Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

Dexx

Proste nic moc. Par dobrych okamziku, ale jinak nesourody gulas podivnych radobyhumornych scen i postav. Ve srovnani s dalsi adaptaci roku '70, Hlavou 22, je to dost bida. ()

dawid

Mám rád seriál. Svačívával jsem u něj a když mi utekl nějaký díl, nevadilo mi to... Zbožňuju film. Po řadě let ho ČT opět zařadila do vysílání a já si ho připomněl - nechtěl jsem tento skvost hodnotit s několikaletým odstupem a zapomněním, teď si s klidným svědomín troufnu! Syrový a drsně vtipný pohled na válku v Koreji se vážně nemůže měřit s laskavostí sitcomu, který se natáčel déle, než trvaly skutečné boje. Výtečný výběr herců, skvostně nevybraná mluva, neúcta k ničemu kromě lidských životů, nadšení z každé sukně a vášeň k alkoholu. To je válečný film podle mého gusta. Nezbývá než dát plný počet. ()

Rodin

Ty bláho, to zírám. Mám na mysli mnohá místní hodnocení, která vyzdvihují seriálovou podobu oproti filmové. Seriál jsem zhlédl v kompletní podobě, některé díly i opakovaně, a moc jsem se bavil. Film Roberta Altmana je ovšem naprosto jiná liga a od pěti * jej v mém vnímání dělí jen zlomek milimetru. U tohoto filmu jsem se tolik nebavil, nakonec nepředpokládám, že by to byl prvotní účel jeho natočení. Zato mně mnohdy běhal mráz po zádech, zejména právě v těch humorných scénách, které měly vesměs i druhou vrstvu, a ta byla morbidní až až. Podle mého jde o jedinou verzi válečného filmu, který je natočen s jistou komediální nadsázkou, a přesto snese srovnání s klasikami žánru válečných bijáků první sorty, aniž by za nimi znatelně pokulhával. 85% a více. A dodávám už jen, že oproti golfistovi film mám o hodně radši. ()

Myrddin

I přestože jsem viděl film pozdějc, nemůžu si pomoct, ale líbí se mi minimálně stejně jako seriál s Hawkeym "mistrem světa" Piercem a pro mně už trochu okoukaným humorem... možná je to tím, že jsem film viděl vážně o dost pozdějc... ()

Izz

Seriál jsem nikdy nesledovala,ale věděla jsem,jaké zhruba bude jeho žánrové směřování.Mile mě proto překvapilo,že jsem v Altmanově filmu dostala spíše než komediální řachandu šžíravou satiru,která má konkrétní výpovědní hodnotu,fenomenálního Sutherlanda a ačkoliv jí humor rozhodně není cizí,má i mnoho jiných způsobů,jak diváka překvapit a zaujmout.Překvapení. ()

Knor

Tak tohle je velká slabota. Jako komedie mi to ani moc nepřišlo, zaregistroval jsem asi dvě vtipný scény. Dopady války do řad doktorů nebo sester se rozebírají v seriálu, tady na to vůbec nedošlo, což mě mrzelo asi nejvíc. Postavy nezajímavé a vlastně všechno absolutně nevyužitý. Seriál naštěstí předčil tenhle film naprosto ve všem. Chápu, že tohle byl základní stavební kámen pro séroš, ale je to docela bída. ()

topi80

Všichni srovnávají se seriálem, učiním tak i já. Nečekejte žádné šaškující doktory. A hlavně nečekejte komedii. Toto je velmi syrový pohled na válku a na životy těch, kteří do ní byli také nedobrovolně zavlečeni a dokáží s tím bojovat jen cynickým humorem. Ale ne takovým, co rozveseluje, nýbrž takovým, který je ke svým obětem opravdu hnusný. A už vůbec nečekejte, že budete mít k postávám nějaké sympatie. Pierce je zde jízlivý, zlý a extrémně nesympatický, Henry na všechno kašle (ale jinak než v seriálu - tady je výsledkem morálně rozložená jednotka, kde se téměř všichni navzájem nenávidí). Válečný film, kde se nestřílí, zato zobrazuje morální rozklad. ()

Něrpa

Daleko lepší než seriál, který je někdy nudný a chce vychovávat za každou cenu. Tento film je parádní zábava a některé pasáže jsou obvzláště vypečené (golf). ()

dawydx

Upřímně řečeno, docela zklamání. Herci celkem sedí (i když Alda je Alda...), odvádí solidní práci, ale jaksi mi uniká smysl filmu. Scénář zmateně přebíhá mezi tématy a žádné si nevybere jako to nosné. Celé to tak působí jako sestřih Best of MASH seriálu bez Alana Aldy a ostatních. ()

FrankieCZ

Přestože mám seriál velmi rád, film jsem vždycky považoval za lepší. Už jenom proto, že netrpí výkyvy kvality jako seriál, který má i velmi slabé momenty. A navíc je to přesně zfilmovaná Hookerova kniha, která je naprosto dokonalá. ()

Arccos

Srovnávat film se seriálem (a naopak) je jistě chybou, přestože tady se to přímo nabízí. Film jsem viděl před seriálem (tehdy mě nenadchl) i po seriálu (a opět mě nenadchl). Tím ale nechci říct, že by šlo o špatný film. Jenom jeho styl, v porovnání se seriálem mnohem syrovější, opravdovější a neuhlazený , mi vůbec nesedí. ()

xxlch

JAKO PŘEDVOJ PERFEKTNÍHO SERIÁLU NENÍ ŠPATNÝ.kDO SE CHCE ZACHECHTAT MÁ MOŽNOST,LEČ NENÍ NAD SERIÁL!Tendle filmík berte jako (skoro) dvě hodinky vyprávění o naprosté absurditě a nesmysnosti války.Kdo však skoukal seriál dříve než tendle filmík,bude věru zklamán. ()

Bendiys

Film, ktery sveraznym zpusobem popisuje valku jako jednu velkou neuctu k veleni a k vedeni valky (a vlastne valce) vubec; je jakousi parodii na radnou sluzbu v armade. Hlavni postavy se snazi vystriskat z dane situace maximum legrace, aby zabranili (vlastnimu) silenstvi. A to se dari dokonale... ()

epoh

Geniální film. Ostrý jako válka. Ta selanka, která z toho pak vznikla jako seriál, tomu nesahá ani po kotníky... ()

matab

Souhlasím s většinou, že seriál byl mnohem vtipnější a povedenější. Osobně mi ten film spíše připadal jako parodie na seriál MASH samotný. Osobně už to znova vidět nepotřebuju. A jestli to mělo být vtipné tak se omlouvám, mě to moc vtipné nepřišlo. ()

Dinsberg

Film si pamatuju už jen matně, je to taky drahně let, co jsem ho viděl, ale vím určitě, že jsem ho viděl až po seriálu. Ačkoli mám Donalda Stutherlanda rád jako herce, do role Hawkeyeho Pierce mě prostě nešel. Možná je to i tím, že se film snažil válečné úsilí až příliš bagatelizovat (viz můj koment k seriálu). Jediná scéna, která mi utkvěla v hlavě byla ta se sprchovým stanem a Šťabajznou. PS: Po opětovném shlédnutí můžu jen potvrdit, že Donald Sutherland opravdu nebyl vhodnou volbou. Navíc, je evidentní, že Robert Altman, zřejmě zapřísáhlý pacifista, chtěl pranýřovat válečné úsilí ve Vietnamu. Předloha Richarda Hookera mu posloužila jako dobrá záminka. Ačkoli se má film odehrávat v Korei, zmíněno je to jen v úvodních titulcích. Navíc jsou prakticky všude cpány vietnamské reálie, od oblečení až po chování MDO. Navíc až seriál odhalil, že všechno není tak úplně černobílé jak se na první pohled může zdát. Včetně postav, které se objevili ve filmu i v seriálu. ()

ostravak30

Ve světové kinematografii je to docela unikát, aby úspěšný film následoval úspěšný seriál. Většinou je úspěšné jedno nebo druhé, ale ne obojí. Tady se to povedlo dvakrát po sobě. Konkrétně tedy herecké obsazení, skvělý scénář, hudba a děj. Je fajn, že i po tolika letech jsem se zasmál a rozhodně jsem se nenudil. Ve snímku vidíme plno krásných žen a bavil jsem se jak scénářem, tak jednotlivými příběhy znázorněnými tvůrci. Přiznám se bez mučení, že seriál mám o dost radši, asi to bude hlavně hereckým obsazením a taky faktem, že za velký počet dílů vám zkrátka ti hrdinové přirostli k srdci, ale ani tady to nebylo k zahození. Škoda jen, že konec byl takový useknutý. ()

Jehan

Pro Altmana typická mozaika, v tomto případě ještě relativně jednoduchá. Udivuje mě, kolik je zde odsudků a nepochopení. Nevadí mi to. Zřejmě jde o fandy seriálu a neznalce tvorby Roberta Altmana. Nic ve zlém. Není to asi pro každého. Film jsem viděl dávno před tím, než běžel slavný (a výborný) seriál, a už tehdy se mi velice líbil. Cynický černý humor, nadsázka, skvělí herci, nadčasové téma. Pro mě dobrá práce. A skvělá hudební stopa. Mimochodem, vynikající český dabing. Poněvadž v originále je to skutečná soda pro kovaného amerikanistu. ()

The Graduate

Obrovské zklamání. Jako velký fanoušek seriálu jsem se na film moc těšil a byl zvědavý, do jaké míry můj oblíbený seriál inspiroval. Altmanův počin je ale nuda plná nevtipných kanadských „žertíků“, nesympatických herců a divných dialogů. Hawkeye a Trapper jako samolibí arogantní úchylové, Henry jako omezenec, kterému je všechno jedno, Frank stejný jako v seriálu, s tím rozdílem, že tady není ani trochu vtipný. Neexistuje sebemenší důvod kteroukoliv z postav dál sledovat, tím méně jí snad fandit. O nějakých hlubších myšlenkách známých ze seriálu (lidskost, porozumění, pomoc) si můžeme nechat jenom zdát. Jediná „myšlenka“ přítomná ve filmu je asi tato: nechcem válku, tak pojďme chlastat a chovat se jak hovada. Zkrátka a dobře: vůbec nechápu, jak mohl podle této splácaniny vzniknout jeden z nejlepších seriálů všech dob. Dosledováno s velkým sebezapřením. Jediná hvězda za „Suicide is Painless“. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)