Godzilla no gjakušú

Ib Melchior (povídka)

Šigeaki Hidaka

Masaru Sató

Tomojuki Tanaka

Hrůznou náhodou jsem viděl film nazvaný "Gigantis the Fire Monster" a smutně pokrčil rameny nad tím, že je k dispozici jen v anglickém dabingu na úrovni teletubbies. Další na řadu jsem si vzal film nazvaný "Godzilla Raids Again", který už měl být v originále... Ano, správně jste pochopili. Byl to tentýž film. Tohle pořadí mi úplně zničilo vjemy, ve skutečnosti to byl nejspíš dobrý film (původnímu jsem dal s bídou za dvě). No, přesná ilustrace, v čem je anglický dabing zrůdný...... Jakmile nebylo vidět na ústa, tak někdo něco komentoval (úvodní scéna, letec vyhlíží nad mořem, anglicky: "To jsem já, jmenuji se Keichiro, a už nějakou dobu létám pro svou firmu. Moje práce není jen tak něco, vyhlížím tah tuňáků. Tuňáci jsou velmi ceněná ryba. Tohle odvětví rybolovu zaměstnává spoustu lidí na moři i na souši. Úspěch závisí na mé schopnosti poznat, kudy hejna táhnou. Á, už je vidím. Halo, základno, mám tu hejno na souřadnicích XY. A vida, lodě už zrychlují a nabírají směr. Tak dobrý lov!" // Japonská verze: krásné letecké záběry... "Základno, mám tu hejno na souřadnicích XY."). Mno. Škoda. P.S. doslovný překlad by byl "Godzilla strikes back" :-)(3.2.2012)

Tak a já zkoukl poslední film s Godzillou co mám a musím říct že to nejlepší jsem si nechal na konec. Tenhle díl mě fakt bavil, má všechno co bych od tohohle typu filmu čekal. Kvalitní efekty ničící monstrum které devastuje všechno co mu přijde do cesty. Ale pravdou taky zůstává že už Godzillý film nechci hezky dlouho vidět.(2.2.2013)

• JohnnyD

50% Dej mi bol dosť nejasný, ak to teda nejaký malo. Proste vrátila sa Godzilla a akosi aj nejaké ďalšie monštrum a bojujú spolu v Osake, či kde - a to je najlepšia scéna filmu - no potom sa dej presunie na bojovú loď a do lietadiel a Godzilla je na opustenom ľadovom ostrove a ... a ja sa nudím. Záverečný kill-off dosť slabý.(19.4.2014)

Oproti pôvodnej Godzille je to neporovnateľne väčšia amatérčina, ale stále sa to berie príliš vážne na to, aby sa objavili nejaké riadne odviazané nápady. Vrcholom filmu je samozrejme samotný duel Godzilla vs. Anguirus, škoda len, že tento nádherne smiešny súboj sa odohrá krátko za polovicou filmu a na godzilie finále treba prečkať polhodinu žvástov.(11.6.2014)

Druhý príbeh japonskej série o Gojiry ( Godzilla ) nedosahuje ani zďaleka kvality prvého filmu. Je to aj zásluhou nenápaditého režiséra, ktorý nevie, kam by film nasmeroval. Dej je rozháraný a tak zostáva jediným svetlým okamihom dlhý osacký súboj s Anguirusom, gigantickou potvorou podobnou plaziacemu sa ježovi. Videl som americkú verziu a ten dementný komentár bol katastrofálny. Slabší priemer.(17.6.2020)

• - K vydání filmu v Americe došlo v roce 1959. Film byl distribuován pod názvem Gigantis: The Fire Monster. Tato americká verze je oproti té japonské o čtyři minuty kratší a reeditovaná, má zcela jiný soundtrack a obměněné jsou také zvukové projevy monster. Důvod přejmenování Godzilly na Gigantise byl vysvětlován argumentem, že nový film má potenciál lepšího prodeje než pokračování. (Israha)

• - Spoiler: Jeden ze dvou filmů (a jediný japonský), ve kterém byl Godzilla poražen bez pomoci jiného monstra či nějaké speciální technologie, pouze za použití vojenské síly. Tím druhým je Godzilla z roku 1998. (Israha)

• - Film ve své době získal převážně negativní ohlasy od kritiků i diváků, kritizovala se především uspěchanost, se kterou byl natočen. Také proto přišlo následující filmové dobrodružství Godzilly až po relativně delším časovém úseku (King Kong vs. Godzilla, 1962). (Israha)