Žiješ jenom dvakrát

• slovenský

James Bond: Žiješ len dvakrát

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA / Japonsko, 1967, 117 min

Po masivním úspěchu podmořského Thunderballu se Bond definitivně vydal ke hvězdám, a to v přímém i přeneseném slova smyslu. Bondovští tátové Saltzman a Brocolli obměnili pro v pořadí již patý 007 film skoro celý tvůrčí tým – režisérskou sesli zaujal Lewis Gilbert, za kameru se postavil Freddie Young, držitel dvou Oscarů (za Lawrence z Arábie a Doktora Živaga), namísto byvších převážně "západních" lokací se příběh odehrává celý na Dálném východě... Výsledkem je plnokrevný skvost, který jsem jako malý kluk hltal se zatajeným dechem, nechal se unášet skvělou imaginací scénáře a výtečným vizuálním pojetím. Prostě esenciální diváckou manou všech bondovek, kterou se zde podařilo vykondenzovat v až magickou "čupršpiónskou" atmosféru. A magie funguje i po letech. Zmiňovat Conneryho virtuozitu je zbytečné, jen připomenu, jak se do ní začínají vkrádat sebeparodické tendence, které pak rozvedl Roger Moore. Akční scény jsou jedním slovem výtečném, zejména honička ve vrtulnících, podbarvená notoricky známou Bond theme, mě dodnes elektrizuje. Škoda, že střih občas sklouzavá do přílišné monotónnosti (patrné je to zejména v automobilových honičkách) a filmu ubírá na tempu. Lewis Gilbert není tak dobrý stylizátor jako Hamilton nebo Young, zato má pifku na davové scény – a ta v kráteru opravdu stojí za to a v klidu trumfne i obdobnou scénu z jeho pozdější bondovky Špion, který mě miloval. Jedinou hořkou kapkou je fakt, že po natočení páté bondovky se Connery ze série vytratil a vrátil se až po čtyřech letech a jednom Bondovi s Georgem Lazenbym... Jenže pak už to prostě nebylo ono. Zlatá éra conneryovek končí tímhle majstrštykem.(25.11.2004)

Nářez, kam se hrabou nový bondovky, u kterých můžete přemýšlet jak chcete, a stejně si připadáte jak Tatar na přednášce Jiřího Pavelky. Je to akční, je to roztomile naivní. Lahůdkový záporák s kocourem v náručí a jinak také starý známý z Dr. Crippen Donald Pleasence. Bondgirl tentokrát exotičtější.(11.2.2013)

Bondovky nesoucí se v podobném duchu jako Goldfinger mají u mě vždycky úspěch zaručeny. Prakticky nikdy nekončící akce a peripetie hlavního hrdiny jsou zajímavě natočené (pohled z vrtulníku pří úprku po střechách) a fantasticky ohudebněné. Tedy, v celém filmu se opakují asi jenom tři motivy použité už v Dr. No a Srdečných pozdravech z Ruska, ale jsou použité na takových místech a v takové míře, že prostě berou dech. K tomu Blofeld se svou jizvou a kočkou, zástupy Asiatek a veletucet nindžů - je třeba přát si víc?(12.3.2011)

James Bond má s pomocou japonskej tajnej služby zabrániť zločincovi Blofeldovi vo vyvolaní konfliktu medzi Američanmi a Rusmi pri dobývaní kozmu. Bond (Sean Connery) opäť vo forme, ale tématika kozmu zrovna u bondoviek zvládnutá veľmi dobre nebola. Trebárs štart rakety s posádkou vnútri krátera a hlavné darebák prežil - aj keď niektoré triky sú na patričnej úrovni, videl som už lepšie diely, ale toto je aj tak ešte nadpriemer. Neviem čím to je, že s Connerym boli tie nápady na bondovky lepšie, než trebárs s Rogerom Moorom.(6.2.2015)

"Proč čínské dívky líbají naprosto jinak než ostatní?" Charismatický Sean Connery jako agent 007 popáté. Podle mě nejhorší Conneryho Bondovka - Prostředí v Japonsku mi nesedí, Bondgirl tady mi přijdou stejné a ninjové tam nepasují tuplem. Nejlepší bude asi konec "Říkal jste, nedobytná pevnost?" jo střet Jamese a Blofelda potěšil. Jinak mi to přišlo trošku moc překombinovaný a zdlouhavý. - 60%.(13.11.2017)

• - Kniha, kterou Moneypenny hodí po Bondovi ve své pracovně, nese název "Instant Japanese: A Pocketful of Useful Phrases" (Masahiro Watanbe a Kei Nagašima, poprvé publikována 1964). (džanik)

• - Název filmu vychází z haiku, respektive veršů uvedených v knižní předloze: "Žiješ jenom dvakrát. Jednou, když se narodíš. Podruhé, když smrti hledíš do tváře." V románu ji Bond píše pro svého přítele Tigera Tanaku a inspirován měl být stylem slavného japonského básníka ze 17. století, který se jmenoval Matsuo Bašo. (džanik)

• - Malý model vrtuľníka, ktorý sa použil pri natáčaní, zdobil londýnsku reštauráciu Planet Hollywood, no v decembri 2014 sa predal na dražbe za 23 000 amerických dolárov. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)