Drama Lindsaye Andersona Kdyby je typickým produktem doby, v níž vzniklo, tedy neklidných a revolučních šedesátých let. Prakticky z každého záběru lze cítit obrovský vztek mladé generace, který může zchladit jen bourání hodnot, na nichž v té době stála britská střední třída.
Obsazení vévodí Malcolm McDowell (sígr z Kubrickova Mechanického pomeranče), který hraje Micka, studenta, který vyburcuje spolužáky k revoltě vůči zažitým zvyklostem jejich internátní školy. Tváří v tvář surovým vychovatelům a neschopným učitelům se Mick a jeho kolegové pokusí odstranit překážky, kterými jim pedagogové ztrpčují život, a také zažitou představu o nadřazenosti kolektivu nad individualitou. Pod heslem "Vyberte si, na které straně chcete stát," tak svádí marný boj mladické ideály s nelítostně válcující realitou.
Natáčení začalo jen pár dní před studentskými bouřemi v Paříži a Andersonovi se díky tomu podařilo poměrně přesně zachytit náladu mezi příslušníky mladé generace, fotkami Che Guevary a Mao Ce Tunga na stěnách pokojů počínaje a naivními přípravami na revoluci konče.
Film se stal kultovním především díky tomu, že se Andersonovi podařilo příběhu dodat surreálný nádech, za což vděčí zejména formálnímu zpracování a vynikající kameře Miroslava Ondříčka. Ve chvíli, kdy revoluční události nabírají obrátky, film se anarchisticky rozpadá do jednotlivých záběrů, neustále mění svou barevnost od sépiové po plnobarevnou, střídání reálných a fantazijních záběrů je stále rychlejší. (oficiální text distributora)

macekjoe

Ukážeme si, jak to obvykle chodí na internátní škole pro hochy, seznámíme se se školním personálem (děkan, nový profesor, staří profesoři, ošetřující sestra, pan Kemp a paní Kempová a kaplan) a se studentskou hierarchií (na vrchu jsou dozorci, kteří mají povolení mrskat rákoskou, pak starší studenti a mladší studenti). Osamocenou skupinku tvoří Rytíři kříže, kteří se snaží vzdorovat, rostou jim nepřiměřeně dlouhé vlasy, mají vlastní názory a vlastní vůli a to se neodpouští. A velké finále nás nenechá na pochybách, že i Rytíři neodpouštějí. Udržovat naši pozornost budou černobílé a barevné záběry, výzdoba Travisova pokojíku a pěkně velký šuplík pana děkana. ()