• Ded@M@tes

Co říct??? Jedině, strašné. Někdy to vypadá jako procházka růžovou zahradou, prostě skoro žádná realita, slabé efekty výbuchů, atd.. Jeden z nejhorších válečných filmů co se týká reality a scénáře. A herecký výkon Mela Gibsona až moc namachrovaný a když na něj běží Vietnamec, tak v klidu se jen otočí a střílí a pak padne trapný komentář no hrůza. Nějaké scény ujdou. Moc mne to nenatchlo. ( Hodnocení: 3/10 )(21.11.2009)

Tenhle film mně docela zklamal, i když paradoxně právě tím, co jsem mohl a měl od Mela Gibsona očekávat - tedy zaťatým patriotismem, veskrze pozitivně ztvárněným hlavním hrdinou a poněkud polopatickým příběhem. To, co mi u Statečného srdce nebo u Patriota (ano, na CSFD mnohokrát proklínaného Patriota) nevadilo, mi do Vietnamu nějak nesedlo. Možná už jsem příliš zdeformovaný Stonem (který vlastní zemi skoro nenávidí), Coppolou nebo Kubrickem. Ti všichni totiž dost silně relativizují dobro a zlo v tomhle konfliktu, zatímco u Mela je vcelku jasno. :o))) Celkově je to technicky dobře zvládnutý válečný film, který je ale dost povrchní a proplánový.(16.8.2007)

Možná zbytečně přehnaně patetický, ale jinak slušně natočený film, který se (jako mnoho jiných) opět rýpe v tématice vietnamské války. Herecké výkony, až na občasné přehrávání, jsou na velice slušné úrovni, některé hudební motivy mají patřičný náboj a dokážou diváka "oslovit", ale i přes udělené čtyři hvězdičky to není ani zdaleka čistých 80%. Tak jako u mnoha dalších válečných filmů je trochu méně snadná orientace diváka v postavách - většinu z těch méně důležitých dokáže bezpečně poznat až po smrti. Ale jinak má příběh spád (místy snad až moc příkrý) a kromě páru vyloženě hluchých míst se běžný ne příliš náročný "konzument" nebude asi příliš nudit.(16.11.2003)

6/10. Dobrý, vlastenecký, místy však trochu přehnaný film o vietnamském pekle. Takových je ale poměrně hodně, takže ničím nepřekvapí. Dost klišé, řekl bych. Mel Gibson? V pořádku. Jediným důvodem, proč nedám k dobru čtvrtou hvězdičku, je ten, že film, mluvím-li za sebe, velmi rychle vyšumí z hlavy a zůstanou jen mlhavé vzpomínky, kterak Mel pateticky křičí a všude se to řeže hlava nehlava. A pár opravdu povedených hlášek Sama Elliotta. Škoda.(9.11.2009)

Rozpočet $75miliónovTržby USA $78,122,718Tržby Celosvetovo $114,660,784║ Režisér Randall Wallace potvrdil že je viac než zručný režisér, z príbehu saje veľa emócií, surovej akcie, vojnovej neúprosnej brutality, popri tom stíha slušne rozvíjať ľudské príbehy, či už priamo na krvavom fronte ale aj v zákutiach domov tŕpnucich manželiek, k tomu pekne sadne vizuál(kamera Dean Semler) aj hudba(Nick Glennie-Smith). Možno miestami to príde až moc patetické a patriotizmus, či kresťanstvo prezentujúci Gibson to trošku miestami preháňa ale dá sa toto Americké vojnové utápanie uniesť. Ináč Gibson opäť ťahúňom, dobre sekunduje kamenný "dedo" Sam Elliott. Jeden z mála tých skutočne prínosných kvalitných filmov o vojne, natočených v novom tisícročí. /videl v kine: 90%/(18.5.2005)

• - Herec Keni Thomas, který hrál ve filmu, bojoval v roce 1993 v Mogadishu v bitvě, podle níž byl později natočen film Černý jestřáb sestřelen. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pro scény s letadly A-6 Intruder je použit materiál z filmu Let vetřelce. Bylo to nutné z toho důvodu, že několik let před natáčením filmu byla letadla A-6 Intruder vyřazena z provozu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Původně měl být film uveden už v roce 2001. (Zdroj: ČSFD.cz)