poster

Jsou z nás

 • Austrálie

  Sum of Us, The

Komedie / Drama

Austrálie, 1994, 100 min

Scénář:

David Stevens (scénář, divadelní hra)

Kamera:

Geoff Burton

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker
(další profese)
 • chelseaman22
  ***

  A vše začíná v koupeně: "Proč neutahuješ kohoutky? Chápu, že šetříš těsnění, ale poplatky za vodu jsou drahé." Po pěti minutách klasického kinematografického užívání vás nesnesitelně začne rušit civění hlavních protagonistů do kamery skloubené s monology pouze "pro diváka". Vysvětlení Russela, proč že nechce vycestovat ze Sydney: "Nechci být objevitel. Vážně nechci lítat po Africe, abych našel místo na koupání." Interesantní příprava Russela, co by gaye na rande - džíny vytažené těsně pod prsa, hlava zlitá celým flakónem kolínské a v neposlední řadě vlasy stažené do ohonu - kdo by odolal?! Gladiátor na svůj úlovek (tj. muže): "Moc rád bych tě viděl v plavkách. Mám je na sobě, tak pojď někam, ukážu ti je." Následuje pro mne nechutné líbání, hlazení a šahání pod "sukni" jako v Titanicu Leo s tou na obraze vyobrazenou děvou. Američané a Australané jsou si notně podobni - všude sebou tahají plechovky s ležákem z Kauflandu. Otec Russela se táže synova gay partnera: "Jaký je tvůj sen? Vypěstovat les." (tak to si počkáš vole) Flaša australské whisky svým designem připomíná produkty s pančovaným hnusem z příbramského LEKA, ale gay pár přece potřebuje nějak nakopnout že. Ženská, jež je namlouvána se tváří jako by buď nikdy neviděla kytku nebo nikdy žádnou nedostala, každopádně kytka přijít musela, jelikož nápadník předtím svému synovi sdělil: "Už mám dost života se svou pravou rukou!" Ten moment, když ve 40 stupňovém vedru kupujete vánoční smrk, australská normálka. Namlouvaná děva je exemplárním příkladem toho, kvůli jakým píčovinám, se ženy obvykle uráží. Ostrý pokyn vrchního sekače trávy: "Myslel jsem si, že bys nám po práci mohl pomoci, když jsi minulý týden zkazil ten záhon macešek. A hudba duní dál... 65%(13.5.2013)

 • Erik7595
  ****

  Russell Crowe vo veľmi netypickej roli mladého homosexuálneho mladíka, snažiaceho si nájsť stáleho partnera. Žijúci so svojím ovdovelým otcom sa snažia si nájsť svoje šťastie v nájdení si nových vzťahov. Ide o malý a skromný, ale veľmi príjemný austrálsky počin pojednávajúci o láske, porozumení a podpore mezi vzťahom syna a otca. Film dokáže príjemne pobaviť niektorými vtipnými scénami (toleranciu, pozitívnosť a obrovská podpora smerujúca od otca Harryho k jeho synovi Jeffa je neskutočná, keby tak boli všetci rodičia tak tolerantní a chápaví k svojím inak orientovaným potomkom), ale dokáže ku koncu taktiež diváka dostať a dojať silnejšími scénami. Veľmi sympatický austrálsky počin so skvelým Russellom a Jackom Thompsonom. 8/10(19.1.2015)

 • Unka
  *****

  Film už si sice moc nepamatuji, ale co nemohu zapomenout, je ohromné dojetí (snad jsem dokonce i slzičky ronila), které ve mně snímek vyvolal. Russell Crowe je tady mnohem zajímavější než ve většině novějších snímků. Malinký problém asi bude s tím film někde vidět. Šel sice v ČT, ale kdoví, jestli je někde k mání na videu či jestli jej budou v televizi opakovat. Je tot totiž přesně ten film, o kterém sice nikdo neví, ale jenž tím spíše stojí za zvýšenou pozornost.(1.7.2005)

 • StarsFan
  *****

  Většina současných filmů, kde je hlavní hrdina gay, ze sexuální orientace protagonisty činí hlavní téma příběhu, a proto je až neuvěřitelné, že před více než dvaceti lety dokázala parta Australanů natočit rom-com z homosexuálního prostředí, kde hrají respekt, láska a rodina mnohem důležitější roli než fakt, že Jeffovi se líbí Greg, a ne Emma nebo Eva. Nestereotypní, vyspělé, vtipné, dojemné, optimistické – asi tak bych The Sum of Us v pěti slovech popsala.(4.1.2017)

 • darkrobyk
  ****

  Neuvěřitelně kultivovaný pohled na ty, co žijí na druhé straně. Vše tak klidně a téměř bezproblémově plyne, až začínáte tušit, že toho štěstí začíná být příliš. A pak... Radost, bolest, vzpomínky, bezstarostnost, ohrožení, zamilovaná srdce...rozbitá srdce... Po scénách radosti a štěstí přicházejí temné obrazy. Těžko říci, který osud dojme více, každopádně roztržení dvou starých paní, co se 40 let milovaly, působí mrazivě...samozřejmě ne jen ono. Nakonec nezbývá nic jiného, než naděje. A to není málo.(17.10.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace