Jsou z nás

• Austrálie

Sum of Us, The

Komedie / Drama

Austrálie, 1994, 100 min

David Stevens (scénář, divadelní hra)

Geoff Burton

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

A vše začíná v koupeně: "Proč neutahuješ kohoutky? Chápu, že šetříš těsnění, ale poplatky za vodu jsou drahé." Po pěti minutách klasického kinematografického užívání vás nesnesitelně začne rušit civění hlavních protagonistů do kamery skloubené s monology pouze "pro diváka". Vysvětlení Russela, proč že nechce vycestovat ze Sydney: "Nechci být objevitel. Vážně nechci lítat po Africe, abych našel místo na koupání." Interesantní příprava Russela, co by gaye na rande - džíny vytažené těsně pod prsa, hlava zlitá celým flakónem kolínské a v neposlední řadě vlasy stažené do ohonu - kdo by odolal?! Gladiátor na svůj úlovek (tj. muže): "Moc rád bych tě viděl v plavkách. Mám je na sobě, tak pojď někam, ukážu ti je." Následuje pro mne nechutné líbání, hlazení a šahání pod "sukni" jako v Titanicu Leo s tou na obraze vyobrazenou děvou. Američané a Australané jsou si notně podobni - všude sebou tahají plechovky s ležákem z Kauflandu. Otec Russela se táže synova gay partnera: "Jaký je tvůj sen? Vypěstovat les." (tak to si počkáš vole) Flaša australské whisky svým designem připomíná produkty s pančovaným hnusem z příbramského LEKA, ale gay pár přece potřebuje nějak nakopnout že. Ženská, jež je namlouvána se tváří jako by buď nikdy neviděla kytku nebo nikdy žádnou nedostala, každopádně kytka přijít musela, jelikož nápadník předtím svému synovi sdělil: "Už mám dost života se svou pravou rukou!" Ten moment, když ve 40 stupňovém vedru kupujete vánoční smrk, australská normálka. Namlouvaná děva je exemplárním příkladem toho, kvůli jakým píčovinám, se ženy obvykle uráží. Ostrý pokyn vrchního sekače trávy: "Myslel jsem si, že bys nám po práci mohl pomoci, když jsi minulý týden zkazil ten záhon macešek. A hudba duní dál... 65%(13.5.2013)

Většina současných filmů, kde je hlavní hrdina gay, ze sexuální orientace protagonisty činí hlavní téma příběhu, a proto je až neuvěřitelné, že před více než dvaceti lety dokázala parta Australanů natočit rom-com z homosexuálního prostředí, kde hrají respekt, láska a rodina mnohem důležitější roli než fakt, že Jeffovi se líbí Greg, a ne Emma nebo Eva. Nestereotypní, vyspělé, vtipné, dojemné, optimistické – asi tak bych The Sum of Us v pěti slovech popsala.(4.1.2017)

Filmy jsou pro mě hlavně emoce. A tenhle jich má na rozdávání. A přitom jde spíše o komornější až divadelní provedení. Ale na mě to fungovalo bezvadně. Vztah syna gaye a otce, který to bere s neskutečnou lehkostí a nadhledem. A jejich hledání lásky, protože ta je přece to největší dobrodružství, které nám život nabízí. Prostě slzy i smích v jednom nenuceném a nepřepychovém balení.(16.2.2016)

Neznámý, ale parádní australský kousek, který je každou minutou čím dál tím lepší. Jo, kdyby na světě každý táta a syn měli takovýto vztah (nemyslím jen toleranci otce k synově homosexualitě, ale všeobecně upřímný až kamarádský vztah), to by na světě bylo o dost méně problémů. Jack Thompson i Russell Crowe skvělí. PS. Nedovedu si představit, jak se museli cítit při tý líbací scéně, já bych to určitě nezvlád, mě by se zvednul kufr.(10.6.2013)

• easaque

+2* tento starší australský film s gay tématikou byl ve své době nejspíš hodně pokrokový. Atmosféra je prosycena pochopením, tolerancí, pozitivní energií a právě přehnaná přemotivovanost na mě působila nepřirozeně až mě z toho bylo nevolno.. V divadelním představení (podle kterého to bylo natočeno) bych to nejspíš zkousl, ale ve filmu mi to nesedlo. Svým subjektivním dojmem Vás však nechci moc ovlivnit a posuďte sami - špatný rozhodně není. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](5.9.2016)