Zámek hrůzy

The Haunting

Zámok hrôzy

Fantasy / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1999, 113 min

Ve chvíli, kdy se váš vlastní dům stane pro vás vězením, notabene očistcem, čekáte jen na vysvobození. Majitel zámku, boháč a zároveň bezdětný nešťastný člověk, stal se duchem ve vlastním domě, čekajíc na posledního člena svého rodu, by byl souzen za své hříchy. Horrorová pohádka, tak by se to dalo nazvat. Dokonale vymazlené interiéry, propracované animace, oživlé sochy a obrazy. Pokud se divák chce bavit, popustí uzdu fantazii a nechá vtáhnout do děje, je to super. Pokud se to ale nepovede, je to nuda. Mě se to podařilo, a tak jsem se bavil výborně. 80%(16.1.2016)

Remake původního filmu z roku 1963, předělaný na thriller. Scénář je trošinku vylepšený, hlavně snahou dát nějaký pozitivní smysl závěru. Jinak asi největší pochvalu zaslouží zajímavé exteriéry a interiéry, točené převážně na zámku Harlaxton Manor v Anglii (historizující pseudorenesance z 30. let 19. století). Ale scénář se mi celkově nelíbi, stejně jako u prvního filmu (který je rozhodně umělečtější, nicméně nudný), takže sebelepší vizuální vylepšování či zvyšování "akce" tomu nepomůže. Prostě začíná to zřejmě už u literární předlohy. Propadák to sice není, ale slabší tři hvězdičky.(6.1.2011)

• Tom_Lachtan

hodnotit nemůžu, protože jsem vydržel asi jen půl hodiny (né že by mi únik tohoto zážitku drásal srdce), ale do prdele práce, to nemohl člověk kterej dělal kulisy udělat ten zámek alespoň trochu uvěřitelně? Ty interiéry vypadaly spíš než jako zámek jako hradisko z nějakého gargantuovsky nepovedeného fantasy pro děti z osmdesátých let. sice se natáčelo na reálných zámcích, ale ty přidané věci... fuj(1.7.2012)

"Zámok hrôzy" je taký bežný duchársky horror. Ničím výnimočný snímok v ktorom si zahralo niekoľko menších hollywoodskych hviezdičiek (C.Zeta-Jones, L.Neeson, O.Wilson). Skupinka rôznych ľudí je pozvaná do starašidelného domu, kde sa začnú diať podivné veci. Tisíc krát použitá zápletka v podobných filmoch. Pozrieť sa to dá, ale nečakajte žiaden dychberúci originálny horror. ***(29.1.2008)

Nemám rád horory, v externí recenzi jsem narazil na perfektní termín "soft horror", možná proto se mi film líbil, a tak jako mnozí považuji 51 % hodnocení za nepřiměřené. Jako filmový laik jsem též nepostřehnul režijní chyby, které vedly k nominaci rešiséra na zlaté maliny, spíše jsem vnímal rozuzlení, které mělo nějaké poselství...(5.3.2013)

• - Film měl původně režírovat Wes Craven. (Tereza666)

• - Liam Neeson začal během natáčení přezdívat Catherinu Zeta-Jonesovou "velšská gazela". Během neustálého opakování scén zběsilého úprku totiž Neeson Zeta-Jonesové zkrátka nestačil. (Tereza666)

• - V době premiéry se proslýchalo, že za některými scénami stojí samotný Steven Spielberg, který se na place skutečně několikrát objevil. Toto tvrzení však nebylo nikdy potvrzeno. (Tereza666)