Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

Arany

Film je dobrý, ale oproti knížce je to slabý odvar. Na konci jsem nevěřil, že Winston Velkého Bratra miluje, tak jako v knížce. 1984 je zároveň politologická studie. To ve filmu chybí. Nejsou tedy stanoveny jasné body, kterým se máme, jako lidstvo, vyhnout. Přečtěte si knihu a žasněte nad vizionářstvím George Orwella! ()

plostenka

1984 je podle mě povedeným filmem, který se od své předlohy příliš nevzdaluje. Je zde výborně zachycená totalitní atmosféra Oceánie, kdy se lidé sami bojí přemýšlet o zakázaných věcech, z každého rohu je sleduje obrazovka, nebo Ideopolicie a kdy se Winston Smith pokusí žít jiný život než všichni kolem něho - svobodný, mimo dohled Velkého Bratra. Úžasné jsou také záběry totalitního a šedivého Londýna, kdy je všude cítít hmatatelná beznaděj a bezmoc jakkoliv změnit, nebo svrhnout režim, který člověku neumožňuje pomalu ani žít. A to všechno dospívá ke mrazivému konci v místnosti 101: "Everybody knows what is in the room 101. The thing in the room 101 is the worst thing in the world" ()

Tereza3

Tak odporné, že mi ještě několik hodin po shlédnutí bylo duševně i fyzicky špatně... Nicméně skvělý počin. ()

snupko13

Považujem to za veľké plus, čo sa v dnešnej kinematografii ťažko hľadá, ak sfilmovanie dokáže doplniť ľudskú predstavivosť nadobudnutú z knižnej predlohy. A bohužiaľ, obávam sa, že sa len ťažko vyhnete depresii. "Mučením sa nemôžu dostať k vašemu srdcu a zmeniť vašu mienku," poľutovania hodný omyl. Aj ja už dokonca viem, že dva plus dva je päť. ()

Elizabethx

Velmi věrná adaptace, jednoho z nejlepších literárních děl všech dob. Ale pokud toto dílo nepřečtete a pouze si pustíte film, myslím si, že 50% věcí v něm nepochopíte, protože nejsou dostatečně představeny. ()

Gelaos

Knihu jsem četl a k filmu vlastně nemůžu vypsat jakékoli zápory. Film je v podstatě obrazový doplněk ke knize, stručný, pro neznalce předlohy spíše nevhodný, jelikož bez znalosti knihy jej nelze plně docenit. Bezmála dvě hodiny deprese, bezvýchodnosti, bídy, šedi... Přestože žádný film nemůže nikdy obsáhnout šíři oné vcelku krátké předlohy, tomuto zpracování se daří to nejpodstatnější ztvárnit takovým způsobem, že mi z toho půjde mráz po zádech ještě nějakou dobu. A to patřím do generace, která nidky žádnou totalitu nezažila. ()

Pokri

V podstate absolútna kópia knihy, čo nie je zlé. V tomto prípade však mohla byť prospešná dlhšia stopáž, keďže necelé dve hodiny sú na adaptáciu 1984 trochu málo. Chýbali mi niektoré zaujímavé dialógy najmä v poslednej časti, kde kniha pekne gradovala. Film sa mi tu zdal možno až príliš osekaný. ()

Hekman

Kniha patri k mym nejoblibenejsim, i kdyz me pokazdy uvrhne do depky. Film je film, tak clovek nemuze cekat zazraky oproti knize, ale myslim si, ze to dopadlo docela obstojne. ()

gizi

Nemůžu si pomoct, ale ten film na mě nijak nezapůsobil. Filmová předloha se nějak autorům převést na plátno nepovedla, a to mě mrzí. Film 451° Fahrenheita z roku 1966 je naopak skvělý. Někde se stala chyba. 60%. ()

Kivis

Jednou bych chtěl mít další život, abych si v něm mohl znovu přečíst všechny ty skvělé knihy, které jsem přečetl v tomto životě, 1984 nevyjímaje. No, možná si na to vyhradím aspoň důchod, bude-li mi souzen. Do té doby si aspoň jednou za pár let můžu dopřát tuto kondenzovanou filmovou adaptaci, která je důstojnou poctou předloze. Bohužel za necelé dvě hodinky se nelze dostat tak hluboko do osobnosti Winstona Smithe, ale i tak si nás stihne získat dostatečně, abychom s ním procítili brutální druhou část filmu. Navíc je 1984 jeden z těch filmů, kde nehrají jen herci, ale i kulisy. ()

Dupac

Kdybych chtěl použít jedno slovo, které by vystihovalo můj názor na adaptaci jednoho z nejdůležitějších románů všech dob, napsal bych POCTIVÁ. Není to výraz nadšení - filmové 1984 není strhující jako knižní předloha, ani psychicky drásavé jako o něco starší floydovská Zeď, ani vizuálně nápadité jako o něco mladší příbuzný, Gilliamův Brazil. Spousta věcí, které jsou pro působivost knihy zásadní (role Strany a její vliv na životy lidí, fungování ministerstev, Smithova práce, a hlavně - postavení prolétů), film jenom naznačuje a nechává na divákově fantazii, aby si je domyslel. Stejně tak Smithův vztah s Julií se smršťuje hlavně na zakázaný sex, což je málo na to, aby dostatečně vyznělo a zapůsobilo, když ho na konci Smith popírá. Vidět 1984 rozhodně nemá stejný účinek ani hodnotu jako přečíst 1984, ale ani to není zážitek, který po pár dnech úplně vymizí z hlavy. Do paměti se zaryje hlavně uniformní teplákový dav, pocit omšelosti a hnusu vyvolaný syrovým pojetím výpravy a hlavně šlachovitá postava Johna Hurta ve spojení s neupravenou paní Hamiltonovou. A tvář Richarda Burtona, samozřejmě. Dát čtyři hvězdy každopádně vyžaduje určitou shovívavost, stejně jako v případě např. Lynchovy Duny. ()

Marcecek

Knihu som nečítal, na beletriu mi už proste nevychádza čas, takže porovnávať nemôžem. Učili sme sa o nej, rovnako ako jej nadčasovosť, je to legendárna, kultová kniha. Film až také prívlastky nemá, aj tak ma lákalo ho zhliadnuť. Kvôli svojej predlohe to mal tento film ťažké. Tá ponurá bezvýchodisková atmosféra, všadeprítomná depresia je zobrazená uctihodne, že aj mňa miestami zamrazilo. Z filmu mám zvláštny pocit (v pozitívnom slovazmysle), herci vynikajúci a hlavne Richard Burton bol v závere diabolský. Pre mňa kvalitný filmový zážitok. Musím ešte vytknúť hudbu, ktorá môže pôsobiť minimalisticky, ale ten nádych elektroniky, to je niečo pre mňa. Tvorcovia sa so sfilmovaním knihy popasovali statočne, klobúk dole. 80% ()

Nick321

Příšerný příběh, ale měl by ho vidět každý. Chybí už jen pár detailů k tomu, abychom v takovém světě skutečně žili, v mnoha aspektech se to už děje. ()

Hungry Ant

Vybrali si příliš obtížné téma, filmově ztvárnit knihu, kde se většina děje odehrává ve formě úvah v hlavě Winstona je veliké sousto a ve filmu se to nepodařilo. Plno pasáží chybí, začátek posunuli docela daleko, některé pasáže přeskočili úplně, zároveň jsou ve filmu pasáže které v knize nejsou, film bude pro člověka co to nečetl hodně nesrozumitelný a hlavně - některé scény jsou ve filmu úplně jinak a tolik překroucené, že jim to dává opačný význam. ()

Wlashack

Román 1984 (který se mi mimochodem moc líbil a stál by možná i za NC za literaturu) se dočkal opravdu povedené filmové adaptace. Samosebou film neobsahuje myšlekové pochody hlavního hrdiny, kterých je kliha plná, ale prostředí a atmosféra knihy je vystihnutá skvěle. Bordel, ideopolicie, nedostatek všeho s vyjímkou ginu Vítězství, proti lásce a sexu se bojuje seč to jde. Všichni herci přerdstavující tři hlavní posty jsou přesvědčiví. Filmu škodí v některých místech přílišné "zrychlení děje" vůči knize - ale jako celek perfektní. Orwell by měl radost. Nadruhou stranu má pravdu "Idego" : Film žádným způsobem neosvětluje základní pojmy a věci pro pochopení děje: Co je doublethik, jak fungují ministerstva, co je "vaporizace" atd. atd. Pro pochopení všech souvislostí je nutnost předem číst knihu. Za to jednu hvězdu ubírám. ()

Vandislav

Celkem slusne prevedeni legendarni knihy. Bohuzel se filmu nepodari moc dobre zachovat atmosferu. I tak se ovsem jedna o dobry film. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)