Uhlazený Howard Brackett je oblíbeným učitelem angličtiny na střední škole v městečku Greenleaf a za několik dní se má oženit s kolegyní Emily, která je už téměř tři roky jeho snoubenkou. Nečekaný poprask však způsobí jeho bývalý žák Cameron Drake, nominovaný na Oscara za roli homosexuálního vojáka, když při přebírání zlaté sošky poděkuje v přímém televizním přenosu také svému homosexuálnímu učiteli Brackettovi. Všichni v Greenleafu včetně Howarda samotného jsou v šoku. Ujistí rodiče, že to není pravda, jenže tím jeho potíže teprve začínají. Druhý den je městečko plné televizních reportérů a Howardova sexuální orientace se stává hlavním tématem hovoru jeho studentů, kolegů a vlastně všech v Greenleafu. Někteří se domnívají, že, je to pravda, jiní si myslí, že Cameron řekl jen proto, že je Brackett tak dlouho zasnoubený, je vždy čistý, upravený a učí poezii. Sám Howard má plno práce s tím, aby Cameronova slova vyvrátil snoubence, nadřízeným, studentům a vlastně všem v městečku. Rezolutně před kamerami odmítne pochybnosti o svém sexuálním zaměření. Jenže pod vlivem okolností a reportéra Petera Malloye, který je sám gay, se Howard musí sám nad sebou zamyslet. Pokusy přesvědčit sám sebe, že je v pořádku, ať už s pomocí instruktážní kazety "Buď muž" nebo pokusem vyspat se s Emily ještě před svatbou, však nedopadnou příliš povzbudivě. (oficiální text distributora)

nash.

Překvapivě zábavná komedie, která, i když mu ostatní přihrávají skvěle, stojí a padá s geniálním Kevinem Klinem. Jeho ztvárnění Howarda je vynikající, pokusy přesvědčit všechny o své sexuální orientaci jsou zábavné stejně jako reakce okolí, a souboj s instruktážní kazetou, ten patří ke scénám, na které se nezapomíná. ()

Roman.Ticka

Pane jo, to byla prdel, ještě teď mě bolí břicho. :-) Téma jak vyšité pro pokryteckou společnost, nádherná studie o lidské prudérnosti, malosti a změně postojů díky jedné větě a během několika vteřin. Howard jako zapálený učitel, v prostředí přísných norem a pravidel, sám sobě alibistou, kým je a po čem vlastně touží. Neschopen podívat se do hloubi sebe, si namlouval, že se mu pták postaví až po svatbě, dle zaběhnutých tradic a klišé... Že je pravda jinde a pro maloměsto naprosto nepřijatelná, si nedokázal uvědomit, natož přiznat. Až nakopnutí "shůry" a s kolotočem sledu událostí, naštěstí pro všechny zúčastněné, nastalo prozření. S lehkostí a vtipnými gagy, přesně vybranými herci, jsem si vychutnala zábavnou hru na odhalení. ( Arnold netančí. Arnie sotva chodí! Jsem státní zaměstnanec a jsem teplej! Steven Seagal nominován ve filmu Sněhulák v poušti!!) Nejvíc jsem si užila Howardův tanec u motivační kazety a závěrečný rej občanského smíření a pospolitosti. Už vím, že na firemní akci budu skákat jak nadmutá koza. Uráááááááááá. ()

eraserhead666

Nevím proč a tak nějak se mi po tom nechce pátrat, ale "teplé" komedie (i filmy obecně) mám docela rád. Možná proto, že mě stále ještě často obklopuje banda homofóbních idiotů, co si homosexuálními vtípky honí své machistické ego. Svatba naruby mi přijde jako velice milá a humorně nijak nevtíravá komedie, která má co říct, pobaví a rozesměje (modelka vs. telefon je k popukání). Navíc mám velkou slabost pro Joan Cusack, což je opravdu výborná herečka, jíž je na ty věčné vedlejší role opravdu škoda. ()

kajda.l

"..a posledním nominovaným je Steven Seagal za roli ve filmu Sněhulák v pekle.."-bych mu toho "ozzíka" dal, klukovi jednomu pupkatýmu. Místy velmi vtipná komedie(předávání oscarů, supermodelky a hláškující Joan Cusack) a místy trapná(konec- jsem teplý) celkově průměr, který na pobavení vpoho vystačí. Jo a musím si sehnat Hňupa(s Newmanem) a Troubu (s Eastwoodem):-) ()

Lacike

Prijemna komedia o neplanovanom coming oute stredoskolskeho ucitela s mnozstvom vydarenych skutocne vtipnych scen. Napriek tomu to nie je pre mna nejaka srdcovka a davam mu len tri hviezdicky, lebo som sa nedokazal stotoznit s postavami, ktore su komplet povrchne karikatury a zbierka tych najobohratejsich klise. S odstupom casu som si aspon pripomenul jak boli este nedavno gayovia vnimani a linia o vyhadzove ucitela zo skoly by dnes bola zbytocna, kedze sa dnes s akejkolvek mensinou musi jednat v rukavickach, aby prislusnik väcsiny nebol obvineny z hocijakeho neprijatelneho izmu. Sice mi ta precitlivelost uz lezie na nervy, ale aspon som si znova pripomenul, ze fakt nevznikla len tak pre nic za nic. No ale spät k filmu. Jednotlive postavicky su zahrane fakt vtipne. Celemu filmu krluje Kevin Kline a sceny pre seba si ukradla predstavitelka jeho matky, ktorej kazdy prejav k synovi pôsobi hrôzostrasnejsie jak natlak kdejakeho drsneho mafiana. Dalej za zmienku stojii Tom Selleck bez fuzov, nejake tie cameo vystupy hercov, ktory hraju sami seba a vtipy o Seagalovej nominacii na Oscara alebo ten, ze Arnie ako spravny chlap netancuje. Je tu toho fakt dost, kvôli comu film stoji za zhliadnutie. Len skoda az prilis prehnaneho, skoro az parodickeho tonu filmu. 6/10. ()

BoPo

Kevin Kline je pre mňa záhada. Je schopný dostať Oscara za výkon v komédii, čo je vec netradičná. Následne si strihne talianského veverníka, amerického skoro prezidenta a všetko úspešne. Ale stále sa pritom nevie vyhrabať z kategórie výrazná postava v nevýraznej komédii. V podobnom duchu sa nesie aj Svatba naruby. Je tam vidieť ten talent, ten potenciál, ale znova len samotný maják v tme. ()

corpsy

Prečo boli komédie ( resp. všetky filmy ) spred 15-20 a viac rokov sviežejšie a zábavnejšie? No lebo sa ich morálne posolstvo tak kŕčovito nedržalo zásad a kadejaké dnešné pokrytecké ´´posolstvá´´ neboli na programe dňa. Ľudia chceli ľudí baviť a nezanášať ich sociologicko-politickým humusom. Vivat nostalgia! Snáď sa to ešte niekedy vráti. Ale asi už nie za našich životov. ()

blackrain

Závěrečná děkovačka na Oscarech vyrazila dech i mě, ale bez ní by tahle komedie nemohla vzniknout. Cameron Drake tím rozpoutal kolotoč událostí, které Howardovi značně pošramotily budoucí život, překazily jeho chystanou svatbu a donutily ho se nad sebou zamyslet. Tom Selleck byl okouzlující, ale stejně mu to více sluší s knírkem. Rozesmála mě Kevinova taneční kreace na písničku I WILL SURVIVE od Glorie Geynor a nesmála jsem jenom, když Kevin tancoval, já jsem se smalá od začátku do konce. Příjemně jsem se pobavila. Český dabing byl docela slušný. Slyšela jsem tenhle: Štěpnička, Spoustová, Čech, Rous. ()

BoredSeal

"Svatba naruby" mě otrávila nejen díky naprosto debilním dialogům čs. dabingu (verze s Jiřím Štěpničkou alias Kevinem Kline) - už dlouho jsem neslyšel tolikrát v jednom filmu od kterékoliv profese a věku postav říkat spisovně "Jsem teplý", nemluvě o pár místech překladu, kde autor zjevně propadl zoufalství. Téma je slibné a stačilo by na zajímavý film, kdyby ovšem tvůrci neměli v plánu natočit z jinak ambiciózní zápletky "staromládenecký učitel je nechtěně pár dnů před připravovanou svatbou s místní starou pannou vyoutován před celým městečkem v televizi svým bývalým žákem" skoro parodickou komedii s několika téměř geniálními absurdními vtipy (např. audio kurz mužnosti). Na začátku zbytečná parodie na Oscary s pitomou hollywoodskou hvězdou, posléze maloměstské drama pohřbené hromadou klišovitých vtipů a hloupých scén (např. moderátor nutící "Klineovi svoje líbání za účelem "probuzení" k jakýmsi lepším gay zítřkům). Dejme tomu, že pro tvůrce byla důležitější ta parodie, ale proč si neodpustili ten strašlivý happy end, kde všichni předvedou své uvědomění a toleranci - člověk by se skoro divil, proč s tím coming-outem Kline dělal takové cavyky. Propásnutá příležitost natočit dobrý film. ()

Trainspotter

Opět debilní český překlad názvu; vše co obsahuje ve svém jménu slovo "svatba" je u mě předem odsouzeno k nevalnému úspěchu. Kevin Kline jako sexuálně nevyrovnaný Howard Brackett je skvěle potrhlý, Joan Cusack jako Emily skvěle uřvaná a celý film si skvěle utahuje z předsudků. Škoda jen, že téma v dnešní době působí vyčpěle a In and Out je pohým filmem své doby. ()

danecek24

55. Zlatý Glóbus za rok 1997 - nominace (2) - Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Kevin Kline, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Joan Cusack ()

Juto

Toto je vzácny film pri ktorom som mal dobrý pocit, ktorý neuráža našu inteligenciu, zatiaľ čo hrá na naše emócie. 7/10 ()

Šimpy

Tak si hodíme také komentář. Výborný film, vynikající Kevin Kline a Tom Selleck. A skvělý soundtrack. "Arnold netančí....umí stěží chodit." ()

Klenotka

"Musím se osprchovat a vyzvracet"..."Arnold netančí, umí sotva chodit"...až na tu trochu podivnou a dlouhou pasáž z předávání Oscarů, to byla hodně příjemná komedie. Pro mě nejvíc zabodovala Joan Cusack, která už asi zůstane navždy nedoceněná. Výtečný byl i Kevin Kline, překvapivě dobrý a s nadhledem hrající Tom Selleck, a vůbec všichni herci tam byli nějak výjimeční a dostali prostor. Až na ten "caprovský" konec, který film posunul trochu někam jinam, to je fajn komedie a pobaví i při opakovaném shlédnutí. ()

rodo

Celkem příjemná komedie, kterou mi trošku zkazil závěr. Zakončení filmu tímto stylem mi trošku zavání nedostatkem invence, když sklouzává do hollywoodsky typického klišé, které je přítomno v mnoha podobně zaměřených komedií. ()