• Ded@M@tes

Co říct??? Jedině, strašné. Někdy to vypadá jako procházka růžovou zahradou, prostě skoro žádná realita, slabé efekty výbuchů, atd.. Jeden z nejhorších válečných filmů co se týká reality a scénáře. A herecký výkon Mela Gibsona až moc namachrovaný a když na něj běží Vietnamec, tak v klidu se jen otočí a střílí a pak padne trapný komentář no hrůza. Nějaké scény ujdou. Moc mne to nenatchlo. ( Hodnocení: 3/10 )(21.11.2009)

Jakožto průměrný příspěvek do žánru válečné drama je to celkem solidní. Co zde však nalezneme, jsou solidně natočené válečné sekvence. Dostatečně surové a dynamické na to, aby diváka vtáhli do děje. Zajímavé jsou i některé momentky (deník japoneského vojáka, rozesílání dopisů, dámské posezení). Bohužel však válečná tématika jako taková nedokáže nějak hlouběji oslovit a tak nám ve výsledku vychází pouze průměrný válečný film, kde si člověk bude užívat výbuchy a přestřelky, nebude však šokován válečným peklem. To zde kromě několika záběrů (rozřezávání tváře) nenajdeme. Zamrzí i přílišná dávka patosu, která nás ke konci čeká (zpomalené záběry jsou velmi otravné). Žádná hlubší myšlenka. Celek je až příliš povrchní.(26.10.2003)

• mm13

Všetky postavy v tomto filme silne pripomínajú hlavného hrdinu z Narodený 4. júla. Poniektorí sú naivní, väčšinou však ide o totálnych blbcov. Vytriezvenie vo finále sa ale nekoná, naopak, zomierajú radi, že mohli položiť život za vlasť a ak sa im smrť vyhne, hanbia sa. Doslova a bez štipky irónie (tú som si musel domyslieť, inak je to nestráviteľné)! To asi preto, že Randall Wallace si na rozdiel od Olivera Stonea nevyskúšal vojnu vo Vietname na vlastnej koži. V Údolí stínu je príbeh prehnane patetický, nechutne vlastenecký a čo je najhoršie - klame!!!(10.1.2003)

Randall Wallace už nějaké to peklo na plátně prožil. Buď přichystal peklo divákům coby režisér Muže se železnou maskou, nebo naopak anglické vrchnosti, když proti ní coby scénárista vyslal legendárního skotského hrdinu a jeho bandu (Statečné srdce). Než se dozvíme, jak dopadne jeho další spolupráce s Melem Gibsonem (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny), můžeme si připomenout tuhle důležitou bitvu vietnamské války. Z podzemních katakomb se hrne přesila Asiatů a tohle vítězství bude stát hodně lidských životů. Výsledkem je jakási pietní rekonstrukce, solidně autentická, slušně natočená, jenže až příliš disciplinovaná. Což je možná škoda. Kolem sviští kulky, mladíci ve zpomalených záběrech padají, nechybí patetické emoce, ale pořád je to hrozně naškrobené. Necítil jsem onu vůli po vítězství, nevnímal jsem silné individuality, necítil jsem, jak „bolí“ hrdinství. Jasně tak kraluje charismatický Gibson, který byl toho času na hereckém i diváckém vrcholu. O to větší škoda, kde se nachází dnes – když ho ty mrchy nenažrané odstřihly od áčkových projektů.(22.8.2016)

Promiň Hale, nemůžu za to, ale tenhle film mi prostě nesednul. Válečný je sice dosti, jen je problém v tom, že začíná poněkud křesťansky a strašně moc nábožensky, rovná se, nudně. Po chvíli se přejde na akci, která se nezastaví, je zábavná, je dobře udělaná, ale to je tak vše. Já si z toho filmu nedokážu zapamatovat výraznější scénu a to by válečné filmy měly plnit. Nevidím žádného spolubojovníka, který tahá půlku těla svého kamaráda, nevidím, nic, tak mohutně velkého, co by mě mohlo dojmout a vystrašit už samotným slovem válka. Údolí stínů je dobrý film, ale s těmi nejlepšími válečnými filmy se nedá srovnávat. A o to mu právě jde.(25.12.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 305. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Po třech týdnech filmování ve Fort Benningu se společnost přemístila do Fort Hunter Liggett do střední Kalifornie, která představovala filmový Vietnam. Produkční výtvarník Tom Sanders, který pracoval také na filmech Statečné srdce (1995) a Zachraňte vojína Ryana (1998) strávil několik dní s Moorem a Gallowayem, a použil jejich informací, jejich autentických filmů ze skutečné bitvy a fotografií, aby našel exteriér podobající se Údolí Stínů. (Taninaca)

• - Vrtulníky, které dopravují jednotky 1. Cavalry Divisoin na bojiště, jsou UH-1 Iroquois, které dokázali přepravit až 10 vojáků. (Steewe)