V Praze bejvávalo blaze (TV pořad)

Komedie / Hudební

Československo, 1992, 60 min

Ivo Paukert

Gustav Oplustil

Viktor Preiss, Jitka Molavcová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Josef Dvořák, Pavel Zedníček, Dagmar Patrasová, Ladislav Gerendáš, Josef Bek, Jiřina Bohdalová, Lubomír Kostelka, Svatopluk Skopal, Yvetta Blanarovičová, Waldemar Matuška, Marek Eben, Martin Dejdar, Petr Vacek, Martin Zounar, Libor Pantůček, Josef Vinklář, Jiří Bruder, Naďa Konvalinková, Milena Steinmasslová, Jana Paulová, Helena Vondráčková, Josef Zíma, Karel Štědrý, Jaroslav Satoranský, Miloš Kirschner, Drahomíra Vlachová, Luděk Sobota, Petr Haničinec, Hana Maciuchová, Pavel Trávníček, Jiřina Jirásková, Ilja Prachař, Pavlína Filipovská, Eugen Jegorov, Hana Talpová, Miloš Kopecký, Stella Zázvorková, Antonín Molčík, Václav Vydra nejml., Pavlína Mourková, Václav Neckář, Pavel Soukup, Dalimil Klapka, Jan Rosák, Rudolf Papežík, Jaroslav Štercl, Josef Braun, Jiří Helekal, Zbyšek Pantůček, Lubomír Lipský st., Karel Černoch, Jitka Zelenková, Zlata Adamovská, Bronislav Poloczek, Lenka Kořínková, Zdeňka Balounová, Helena Růžičková, Barbora Lukešová, Vlastimil Bedrna, Lubomír Bryg, Jaroslav Čejka, František Ringo Čech, Jan Faltýnek, Vladimír Hrabánek, Josef Langmiler, Jiří Lír, Mojmír Maděrič, Jan Moravec, Oldřich Navrátil, Ivo Pešák, Václav Štekl, Jiří Hálek, Milan Neděla, Denisa Kubová, Andrea Sousedíková, Věra Nerušilová, Miro Grisa, Karel Gult, Jiří Langmajer, Jan Teplý st., Oldřich Vlach, Miroslav Dubský, Ferdinand Havlík, Julius Hirsch, Robert Jašków, Václav Kopta, Tomáš Pavelka, Martin Stránský, Soňa Dvořáková, Michaela Dolinová, Světlana Nálepková, Libor Hruška, Jan Jiráň, Milan Drobný, Leona Machálková, Romana Sittová, Martin Preiss, Jiří Šašek, Jan Čenský, Petra Černocká, Iveta Bartošová, Otakar Brousek ml., Jan Přeučil, Karel Šíp, Alois Švehlík, Marcel Vašinka, Martin Veliký
  • Oskar

Mám v rodině londýnského hudebního producenta a ten nedávno zažil kulturní šok, když z českého rádia zaslechl jakousi píseň Michala Davida. Poslouchal to prý se směsicí pobavení a hrůzy. Zajímalo by mě, co by se mu stalo, kdyby zahlédl v televizi tento pořad. Po letech jsem se zkusmo podíval a co jsem viděl? Luďka Sobotu v kostýmu žižkovského pepíka, kterak zpívá "Točte se pardálové" a dopouští se přitom neuvěřitelné choreografie, která vypadala jako když skáče přes imaginární švihadlo. Představíte-li si muže, trpícího prostatickými potížemi, kterého postavili na rozžhavenou podlahu (poskoky z jedné nohy na druhou) a dali mu za úkol obouruč srolovat okénka u auta, získáte přibližnou představu. Pak přišel Pavel Trávníček zazpívat Dádě Patrasové "Nando, ty jsi ta myš fórová" a oba se při tom svíjeli, jako by se vsadili, kdo z nich vydrží déle nejít na záchod. Václav Vydra pak všechny ujistil, že "dvacetikorúna néni tak veliká, aby rozhazéla žižkovskýho pepíka" a Jitka Molavcová zagitovala trs zevlujících komparsistů, aby se pochytali za boky a názorně demonstrovala, jak "všechny myši za sebou, za sebou jdou". Zlatý hřeb představoval Josef Bek. Jemu jedinému jsem sice věřil, že má ke staropražským písním vřelý vztah, ale jeho cituplný sentimentální přednes sabotovali maskéři. Přilepili mu knír, který vypadal jako velký umírající netopýr, rozhodnutý skonat pod Bekovým nosem a od první do poslední noty se zmítal ve smrtelné křeči. No a pak zkuste ty písně brát jako kulturní dědictví. 40%(3.8.2007)

Scénárista Gustav Oplustil napsal scénář k historii zábavy Prahy a chtěl vzdát hold všem, kteří se ve své době snažili bavit především tu chudší část obyvatel, ačkoli v té době sami strádali. Původní desetidílný cyklus dostal v roce 1994 díl nazvaný Dotočná, který ukázal tvůrce pořadu a tak trochu uvedl původní díly z let 1991-1994. V roce 1995 se pak natočil ještě poslední dvanáctý silvestrovský díl. Spousta známých herců či zpěváků dostalo dobový kostým, postavili se mezi dobové kulisy a zazpívali dobové písničky. Viktor Preiss díly uváděl svým osobitým způsobem písně a sehrál pár scének. Cyklus je určen určitému diváckému spektru, ale v rámci tématu jde o podařený seriál. Pro ostatní absolutní nuda. Díly: 0. Dotočná (shrnutí cyklu, představení herců a realizačního štábu, 1994), 1. Staropražské poutě (průřez jarních a letních poutí, 1991), 2. U Bucků zhasli (o pražském šantánu, 1992), 3. Děti křtěné Vltavou (o obyvatelích starého pražského Podskalí, 1992), 4. Kde se pivo točí (o hospodách ve staré Praze, 1992), 5. Zveme Vás na kabaret (počátky pražského kabaretu, 1993), 6. Až ztichnou bílé skály (o písních těch, kteří odcházeli za klidem z Prahy do přírody, 1993), 7. Kdo to neví - je tu revue (počátek 20. století v Praze ve znamení revue, 1993), 8. Zábava do každé rodiny (nové vynálezy a písničky s tím spojené, 1993), 9. Ze Švanďáčku do Tyláčku (o české lidové operetě, 1994), 10. Taneční kavárny v rytmu swingu (taneční kavárny a čaje o páté v Praze, 1994), 11. V Praze bejvávalo blaze aneb Silvestrovská taškařice (jak se slavil Silvestr v Praze kdysi dávno, 1995). Hudební režie: František Živný(5.7.2013)

Ačkoliv nemám rád šantány, šansony a estrády, tenhle "skorodokument" si mě díky vtipným scénkám a kulivovanému průvodnímu slovu Viktora Preisse získal.(28.5.2003)

• Enšpígl

Vždy mě baví, když vidím bejvalou první dámu, kterak zde zpívá -nezpívá, oblečená-neoblečená .(7.11.2006)

• Karlos80

Nic moc jako pořad, ale jinak pravda:-)(2.8.2007)