Frankenstein a Vlkodlak

Frankenstein Meets the Wolf Man

Sci-Fi / Fantasy / Horor

USA, 1943, 74 min

Na plnej čiare varenie z vody. Tretia variácia toho istého príbehu za sebou. Ďalší potomok Frankensteinovského rodu sa zahráva s iskrou života a znovu sa to končí tragicky. Síce to má občas náboj (úvodná rabovačka hrobov, záverečný súboj) a účinkujú aj osvedčené trademarky (kulisy), no napriek tomu cítiť, že sa séria ocitla niekde v slepej uličke. Film drží nad vodou hlavne bravúrny Lon Chaney ako utrápený Vlkodlak. Pod maskou Frankensteinovho monštra sa tentokrát skrýva Bela Lugosi, ktorý v tej dobe už musel riadne fičať na morfiu, lebo to čo predvádza je neskutočné prehrávanie aj na svoju dobu a monštrum v jeho podaní vyzerá ako paródia sama na seba. Zlatý Boris Karloff...(28.8.2010)

Pro celý film je příznačná hned úvodní scéna na hřbitově. Atmosférická, skvěle natočená a nepochopitelně končící v tom nejlepším. A tak je to s celým snímkem. Neskutečně špatný Lugosi v roli Frankensteinova monstra je opravdu k pláči. Škodolibě tedy potěší, že se na plátně moc neohřeje. Ještě že v jednatřicátém roli monstra v původním Frankensteinovi nedostal. To by rázem byla světová kinematografie chudší o jednu zásadní klasiku. O topornosti Ilony Massey se raději ani zmiňovat nebudu. Zůstává nám tak jen Chaney mladší, který je opět naprosto přesvědčivý a má hodně prostoru. Především díky němu tedy setkání dvou klasických monster stříbrného plátna funguje. Škoda však, že úvodní pasáž v Cardiffu je se svou dokonalostí poněkud osamocená. Je totiž zbytečně shozena cestou do Vasárie a následným čistě béčkovým děním. Ze začátku je tedy sice našlápnuto na jedno z vůbec nejpovedenějších pokračování série, kterému se mohlo dostat uznání i jinde než pouze u fanoušků, ovšem jak jsem psal na začátku - nic není dotaženo a zůstalo jen u nákroku k perfektnímu filmu. Došlápnutí se nekoná. Bohužel.(20.3.2008)

Skvělá zábava. Film je nabitý dějem od samého začátku a úplně postrádá unylost prvního Wolf Mana. Autoři doslova nacpali film všemožnými béčkovými ingrediencemi ze světů obou titulních postav. Hrdinové a i ti vedlejší jsou dost nejednoznační. Nenajdete tady typicky zápornou ani typicky kladnou postavu. Dokonce se některé charaktery, ovlivněné okolními podněty, vyvíjí, což bych v takovémto filmu vůbec nečekal. Vše je podřízeno tomu, aby se divák královsky bavil a já si to královsky užíval. Vrcholem potom byly kulisy a triková stránka. A těmi triky nemyslím je vlkodlačí přeměnu, ale hlavně hrátky s miniaturami staveb. Krása.(12.12.2006)

Překvapivě pro mě Frankenstein a Vlkodlak není nějaký standalone crossover, ale navazuje na původní filmy o vlkodlakovi a frankensteinovi. Dokonce je tu i Lon Chaney, který hraje prakticky zase to samé, jen tu má teď nějaký cíl, takže není furt tak zmatenej :). První scéna filmu navíc byla dost stylová a strašidelná, jenže to taky byla poslední strašidelná. Žánrově se to málem blíží "existenciálnímu" dramatu o tom koho baví nebo nebaví žít a překvapivě moc nejde o nějaké vlkodlaky a zombie. To je na filmu na jednu stranu zajímavé, ale na druhou je to trochu nuda. To titulní setkání je ale docela zvláštně vyřešené, to se filmu musí nechat :). Zároveň ale Béla Lugosi tu nehraje cikána Bélu, ale frankensteinovo monstrum a člověk by tomu nevěřil, kdyby to neviděl na vlastní oči, ale i v téhle roli se dá přehrávat tak příšerně prkenným a veselým způsobem, že tomu člověk nevěří málem ani když to vidí :). Jinak jako celé je to takové nastavované a nikam to moc nesměřuje. Divák se ale aspoň dozví pár zajímavostí jako například že obyvatelé vesničky pod Frankensteinovým hradem jsou už vytrénovaní a s palicí a zapálenou pochodní i spí pro případ náhlého celovesnického shromáždění za účelem lynče :). A další kuriozitka je scéna, kdy obézní výčepní velmi nenápadně odposlouchává rozhovor Larryho Talbota s doktorem Manneringem schovaný za nějakým kusem jmelí nebo co to je :). Jako je to zajímavé a chvílemi zábava, ale už je to jen takový frankensteinskovlkodlačí dojezd.(20.3.2011)

Crossover patřící k těm lepším kouskům starého dobrého Universalu, který táhne především linie Chaneyho vlkodlaka. Nechybí žádný z tradičních prvků od vykradačů hrobů plížících se za úplňku hřbitovem, přes monstrum odnášející si v náručí bíle oděnou krásku až po vlkodlakovu proměnu a starou cikánku. Dokonalá esence klasických horrorů třicátých let natočená v době, kdy byla realita mnohem děsivější než cokoli, co se odehrávalo na plátně.(5.4.2011)

• - Když byl dialog, který Monstrum vedlo s Lawrencem Talbotem vymazán, zmizely i zmínky o tom, že je monstrum slepé (důvodem byla operace na konci filmu Frankensteinův duch). Lugosiho náměsíčná chůze se stala stereotypem pro Frankensteinovo monstrum. (liquido26)

• - Původně měl Lon Chaney v plánu hrát obě monstra - Vlčího muže i Frankensteinovo monstrum. Vzhledem k době, po jakou trvalo namaskování na jedno z těchto monster nakonec producenti od tohoto záměru upustili a byl obsazen Lugosi jako Monstrum. V pozdějších rozhovorech včak Chaney tvrdil, že obě monstra hrál. (liquido26)

• - Existuje několik fotek, které ukazují vynechané scény (např. rozhovor mezi monstrem a Talbotem v zamrzlých katakombách, kdy se Talbot a diváci dozvídají, že je monstrum slepé). To bylo potvrzeno několika zdroji, včetně scénáristy Curta Siodmaka. V 80. letech bylo podniknuto rozsáhlé pátrání v trezorech společnosti Universal, ale nesestříhanou verzi tohoto snímku se nepovedlo najít. (liquido26)