Údolí stínů

• Německo

Wir waren Helden

Údolie tieňov

Válečný / Drama / Akční

USA / Německo, 2002, 138 min (Director's cut: 126 min)

Velice slušně natočený válečný snímek. Převážná část filmu je jen o akci a nemá nějakou hlubší myšlenku ale jako akční podívaná funguje skvěle a to hlavně díky dobře natočeným a docela krvavým bitevním scénám. Jinak postavy jsou strašně ploché a atmosféry film také moc nepobral. Prostě jen střelba a výbuchy.(17.3.2007)

Údolí stínů pojednává o válce ve Vietnamu. Film má velice nezáživný začátek, který se snaží hrát na city. Jakmile vojáci vstoupí do války, začíná hrát pořádná hudba a ve zpomalených záběrech uvidíte drsnou smrt amerických vojáků. Mel Gibson hraje dobře, ale ze scénáře se víc vymáčknout už nedalo. Hudba je opravdu povedená, zpomalené záběry dobře vykreslují citlivou povahu filmu. Většina filmu se odehrává ve válce, což samozřejmě není na škodu. Válečné scény jsou velmi dobré, ale film má trošku delší stopáž a to už je věc co mi docela vadila. Film postrádá větší provázanost a přilnutí k charakterům, což je u válečného dramatu chyba. (71 procent)(17.8.2013)

Nejde síce o žiadne veľkolepé vylodenie v Normandii ani o extrémne brutálnu vojnu v Somálsku, Wallace k nadpriemernému filmovému zážitku nepotrebuje hektolitre krvi a lietajúce končatiny, naopak. Vystačil si s americkým patriotizmom, sentimentom v zákutiach domova, zatiaľ čo vo Vietname si divák od neustálych akčných bojov a strelieb (s minimom krvi) nemá šancu vydýchnuť. Vojnové filmy nevyhľadávam a ani ich nemilujem, preto Údolie tieňov hodnotím nezávisle od iných, kvalitatívne lepších vojnových snímok. Nevadí mi americké vlastenectvo s množstvom veľavýznamných fráz, nevadí mi americká vlajka, vznešene povievajúca pred kamerou, nevadí mi patetizmus a ani plačúce manželky... Pochváliť musím razantného Gibsona, ktorý nesie väčšinu filmu na svojich pleciach - je znamenitý.(29.8.2011)

Randall Wallace už nějaké to peklo na plátně prožil. Buď přichystal peklo divákům coby režisér Muže se železnou maskou, nebo naopak anglické vrchnosti, když proti ní coby scénárista vyslal legendárního skotského hrdinu a jeho bandu (Statečné srdce). Než se dozvíme, jak dopadne jeho další spolupráce s Melem Gibsonem (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny), můžeme si připomenout tuhle důležitou bitvu vietnamské války. Z podzemních katakomb se hrne přesila Asiatů a tohle vítězství bude stát hodně lidských životů. Výsledkem je jakási pietní rekonstrukce, solidně autentická, slušně natočená, jenže až příliš disciplinovaná. Což je možná škoda. Kolem sviští kulky, mladíci ve zpomalených záběrech padají, nechybí patetické emoce, ale pořád je to hrozně naškrobené. Necítil jsem onu vůli po vítězství, nevnímal jsem silné individuality, necítil jsem, jak „bolí“ hrdinství. Jasně tak kraluje charismatický Gibson, který byl toho času na hereckém i diváckém vrcholu. O to větší škoda, kde se nachází dnes – když ho ty mrchy nenažrané odstřihly od áčkových projektů.(22.8.2016)

Slušný válečný snímek, na kterém mi vadilo typicky přehnané americké vlastenectví (po kolikáté už?). Příběhově film má do určité míry co nabídnout, ale to zastiňuje spoustu syrové a realistické akce (napalm do vlastních řad byl opravdu hustý). Bohužel jsem velmi postrádal psychologické vykreslení postav a trochu přesvědčivější terén (ne, že by byl špatný, ale mohlo to dopadnout lépe) pro vykreslení Vietnamu. Hercům nemám co vytknout, v rámci možností zahráli obstojně. Randall Wallace má poměrně nápaditou režii, ale v porovnání s Coppolou, Scottem nebo Stonem bohužel neobstál. Moc mě potěšilo závěrečné jmenování vojáků, kteří padli u X-Ray a jímž je tenhle film věnován.....3,5 hvězdičky.(22.1.2008)

• - Nášivka, kterou nosí vojáci ve filmu na levém rameni, je bílá hvězda s vyobrazeným idiánem. Znak užívala už 2. pěší divize, která jako první vstoupila v roce 1945 do Plzně. V současnosti je tento znak využíván hokejovým klubem HC Škoda Plzeň. (karda1)

• - Ačkoliv jména většiny vojáků se během filmu nedozvíme, tak pro každého opravdového vojáka, který se v roce 1965 účastnil bitvy, byl určen herec, který ho při natáčení ztvárnil. Štáb dbal i na to, aby herci byli svým předobrazům podobní. (Hejtmy)

• - Keď americký vojak vietnamského pôvodu leží a kričí, dvaja vojaci ho idú odniesť do vrtuľníku. Joe Galloway (Barry Pepper) ho chytá za nohy, kde má vyhrnuté nohavice, a strháva mu spálenú kožu. O chvíľu neskôr, keď ho nesie do vrtuľníku, nohavice má stiahnuté až po členky. (speedy7929)