Údolí stínů

• Německo

Wir waren Helden

Údolie tieňov

Válečný / Drama / Akční

USA / Německo, 2002, 138 min (Director's cut: 126 min)

Áno, áno, je to film skrz naskrz prelezený americkým pátosom a vlastenectvom, ale je to aj film s dobre natočenými bojovými scénami s tématikou vietnamskej vojny. Navyše oceňujem aj snahu o sprostredkovanie pohľadu z druhej strany na strach a úzkosť najbližších rodín. Celkový dojem slušný a Mel Gibson vynikajúci.(26.10.2007)

• Xmilden

Historická fakta by měla být zřejmě v pořádku. Tedy až na to, že zatímco Američané uvádějí svých padlých 237 a nepřátelské ztráty 1 064 (1 645). Severovietnamská strana napočítala sejmutých Amíků kolem 1 500 a své straně přišla o 559 soudruhů. Nedělá mě problém uvěřit americké verzi. Co mě ovšem činí problém je tento film. Zpočátku vše začíná takovou malou náboženskou idylkou, kdy se hlavní postavy včetně Mela Gibsona modlí až o duši. Chodí do kostela, modlí se u postele. No prostě křesťanská agitka jako blázen. Po jednom povedeném fórku z výcviku, který se týká pozdravu pěkného dne se přesouváme na bojiště. A tady začíná hlavní problém. Zmatek nad zmatek. Je to nepřehledné. Je to hrdinské. Vlastně to připomíná Tarantínovu Pýchu národa. Kdy se velitelé, kteří zájmy hvězd a pruhů ani nemají potřebu krýt. Stále tak rozhodně postávají. Pronášejí odhodlané kecy a znovu a znovu se vytrvale brání před nájezdy evidentně hodně neschopných severovietnamských vojáčků, kteří lítají do střel, skoro bych řekl že skáčou. Nakonec i tahle bitva naštěstí končí. Vietnamci uznají že takového režiséra jako je Randall Wallace stejně porazit nemůžou a odtáhnou do Kambodže, aby o pár dní později až filmový štáb z údolí la Drangu zvedne kotvy, si vzali své území zpátky. Jeden z nejhorších vysokorozpočtových válečných filmů všech dob. 40%(17.4.2016)

Dokud Wallace útočí v módu hrdinských vojáků, kteří ve zpomalených záběrech střílí, běží či umírají, funguje na mě každý výstřel či pád natolik silně, že jsem začal až překvapivě rychle hledat kapesník. Jakmile se ale příjemný patos začne tavit do slov a nekonečných ceděných frází o hrdosti, manželkách či umírání za vlast, je kouzlo pryč. To pak najednou začne na povrch vyplouvat roztahanost scénáře nebo občasná obrazová rutina. Nebýt toho, že je Hal psaný doslova na tělo Melu Gibsonovi, který z podobných rolí dokáže vystřílet naprosté maximum, šel by výsledek o třídu níž.(6.5.2006)

Slušný válečný snímek, na kterém mi vadilo typicky přehnané americké vlastenectví (po kolikáté už?). Příběhově film má do určité míry co nabídnout, ale to zastiňuje spoustu syrové a realistické akce (napalm do vlastních řad byl opravdu hustý). Bohužel jsem velmi postrádal psychologické vykreslení postav a trochu přesvědčivější terén (ne, že by byl špatný, ale mohlo to dopadnout lépe) pro vykreslení Vietnamu. Hercům nemám co vytknout, v rámci možností zahráli obstojně. Randall Wallace má poměrně nápaditou režii, ale v porovnání s Coppolou, Scottem nebo Stonem bohužel neobstál. Moc mě potěšilo závěrečné jmenování vojáků, kteří padli u X-Ray a jímž je tenhle film věnován.....3,5 hvězdičky.(22.1.2008)

• mm13

Všetky postavy v tomto filme silne pripomínajú hlavného hrdinu z Narodený 4. júla. Poniektorí sú naivní, väčšinou však ide o totálnych blbcov. Vytriezvenie vo finále sa ale nekoná, naopak, zomierajú radi, že mohli položiť život za vlasť a ak sa im smrť vyhne, hanbia sa. Doslova a bez štipky irónie (tú som si musel domyslieť, inak je to nestráviteľné)! To asi preto, že Randall Wallace si na rozdiel od Olivera Stonea nevyskúšal vojnu vo Vietname na vlastnej koži. V Údolí stínu je príbeh prehnane patetický, nechutne vlastenecký a čo je najhoršie - klame!!!(10.1.2003)

• - Po třech týdnech filmování ve Fort Benningu se společnost přemístila do Fort Hunter Liggett do střední Kalifornie, která představovala filmový Vietnam. Produkční výtvarník Tom Sanders, který pracoval také na filmech Statečné srdce (1995) a Zachraňte vojína Ryana (1998) strávil několik dní s Moorem a Gallowayem, a použil jejich informací, jejich autentických filmů ze skutečné bitvy a fotografií, aby našel exteriér podobající se Údolí Stínů. (Taninaca)

• - Pro scény s letadly A-6 Intruder je použit materiál z filmu Let vetřelce. Bylo to nutné z toho důvodu, že několik let před natáčením filmu byla letadla A-6 Intruder vyřazena z provozu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Zastřeleného francouzského vojáka troubícího na poplach v úvodní scéně hrál syn režiséra Randalla Wallace. (Zdroj: ČSFD.cz)