Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

smajki

Co k tomu napsat? Snad jen, že Orwell byl génius a asi i trochu magor, protože tohle vymyslet normální člověk nemohl. Před shlédnutím jsem samozřejmě četl knihu, protože myslím, že tohle by si měl před smrtí přečíst každý. Všudypřítomná deprese, bezmoc a strach se prolíná s téměř neustálým pokušením a pochybami a předpovídá neblahý konec hlavního hrdiny i celé společnosti. Klobouk dolů před takto kvalitním zpracováním veleúspěšné knižní předlohy, což není vůbec lehký úkol. Velmi emotivní a mrazivé. ()

Kosir

Přes souhlas s J*A*S*M dávám plnou nálož a ke Kulmon bych poznamenal: Kdo ví, jestli naši čističi z let padesátých odtud nečerpali. Ale to spíš těžko, protože Orwel jednak reaguje na zkušenosti ze Španělska, jednak to vyšlo v roce 1949 a kolik soudruhů tenkrát umělo anglicky? Na zkušenosti se sovětskými spolubojovníky, jejichž tradice vymývání mozků se promítla i do našich let padesátých se ovšem dalo stavět. Na to, že je natočeno v době, kdy filmy měly obvykle 90 minut, je v tom všechno podstatné. Pomohl tomu fakt, že významná část románu je věnovaná filozofickým úvahám, takže děj není moc komplikovaný a dal se slušně převést na plátno. Když říkám slušně, tak současně musím vyslovit pochybnost, že nečtenáři bude všechno jasné. Řekl bych, že film může být dobrou upoutávkou na román. ()

RonnieR

Bohužiaľ blížime sa k tomu míľovými krokmi!!! Orwell bol vizionár všetkých vizionárov...Verím, že proleti porazia BB! 74%. ()

Setkon

Jedna z nejlepších adaptací vůbec. Režie dalece překračuje pětiletku průměrnosti; scénář neosekává víc, než v rámci stopáže musí; Eurythmics hudbou docela překvapili a John Hurt by mě víc překvapil, kdyby nehrál tak dobře, jak vždycky. Silné, věrné, výborné. ()

MichalCZ30

Neuměl bych vyjádřit své pocity lépe, než "kleopatra". Čtu nové zprávy, píši komentáře a přitom se bojím, že skutečně dospíváme do fáze, kdy dva plus dva je někdy pět a někdy tři. Tolik, kolik chce "Velký bratr". Film je značně depresivní především svou nadčasovostí. Natočen v roce 1984 a vystihuje součastné dění. Děsí mě lidská otupělost a tvárnost. Musí být ale možnost, jak je dostat zboku... ()

lineker

Svoboda je svobodně si myslet že dvě a dvě jsou čtyři. Moc není prostředek, ale cíl. Mnoho a mnoho hnusných vět a slov, které si člověk nechce pamatovat. Absurdní podívaná o totální totalitě. Sýrové, atmosférické a především tak trochu povědomé. Už doufám nikdy! ()

Svatopluk.Vi

Síla toho filmu tkví v tom, kdy byla napsána kniha, ze které vychází a také tím, kdo knihu napsal. V autorově přítomnosti se podobné věci (zatím) neděly, realitou se staly později. Tohle je například film, který má matka nedokázala dodívat celý. Natolik ji děj znepokojoval. Podle mne je to jeden z mála filmů, který je lepší než kniha. Herecké výkony jsou obdivuhodné. Jasná volba pro ty, kdo nechtějí číst, ale nemají čas a chuť. Film vše podstatné z knihy zachytává... Je to těžký flák spíše psychologického ražení, ale pokud to překonáte, přijde odměna. ()

wingman24

Spoiler alert. Jelikož jsem četl knihu a byl z ní doslova unešený, tak mi přijde, že film až tak nedokázal zachytit přeměnu Winstona do „poslušného člověka“, která byla v knize daleko lépe popsaná. Z tohoto důvodu neuděluji plný počet hvězd. Mohlo by se zdát, že je to jen drobný detail, ale v takovémto díle je právě tento přerod podle mého názoru tím nejdůležitějším. Co se týče dystopické budoucnosti / minulosti (kniha napsána 1949), tak při postupném odcizování lidí a přetváření jejich vědomí tuhne krev v žilách. Tím spíše, pokud jako jediný zaznamenáváte změny tak, jak se doopravdy dějí, a ne jak je vám to vtloukáno do hlavy. ()

Krtekcb

Bez znalosti knížky vám nedojde řada souvislostí. Film sice jede vcelku pečlivě podle knížky, ale spousta vysvětlení se tu vystrácí. Herecké výkony jsou slušné, zpracování filmu taky vcelku ušlo. Natáčelo se prostě v 1984. Film je to temný stejně jako knížka. ()

honza.g

Je to dost přesné převedení románu na plátno, ale právě to dílu ublížilo. Jasně je cítit, že filmová "řeč" nemá dost prostředků k vyjádření psaných myšlenek, pokud jsou hodně silné. Z tohoto pohledu vyšla rozhlasová dramatizace (v Českém rozhlase) mnohem lépe - také proto, že dostala dostatečný prostor, šlo o seriál. Asi je to tím, že filmový děj nelze zastavit, takže i když jedním záběrem nahradíte celý odstavec knihy, divák (na rozdíl od čtenáře, i od posluchače) nedostane čas na vstřebání. Proto v působivosti i v přenosu myšlenek vycházejí lépe filmy ve stylu "podle románu" nebo "na motivy". ()

Megahead

Podarený film, ktorý vychádzal z Orwellovej knižnej predlohy 1984. Pekne poukazuje, ako každý systém môže byť zneužitý šialencami, ktorí keď sa dostanú k moci, chcú riadiť vaše životy, rozhodnutia, ako aj myslenie. Bohužiaľ počas histórie ľudstva rôzne režimy používali (a keď sa ľudstvo nepoučí, tak aj budú používať) v určitej miere viac alebo menej podobné praktiky prekrúcania pravdy a kontroly ľudstva, prípadne likvidácie oponentov... Stále aktuálny film a téma. ()

cyglos

Zajímavými prostředky, minimalistickými scénami, ponurostí, dialogy, a vybranými typy hlavních představitelů je dosaženo cíle. "Válka tu totiž není proto, aby byla vyhrána. Je tu proto, aby neustále trvala. Základním smyslem moderní války je ničení výsledků lidské práce. Hierarchie může existovat pouze na základě chudoby a nevědomosti." V čem je taková úvaha anachronismem? "Válku vedou ti, co vládnou proti těm, kterým vládnou." Více není třeba psát. Vše je stále platným a opakujícím se. Dosti strašidelné! ()

DeathRitch

Mrzí ma, že sa k filmu nemôžem vyjadriť ako divák neovplyvnený čítaním knihy, pretože by môj názor mohol byť iný. Film samotný má vzhľadom na skresanie deja v porovnaní s knihou neuveriteľne dlhú stopáž. Dynamických prvov a situácií, ktoré v knihe pekne gradujú a vďaka nim čakáte neustále, čo sa stane, sa z filmu úplne vytratili. Divák je hodený do deja, vysvetlenie situácie, ktorá v Oceánii panuje je vcelku chaotické a zmätočné. Ak by som knihu nečítal a nepoznal súvislosti medzi danými situáciami, nedokážem si predstaviť, ako by som tento film pochopil. Vysvetlenie faktov ako je práca hlavného hrdinu, newspeak, prídel čokolády alebo dôvod samotného potláčania lásky medzi dvoma osobami Stranou som tu nenašiel, tak ako ani iné základné piliere tohto románu. O rozmýšľaní a nenávsti k Veľkému bratovi zo strany hlavného hrdinu je tu taktiež pramálo. 2/5* udeľujem filmu iba za herecký výkon hlavného hrdinu, s ktorým som sa bol schopný stotožniť a pravdu povediac, podobne som si Winstona predstavoval pri čítaní knihy aj ja. ()

Honza2211

Tak nakonec 4 hvězdičky. Brutálně uchvátný závěr a realističnost celého filmu mě přemluvila. Divil jsem se nad důležitostí data 4. dubna tj. 4-4 a bylo to přesně v tento den, co jsem se na celý film konečně podíval. Hlavně datum je použito hned po úvodu jak hlavní hrdina čte noviny kde je v titulcích 4-4-1984. Vsadím se, že si toho málokdo všiml. Co na to jinak říct? Připadá mi to ještě hodně poznamenáno a inspirováno pomatenou brutalitou 2. světové války. Vše je omezeno, zakázáno, ovládáno, všichni připadají zmanipulovaní režimem či existujícím nebo vymyšleným Velkým Bratrem. Ti, co se tomu všemu snaží podvědomě utéct tj. hlavní hrdina se svou romantickou láskou - tak ti to mají těžké. Vše jsem tomu věřil, výborné herecké výkony až jsem věřil, že někde v paralelní realitě Země se něco takového mohlo odehrát. Děj připadá hozený jakoby do depresivní pseudo Rusko-Německo-Americké pseudo fašistické šokující diktátorské reality někde kolem 30. - 40. let zkombinovaného s technologií let 80. tých. Možná se něco mohlo vystříhnout, ale jinak překvapivě dobrý až výborný film jak dělaný proto když máte chmurnou a samotářskou náladu. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)