Žiješ jenom dvakrát

• slovenský

James Bond: Žiješ len dvakrát

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1967, 117 min

Je velice potěšující vidět v titulcích jméno Roalda Dahla (doporučuji Příběhy nečekaných konců), již méně pak následné zjištění, že scénář patří k těm největším slabinám pátého Bonda. Ačkoliv začíná Bondovou smrtí, ačkoliv James tentokrát objevuje japonskou kulturu, techniku a dívky… chybí mu jedna podstatná složka – humor. Když nebudu počítat ten pravděpodobně (pravděpodobně!) nezamýšlený: „zešikmíme oči“ (a vzpomeneme na Team America) plus většina scén z vesmíru. Ze střetu známého sexisty s (navenek) cudnými Japonci šlo jistě vytěžit více humorných situací, více suchých hlášek. Akční scény zde na rozdíl od humoru jsou, není jich málo a některé z nich dokonce ani po těch letech nevyvolávají smích. Pěkné je využití vrtulníku při snímání bitky na střeše, pěkné jsou rovněž dvě bitky tělo na tělo, zvlášť ta první, hojně využívající kusy nábytku. Connery nehraje s takovým nadhledem jako v předchozím Thunderballu či (po Lazenbyho intermezzu) následujících Diamantech, stále však, i tváří tvář šikmým očím šéfa japonské tajné služby, zůstává nejcharismatičtějším představitelem agenta Jejího veličenstva. 60% Zajímavé komentáře: woody, Marigold, PALINO, ]V[()Rt(20.6.2008)

You Only Live Twice je z Conneryho bondovského portfolia asi nejslabší kousek. Je to sice pořád skvělý špionážní film, ale v porovnání s předchůdci a následovníkem pokulhává. Zatímco ostatní conneryovky jsou vyváženým mixem akce a příběhu, zde jsou děj a místy bohužel i jeho vyváženost upozaděny ve prospěch akce. A co mi nesedlo hlavně je to, že ač jsou všechny starší bondovky mírně přitažené za vlasy, zde se jakýkoliv náznak věrohodnosti rozpouští hned v úvodu. Už jen fakt že Bond se stane špičkovým ninjou zkrátka není úplně z kategorie lehce akceptovatelných. Ale film má i výrazné klady. Vyzdvihnul bych například stavby, protože základna umístěná v sopce je po estetické stránce naprosto geniální, možná nejlepší z celé série. Úžasná je i kamera, díky které si divák může vychutnat japonské scenérie a úplně špatně natočené a sestříhané nejsou ani souboje a honičky.(28.4.2010)

You only live twice je rozhodne najslabšia bondovka so Seanom Connerym. Dôvod je veľmi jednoduchý. Lewis Gilbert. Nový režisér, ktorého najväčšou vadou bolo, že sa bál v niektorých miestach byť akčnejší a v iných zase emotívnejší. Doslova z filmu cítiť jeho neistotu a tak si síce môžme vychutnať strhujúce akčné scény, ktoré sú dobre natočené, ale postrádajú to filmové kúzlo, ktoré v predošlých bondovkách fungovalo do takej miery, že ste si jednoducho tie nechty na rukách obhrýzať museli. Emotívne scény, sú zase príliš chladné a možno že sa mi to len zdalo ale samotný Connery bol k herečkám japonského pôvodu veľmi odtiahnutý. Dahlov scénar je síce pekný a má skvelú pointu, ale Gilbert ho jednoducho nedokázal preniesť na plátno v takej podobe ako si zaslúžil. Japonska je tu veľa ale je strašne nevyužité. Jediné čo môžem vychváliť sú herci, vďaka ktorým sa film dal zniesť a prinútil ma prižmúriť oko. Connery si opäť svoju úlohu užil. Pôvabná Wakabayashi a Hama mu sekundujú, k tomu všetkému prirátam postavu Tanaku ako Bondovho pomocníka, s ktorého bola tá duša samuraja cítiť a Pleasence, ani nie tak preto, že by jeho výkon bol dychberúci, ale kvôli stretu face to face a tiež kvôli Austinovi Powersovi. Pleasenceov Blofeld sa totiž stal námetom na Dr. Evila, a na celú Powersovskú sériu.(15.8.2009)

Další z bondovek. Musím se přiznat, že už mě docela unavuje se na ně dívat, ale pořád to zachraňuje sexy Sean Connery. Pro muže se zde objevily Japonky, myslím, že trochu exotická změna :-). Akce se dá (na tu dobu natočení), ale jak už jsem několikrát psala u minulých názorů, s novými filmy se rovnat nedá. A Bondovky bohužel nemají to, co u filmů hledám především - kvalitní příběh. Připadají mi dost schematické, a to bohužel nudí a následně ubírá body...(16.6.2013)

• numi

Stejně jako scénáře, i mé komentáře na každého dalšího Bonda se opakují. Chyba ale rozhodně není na mé straně. Opět zajímavý námět a rozjezd ve velkém stylu, který se ale postupně zadrhává, až se zadrhne úplně. Pak přijde ninja tábor, který se do děje absolutně nehodí - a navíc není tato pasáž a nově nabité Bondovi schopnosti v dalším průběhu děje využity a rozvinuty. Závěr je pak navíc úplně postavený na hlavu. První muž Spectry je velkým zklamáním jak po stránce vizuální, tak svým chováním, přestřelka je příliš chaotická a vrcholem všeho jsou "oslí můstky" stavěné navíc jen pro efekt - ať už jde o zavolání jen jednoho falešného kosmonauta bez kontroly druhého, pokračování vesmírného únosu i přes výměnu posádky (!!!) a následná Bondova ignorace předtím tak těžce zachráněných lidských životů při likvidování raketoplánu. Vrcholem je pak láva chrlící se z vulkána, zatímco uvnitř něj probíhají efektivní výbuchy a pobíhají tam lidé. Bond navíc celým filmem prochází spíše jako dítě štěstěny, ne díky svým schiopnostem. Nejhorší Bond z prvních pěti. PS: Vyzvednout musím nádherný hudební motiv, který pak o pětatřicet let později vykradl pro píseň Millenium Robbie Williams. [červenec 2006](18.7.2006)

• - Dcera producenta Broccoliho, Barbara (1960), která se v roce 1995 sama chopila produkce bondovek, při natáčení filmu onemocněla (spalo se na zemi) a Sean Connery jí poskytl svoji komfortní postel. (džanik)

• - Byl to právě Blofeld ztvárněný hercem Donaldem Pleasencem, který inspiroval Mika Myerse coby Dr. Evila ve filmech o Austinu Powersovi. (džanik)

• - Toyota 2000 GT, řízená Bondem (Sean Connery), byla upravena do podoby kabrioletu až poté, co se zjistilo, že se do ní Sean Connery nevejde. Úpravu do podoby kabrioletu provedla na požádání a bez dohadů během dvou týdnů sama Toyota. (Azog)