Žiješ jenom dvakrát

• slovenský

James Bond: Žiješ len dvakrát

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1967, 117 min

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Dvojitá nula sedm tentokráte pátrá v Japonsku - věřte, nevěřte - po vlastníkovi žravé rakety, která polyká sovětské i americké kosmické lodě jako maliny. Akce je dostatek, ale scénář ani samotný film mne ničím nadstandardním nepřekvapil, naopak vesmírná triková část dnes působí notně zastarale. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=21poI4ZmIRU(8.12.2013)

From Japan with Love, aneb třetí stranou způsobené tření mezi CCCP a USA opět mírní 007 z UK.. Connery působí poněkud nezúčastněně až suše, u bondovsky stereotypního dobývání velínu (opakované záběry, zmatený střih, neutuchající střelba) jsem se nudil víc, než bílá číča v náruči Austina Po…, pardon Blofelda a Gilbertovy režisérské postupy ohlodal zub času až na kost, nicméně najdou se i nezanedbatelné klady. Země vycházejícího slunce, fyzický souboj se sofa, Dr.No Theme doprovázená bitva mezi čtyřmi těžce ozbrojenými helikoptérami a vrtulníkem z modelářského kroužku pana Q (neměl jsem o Sazinka Jamese strach, snad jedině aby mu vítr neodfoukl tupé) a především valící se láva a vůně sakurového květu u songu Nancy Sinatra - spolu s Adele a babčou Tinou asi to nejlepší, co nás u filmů o kanystru na martini může potkat. Nezbývá, než dodat, že přeměna agenta Jejího veličenstva na Japonce byla na úrovni Trávníčka v Jamambě..(9.12.2013)

Nářez, kam se hrabou nový bondovky, u kterých můžete přemýšlet jak chcete, a stejně si připadáte jak Tatar na přednášce Jiřího Pavelky. Je to akční, je to roztomile naivní. Lahůdkový záporák s kocourem v náručí a jinak také starý známý z Dr. Crippen Donald Pleasence. Bondgirl tentokrát exotičtější.(11.2.2013)

Akční bondovka jak má být. Opět máma tu čest vidět nejlepší bondovský charakter Seana Conneryho, kterému nesmírně sluší rvačky (v mini-helikoptéře je poněkud směšný). Ale co se týče kaskadérských kousků, různých šílených vynálezů od Q a podlých záporáků, v Žiješ jenom dvakrát to není to pravé ořechové.(19.10.2005)

Vtedajšia japonská móda a veľká atraktivita vesmírneho programu sa tu odzrkadlila na 100%. Scenár je poslabší a viac priamočiarejší, ako predchádzajúce dva diely, no je to kompenzované doteraz najmasovejšími scénami. Prenesenie deja do vesmíru je ďalšia inovácia. Atraktívnych žien je to tak isto pomenej, avšak v závere sa objaví č.1 v organizácii Prízrak (SPECRTE) D.Pleasence je však skôr na okrasu a vôbec z neho nevyžaruje žiadna charizma (podľa mňa mal byť už navždy v scénach s ním záber len na mačku). Vo filme sa neobjavuje ani veľa špiónskych hračiek a legendárne autíčko AM DB5 je nahradené nejakým vtrtuľníčkom, ale slušne vyzbrojeným. Pobavilo ma záverečné vystúpenie A. Wakabayashi, ktorá posledných 15-20 minút filmu skákala na obrazovke iba v plavkach. Žiješ len dvakrát síce poľavil zo zaužívaného zlepšovania sa diel za dielom, avšak stále si drží svoj štandard. Určite sa za doteraz najlepšiu bondovku považovať nedá.(25.5.2010)

• - Venkovní scény firmy u “Osato Chemicals“ se točily na tokijském hotelu New Otani. (džanik)

• - John Jordan, autor leteckých záběrů, přišel během natáčení o nohu. (džanik)

• - Japonská tajná služba v této bondovce sídlí v slavném japonském hradu Himedži, oblíbené lokaci západních i domácích filmařů. Tato lokace se objevila např. ve filmu Poslední samuraj (2003) nebo ve snímku Ran (1985). (KlonyIlony)