ale i doby, kdy jsem poprvé četl Švandrlíkovu stejnojmennou povídkovou předlohu - tipnul bych si, že to mohlo být skoro přesně v roce 1996, kdy se mi dostala poprvé do ruky (kdo by si tenkrát pomyslel, že její seriálovou adaptaci uvidím až o 20 let později). Pamatuji si, že mě - coby dítě - ta kniha tenkrát naprosto nadchla - jak už to ale bývá, teprve při novém přečtení po letech jsem si uvědomil, jaký je to literární brak. Švandrlíkovi jistě nelze upřít vypravěčskou zručnost, komediální talent a schopnost na malém prostoru vystavět atraktivní příběh s výraznou pointou, ale literárně je to skoro bezcenné - je to vyloženě odpočinkové čtení na jedno použití, které se po přečtení zahazuje. Z takové látky prostě nikdy nemohl vzniknout kvalitní seriál a Smyczkův 12 dílný cyklus na to asi nikdy ani neaspiroval. Vše se jeví šité dosti horkou jehlou, některé herecké výkony jsou doslova tragické a jednotlivé povídky jeví rozkolísanou úroveň (která, to mi přijde zajímavé, má podle mě mírně vzrůstající úroveň, jako by se Smyczek s každou další povídkou mírně zlepšoval) - pilotní díl je vyloženě strašný (a to nejenom proto, že mám alergii na Jaroslava Sypala), ale třeba povídky Guláš, Břitva či Doktor Domián mi pro změnu přijdou výborné (asi především zásluhou nečekaně kvalitního obsazení - Arnošt Goldflam v Guláši je nezapomenutelný, v Břitvě zase potěší skutečná manželská dvojice Jana Preissová a Viktor Preiss, kteří si zahráli seriálové manžele, a v Doktoru Domiánovi herecky exceluje Vladimír Javorský). V souvislosti se všemi povídkami je dobré zmínit, že jsou do jedné dokonale prosty jakékoli strašidelné atmosféry (s tím, že v některých povídkách se objevují nadpřirozené jevy) a žánrově se spíše pohybují někde mezi detektivkou a horovovou parodií - výsledek je tak žánrově snad to nejpokleslejší, co může být. Koukat na to tenkrát v telce asi mohlo dávat smysl (ostatně v té době skoro vše, co na Nově běželo, sledovala většina z nás), ten se ale podle mě v průběhu let dokonale ztratil - v roce 2016 je to už jen ztráta času a na tenhle seriál už nejspíš navždy jen bude padat prach někde v archivu. Netřeba toho želet.(2.4.2016)

• - Režisér seriálu Karel Smyczek mal veľmi dlho strach osloviť Jiřího Menzela, aby v seriáli prijal postavu vraha. Keď si však Menzel prečítal scenár, rolu prijal a začal sa na natáčanie tešiť. (Jello Biafra)

• - V diele s názvom „Uškrcená laborantka“ sa v scéne v reštaurácii objaví samotný autor predlohy, Miloslav Švandrlík. (Jello Biafra)

• - Filmovalo se i u rybníku Věžák v Českém Ráji. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)