Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

Zagros

Sci-fi filmy s podobným námětem mám rád. Ani nevím, jak se to stalo, ale v době svého vzniku mě film Gattaca naprosto minul. Objevil jsem jej až teď a hned si ho s chutí pustil. K prvnímu plusu (námět) rovnou přidám další a ten největší. Tím je aktuálnost snímku i v dnešní době. Možná je s postupem času dokonce aktuálnější. Nevím, zda se někdy dočkáme toho, že se budou rodit už jen dokonalí (=geneticky upravení) lidé. Každopádně dnes jsme tomu rozhodně blíže než v roce 1997, kdy film vznikl. Nerad bych se dočkal toho, že nás rozdělí na kasty, současní lidé se stanou kastou in-validní a budou nám vládnout geneticky dokonalí lidé, se kterými se logicky nedokážeme měřit. Samotný snímek je pak spíše komorním dramatem jednotlivce, který se snaží prosadit v silně rozkastované společnosti. Akce ve filmu prakticky neexistuje, což není na škodu. Převážně jde o poměrně hutné dialogy, které dávají více otázek než odpovědí. To bych také bral jako plus. Když se ke všemu přidá povedené obsazení, nezbývá než dát vysoké hodnocení. Musím režiséru Andrew Niccolovi vyseknout poklonu, protože na prvotinu to bylo skvělé. ()

black_adder

Jeden z nej sci-fi filmů, jaký jsem kdy viděl. Jeho největší zbraní je velice originální vizionářský příběh, který nabývá v dnešní době genetické revoluce varovného charakteru... ()

cold

Někdo je in-valida (distributor do kin) druhý je valida a tento film je sakra dobrý. O tento dojem se podle mě snažil film Equilibrium, ale jemu se to nepovedlo a Gattace ano. Dále jsem byl překvapen tím, jak nenásilnou formou je zde prezentovaná budoucnost. V Minority reports byla možná ukázaná lépe, ale zde je zase lepší námět. Závěrem: dobrá sci-fi, která ani tak moc sci-fi není. Jen mi není jasné (jako zde asi většině), proč davají do kin takové sr.č. jako je Rudá planeta apod. a tento film musím vidět až v televizi(samozřejmě s polovičním zážitkem). ()

BlueZero

Príbeh človeka zrodeného z maternice v časoch keď sú prvilegovaný geneticky upravený "nadľudia". Ethan Hawke vo svojej roli dokazuje, že aj napriek svojim genetickým chybám je schopný vyrovnať sa a dokonca byť lepší ako "nadľudia". ()

cab

Sci-fi bez triku a uzasne vypravy, ale se zajimavymi myslenkami, depresivni atmosferou a presnymi herci. Bohuzel z odstupem casu jsem dospel k nazoru, ze se mi nevryla do pameti. Takze asi tak...65% ()

Hopper

Tu skutočne funguje všetko. Príbeh má hlavu i pätu, Law, Hawke, Thurman a aj ostatní aktéri podávajú presné výkony a skutočne je otázka, prečo tento film išiel až na video. Zrejme komerčný potenciál nebol až tak vysoký, čo zase len dokazuje, že medzi kvalitou a komerčným potenciálom neplatí priama úmera, skôr naopak (česť výnimkám). ()

wosho

Scifi bez triků,zato s lechce fašistckým příběhem a atmosférou jasně ukazuje,že čím dál tím nový film Niccola je malý bonbonek pro rozmlsané filmové jazýčky ()

baXter

Výborné sci-fi opřené o tom, že když má člověk svůj sen a jde si za ním, tak ho může dosáhnout. I bez kolosálních efektů a všemožných robotů, mimozemšťanů a monster lze vykouzlit kvalitní sci-fi a Gattaca je toho důkazem ! ()

Hanys_

Tak trošku nenápadné sci-fi z blízké budoucnosti, kdy lidé narozeni bez dokonalého genetického kódu jsou, dá se říct, vyřazení ze společnosti..Neskutečný Niccolův debut, který je nejen dobře napsaný ale taky výtečně zahraný. 8/10 ()

Ilhan

Škoda těch hlušších dialogových pasáží, které mě trošku nudili. Jedná se o dost chválený film a tak moje očekávání nebylo malé a film mě překvapil svou dá se říct skromnou, ale povedenou atmosférou a výpravou. Tři hvězdy jsou málo a čtyři zase moc. Po dalším dnešním zhlednutém filmu a porovnání dávám za tři. ()

pipapaja

Velice originální námět, který má velice nádhernou atmosféru ale svoji vidinou sirové a dokonalé společnosti si trošku hází klacky pod nohy. Film o genetickém inženýrství a diskriminování těch co se narodily ještě po staru, mohl mít velký potenciál ale prkennost hlavního hrdiny a trošku morbidní svět zapříčinil to, že se z něj stal jen lehký nadprůměr. Škoda mohlo to být o moc lepší. ()

Orthank

Originálny nápad v minimalostickom nízkorozpočtovom podaní, kde niečo veľké neustále visí v pozadí až do konca, má slušný spád, zaujímavú lovestory, a podarenú "light" akciu. Prvky detektívky fungujú mierne kostrbato, no scenárista dokázal vykľučkovať z takmer každej situácie. Samozrejme istá vykonštruovanosť a veľké spoliehanie sa na náhody a nelogizmy sú v prípade tak špecifického deja akceptovateľné, no aj napriek tomu je toto najväčšou slabinou filmu. Ľudia dokážu "vypestovať" dokonalého človeka, čarujú z genetikou, a pritom nedokážu zachrániť ochrnutého človeka? Trochu zvláštne, nemyslíte? Herecké výkony na najvyššej úrovni, ale zatieňujú takmer všetko zlé, takže som sa napokon zmieril so všetkým negatívnym a nechal sa ovládať iným prístupom. Režisér sa navyše snaží filozofovať a vo väčšine prípadov sa mu darí klásť zaujímavé otázky. Niekedy síce pôsobia ťažkopádne a nedotiahnuto, ale človek s dobrou predstavivosťou dokáže medzi riadkami prečítať veľa zaujímavého. Zručne natočený originálny nápad, s dobrým hereckým osadenstvom zaujme, ale neohúri. A to napokon nestačí na plný počet. ()

Brhlis

Jo, tak tento žánr filmu můžu. Originální pointa záměny identity v nepříliš vzdálené budoucnosti, kde je místo pouze pro psychicky a fyzicky bezchybné lidi. Ethan Hawke, jako geneticky nevhodné dítě, se snaží dosáhnout svého dětského snu a odletět jako astronaut na vzdálenou planetu. Toho ovšem nemůže dosáhnout bez falšování nejrůznější krevních testů a odběrů moči. Vzorky mu každý den "vytváří" a chystá charismatický Jude Law, biologicky prvotřídní jedinec, svého času úspěšný plavec, nyní připoután na invalidní vozíček. Líbilo se mi neustálé napětí, že všechno praskne, ale pokaždé to hlavní hrdina dokázal nejrůznějšími způsoby ošulit. Sen, touha a vůle zde vítězí nad nepřízní osudu. 90% ()

Belatris

Silný příběh, výborné výkony herců a vymazlený vizuál (architektonická strohost budoucnosti doplněná o puzzle detailů jako vystřižených z první poloviny 20. století). To vše podtrženo děsivým obrazem toho, nakolik "lidskými" se mohou lidé budoucnosti stát. Silné a strhující. ()

kedl

I bez velkoplošných efektů je Gattaca působivým snímkem o naději a dosažení svého snu, ať mu v něm stojí cokoliv. Jen velmi odhodlaný člověk dokáže to co Vincent. NEVZDÁVAT SE!!!! ()

Stružák

Sci-fi detektivka z "ne příliš vzdálené budoucnosti" má vše, co od podobného žánru očekáváte. Ne příliš originální příběh, pár "zvratů" v ději (aby se neřeklo, že se nic neděje) a takřka povinnou (a zbytečnou) romantickou zápletku. Přestože Gattaca v žádném smyslu nenudí a spolehlivě na necelé dvě hodiny zabaví, ničím dostatečně nezaujme; zkrátka nevyčnívá z řady. Ale palec nahoru za Juda Lawa. ()

Mathew55

"I belonged to a new underclass, no longer determined by social status or the color of your skin. No, we now have discrimination down to a science" ... Utopie? Antiutopie? Každopádně se jedná o námět, o kterém se dá povídat, filizofovat či jen přemýšlet hodiny. Gattaca ale není jen filmem, který by popisoval utopistický svět. Je daleko hlubší. Je o přátelství, rodině a hlavně o touze plnit své sny. A právě kvůli jeho hloubce a smysluplnosti dávám 5* ()

farfalla

,Gattaca´ je velmi jemný, až sterilní film. Lidstvo žije podle sociální filosofie ,eugenics´. Geneticky namixována krev nových lidí je předurčuje k dokonalosti fyzické i psychické. Ale jak příběh ukazuje, matematický výpočet odhadu není neomylný a odhodlání a píle dokáží porazit jakýkoli handicap. Vincent Anton Freeman (Ethen Hawke) žije v dokonalé čistotě a soustředění, protože se rozhodl porazit rigidní systém sociálních kategorií pomocí změny identity. Chce se stát vesmírným letcem a odletět na misi společnosti Gattaca. Společnost neustále kontroluje identitu svých zaměstnanců přes otisky prstů, vzorky moči a krve. Na dokonalou čistotu úřadu dohlíží armáda uklízečů. Velká část příběhu se odehrává ve velkoměstě bez emocí. Ve velkých prostorách si hraje světlo se stíny. Vincentovi spomínky na dětství se odehrávají na venkově, stejně jako jeho konečný závod o právo na svůj život. Také dům Ireny Cassini (Uma Thurman) na pobřeží je závanem živlů a citů do jeho stísněného života. ()

Zemřel herec Alan Arkin

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)