Hanebný pancharti

• USA Inglourious Basterds (více)
USA / Německo, 2009, 153 min (Alternativní 147 min)

Aluska88

Již od úvodních titulků je znát, že před námi opět stojí sám velký mistr Tarantino. Titulky, typické jeho vlastnímu stylu a samotný úvod do filmu dávají tušit, že toto bude poctivá "Tarantinovka", jak se patří a se vším, co k ní patří. Vybraný soundtrack, skvělý scénář s drsnými hláškami a libové obsazení. Brad Pitt po delší době opět v roli, kde nevypadá jako "ten" hezoun Brad Pitt, ale která z něj vytvořila patřičný charakter hodný Tarantinova díla. Toto zatím dokázal David Fincher v Sedm a Klubu rváčů. Tedy ve filmech, v nichž dokázal Brada udělat více jeho postavou. Zároveň se jedná o filmy, v nichž se mi Brad líbil nejvíce a zároveň je považuji za jeho nejlepší role. Dále tu máme ostatní Hanebné pancharty v sestavě Eliho Rotha, Tila Schweigera, Gedeona Burkharda a Michaela Fassbendera (škoda, mohl mít více prostoru, kdyby...:) Dále je zde fešák Daniel Brühl a krásky Diane Kruger a Mélanie Laurent. Tím největším borcem, šíleným maníkem a geniální postavou je jasně nácek Hans Landa v podání Christopha Waltze. Snad jediné, co mě trošku zklamalo, byl příliš rychlý spád událostí v závěru filmu. Zvláště jsem myslela, že Hitlerův konec zabere alespoň nějaké ty minuty, a on byl "kaput" v několik sekundách, stejně tolik, co trval záběr na jeho rychlý konec. Čekala jsem, že když bylo již od začátku v plánu Führera oddělat a celou dobu se vše připravovalo, že by samotné odstranění jeho osoby mohlo v ději trvat o něco déle a že by mohlo být alespoň nějak zajímavé a podnětné:) No co, ostatním ho asi stačilo vidět v tom krátkém záběru a ve stavu, v jakém Vůdce Třetí říše Hanebný pancharti zanechali. ()

genetique

K novým tarantinovkám sa od slávneho dvojfilmu o Čiernej mambe staviam s rezervou, čomu nasvedčuje aj vynechanie práve Quentinovej časti dvojdielneho veľkoprojektu Grindhouse a v Sin City tiež nehral úlohu hlavného tvorcu. Týmto počinom však anuloval všetky výhrady, ktoré som naňho doposiaľ mal a znova sa naňho začínam pozerať ako na majstra, ktorý stvoril kultovky, ktoré snáď ani nemusím menovať. Od prvej sekundy som cítil, že ten dej bude absolútne unikátny, dialógy vycibrené a herci neskutočne šialene hrajúci. To všetko sa mi potvrdzovalo každou sekundou, akurát strihač mohol mať pri strihaní nožnice viac nabrúsené a trošku viac hudobného podmazu by tiež neuškodilo. Pittova herecká forma rastie každým filmom a bol som neskutočne zvedavý na jeho ďalšie zaujímavé kreácie, ktoré predvádza vo svojich atypických rolách. Z posledných piatich filmov sa každá jeho postava diametrálne líšila, no jej dokonalé zvládnutie potvrdil aj v tomto filme. To však zďaleka nezaistilo jeho hereckú dominantu. Pánom hereckého mančaftu bol jednoznačne Christoph Waltz, ktorý si svojho plukovníka Landu vychutnával každou sekundou, každou vyslovenou hláskou a hláškou. Tento herec podľa tohto výkonu zďaleka nepatrí do podpultových nemecko-rakúskych rodinných komédií a otrasných romantických výlevov, dúfam ale, že toto nebola jeho jediná šanca, v ktorej dostal možnosť prejaviť sa. Dej filmu je na svoju dĺžku neskutočne pestrý, zaujímavý a originalita v ňom rastie každým záberom. Filmový stereotyp a obohrané klišé tu nemajú najmenšieho miesta, kde by začali vystrkovať rožky. A keby sa aj náhodou opovážili, tak Rothov seržant Donowitz ich hneď rozpráši svojou baseballkou na márne kúsky. Možno je len otázkou času alebo ešte jednej projekcie, kým dám filmu aj piatu hviezdičku, zatiaľ však len musím skonštatovať, že zážitok je jedinečný. Zatiaľ teda dávam len hanebné štyri. 85%. ()

mysicka

teda quentine, jak ty to děláš??? kdyby takhle na veřejnosti onanovali všichni filmaři, tak tady můžeme zrušit kategorie odpad až tři hvězdy.. ()

Madison

Až na prehnanú brutalitku v pasážach s krvilačným Bradom Pittom, ma táto snímka nadchla. Bez ostychu rozkladá dejiny na čiastočky a tarantinovský dôvtip ich posúva do úplne inej historickej dimenzie :-) Enormne dlhé dialógy sú trefné, vtipné, ironické a ostré, dejové vrstvy postupne zapadajú do obsahovej schémy umocňujúcej zmysel každej jednej vety, ktorá bola vyrieknutá. Smrteľná nenávisť jednotlivých postáv je úplne na mieste, ale v závere je to Tarantino s veľkým T, kde si doslova uspokojil svoje ,,krvavé chúťky". Veľmi podarený Quentin, ktorého umeniu prichádzam na chuť, aj keď nikdy nebude mojím milovaným umelcom. ()

Hakha

Naprostá spokojenost, excelentní herecké výkony, špičkové dialogy a mnoho úderných sekvencí, kterým nechybí koule. Film přes svou délku nenudil a příjemně odsejpal… zasloužených 5 hvězdiček… Verdikt po druhém zhlédnutí: Ještě lepší zážitek... ()

Hellboy

Tarantino se rozhodl vypořádat s náckama a udělal to po svém. To znamená, že je zde plno výborných dialogů, ne tak moc akce, ale když na ní dojde, tak je "hustá", je zde plno skvěle obsazených a neskutečně zábavných rolí (Mike Myers FTW!), dokonale budovaná atmosféra tu napětí a tu zábavy, a také naprosto šílená zápletka, která je ve svém celku ještě docela odhadnutelná, ale v jednotlivých scénách naprosto nepředvídatelná, brutálně originální. A také co nejvíc nerealistická - absurdně komická. Většina postav je parodií na určité archetypy, snad úplně všichni anti/hrdinové jsou figurky, které zesměšňují své vážné historické předobrazy. To neplatí jen pro Hitlera, který si ve směšném kabátu nechává malovat na stěnu svůj portrét v nadživotní velikosti, nebo málomluvného esesáka, který se rozhodl přejít na stranu Spojenců a své bývalé spolubojovníky teď likviduje baseballkou. Týká se to i postav tragických a vedlejších. I do tohoto filmu dokázal Tarantino nacpat docela dost (dobové) popkultury a svou lásku ke kinematografii. Někteří lidé určitě uvidí ve filmu poprvé v životě promítačku nebo zakládání filmu, dokonce se jim dostane poučení o hořlavosti nitrátu celulozy (!!!) a možná si vygooglují, kdo to byl Max Linder:) Velmi sympatický je fakt, že ačkoliv Tarantino využívá spousty svých trademarků, stále to funguje a alespoň u mě se nedostavil pocit toho, že sleduju jen recyklaci. Přesto je zde cítit, že se režisér nekrotil a moc se vezl na vlně obdivu k sobě samému. Trochu mi vadila i snad až přílišná délka filmu, která je hlavně v první polovině méně svižná, ačkoliv zase poslední půlhodinka je velmi humorná a také doslova zabijácká. Co mě také úplně nesedlo, ale na to si snad po čase zvyknu, je šílenost té zápletky, která působí jako dychtivé zhmotnění touhy zoufalého člověka, kterému je prostě líto, že nic z toho, co je ve filmu k vidění, se ve skutečnosti nestalo. Kdo by se nechtěl těm náckům děsivě pomstít? PS: Cival má v lecčem pravdu. Asi záleží na momentální náladě. ()

Botič

Inglourious Basterds jsou nestřídmým a značně přehuštěným eintopfem, který díky nevyváženému množství zeleniny a buřtů vytéká z hrnce do všech stran. Někdo si na něm pochutná a jiný jej šupem pošle zpět k šéfkuchaři s tím, že takhle tedy opravdu ne. Quentin Tarantino byl, je a zřejmě bude slovní fetišista předvádějící se velkohubými gesty a opájející se svou vlastní dokonalostí. Inglorious Basterds měli být jeho „masterpiecem“ a i tuto hlášku vkládá do úst jedné z postav a promlouvá díky ní sám k divákovi. Jenže zapomněl, že na kýženém scénáři pracoval několik let a řadu scén a nápadů už použil jinde. Výsledek tedy působí jako jedna velká vykládačka Tarantinovských trademarků. Gauneří parta zabijáků jejichž osudy se prolínají s velkým příběhem pomsty sympatické blondýnky po vzoru Kill Billa. Do toho všeho sem tam probleskne svěží nápad ala grindhouseovský nástup či instruktážní video o nebezpečnosti celuloidu. Naštěstí jsem si skoro v každé z pěti kapitol ( vyjma první, kde jsem hledal marně ) našel něco, co mně nadchlo, překvapilo a vesměs bavilo. Každopádně nalijme si šálek čistého vína - něčí prdel pozná při sledování Hanebných panchartů středověk a jsem rád, že to nebyla ta moje. ()

Arachneuss

Nein, nein, nein, nein, nein, nein! Tentokrát se Tarantinovi podařilo mne opravdu silně nasrat. Očekával jsem pořádný masakr, kde banda nemilosrdných amíků vraždí nácky po stovkách a místo toho jsem dostal pouze méně ukecané Pulp Fiction. Nezáleží na tom, jak moc stylových scén tenhle paskvil má (pálka Eliho Rotha, smrt ála "Romeo a Julie", vyřezávání hákových křížů na čelo), protože dialogy jsou tak otřesně nudné! Tím samozřejmě netvrdím, že pár dobrých vtipů se nenajde. Další negativum je dějová linie s židovskou dívkou, jenž naprosto nezapadá do panchartovského příběhu, bez ní by celý snímek bez problémů obešel. Takhle si pouze režisér zatlouká další hřebík do rakve. Ještě že na konci si Quentin šňupne pořádně dlouhou lajnu a vykouzlí na plátně doslova pekelnou řež. Největší zásluhy na filmu má ve finále (ne)překvapivě dvojice Brad Pitt a Til Schweiger. První jmenovaný trousí okolo sebe bezkonkurečně nejlepší hlášky posledních let ("italština", proslov před vojáky, sklep), druhému naopak stačí pouhý pohled do kamery a už vás z toho mrazí v zátylku. Westernové ladění ohromuje pouze z počátku, kopírovat Morriconeho dokáže každý. Jedno by si měl do nebes vychvalovaný tvůrce už uvědomit a to, že hrát dokola dvacet let tu samou písničku zkrátka funguje pouze pro skalní fanoušky, což já bohužel nejsem. Edit po 2 letech: Tak nakonec ty 4 hvězdy budou. ()

3DD!3

Když jsem po AUTU ZABIJÁK říkal, že by se měl Quentin raději pustit do PARCHANTŮ nečekal jsem že mě vezme za slovo. Dobře udělal a já jen můžu říct; "Jsem spokojený. Starý dobrý Quentin je zpátky." Kapitolu samu o sobě tvoří dialogy. Tarantino se tu přímo vyžívá a němci se pod jeho rukama mění v partu užvaňených hláškařů. Stejně tak Pittův Apač Aldo a vůbec všichni (ano i Diane Kruger). Til Schweiger tu má životní roli (vsadím se, že jeho postava byla původně kdysi psaná pro Schwarzeneggera). Herecký koncert si tu však především střihl Christoph Waltz, který celý film doslova prozáří a nominace na Oskara je myslím nutná. Mélanie Laurent zahrabává Umu Thurman a KILL BILL do země. Její pomsta má mnohem větší grády a emoce se tu dají ždímat po litrech. Vrcholem filmu je ovšem první kapitola, která je westernem z druhé světové války. Atmosféra se dá krájet a neznámí herci jsou naprosto sžití s postavami. Hudba Ennia Morriconeho mrazí v zádech a děj vás unáší pryč do světa filmu. Krása. P.S: Trailer je hodně zavádějící. Je vlastně téměř výhradně o druhé kapitole. Ty ostatní jsou pak hlavní příběh. Nečekané. P.P.S: Kdo si nevšiml tak to S. L. J. vypráví o hořlavosti filmových cívek. ()

Hitman_47

Tarantino, jak ho známe nejlépe... konverzační scény jsou opravdu hodně dobře natočené a dialogy mají neuvěřitelný spád. Člověk by z premisy filmu mohl očekávat, že se bude jednat o nabušený akčňák z druhé světové... to se opravdu nekoná, takže chápu zklamání některých lidí, ale Tarantino umí natočit kecačky tak, že to napětí tam je po celou dobu a nenechá vás ani pausnout. Přidejme k tomu skvělé herecké výkony a naprosto parádně napsané postavy a jsme spokojení jako svině, no ne? ()

hellstruck

Když slyším jméno "Quentin Tarantino" tak minimálně obracím oči v sloup. Stejně tak u Brada Pitta a nějakou dobu jsem to dělala i u Panchartů. Narozdíl od vás si z tohohle spojení zkrátka na zadek nesednu. O to mileji mě film překvapil. Nejednalo se o žádnou bezduchou střílečku prošpikovanou samými krvavými záběry jak jsem si myslela, dokonce to mělo nějaký děj a bylo to ukecané víc, než se sluší. Brad Pitt hrál křečovitou postavu, která vznikla jen aby tu byl někdo s drsňáckými hláškami, ale tolik mi to nevadilo a dokonce mě to občas bavilo. Melanie Laurent jsem viděla už v jiných filmech, kde si dle mého názoru vedla líp než tady..Jinak záporáci ztvárnění až na Hitlera výborně,celkově se prostě líbilo,ale na plný počet to není:-) ()

NinadeL

Neurazilo, ale ani nepotěšilo. Pěkných pár hlášek, pro někoho možná objevné odkazy na říšské a výmarské německé filmy, ale... Hlavně trojice Pitt-Schweiger-Brühl byla nijaká. A ženy? Naprosto nefatální Laurent i Kruger. Jistě, pár hezkých nápadů by se našlo, židovská pomsta, hákáč na čele a pár dobrých dobových detailů, které byly ovšem utopeny v totálním dobovém selhání. ()

kitano

Po vlažných reakciíach som čakal ďalší nepodarok v štýle Autozabijaka. O to väčšie prekvapenie ma čakalo. Meganárez. Trantino v najlepšej forme od dob Pulp Fiction. Famózne dialógy, neopakovateľná atmosféra, dokonalý Christoph Walz a predovšetkým majstrov nezameniteľný rukopis, ktorý aj z naoko obyčajnej scény ako je posedenie v krčme dokáže vytrieskať väčšie grády a napätie ako Michael Bay s 200 miliónovými robotmi. Toto je číry hold filmovému umeniu ako takému. Ak by som mal filmu niečo vytknúť, tak poviem, že by som predsa len ubral dialógov a pridal akcie, tak aby mal film trochu rýchlejší spád.....no to je zrejme len taký momentálny pocit. Som si takmer istý že po viacerých zhliadnutiach (tak ako tomu bolo aj pri jeho predchádzajúcich filmoch) si Nehanebných bastardov užijem ešte viac. (10/10) ()

Kaka

Tarantinova režie opět fenomenální, plná famózních scén a skvělých režijních nápadů. Bohužel prostředí druhé světové války některým typicky ulítlým prvkům a celkovému feelingu jaksi nesvědčí. Nadprůměrná filmařina zejména díky hereckým výkonům. Dějově však poměrně nezkousnutelná věc. ()

Spiker01

Naprosto parádní film od mistra v oboru - Quentina Tarantina. To, co dokáže on, prostě nikdo jiný nedokáže. Každý jeho film je mistrovský počin a já si při každém přeju, aby filmařiny nenechal. Tomuto filmu není, co vytýkat. To, že Quentin skvěle vybírá hudbu se ví už dlouho, a to, že si vždycky do svých rolí dosadí skvělé herce také. Ani Hanebný pancharti nejsou výjimkou. Namátkou zmíním dvě jména, která mě ohromila : Christoph Waltz a Michael Fassbender. Takový skvělý herecký výkon jsem už dlouho nezažil. Pro úplnost však musím dodat ještě jedno jméno - Brad Bitt. Mám strašnou radost, že se Brad dokázal přizpůsobit rozpočtu a tu roli přijal, protože měl famózní hlášky a na svou roli se perfektně hodil. Co dodat... 100% ()

Krouťák

Ani nedokážu popsat, jak moc jsem se na tenhle film těšil a ejhle, věděl jsem proč. Pitt je vážně kurevskej univerzál ( už si nevzpomínám, kdo tohle slovní spojení v diskuzi použil, ale je to tak ) a já si velice oddychl, že se z Panchartů nevyklubal další Kill Blill.. Vskutku příjemná, svižná podívaná, ale nejspíš jsem měl až příliš velká očekávání, protože stoprocentní pocit u mě teda nepřevládá - inu, takhle na mě hold Tarantinův rukopis působí 90%. PS: pan Waltz aka Hans Landa neměl chybu!! ()

Eddard

Tarantinovi nelze nezávidět. Celý život točí filmy, které ho podle všeho točit k smrti baví... a když ho k tomu nádavkem baví točit TAKHLE vydatné věci, není divu že se chlubí jedním z nejmohutnějších cult-followingů ze všech žijících režisérů. Hanebný pancharti (kreativci v distribuci si konečně dali práci a přišli s chytrým překladem) jsou snímkem pro všechny fanoušky jeho stylu, témat a trademarků; filmem pro všechny ty z nás, kteří za ty roky sledování Schindlerových seznamů a Pianistů nespočetněkrát zatoužili pustit k vodě své superego, vsáknout se skrz celuloid do filmové diegeze a pálit, mučit a ničit nácky, způsobem ze kterého by se jim samotným dělalo zle. Jak je u Tarantina zvykem, jsou Pancharti také cinefilským pamlskem - a nemyslím tím jen nespočet odkazů na před/válečné evropské kinematografie. No a především a hlavně - Hanebný pancharti jsou skvělý, zábavný a ó sou chytrý film, který vás rozesměje, rozpumpuje a rozpřemýšlí - když už o ničem jiném, tak o tom, kde sakra Tarantino bere tak úžasné hračky - to jest herce. Michael Fassbender je novým přírustkem do mé sbírky oblíbených britskch postaviček, Mélanie Laurent dosavadním symbolickým vrcholem Tarantinova pantheonu osudových filmových krásek a Christoph Waltz je děsivý, strašlivý a strašidelně talentovaný pan herec. Bylo-li tak pro mě ve filmu něco mírným zklamáním, pak asi to, jak nevýrazně oproti nim působilo samotné komando panchartů. 90% ale rozhodně si neodpustím: "Au revoir, Shosanna!" ()

Falko

BAFTA Awards - 1: Herec vo vedl. ulohe Christoph Waltz + 5 nominacii: Rezia / Strih / Kamera / Vyprava / Scenar _______ To by nebol Tarantino, aby nezacal film niecim, co by mi pripominalo nejaky starsi film a to hned uvodnym vizualom studia Universal asi z 80-tych rokov. Tak, ako uz mnohi pisali, film je trosku roztahany a niektore dialogy trvali dlhsie, ako by mali, ale mne to na rozdiel od filmu GRINDHOUSE: AUTO ZABIJAK (2007) vobec nevadilo, pretoze v prostredi nacistov to bolo stale napinave a ked zacala nejaka prestrelka, tak bola poriadna a brutalna a niekedy necakana. Hudba bola dobra, opät to bolo rozdelene do niekolkych kapitol a dlzka filmu mi tiez nevadila. Takze konecne po dlhej dobe Tarantinovka, ktora mi vyhovuje od cias Kill Billa. Pochvalu si zasluzi hlavne Christoph Waltz v ulohe odporneho nacistu Hansa Landu, na toho len tak rychlo nezabudnem. _______Brad Pitt - (Aldo Raine) +++ Mélanie Laurent - (Shosanna Dreyfuss) +++ Christoph Waltz - (Hans Landa) +++ Eli Roth - (Donny Donowitz) +++ Michael Fassbender - (Archie Hicox) +++ Diane Kruger - (Bridget von Hammersmark) +++ Daniel Brühl - (Fredrick Zoller) +++ Til Schweiger - (Hugo Stiglitz) +++ Jacky Ido - (Marcel) +++ Martin Wuttke - (Adolf Hitler) +++ Rod Taylor - (Winston Churchill) +++ Produkcia: Bob Weinstein, Harvey Weinstein +++ Hudba: Mary Ramos, Jim Schultz +++ (Videl v kine 08.09.2009) +++ ()

castor

Neposedný Quentin Tarantino si splnil jeden ze svých dalších filmových snů a na stříbrné plátno přichystal další nekorektní pohádku. Tentokráte po svém zrežíroval nehostinné časy druhé světové války a nejen, že zbortil několik dalších filmových pravidel, ale pohrál si i s dějinami jako takovými. Jak už je u něho zvykem, před samotnou premiérou kapánek kecal a namísto akční vypalovačky přichystal stylovou exhibici konverzací, fetiše, nezaměnitelného humoru a lahodných detailů. Celé to má 150 minut a ruku na srdce, mohly z toho být dva super bijáky. Jednak komorní drama jedné pomsty (Shosanna Dreyfus vs. Hans Landa) a jednak akční nářez (jednotka žoldáků vs. němečtí náckové). Jenže tak trochu arogantní Tarantino to udělal po svém, jak jinak, takže některé pasáže musíme krapet prosedět. Přesto návštěvy kina rozhodně nelituju, ba naopak. Každopádně se ocitáme v nacisty okupované Francii a čeká nás Tarantinův dobrý zvyk – dělení do kapitol. Nejprve se seznámíme s jistým Lovcem Židů, zmiňovaný plukovník Landa, náhlým sirotkem Shosannou, následně s ukecaným šéfem židovsko-americké jednotky Aldo Rainem, která víc koná než přemýšlí. A zase jsme u toho. První dvě postavy mají svůj příběh, který se divákovi bez problémů dostává pod kůži, Aldo Raine a jeho souputníci jsou naopak „jen“ komické figurky bez jakékoliv psychologie. Jenže Tarantino má svoji hlavu. Jakoby točil zvláště pro sebe, aby se jednou jako chatrný stařík mohl kochat svým nepřeberným množstvím odkazů, filmových narážek a absolutní znalostí světové kinematografie. Po chvíli nás má na lopatě a může si s námi dělat, co se mu zlíbí. Stačí mu k tomu jeden jediný veledlouhý dialog kdesi v chalupě na venkově, který diváka zaručeně uhrane – režií, dialogy, herci, kamerou. Opět sází na moment překvapení, je jistý, svěží, hravý, sebevědomý. Celé to od samého začátku vede k destrukci jednoho kina s premiérou propagandistického filmu, kde se všechny pointy i postavy shledají. Tady se hluboce klaním. A nejen tady – bravurní sekvence z hospody, cokoliv s Landou, Shosanniny plány pomsty. Velké pole působnosti svěřil rakouskému herci Christophu Waltzi, který je jako nacistický plukovník Landa bezchybný. Vychytralý milovník štrúdlů zahrál jednoho z nejslizčích filmových záporáků za poslední léta. Rozhodně potěší i Brad Pitt s přízvukem, co dostává do kolen, klobouk dolů před jeho výběrem rolí za poslední dekádu, francouzská herečka Mélanie Laurent (Shosanna) a řada dalších. Ono celé obsazení je příjemně bizarní: evropští herci v čele se zaoceánským hezounem Pittem, řada režisérových známých a letitých přátel (tvůrce Hostelů Eli Roth, Samuel L. Jackson) nebo nečekaných tahů (Mike Myers). Jedno je jisté, filmový svět se tetelí blahem, DVD bude náramně peprné a u mě je tahle Tarantinova vlastní verze minulosti někde na silných čtyřech hvězdách. ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

04.11.2020

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019