Žiješ jenom dvakrát

• slovenský

James Bond: Žiješ len dvakrát

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1967, 117 min

Bond: Mohu si zápálit? Blofeld: Klidně, nikotin příčinou vaší smrti nebude, pane Bonde! James Bond je tentokrát vybaven smrtícími cigaretami, skládacím vrtůlníkem a rafinovaným vulkánským převlekem:), ovšem na proradného Blofelda, který poprvé ukáže svou tvář, to nestačí. Nezapomenutelné jsou souboj ve vzduchu s Malou Nelie a se zabijákem Hansem nad nádrží s piraněmi. Donald Pleasence je v roli Blofelda výborný, nechápu proč ho v dalších dílech vyměnili. A pokud vám bude povědovmá tvář zrádné agentky SPECTRE vzpomeňte si na Vinnetua:)(6.11.2003)

Akční bondovka jak má být. Opět máma tu čest vidět nejlepší bondovský charakter Seana Conneryho, kterému nesmírně sluší rvačky (v mini-helikoptéře je poněkud směšný). Ale co se týče kaskadérských kousků, různých šílených vynálezů od Q a podlých záporáků, v Žiješ jenom dvakrát to není to pravé ořechové.(19.10.2005)

You Only Live Twice je z Conneryho bondovského portfolia asi nejslabší kousek. Je to sice pořád skvělý špionážní film, ale v porovnání s předchůdci a následovníkem pokulhává. Zatímco ostatní conneryovky jsou vyváženým mixem akce a příběhu, zde jsou děj a místy bohužel i jeho vyváženost upozaděny ve prospěch akce. A co mi nesedlo hlavně je to, že ač jsou všechny starší bondovky mírně přitažené za vlasy, zde se jakýkoliv náznak věrohodnosti rozpouští hned v úvodu. Už jen fakt že Bond se stane špičkovým ninjou zkrátka není úplně z kategorie lehce akceptovatelných. Ale film má i výrazné klady. Vyzdvihnul bych například stavby, protože základna umístěná v sopce je po estetické stránce naprosto geniální, možná nejlepší z celé série. Úžasná je i kamera, díky které si divák může vychutnat japonské scenérie a úplně špatně natočené a sestříhané nejsou ani souboje a honičky.(28.4.2010)

Z dost podprůměrné Flemingovy předlohy (kterou jsem četl dokonce anglicky) dost nadprůměrná bondovka -- v rámci žánru přinejmenším. Jen mě trochu zarazilo, že textem písně se úplně změnil výklad titulu (You only live twice, once when you are born, once when you look with Death face to face). Samotná realizace je dost kompromisní -- některé scény jsou precizní a uvěřitelné, něco je na záchvat smíchu (i kosmický program SPECTRE je směs realistických rekvizit a nepopsatelná směs zbytku)... Pro mě scénárista Dahl vnesl do filmu spoustu neotřelého a významně ovlivnil vývoj celého Bondova fenoménu.(23.9.2007)

• Tuax

Z prvních pěti Bondovek je tato pro mě zatím neslabší. Prakticky ve všem. Padouch vlastně žádný, dívka Bonda nevýrazná, vychytávky Bonda akorát nesmyslná helikopterka. I ten letecký souboj byl dost na palici, nebyla žádná šance, že by to Bond ustál a on to ještě slavil jako triumf, přežil jen díky scénáři. V tomhle filmu by Bond zemřel tolikrát, že se to nedalo ani počítat. Hodně ujetý díl. Převlek a snaha vypadat jako japonec, velký výsměch a trapárna. Scénář velmi neuvěřitelný a pro mě dosti strašlivý obsahem jako takovým. Přišlo mi to jako nechtěná parodie na japonce. A ten part stylu muž je víc jako žena se zde projevuje opět v několika místech a to se mi taky dosti nelíbí. Nehledě na to, jak kolem Bonda dívky co jsou s ním v kontaktu umírají a je jedno jestli jsou na dobré, nebo špatné straně. Div že neplatí, jakmile se s některou Bond vyspí, tak ona brzy umře. Tu šanci mají tak padesát na padesát. Už po půlhodině jsem tentokrát hleděl na hodiny a vyhlížel konec, hrozná nuda, hrozný rozvleklý děj o ničem. A hlášky jako nenápadná skupina stovky moderních nindžů, to mě dost znechutilo, kdyby z nich aspoň něco měli, ale to byli více samurajove a akční figurky, než ninjové. No nci, škoda se rozčilovat. 4/10(17.7.2012)

• - První film, ve kterém James Bond oblékne uniformu Britského Královského námořnictva. Vidíme, že mu náleží hodnost “fregatního kapitána“ (commander), které v armádě odpovídá hodnost “podplukovníka“. (džanik)

• - Dcera producenta Broccoliho, Barbara (1960), která se v roce 1995 sama chopila produkce bondovek, při natáčení filmu onemocněla (spalo se na zemi) a Sean Connery jí poskytl svoji komfortní postel. (džanik)

• - Akiko Wakabayashi (Aki) nemohla řídit motorová vozidla a v záběru její Toyotu táhne šest kaskadérů. (džanik)