Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

kubilov

To už je lepší změna! Tvůrci si počkali než hlavní švédská trojka trochu vyroste a i tomu přizpůsobili děj, který je temnější a konečně zasahuje i starší obecenstvo. Sirius je dobrej prďák a v Azkabanu bych skončit nechtěl. ()

Wooke

Po štvrtej časti bola táto naj. Nebola síce temná a stále bola detská, ale bola to zmena. A páčila sa mi mapa a celkovo spojenie Sirius a Lupin. To bola banda. ()

rezistence

Nevím jestli je to zrovna pro věkovou skupinu kolem deseti let, ale jsem rád, že se toho ujal A. Cuarón. Perfektně natočený fantasy. Rozhodně nejlepší Potter. Potter s koulema. Rád se na to vždycky podívám. 90% ()

kaktusacek13

Podle mě asi nejlepší díl z celé série o Harry Potterovi. Už na začátku je nezapomenutelný moment, když Harry nafoukne svou tetičku Marge a ta pak krouží po Kvikálkově nad střechami domů. Z kouzelnického vězení Azkaban uprchne nebezpečný vrah Sirius Black a kvůli tomu střeží Bradavice mozkomoři. Dokonale vytvořené zrůdy, které vysávají z člověka štěstí. Harry s nimi má od začátku potíže, kvůli tomu, že za svůj život prožil moc zlého. Velmi hezky udělaný je i hypogryf. Domnívám se, že tento díl se asi nejvíc drží knižní předlohy. ()

MutantMarana odpad!

Tomudle priteplenymu svinstvu neveri ani moje ctyrleta vnucka. Co je moc to je moc, Harryho Potrata jsem toleroval vocad pocad, todle tedy ne. Slecna Hermeroidova je sice sukatelna, ale na celkovej prubeh tohoto mentalu to nema prachzvlastni vliv. Je to spatny...ale horsi, jak trilogie pan zasranejch prstenu to ne, tomu konkuruje malo co. ()

Benjik

Alfonso je borec. Vážně jo. Když jsem tenhle díl v deseti poprvé viděl, chodil jsem ještě týden vykulený jak Ron v Chroptící chýši a v každém podchodu si představoval mozkomora. Mám pocit že se mi hnusilo i líbání, jen kvůli hlášce " Polibek smrti". A film se mi líbí i teď, pořád. Jestli si nějaký Harry zaslouží plný počet, tak tenhle, když je v televizi nikdy nevynechám. No pojďme se rozplynout nad klady: *"Temná atmosféra" - první díl má hezkou a milou, druhý jedovatou, čtvrtý má hřbitov a třetí... ten má Mráz. Atmosféra by se dala krájet, už od začátku. Jen temněji, říkáte si u druhého dílu a třetí vám to splní. Ach ano. *"Což takhle dát si mozkomorKa?" - úžasné zpracování těchto bachařů, kteří vězně nemlátí, ale líbají. Dokonalost. Kdykoliv jsou na scéně, ochladí se, je to cítit, CÍTIT. *"Lupine, chci tě za třídního" - perfektně obsazený vlkodlak, charisma a trpící obličej, lepšího Lupina si snad vybrat nemohli. Tenhle Lupin by udělal boží předmět i z fuckin mechaniky. Bubáci legendární. *"Snape, ten náš nepochopený hoch." - jako vždycky perfektní, nejde ho prostě nezmínit, při jeho chránění dětí před agresivním vlko-učitelem se mi tajil dech. *" This is Tichošlápek" - gangster jak má vypadat, hubený, tetování a děsivost. A dobré srdce jako bonus. Další super výběr herce. *"Emmičko, Emmičko, dej mi své srdíčko ( a další věci)" - tímhle dílem začíná kult ultrasexy Wéčka, kterou na chvíli překoná pouze Lenka Láskorádová. Moje sexuální fantazie od tehdy po teď, kdyby nešla do kolen ona, šel bych já. Ty si důvod páté, poslední hvězdy. ...Mohl bych pokračovat, ale aby se neřeklo že jen chválím, Dan není tak dobrý herec jako jebatelná Emmička a škaredý Ruprrrrt. Zvlášť jeho "pláč" ve sněhové scéně je směšný, to jsem si všiml i jako malé robě. No, nic není dokonalé a pár jeho toporných vystoupení přežiju. Odchylky od knih filmu pomohly, a to jsem fanda knižní série. Lepší než první dva díly a pořád silnější než díly, co přišly potom. ()

marek29

Kouzelnický fenomém aneb postupem času jsem stárnul s Harrym, bla bla bla.. Končím s těma neoriginálníma úvodama :) jo jsem nasranej. Jsem právě po knížce čerstvě a film vypadá jakoby někdo naházel so mixéru info z knihy a nestyděl se zapnout ho na 2 min na plnej výkon :( jasně Hermiona zde vzala poprvé Rona za ruku a ten jí za to co nevidět pustí svého Prašivku do její myší dírky, ale to je vše jako? Opadlo očekávání po úvodních dvou dílech a trojka zkrátka, pokud znáte děj podle knihy,má mezery a chuchvalce. Možná je to nedokonalostí filmu oproti knize, možná to jen není tak awesome :) ještě změním hodnocení asi po sjezdu celé série ()

Brano

Veľmi citeľná zmena režiséra, ktorá mala prísť už po jednotke. Tento diel je najtemnejší, najprepracovanejší, ktorý je ozdobený výbornými postavami, akými sú napríklad: Lupin, ktorého výborne stvárnil David Thewlis, Sírius Black v podaní Garyho Oldmana, alebo Dementori. Príbeh je zaujímavý a hlavne konečne už pozerateľný. Jediný Harry Potter, na ktorom som bol v kine a neľutujem toho. I keď nepatrím k fanúšikom tejto série, tak tento diel označím za najvydarenejší. Nebyť nudného začiatku, ktorý nám čo sa týka deja nič nového neprináša (zábery zo školy zaváňali nudou) tak by som siahol po väčšom hodnotení. Nieje to už konečné taký detský film, akým sú jeho predchodcovia. ()

Guran

Tak tenhle film je mnohem lepší než jeho předchůdci. Je tu do filmu jsou použity i prvky z hororu, což v žádném případě není na škodu a pan Potter se může konečně zařadit i pro starší fandy a ne jenom pro děti. Děj není ani protažený a má více zvratů, jako scéna ve vlaku s moskomorem, což jsem nečekal. Překvapilo mě, že se v roli Blacka předvedl Garry Oldman, k tomu chci říci, že filmaři role obsadili opravdu brilantně, jo a abych nezapoměl, Brumbála Michael Gambon, který se mi zdá i lepší, než bývalý Albus. Musím říct, že tohle je první Harry Potter, který se mi opravdu líbyl. ()

nK_!

O mnoho kratší stopáž a větší dynamičnost je rozhodně znát. Asi nejlépe odsýpající Potter - škoda, že jich Alfonso Cuarón nenatočil více. Postavy konečně vyzrálejší a celkový feeling o dost špinavější. Vedle Ohnivého poháru můj nejoblíbenější díl. ()

donnovann

Vězeň z Azkabanu hravě strká do kapsy předchozí dva díly a je jedno jestli se bavíme o knižní či filmové podobě. Filmu velice prospívá civilní oblečení a zde už opravdu temná atmosféra, která bude pokračovat až do závěrečného dílu. Pokud už bych měl hledat nějaké chyby, budou to určitě malé odchylky od knižní předlohy (která je opravdu bez chyby). I tak se jedná o film kde se objevilo spoustu nových nápadů a bylo jich dokonale využito. ()

mrclTV

Od prvých dvoch Columbusových filmov jednoznačný posun vpred po všetkých stránkach. Už aj na tie efekty sa lepšie pozerá, aj herecky je to kvalitnejšie, no proste je to lepšie ako tie všedné detské filmy (I. a II.). Aj hudba sa mi zdá ešte o kúsok lepšia ako v predchádzajúcich počinoch. Je to vo všetkých filmoch, ale tu to spomeniem - páči sa mi ako Rokfort zobrazili, vyzerá ako keby Bojnický zámok postavili v Dubaji, megalomanský a pritom stále štýlovo vyzerajúci, presne tak ako som si ho predstavoval pri čítaní kníh. Trojka má u mňa značku "toto je ten dobrý film". ()

JosefTomas

Absolutní bomba, nejlepší díl celé série, tak promyšleně vyprávěný příběh dlouho nepamatuji. A ty vizuální skvosty, co si režisér přichystal, to bere i teď dech. ()

ostravak30

Třetí díl Potterovské série je dle mého názoru nejslabší. Myslím však pouze film, kniha je zase jiná kapitola. Už na první pohled je vidět, že se zase natáčelo trochu jinde. Bradavice se změnily a přestože v ději chodí všichni stále do Bradavic, divák může být lehce zmaten jak to, že se najednou k Hagridovi jde z prudkého kopce, objevily se hodiny. Filmy jsou sice jiná věc, ale na mě to působí neprofesionálně. Jako kdyby jste natáčeli seriál a v každém díle by se byt hlavního hrdiny změnil. Navíc exteriéry bradavického hradu byly pohlednější v prvních dvou dílech. Třetí díl navíc neobsahuje souboj Harryho a Voldemorta a kdo četl knihu musí přiznat, že je řada věcí jinak. Chybí některé důležité scény. Celkově filmu chybí pořádné napětí a děj. Připadá mi, jako by tvůrci zkrátka počítali s tím, že když se stejně jednou Potter s Voldemortem nepotkávají už tak očekávané drama nepřichází a tudíž není třeba jej doplnit jinak. Všechny filmy se mi líbily, jen tenhle jediný zůstává drobnou černou kaňkou. Na druhé straně oceňuji efekty jako mozkomory nebo vlkodlaka či bratra Hagrida jako obra. Přesto si trvám na svém. S dalšími filmy jde kvalita razantně nahoru, ale zde se na ní, po dvou velmi dobrých dílech, ubralo. ()

maoc

Páráda! Zatím nejlepší Potter. Nepříjemní mudlové konečně dostanou pořádně za vyučenou a v Bradavicích se také pořád něco zajímavého děje. Potěší i takové ty mezihrátky (pojídání čarovných zvířoměnských bonbónu), které ale dobře dokreslují postavy, vztahy a atmosféru. Potrhlá profesorka věštění Emma Thompson je také skvělá. Vlastně nevím, co přesně vytknout, tak nebudu vytýkat nic.*** Po shlédnutí celé série o koňskou délku nejlepší díl. *** EDIT PO ČTENÍ: Tímto dílem končí víceméně doslovně převyprávění knih. Vězeň je prostě kniha dobrá a proto i převyprávění bylo dobré. U dalších knih už se nůžky kvality rozevírají ve prospěch filmů. ()

JajinkaBec

Ve Vězni z Azkabanu jsem asi poprvé našla tu pravou potterovskou atmosféru se vším všudy. Děti přestávají být dětmi, začínají se chovat a hlavně přemýšlet dospěle. Přesto nechybí důraz na city a lidskost. Děj knihy je neuvěřitelně poutavě, relativně přesně a hlavně fakticky přenesen do filmové podoby. Nic není plytké, nic není navíc, nic neobtěžuje. Myslím, že velkým základem je dost možná právě samotná kniha, která je podle mě rozhodně jednou z nejlepších v celé sérii. Člověku navíc sednou i "nováčci" v podobě Lupina a Blacka. Z mozkomorů šla hrůza i na mě. A ten konec plný příslibů? Ten zahřeje u srdíčka a Harrymu ho přeju. I proto, že ho do budoucna nic moc veselého nečeká. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy