Jsou z nás

• Austrálie

Sum of Us, The

Komedie / Drama

Austrálie, 1994, 100 min

David Stevens (scénář, divadelní hra)

Geoff Burton

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Většina současných filmů, kde je hlavní hrdina gay, ze sexuální orientace protagonisty činí hlavní téma příběhu, a proto je až neuvěřitelné, že před více než dvaceti lety dokázala parta Australanů natočit rom-com z homosexuálního prostředí, kde hrají respekt, láska a rodina mnohem důležitější roli než fakt, že Jeffovi se líbí Greg, a ne Emma nebo Eva. Nestereotypní, vyspělé, vtipné, dojemné, optimistické – asi tak bych The Sum of Us v pěti slovech popsala.(4.1.2017)

Nikdy jsem neměla moc ráda filmy o homosexuálech,většina z nich je totiž taky o AIDS a mají podobný příběh. Ale tento je opravdu výjímečný. Je tak bezprostřední, že i když máte nějaké předsudky, tak při sledování tohoto filmu se vám pravděpodobně rozplynou jako pára nad hrncem. A to především zásluhou Russella, který předvádí neskutečný výkon. Jeho zamilovanost je tak opravdová, až vás rozpláče. Jeho otec je vzorem pro všechny, tak by to asi mělo vypadat. A ta srdceryvná scéna odtržení dvou starých žen, které spolu prožily 40 let...Jediné, co mi vadilo, byly občasné komentáře hlavních hrdinů k divákovi. V seriálu Moonlighting to bylo přirozené, tady to působí rušivě.(24.11.2015)

Filmy jsou pro mě hlavně emoce. A tenhle jich má na rozdávání. A přitom jde spíše o komornější až divadelní provedení. Ale na mě to fungovalo bezvadně. Vztah syna gaye a otce, který to bere s neskutečnou lehkostí a nadhledem. A jejich hledání lásky, protože ta je přece to největší dobrodružství, které nám život nabízí. Prostě slzy i smích v jednom nenuceném a nepřepychovém balení.(16.2.2016)

Russell Crowe vo veľmi netypickej roli mladého homosexuálneho mladíka, snažiaceho si nájsť stáleho partnera. Žijúci so svojím ovdovelým otcom sa snažia si nájsť svoje šťastie v nájdení si nových vzťahov. Ide o malý a skromný, ale veľmi príjemný austrálsky počin pojednávajúci o láske, porozumení a podpore mezi vzťahom syna a otca. Film dokáže príjemne pobaviť niektorými vtipnými scénami (toleranciu, pozitívnosť a obrovská podpora smerujúca od otca Harryho k jeho synovi Jeffa je neskutočná, keby tak boli všetci rodičia tak tolerantní a chápaví k svojím inak orientovaným potomkom), ale dokáže ku koncu taktiež diváka dostať a dojať silnejšími scénami. Veľmi sympatický austrálsky počin so skvelým Russellom a Jackom Thompsonom. 8/10(19.1.2015)

Neznámý, ale parádní australský kousek, který je každou minutou čím dál tím lepší. Jo, kdyby na světě každý táta a syn měli takovýto vztah (nemyslím jen toleranci otce k synově homosexualitě, ale všeobecně upřímný až kamarádský vztah), to by na světě bylo o dost méně problémů. Jack Thompson i Russell Crowe skvělí. PS. Nedovedu si představit, jak se museli cítit při tý líbací scéně, já bych to určitě nezvlád, mě by se zvednul kufr.(10.6.2013)