Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

Zombik.

Podle mě každá sci-Fi musí být postavena na dobré vizi budoucnosti. Tahle není až tak vzdálena, nelétají tu žádní šílení roboti a přesto, nebo právě proto je tenhle film tak skvělý. Diskriminace a bezpráví asi opravdu nevymizí ani v moderní společnosti a dost možná to bude ještě horší. ()

Sdoom

Originální myšlenka, která je navíc velmi dobře zpracovaná. Vizuál je sice trochu chudší, ale o to tolik v tomhle filmu nejde. Jde tu hlavně o etické otázky a možná i o budoucnost lidstva. Nikde není napsáno, že do podobného stavu jednou naše společnost nemůže dospět (a ne, že bychom v minulosti neměli podobné zkušenosti), Gattaca tak může sloužit jako varování. Zároveň je tu ale stále naděje, že se věci mohou vrátit do normálu - stačí, aby více lidí bylo jako Vincent a dokázali pronést: "I´m sorry, the wind caught it." (HDrip, orig.) ()

kenkaku

Fantasticky vymyšlené i natočené. Napínavé do poslední vteřiny. Veškeré (nepřekonatelné) překážky hlavního hrdiny fantasticky vyřešené. Krom jednoho malého detailu: Jude Law a Ethan Hawke si zrovna moc podobní nejsou. To hrozně kazilo dojem. ()

Frankie

Výlet do blízké budoucnosti je obtěžkán, jak už to tak u ambicióznějších snímku bývá, neradostnou chladnou atmosférou pod niž se odehrává drásající a emočně vypjatý příběh. Gattaca má spoustu rovin o kterých by se mohlo dlouze hovořit; nezdolná touha člověka plnit si sny, hvězdy jako cizí a nedosažitelný přesto však osvobozující svět, komplikovanost bratrského vztahu a samozřejmě problematika genetické determinace člověka a její morálně společenský dopad. Po celou dobu sem se ale nemohl zbavit dojmu, že je vše až příliš uměle naaranžované, aby vše do sebe zapadalo a proto se domnívám, že je potřeba během sledování lehounce absurdního příběhu vůči autorům projevit menší dávku tolerance. ()

casioa....

Skvelý Ethan...skvelý Jude...biedna Uma-v skvelom neokukanom sci-fi thrilleri...ktorý vcucne....a po vypľuvnutí..zanechá stopy! Viva la ANTIutopia! ()

Borec3

Mám tohle sci-fi moc rád. Když jsem byl menší, zapustilo ve mne kořeny, takže vidět jej opět po delší době bylo až magické. Občas sice působí trochu lacině, ale hlavní síla tohoto vzácného kousku leží jinde - v citlivosti a upřímnosti podání. ()

martinez.

Film, který se snaží být hrozně intelektuální. Jakým způsobem? V tom filmu snad všichni nosí obleky, mluví tiše, je tam minimum akce (nebo snad žádná) a vrcholení je v podobě plaveckého závodu. Nemělo by to být intelektuální spíše obsahem, dialogy, stylem vyprávění apod.? Mělo, ale není. Gattaca je předvídatelná, šablonovitá, utahaná a bezemocionální podívaná, která neměla šanci se mě dotknout. ()

see_sawandrew

Celou dobu, když jsem sledoval ty kompozičně vymakané záběry a hltal silný příběh o diskriminaci těch "geneticky slabších" a o nezastavitelné vůli splnit si svůj sen, jsem si říkal, že je to všechno velmi dobré, ale že tomu přece jen něco chybí, něco, bez čeho se pětihvězdičkový film neobejde. Jenže když zaznělo Departure a já hleděl na závěrečný střih mezi plameny, a když se pak objevily hvězdy, pochopil jsem, že filmu Gattaca jich nechci dát jen pět, ale všechny v celém široširém vesmíru... 90% ()

Mistickzz

Zaujímavé sci-fi. Zaujímavý svet vytvoril Niccol, svet, kde obyčajný a nefalšovaný ľudia stratili svoje práva a privilégia len preto, že boli takzvaný genetický odpad. Tak sa jeden od dectva podceňovaný obyčajný človek pokúsil ukázať, že predsudky a diskrimináciu ide tvrdým úsilím prekonať a dosiahnuť svoje sny. Tento film má svoju hlbokú myšlienku a to u mňa len pridáva na hodnotení. Jude Law, Uma Thurman aj Ethan Hawke podávajú výborné výkony a film si drží kvalitné tempo. 81% ()

misstake

Luxus. Absolutně vše se povedlo. Příběh, herci, stylizace, atmosféra, tajemno, kvalitní herci, hudba. A navíc na sci-fi je neobyčejně civilní a přirozený, což je zde kupodivu plusem. Poprvé jsem Gattacu viděl v době jejího vzniku a přiznám se, že tehdy mě příliš nezaujala, bylo mi 14-15, takže asi málo akční. Druhé shlédnutí přišlo po více než deseti letech v roce 2013 a přehodnocuji ji jako nejen jeden z nejlepších sci-fi filmů, ale i jeden z nej filmů obecně. Prostě jsem nadšen. ()

Jespe-film

Minimalistický romantický příběh s lehkou detektivní zápletkou, pojednávající o nesmiřitelnosti se svou vlastní totožností, ale také o snech a bojovnosti jich dosáhnout. Ano, věřte, že i takto může vypadat Sci-fi. ()

BlackTom

Skvelá alegória našej súčasnej spoločnosti, kde to ďaleko dotiahnu len tí mladí, krásni s dobrým spoločenským postavením a pre plebs ostáva nižšia stredná vrstva, lopotenie sa s mravenčou prácou, rezignácia na sny a nádeje, len každodenný stereotyp s nemožnosťou niečo zmeniť. A v tom je tento film prínosom. Hlavný hrdina dokazuje sebe a inkognito aj spoločnosti, v ktorej žije, že má naviac a že jeho osud nie je predurčený priam nacisticky eugenickou ideou prijateľných. Záver filmu je síce typicky hollywoodsky, keby sa bol jeden z nich utopil, bolo by to reálnejšie, ale aj takto sa mi to páčilo. Jude Law božský. ()

Benedygtus

TOP10 Genialni film, ktery me udrzoval po celou svou delku v napeti. Je to jine sci-fi, ktere je stravitelne snad pro vsechny a co vic, ma to uplne ohromujici myslenku. - Jdete na pohovor a vzorek DNA udela vsechno za vas, nerozhoduji skoly, certifikaty, doporuceni.. proste se na to vymocite a je to! ()

korndaddy

84 procent?? Co se týče nápadu, řadil bych Gattacu mezi naprostou špičku, která by v daném žánru neměla moc konkurence. Ale celkově vzato mi to přijde jaksi nezvládnuté a co se týče vizuální stránky nezajímavé. Trochu si pohrát s tímto nemuselo to vypadat jako TV film a tím pádem mohlo jít o něco víc, než o pouhopouhý obyčejný scifi. ()

iXtr3m3

Konečne som sa k tomu dostal po dlhých 20tich rokoch od vzniku. Neľutujem, možno by som to v tej dobe nebol tak "pobral" ako teraz. Skvelá hra o čas v dobe, ktorej sa nechcem dožiť. Sci-fi bez sci-fi, konverzačný minimalistický thriller natočený síce za pár šupov ale s maximálnym dopadom na diváka. ()

Loki_Six

"Something was very different about that day. Every time Anton tried to pull away... he found me right beside him. Until finally, the impossible happened. It was the one moment in our lives that my brother... was not as strong as he believed and l was not as weak. It was the moment that made everything else possible." ()

Milano33

Gattaca je veľmi svojské, osobitné a originálne pojatie Sci-Fi tematiky, ktorá sa zameriava na pokroky v oblasti genetiky a bioinžinierstva. Takto si jednoducho ja predstavujem číru podobu biopunku so všetkým všade. Neskutočne ma zaujal celý koncept takejto blízkej budúcnosti, ktorá sa hoci nevyvinula príliš technologicky, ale zase v oblasti biotechniky a genetického inžinierstva ide o hotovú revolúciu. Gattaca slúži ako perfektný náhľad do dyspotickej budúcnosti, v ktorej je možné manipulovať a pozmeňovať ľudskú DNA. Táto biotechnická revolúcia mala silný dopad na spoločenské usporiadanie a nové objavy v genetike začali zasahovať do života ľudí, ktorí neboli podľa najnovších kritérií "dokonalý". Pre nás prirodzené počatie, kedy muž so ženou po akte splodia dieťa, sa zdá byť pre tamojšiu pospolitosť zastaralé, neprirodzené a v tejto podobe budúcnosti by príliš moc neobstalo. Pokiaľ chcete svojmu potomkovi zabezpečiť sľubnú budúcnosť, musí spĺňať určité genetické predpoklady, ktoré si samozrejme ako rodičia môžete ešte predom zvoliť - v podstate naprogramovať. Deti, ktoré neboli geneticky upravované, automaticky spoločnosť ihneď zavrhla ako nečisté a z toho dôvodu takýto ojedinelci musia pomerne často znášať diskrimináciu a opovrhovanie. Avšak jedenkrát za čas sa narodí dieťa prirodzenou cestou, ktoré je znamenité, jedinečné a výnimočné rovnako ako vybraná smotánka... dieťa, ktoré predčí svoj potenciál i dokonca geneticky preferovaných jedincov a dosiahne niečoho naozaj veľkého. Naša hlavná postava Vincent (Ethan Hawke) je presne takouto osobnosťou, ktorá sníva o tom, že jedného dňa raz vzlietne ku hviezdam, i keď mu v tom jeho zdravotný stav bráni. Uma Thurman ma v Gattace tiež skvelú roličku a opäť bola schopná ma uchvátiť svojou očarujúcou krásou a bohumilým hereckým umom. Na Gattace ma takisto ohromila aj skutočnosť, akým civilným a osobitným Sci-Fi filmom dokáže byť. Snímok má veľmi minimalistické zázemie - tento dôraz pre minimalizmus bol predovšetkým zapracovaný do interiérov, a na diváka určite časom doľahne aj tá výborná komorná atmosféra, ktorá sa báječne hodí k tomuto dosť svojbytnému Sci-Fi žánru. Okrem iného Gattaca velice dobre pracuje so sociálnymi témami a obzvlášť kladie dôraz na futurologický koncept transhumanizmu. ()

Zemřel herec Alan Arkin

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)