Reklama

Reklama

S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramatickém příběhu z první světové války. Dramatický příběh z první světové války, v níž se také odehrávaly první letecké bitvy mezi Anglií a Německem. Na osudu malé anglické jednotky, umístěné ve Francii blízko západní fronty, líčí film sugestivně nesmyslnost a zrůdnost vojenského konfliktu i zkostnatělost a absurditu myšlení britských vojenských velitelů, jimž padlo – mnohdy zbytečně – za oběť tolik lidí.
Mladičký Stephen Croft slepě obdivoval snoubence své sestry Johna Greshama už během studií, kdy se připravoval ke vstupu do Královského leteckého sboru. Nyní probíhá třetí rok války, vzdušná střetnutí pohlcují v ohromném počtu nejlepší syny Anglie – na počátku roku 1917 je průměrná „životnost" britského pilota dva týdny! A Stephen přichází jako „rezervista", neboli posila, na vlastní žádost právě ke Greshamově jednotce.
Námět podle hry Journey's End (Konec cesty) Roberta C. Sheriffa (ta již byla předtím zfilmována dvakrát: poprvé jako němý film již v r. 1918 a pak znovu v r. 1930) a románu Saggitarius Rising od Cecila Lewise. (Česká televize)

(více)

Recenze (73)

Petulka88 

všechny recenze uživatele

Válečné filmy mám rád, ale přece jen se raději držím při zemi, filmy o pilotech nijak zvlášť neprožívám. A Stíhači, na start! nejsou v tomhle ohledu vyjímkou.Musím objektivně přiznat, že na to, že jde o film z roku 1976, jsou vzdušné souboje naprosto fantastické! Bohužel jich je ve filmu velmi poskrovnu a to co se ve filmu odehrává mezi tím je docela nuda (obzvlášť scéna, kdy piloti zavítají do města, je neúnosně dlouhá). Pravda ale je, že kdyby nebylo báječných mužů na létajících strojích, moc filmů o 1. světové válce by nevzniklo. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Standardní příběh letců z první světové války. 1) Jako odchovanec Bigglese od velbloudích stíhaček Williama Earl Johnse sleduji všechny filmy k tématu ne kvůli soubojům, které mě nudí, ani kvůli letadlům, která mi nic neříkají, ale kvůli atmosféře a lidsky pojatým postavám, jsou-li jaké. Aces High těmto kritériím dost odpovídá. 2) Film popisuje jevy nepřímo. Pod chlastem, návštěvami bordelu a zdánlivé netečnosti k okolí zřetelně vystupuje psychické napětí, ve kterém letci žijí. Anglická poker face typická pro vynikajícího 33letého Malcolma McDowella (velitel Gresham) jen umocňuje tento dojem. Rovněž 35letý Simon Ward (Crawford, který odmítá létat) je přímo ztělesněním takového hereckého projevu. 3) Pěkný 23letý Peter Firth (nováček Croft) pak je třešinka na servírovaném maskulinním dortu. 4) Nemohu se nezmínit o naprosto nevhodné volbě Miroslava Masopusta jako dabéra Malcolma McDowella, jehož hlas se k Angličanově tváři ani hereckému výrazu vůbec nehodí a působí neuvěřitelně rušivě a nepříjemně. ()

Reklama

Agarwaen 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je opravdu nářez..Asi můj nejmilejší válečný film vůbec. Krásně to popisuje zoufalost zákopové války, kde umírají tisíce lidí, aby se fronta posunula o jeden metr. Je to opravdu velmi dojemné, zároveň se tvůrcům podařilo vyhnout se zbytečnému sentimentu. Herecké obsazení je kapitola sama pro sebe. Ač herci v hlavních rolích zdaleka všichni nepatří do "první ligy" (to nemyslím jejich kvalitu, ale spíš proslavenost), podavájí do jednoho velmi přesvědčivé výkony, které diváka pomohou vtáhnout ještě hloub do děje.. Prostě nádhera ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Film trpí podobnými chybami jako Rytíři nebes, tzn všichni němečtí stíhači mají rudé letouny, a snímek obsahuje i další historické nepřesnosti, ale tentokrát jsem schopen to jednoduše pominout, protože čistě po filmové stránce je film výborný. Příběh je perfektně vystavěný, hlavním hrdinou je nadšený nováček, kterému tak trochu dělá mentora jako-vždy-skvělý Malcolm McDowell, příběh je vyprávěn po dnech a odehraje se v něm všechno; prostě stručná verze leteckých dějin první světové války odvyprávěná v několika málo dnech. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

O protiválečný apel se pokouší mnoho filmů, zvlášť Hollywood je tím proslulý, ale jen málokterý se s tímto poselstvím vypořádá tak dobře, jako například Aces High. Čert vem dokonalé triky a do nejmenších detailů propracované bojové scény (Zachraňte vojína Ryana), které často sklouzávají k trapnému patosu a v některých okamžicích jsou spíš směšné... Tento snímek je skutečně protiválečný a ne pouhou exhibicí autorů, že tohle umíme natočit. Stíhači, na start! Je velice syrovým dramatem o bojových letcích I. světové války (sic!!!), o jejich pocitech a strachu i boji proti němu... A hlavně je o nesmyslnosti celého toho šílenství. Čím dál mladší kluci pochodujou (tady spíš letí) vstříc náruči Smrti a vlastně si ani neuvědomujou, že jsou to ještě děti nebo přinejmenším nezkušení mladíci (Croftovi je 18 a jeho následovníkům pravděpodobně ještě míň). Vůdčí postavou celého filmu je bezpochyby skvělý Malcolm McDowell v roli maj. Greshama. McDowell jen dokazuje, že v sedmdesátých letech byl na vrcholu a že není hercem jen jedné, dvou rolí (Alex de Large, Mick Travis). Vlastně ani nevím, proč nedávám všech pět hvězdiček... Možná se podívám ještě jednou a tu jednu přidám..:-)) ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Scéna, kdy mladý pilot Croft následuje francouzskou prostitutku k ní domů, je založena na pravdě. Podobný příběh uvádí ve své knize "Ve znamení střelce" autor Cecil A. Lewis. (ČSFD)
  • Film inšpiroval britskú kapelu Iron Maiden, ktorá zložila pieseň s rovnomenným názvom. (firewind)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno