Sedm schodů k moci

• angličtina Stairway to Power
Česko, 2023, 8 h 8 min (Minutáž: 57–64 min)

Kamera:

Marek Janda

Eva Podzimková, Jiří Vyorálek, Pavel Batěk, Tomáš Měcháček, Veronika Žilková, Jana Krausová, Michal Novotný, Michal Dalecký, Betka Stanková, Soňa Norisová (více)

Epizody(8)

Příběh ženy, která uměla okouzlit, uměla si jít tvrdě za svým, milovala luxus, vlivné muže a moc. Fiktivní story dvou hlavních hrdinů je volně inspirována českým politickým prostředím po roce 2000. Sleduje životní cestu a kariérní vzestup venkovské servírky Anny Malé krok za krokem nebo, chcete-li, schůdek po schůdku, a to až do nejvyšších politických pater a ložnice ministra Tomáše Vichra... Anička Malá (Eva Podzimková) se dostane z malého města do Prahy a nastoupí jako servírka do jídelny poslanecké sněmovny. Ačkoli na začátku rozezná s bídou premiéra a o politiku se nezajímá, postupně začíná poznávat nejen její svět, ale hlavně její zákulisí. Vnímá faleš, s jakou si politici jdou před kamerami po krku, ale vzápětí spolu přátelsky popíjejí, intriky, kterými se navzájem častují, vnímá jejich osobní slabiny a postupně se učí sama jich využít na své cestě vzhůru. K tomu jí vydatně pomáhá cynický bulvární novinář Ivan Krčka (Pavel Batěk), který svými vnitřními promluvami zároveň rámuje každý díl. Postupně uzavřou tiché spojenectví, z něhož oba mají prospěch. Morálním protipólem Krčky je naopak starý poslanec Rozehnal (Luboš Veselý), bývalý disident, jehož vliv se v nové nelítostné době vytrácí. S nelibostí sleduje, jak se Anička, na začátku relativně čistá a naivní dívka, mění ve vychytralou mrchu, a snaží se ten vývoj brzdit. Aničku ale vychovává i samo prostředí. Milostný vztah s vlivným mladým lobbistou Martinem Lachmanem (Tomáš Měcháček) se ukáže být omylem, který ji kvůli nechtěnému těhotenství srazí zpět na dno, následující vztah s mladým naivním poslancem Hadrabou (Michal Dalecký) také končí neúspěšně. Až když ministr kultury Tomáš Vichr (Jiří Vyorálek) ocení její kvality a vezme si ji do svého sekretariátu na ministerstvo, začíná její cesta vzhůru k samotnému vrcholu moci. Nakonec to je ona, kdo ho přiměje, aby si úspěšně vybojoval místo premiéra, a stává se pro něj nepostradatelnou pomocnicí. Vyjednává za něj tam, kde premiér nechce být viděn, filtruje, co a kdo se k němu dostane, získává moc, která jí neáleží. A také už bez skrupulí využívá všechny benefity, které s tím souvisejí. Po strmém vzletu přichází pád Aničky i premiéra a soud, který ji viní ze zneužití pravomoci a korupce. (prima+)

fabecc1222

Klímův přehled o aktuálním dění je tady v tom dobrém na scénáři velmi dobře vidět a nemám problém to zařadit mezi nejlepší scénáristické počiny letošního roku. Opět tak dostáváme reálný příběh, tentokráte točící se okolo aféry Jany Nagyové, a ačkoliv jsou jednotlivé charaktery zamaskovány za fiktivní jména ,tak je poměrně snadné rozluštit kdo je kdo vůči reálným osobám. Líbilo se mi celé vystavění příběhu, které v rámci dílů a názvu spolu pěkně koordinují. Stejně tak bylo fajn po delší době v podařené roli vidět Evu Podzimkovou. Jen škoda zbytečně urychleného konce, který docela vybízí k druhé řadě. ()

Krustyburg

Příběh není nijak úžasný, ale Vyorálek to zahrál excelentně. A Podzimková taky, i když ta postava mrchy je místy těžko uvěřitelná. ()

netahlo

Zrejme zatim nejlepsi pocin, co kdy Prima vyrobila 👍 Podzimkovou vubec nemusim, ale tady zahrala vyborne. Vyoralek tradicne bezchybny a pozitivne prekvapil i Batek. Hodne dobry! ()

vitekpe

Snadno koukatelnej serial, pro ctenare Blesku to musi byt politickozakulisni pecka. Ja mam radsi "Yes, Minister", kdyz uz mam koukat na politiku... :) Zaujala Helena Dvorakova. ()

klukluka

Běda mužům, kterým žena vládne. Pan Vichr i jeho případný předobraz je pro mě jasnej adept na seppuku. Ztratil toho MOC, dostal míň, než nic. Ohromně se mi to líbilo, konec (poslední věta z úst Pavla Baťka) mě totálně rozsekal. Výborný, výborný, výborný! ()

mira007

Eva Podzimková a její herecká jízda v roli inspirované křížencem manželky premiéra Grosse a premiéra Nečase jako cílevědomá žena, která jde přes mrtvoly na vrchol moci s věrohodnou exkurzí do mechanismů české politiky v poutavém balení, kde do scénáře investigativí věci dodal slavný  Josef Klíma a Lenka Hornová současné trendy vztahů a seriálové erotiky ( samozřejmě s dublery od krku dolů, což bije do očí když v tý posteli rajtuje nějakej fitness trenér s epilovaným zadkem a střih a on to jako Vyorálek s vyvaleným pupkem ). Asi nejlepší dramatický seriál Primy, který předčí voyo projekty Novy. Výborně herecky u všech zúčastněných i technicky, nebýt ztráty tempa v posledních dílech, dám i pět hvězd. ()

mig20

Z počátku mě to úplně nenadchlo, ale postupně se mi seriál zalíbil. Velký podíl na tom rozhodně měl výkon Evy Podzimkové, která byla naprosto skvělá. Musím říct, že i ostatní herci skvěle vybraní. A v neposlední řadě pobavilo i pojmenování postav (z TOPOLánka je Dub, z Nečase je Vichr....). ()

psychous3

Aničce na začátku (možná) fandíte a na konci ji (možná) nenávidíte. Příjemná proměna hlavni postavy během jednotlivých epizod. Inspirace reálným děním kolem let 2010 je zřejmá a dost lidí ji má ještě v čerstvé paměti. O to je příbeh pikantnější. ()

anatheman

Rozhodně nejlepší český seriál, který jsem po dlouhé době spatřil. Po každém schodu stoupá herecký výkon Evy Josefíkové (nemůžu si pořád zvyknout na Podzimkovou), která mistrně zvládla přerod servírky Anny Malé v manipulátorku první třídy. Líbila se mi i postava ministra Vichra, u Vyorálka poněkud netradičně - a skvěle - ztvárněného. Nesmím rozhodně vynechat novináře se seberefexí, jehož představil Pavel Batěk. Pociťoval jsem snahu o moderní pojetí seriálu, která podle mě byla úspěšně dotažena. Máme zde kupříkladu i prolomení čtvrté zdi, které rámuje jednotlivé díly. Výstavba epizod je vždy dobře vypointovaná a neměl jsem pocit, že by zde bylo něco zbytečně navíc. Pouze podotýkám, že jediný díl, který nebyl zcela uspokojivě doladěn, byl ten poslední. Ale i poněkud rozpolcené dojmy z něj nesnížily celkovou expresi díla. Seriál také stojí na aluzích k českému politickému dění, což zřetelně připomínají dadaisticky zvolená jména charakterů. Takže jo. Nebojím se udělit pět hvězd. To se Primě povedlo! ()

Lyžař

V Cechach nadstandardni pribeh. Docela fajn vyvoj, rozkryvani chovani jedne prospecharske kra*y. No, prvni tri dily fajn popisna vec, dalsi tri dily uz padaji herecky kamsi, kde se castokrat divam bokem, nebo me vytrhava z deje zvlastni hrani hercu. Posledni dva dily to zase rozjedou… ()

Olík

Je mi jasné, že většina zásluh zřejmě půjde za týmem kolem Josefa Klímy, ale tohle opravdu natočila televize Prima? Ta Prima, které přišla s Agrometálem, Eliškou a Damiánem nebo Táty na tahu? Ty komerčnětelevizní neduhy tam pořád cítit jsou, ale  celkově hodnotím spíš kladně. Neokoukané téma…..když vezme v potaz, že to celé je inspirované skutečnými událostmi, tak o to ještě atraktivnější. Vysoká politika, nízká politika, střední politika, lobbisté, novináři a hlavní hrdinka, o kterou tak trochu jde a tak trochu taky ne. Žijeme v tom všichni a je potřeba čas od času ukázat prstem……proto díky za tenhle počin. ()

Mara97

Po prvním trošku ospalém a nudném díle byl rozjezd velmi slušný, toto politické bahno baví nejednoho diváka. Dialogy i machinace byly chytré, očekávat se některé daly, některé nikoli, a strašně zábavně se na to dívalo, celý seriál jsem hltal snad v rekordním tempu. Herecké výkony jsou skvělé, Josefíková/Podzimková se divákovi před očima mění z naivní vesnické holky přes lehce asertivní pražskou kariéristku až po mrchu první kategorie, která nejméně v posledních dvou dílech už není k vydržení. Scénáristé ví, z čeho vycházejí, že takové věci se prostě dějí, ať už se do vlivných pozic dostane takřka kdokoli, to jsou prostě lidské slabiny. Přemýšlel jsem, zda to bude skrz tu velkou atraktivitu seriálu stačit na plné hodnocení, ale nikoli – příběh byl přeci jen trochu přitažený za vlasy, byl založený příliš na náhodách, kdy už mnohým nešlo věřit, ať se jedná o investigativu na Coufalovou, kdy se vyplatil naprostý vabank v poslední chvíli, nebo fakt, že šmeliny v poslanecké kantýně bude vyšetřovat sám ministr kultury. Konec byl velmi uspěchaný, neboť ještě 5 minut před koncem jsem byl nervózní z nevědomosti, z čeho je naše Anička vlastně obžalovaná. To všechno by se ještě s přimhouřením oka či dvou dalo prominout, ale k plnému hodnocení lámou seriálu vaz ty šílené postelové scény, které jako by se sem přenesly omylem z nějakého kanálu pro plnoleté. ()

FOCKE_WULF

Námět obrýleného premiéra a jeho drzé konkubíny nám nabídl sám život ve své přenádherné pestrosti. Líbila se mi tato linie příběhu - pocházím z chátry, stále mne obklopují chátrovské situace, musím uniknout, vyprostit se, ale protože tak činím za použití chátrovských strategií (jiné ani neznám), tak to jsem se vlastně nikam moc neposunula. ()

ChickenPate

Skvěle natočeno. Autoři si dali pozor, aby se jednalo pouze o volnou inspiraci, ale přesto všichni věděli o koho a o co jde. Celý seriál jsem sjel za dva dny. Herecké výkony velmi dobré, Podzimková stále nejhezčí česká herečka. ()

Monggol

Tak tu Evička dokázala, že umí a hrala to tak sympaticky, že človek jej v tých sviňárnách dokonca fandil. Na produkciu TV Prima celkom solídne. ()

bearmeedek

První překvapení, že někdo natočil seriál z české "vládní" politiky. Druhé překvapení, že hlavní dvě postavy hrály tak dobře, jak nikdy předtím. Třetí překvapení - spíš pocit, že to celé hodně bavilo. ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna