V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

paax

Hodně odsuzovaný film, nicméně popisuje, nebo se snaží popsat bitvu, která tehdy proběhla. Osobně mi sedí jak obsazení, tak výkony. Je také zajímavé si nejdříve něco přečíst o Mooreovi, vzpomínky Gallowaye a poté si film pustit. Určitě se na něj budete dívat jinak. ()

montel

Plukovník Hal Moore (Mel Gibson) cvičí svou jednotku zelenáčů, protože právě oni budou první americká četa, která bude nasazovat svůj život za vlast na vietnamksé půdě, kde před pár lety jednotka vietcongu zmasakrovala francouze. Od prvních chvil se musí američani postavit výrazné přesile, neprobádané oblasti a náročnému terénu. Hal Moore však svým vojákům přísahal, že nikoho v neúprosné džungli nenechá, ať bude živý nebo mrtvý...Tak přivítal bych ostřejší tréning, tady to vypadalo, že amíci všechno perfektně zvládají a snad se ani nespotili. (Režisér asi neviděl Olověnou vestu). Nástup do boje byl díky hudbě parádní a já čekal napínavý masakr po americku. Ovšem další chyba. Děj se odehrává pořád na jednom místě a kdyby tam nebyli prostřihy jak Gibsonova manželka roznáší úmrtní listy manželkám vojáků, asi by mě to i začalo nudit. Stopáž je zbytečně dlouhá a některé záběry jsou až nezáživné. Až konečná přestřelka opět za něco stojí, takže se film dostal na slušný průměr. 60% ()

Stinger78

Ano, ano, ano. Pro mě jeden z nejlepších filmů z Vietnamu. Téma je jasné - bitva v la Drang, takže je jasné, že půjde o krutou řežbu, bez nutnosti doplňujících linií. Co jsem čekal, že dostanu, jsem taky dostal. Vynikajícího Gibsona, hutné scény a celkově film bez hluchých míst. Jsem spokojen. ()

bl.e.cha

Nemůžu si pomoct, ale vidět Mela Gibsona v takto patetických scénách ve filmu o válce ve Vietnamu je jako představovat si, jak Troška točí porno... Řekla bych, že jsem milovnicí válečných filmů a tento byl asi ten nejhorší, co jsem měla tu čest vidět... ()

sk.Martin

Průměrný válečný snímek, který mě ničím extra nezaujal. Přehnaný americký patriotismus, dějově slabé, naopak hudba se mi líbila. Slabší 3*** ()

ghoston

Mám takový pocit, že tento film produkovala komunistická strana Vietnamu a Mel v tom hraje prostě proto, že mu za to dali balík. Nevím, co pro účast v tomto snímku musela udělat plastická Madeleine Stowe. Asi si vietnamští producenti mysleli, že s těmi opuchlými rty ještě lépe vykreslí postavu plukovníka Hala Moora, který takto může být divákem bezezbytku chápán jako opravdový altruista. No jen pomyslete, 5 dětí, služba vlasti a ještě k tomu bůhví na co alergická manželka! Film je přípustný do 10 let. ()

SantaCruz

1 hvězda za vzpomínku pro padlé, 1 hvězda za "smutné dopisy" a poslední hvězda za drsnou scénu s napalmem. Zbytek nazvládnutý. ()

kotrlak

Vietnam se stal jednou z hran, kde se vyhrotila studená válka v ozbrojený konflikt. Film se odehrává na jeho počátku, kdy veřejné mínění v USA zastávalo názor že zachránit rákosky ze spárů bolševika je správná věc. Což v té době byla. La drang valley bylo první místo kde se tváří v tvář setkaly ozbrojené síly dvou etnicky a politicky diametrálně odlišných systémů. Výsledek ukazuje tenhle téměř dokonalý flick. Bohužel pro českou mentalitu, která víceméně nezná celé pozadí vietnamské války a všude vidí jen přehnané vlastenectví a patos, je pohled z tohoto úhlu těžko pochopitelný, což je vidět i na mnoha zdejších komentářích. ()

Xmarc

Po nebojovém začátku možná až příliš bojový a syrový zbytek filmu. Jinak řečeno, chvílemi jsem přemýšlel, jestli se nedívám na nějaký válečný přímý přenos, jestli opravdu bude aspoň nějaká ta pauza v nepřetržité střelbě a pobíhání vojáků po bojišti, a přijde třeba něco pro zpestření děje. Ona ta bitva vypadala i docela efektně, ale časem to začala být, i díky delší stopáži filmu, už trošku nuda. I nějaký ten větší děj tomu chyběl. Jediné, co jsem si po filmu vybavil, byl rozkaz zabít hromadu Vietnamců v místě, které mělo neblahou pověst, nepřetržitá střelba a šrumec na bojišti, to všechno bez nějak jasně podaného smyslu (ať už se akce opírá jakkoli o skutečné dějiny), prostě to byl rozkaz, a jako krátké přerušení rachotu střelby snad jen rozdávání oznámení o úmrtí manželkám vojáků, což se dělo několikrát, pořád to stejné dokola, pak zase skok na bojiště a řezničina pokračovala dál. ()

Jankocour

Tak nějak jsem si to jako mladej kluk za komančů představoval, Amíci jako správňáci tam vlítnou, daj jim na prdel a zase vodlítnou. Škoda, že realita je skoro vždycky naopak. ()

Bragi66

Z filmu Četa (1986, Oliver Stone) jsem měl doopravdy noční můry, neboť jsem v tom těsně předrevolučním období byl velitelem čety a moje noční můry byly, že nás opravdu pošlou do akce, dokonce proti vlastním. Ale film "Udolí stínů" (2002) je oproti tomu filmově i příběhově mnohem slabší a  méně "vcítitelnějimožný". ()

BONOBON

Když pominu, že to celkově působí dost nevěrohodně, asi nejvýmluvnější je fakt, že zatímco ve Spielbergově působivě realistickém Ryanovi smrtelně zranění spojenečtí vojáci v bolestech volají mámu a přirizeně nechtějí umřít, ve Wallaceově filmu američtí vojáci těsně před smrtí hrdě a s kamennou tváří prohlašují výroky typu: "Jsem rád, že umírám za svou vlast!" Ano, je to k smíchu.. a takové pocity by asi realistické válečné drama vyvolávat nemělo.. ()

J.o.h.n.ny

Hroznej dabing, ale ta scéna focení je prostě krásná, poetická a zároveň drsná... Musím pochválit režisérův nápad... ()

Anstoss

Opět brečící Gibson. Chápu že je to jeho Image, ale ve válečném fimu? Co se týče filmů o válce ve Vietnamu, najdete určitě mnoha lepších kousků (Platoon, Apocalypse Now, atd) 5/10 ()

Urby

Musel jsem si to pustit nejméně 4x abych se orientoval v bojišti, ale nakonec jsem to zvládl. Film má určitě dobrý nápad, ale akorát ho nevyužili na 100%. Přehnané bylo vystupování Hal Moora (Mel Gibson), který mi připomínal víc Supermana než vojáka. Něco se nepovedlo a něco naopak jo, na mysli mám záběry s vrtulníky a velice povedená doprovodná hudba. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?