Hanebný pancharti

• USA Inglourious Basterds (více)
USA / Německo, 2009, 153 min (Alternativní 147 min)

Phobia

Válka podle Tarantina - víte, co to znamená? Jestli už jste nějaký jeho film viděli, tak určitě víte: 1) bude se hodně mluvit. Překvapivě mi tentokrát hovory nepřišly tolik jako verbální onanie o hovnu a docela jsem se u nich bavila. 2) Poteče hodně krve. I v tomto pohledu mě čekalo překvapení, lidi jsou mrzačeni a umírají v hojných počtech, ovšem obešlo se to bez tradičních hektolitrů krve - kečupu bylo spotřebováno přiměřeně. 3) Výborné charaktery. Kupodivu na sebe nestrhla pozornost banda sadistických antifašos v čele s Bradem Pittem (který mi do role Apače popravdě moc nesedl), ale hlavně německý plukovník v podání Christopha Waltze, toho jsem prostě žrala! Hitler si nebyl moc podobný, měli obsadit spíše Davida Ratha, a zasloužil nějaký vypiplanější konec, třeba nacpat do mandlu, ušlapat v sudu s vínem nebo tak něco. Fassbender a Schweiger měli vyplnit mnohem více filmových políček, to mě teda Quentin nakrknul, ale to je čistě můj ženský problém. Pánové jistě ocenili vnadnost ženských protagonistek. A můj závěr? Asi nejstravitelnější, nejméně ujetý Tarantinův film, jsem spokojená. 75% ()

lesumir

Nedat tomuhle uměleckému dílu plný počet je docela hřích. Bezchybný není, nemá takovou pohodu a plynulost jako Pulp Fiction, občas pár WTF scén a předvídatelné závěry, které měly být nepředvídatelné. Nic se nemá přehánět. A už mohl konečně natočit něco svého a nejenom skládat odkazy. ()

darkrobyk

Hned na úvod je třeba napsat, že žádná velká bomba se nekoná. Snímek je viditelně inspirován spaghetti westerny, bohužel Tarantino není S.Leone. Paradoxně nejsilnější je úvodní scéna s hledáním ukrývajících se Židů (tedy vůbec nic proti nim nemám, ale poslední dobou mám silný pocit, že válka zasáhla jen Židy, což rozhodně není pravda). Člověk si hned vybaví pomalé scény z Tenkrát na západě, kde by se houstnoucí atmosféra dala krájet. Po té již následuje standardní válečné drama, ze kterého utkví v hlavě snad jen schůzka ve sklepě. Ovšem ke třem hvězdám přidám jednu za operaci kino a za Christopha Waltze, který hrál skvěle! Ostatní jen přicmrndávali, těžko říci, zda špatným vedením či nedostatkem prostoru. Takový B.Pitt hrál jak nejobyčejnější ochotník, možná ještě hůř. Dobrá hudba, pěkná kamera, Kill Bill je o hodně stupňů výše stejně, jako většina Tarantinových filmů. Vysvětlil jsem proč 4*, avšak z mé strany jde o zklamání.... ()

Gimp

Výraz nekompromisní je na místě, ačkoliv u Tarantina, narozdíl od současného hollywoodského trendu, znamená odklon od (pseudo)realističnosti až ke groteskní absurditě, nepodbízivé ale velice velice zábavné. I přes jisté kiksy v dramaturgii a nepřesvědčení užití některých tarantinovských trademarků (místy je to prostě příliš velká zhovadilost) jsem se neubránil nadšení. ()

Hrabka

Nejlepší film roku 2009! Hanebný pancharti je trochu zavádějící název, protože to ani zdaleka není jen o nich. Mohlo to být ještě lepší a asi určitě kratší, protože chvílemi film ztrácí. Ale jinak je to naprosto parádní jízda s výtečnými scénami a dialogy. Němci dostanou pořádnou čočku a komu by se to nelíbilo. Výteční herci a působivé prostředí 2. světové války. Už jsem to viděl 2x a ještě hodněkrát uvidím. Pitt a Waltz předvádí obdivuhodné výkony. Nejlepší Tarantino! 90% ()

kinej

Návrat Quentina Tarantina mezi tu nejvyšší scénáristickou špičku. Ano předešlé žánorvé filmy byly skvělé, ale scénář nebyl od Pulp Fiction nikdy tak moc dobrý, že by každá scéna filmu byla perlou, která zasluhuje několikeré shlédnutí. Nejedná se sice o scénář přecpaný nezapomenutelnými hláškami, jeho dokonalost spočívá v tom, že dialogy filmem plynou jako nádherá melodie, do které se divák zaposlouchá a neumí přestat. Film tak díky skvělým dialogům a hlavně monologům nemá žádná hluchá místa. Tohle je majstršyk, film který by neměl být nikdy zapomenut. Za naprosto boží považuji i casting, zejména německých herců. Inglourious Basterds není jen film, ale i zážitek. ()

cheyene

Parádní tarantinovská prácička. "To je BINGO!" Opět máme možnost vidět a slyšet perfektní a vtipné dialogy, skvělý soundtrack, neuvěřitelně dobře naaranžované scény, znovu se můžeme setkat s charismatickými postavami...Některé z nich si možná budeme pamatovat stejně dobře, jako pana Wolfa či Breta nebo Gogo Yubari a O-Ren Ishi. Jaké postavy myslím? Především Žida Baribala a fenomenálního Huga Stiglitze :) Krve vyteče dost, značkování nácků je originální a na indiánské tradice skalpování se také nesmí zapomínat - toho si je Quentin vědom - takže sledujeme drsnou, avšak parádní podívanou. Netradiční konec 2. světové války je také velmi zajímavý, tudíž já jsem naprosto spokojen, dávám plný počet a těším se na další tarantinovku :) ()

LiVentura

Tarantinovský duch sladěný s hudbou Morriconeho, mnoha, ale opravdu mnoha dialogy ve všech světových jazycích a pointou, kterou si představoval snad každý malý kluk na světě... Dobré, ale příliš dlouhé. ()

nunka

Tarantino v tradičnom šate, menej krvavý, o to viac megalomanský, keďže si to v závere pekne z ostra rozdá so všetkými náckami a ich filozofiou..ale aby som nezačínala záverom...úvod totálne namakaný, vďaka hereckému koncertu Christophera Walza som chvíľami ani nedýchala, v ideálnom pomere sa vňom miešal dojem rešpektu a grotesktnosti, čo je racionálne priam nezlúčitelná kombinácia. Brad Pitt zreje ako víno, čím je starší, tým ho viac môžem...Tarantino má talent na výber hercov, dokáže namixovať výbornú atmosféru napätia, v zápätí odľahčiť vtipom, nadhľadom... za jediný vážny nedostatok považujem záver celej storyline a pseudopointu, na môj vkus až príliš prepísknuté a úplne mimo reality.....Tarantino nezaprel v sebe režisérsky image a šmahom ruky si splnil túžbu prepísať celé dejiny...nebyť záveru, isto by sa mu podarilo vo mne vydolovať maximálne divácke nadšenie, no vzhľadom na záverečný dojem sa neradím medzi tých, ktorí sú mimo už len z toho, že vidia meno Tarantino v úvodných titulkoch. ()

juta

Nejprve jsem si myslel, že si lehnu a budu si užívat film s dabingem, ale bohužel po většinu času byl film v originálním znění. Tak jsem si k tomu musel sednout :-) To mě štvalo na celém filmu asi nejvíc. Dlouhé scény ve většině filmů nemám moc rád, protože po chvíli začnou nudit. U panchartů to ale bylo jinak. Dialogy byly záživný, takže jsem se vůbec nenudil. Tarantino mi udělal velkou radost. Přestřelka v hospodě a závěrečné promítání nemohlo být lepší. Po krátkém váhání dávám plný počet. ()

paascha

První dojem není vždy ten konečný, říkal jsem si, když jsem se po půlce filmu přistihl, že zívám. Celou dobu jsem si říkal, že kdybych to viděl dřív, než Kill Bill, asi by mě to pobavilo víc, ale takhle jsem měl pořád tendenci to srovnávat, a to prostě nejde. Jenže ani KB mě napoprvé moc nechytlo, tak o co jde? Možná to příště bude lepší. Teď zůstala jen mírná únava, chuť po burákách a otázka, proč to ten Quentin vlastně natočil? ()

3497299

Kill-billovské strategie aplikované na tématiku Druhé Světové války. Sofistikované, zábavné, frivolně frenetické, ovšem ve své velkolepé autorské originalitě "velkého tvůrce" poněkud nekonzistentní a svévolné vedení narace. Celému tomu divadlu přeci jen něco chybí: postavy se na plátně objevují a mizí bez zanechání silnějšího pocitu. Ale i přes lehce rozpačitý dojem se jedná o nadprůměrnou cinefilní zábavu. ()

Kass

Strhující kinematografický zážitek. K Tarantinově tvorbě jsem vždy pociťoval velký respekt, ale po téhle sofistikované hříčce se pro mě stává doslova žijícím klasikem. "You probably heard we ain't in the prisoner-takin' business; we in the killin' Nazi business." ()

Fiftis

Vynikajúci film, ktorý úplne zodpovedá štýlu Quentina Tarantina. Brad Pitt podal výborný výkon. Skvelé obsadenie, podľa môjho názoru všetkým sadli ich úlohy a všetko krásne plynulo. Celý film si získal moju pozornosť a som milovníkom filmov o fašistoch a tejto vojnovej doby a verím, že sa veci mohli diať tak, ako ich zaznamenala kamera. Aj keď patrím medzi človeka čo dobre pozná 2. svetovú vojnu, tak mi tento film pripadal skvelý, jeho celkové prevedenie. Christoph Waltz je ako herec napísaný až na treťom mieste, ale pre mňa zažiaril a predbehol snáď všetkých. No a stačila mi nacistická scéna v bare a ďalšia Tarantínova filmová erekcia bola a svete. ()

TedGeorge

Pokud přistoupíte na Tarantinovu hru,, tak vás čeká výbornej filmovej zážitek. Pokud na ní nepřistoupíte, budete zklamaní. Výprava omezená na několik scén, rytmus filmu pořád stejnej. 10-15 minut kecání a chystání pointy, pak několik výstřelů a konec. Jenomže kdo ty scény dokáže dneska takhle vypointovat? Paradoxní mi přijde hlavně to, že Tarantino celej život touží natočit film ve stylu "Bunch of guys on a mission" a když tu možnost dostane, tak natočí ukecanou Tarantinovku v kulisách fiktivní druhé světové. Slabší čtyři hvězdičky. ()

Shakers

Tarantinov štýl nejak extra nežeriem, ale uznávam, že sa pri jeho filmoch vždy zabavím. Pulp Fiction bol dobrý, no občas ma nudil, Kill Bill som nedopozeral, Sin City nerátam a Grindhouse tiež nebol môj šálok kávy. Rovnako ako aj Inglourious Basterds. Prvý krát ma tento film skutočne nebavil, ale po roku som sa pustil ešte raz do môjho obľúbeného žánru v Tarantinovom prevedení a musím povedať, že som tomu prišiel na chuť. Ma to štýl, ktorý ma len Tarantino, dialógy sú opäť perfektné ako herecké obsadenie a celkovo je to výborne drsne natočené s dobrou dobovou atmosférou a opäť super hudobným doprovodom. Niektoré scény sú trošku dlhšie a nudnejšie, čo je škoda, ale inak je to neskutočne fajnovo natočené. Najlepšia Quentinovka! 85% - 4* ()

filmfanouch

Bylo nebylo v nacisty okupované Francii.......... Quentin Tarantino natočil skvělý válečný film. Alternativní historie dokáže vyčarovat zrak i těm kteří znají historii průběžné a i když je to místy až WTF je to super. ()

lamps

Nikoli nejlepší, ale pro mě rozhodně nejzábavnější Quentinův film, který nemá hluchého místa. Jednotlivé kapitolky fungují skvěle jak sami o sobě, tak i jako součást tentokráte soudržného celku (na rozdíl třeba od prvního Kill Bill), hlášky jsou smrtící, dlouhé dialogové předehry over the top a herci dokonalí - Piťák nikdy nebyl zábavnější a při jeho americké italštině jdu pokaždé do kolen, Til Schweiger je hrozný hovado (vhodnější spojení mě zkrátka nenapadá), Mélanie Laurent objev jako hrom a Christoph Waltz objev století. Výborná je práce s rytmem vyprávění na úrovni scén (dynamizování prostřednictvím flashbacků a vypravěče) i celku (promyšlené střídání linií, které se systematicky prolínají až do finále, v němž je každá ze stran silně zainteresována). A, přestože to někomu možná vadí, obrovsky mě bavilo přepisování historie ve prospěch posilování momentu překvapení a zvýraznění jedinečné osobnosti záporáka Landy, jenž i díky Waltzovu bezchybnému projevu přetavuje nejdůležitější a potenciálně pochybný zvrat ve zvrat zábavný a pochopitelný. Jeden z klenotů, na něž se mohu dívat pořád dokola a pokaždé najdu něco nového. "Auf Wiedersehen tvejm náckovskejm koulím" hláškou desetiletí. 95% ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

04.11.2020

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019