Ichabod

Špičková režie a stupňované napětí s absurditou funguje mimořádně první dvě hodiny, bohužel 202 minut je na mne moc, navíc setkání Willarda a Kurtze zůstane daleko za očekáváním, takže je mi líto, ale celkový můj dojem z filmu u závěrčných titulků stěží mohu popsat jak mimořádný. Mimořádná je rozhodně ale kamera a celková režie, která téměř popírá rok vzniku. ()

p.j.

"Apokalypsa film o Vietname". Apokalypsa každopádne priamo odkazuje na vietnamskú vojnu, ale zároveň sa dotýka aj vecí, ktoré nemusia súvisieť len s vojnou. Keďže vieme, že bola nakrútená podľa románu Josepha Conrada (Srdce Temnoty), ľahko si môžeme uvedomiť, že ide o adaptáciu textu o iniciačnej ceste človeka k sebe samému, aj preto sa dá veľmi zoširoka povedať, že to nie je film o Vietname. V skratke povedané, človek sa v Coppolovej Apokalypse pokúša uvidieť seba samého, svoj vlastný obraz (nejasné fotky plukovníka, nikdy ho poriadne nevidíme), ale žiaden obraz, ktorému by rozumel neuvidí, lebo všade vidí a objavuje len temnotu a hrôzu. The Face Is The Horror, šeptá na konci plukovník. Tvár je čierna diera, ktorá len pohlcuje (všetko rozumenie), neodpovedá, nenechá sa len tak preniknúť pohľadom...Willard preniká po rieke do srdca džungle aby nič nepochopil a nakoniec sa stal aj on iným, ne-normálnym, nerozumným, bez tváre, takej tváre akú nosíme my v normálnych životoch. (Martin Kaňuch-autor je estetik a filmový teoretik). ()

mirec88

Tak toto je skutočná apokalypsa - aj vojnová aj depresívna. Fakt na vás nebude pôsobiť pozitívne a odporúčam pozrieť si ho hlavne kvôli jeho posolstvu - je to asi fakt najsilnejší antivojnový film, aký som kedy videl a ponúka aj zaujímavé paradoxy - viete si predstaviť surfovať sa uprostred vojnovej paľby? Ja nie, ale Robert Duvall asi hej :) Odporúčam každému, kto si myslí, že vojna prináša niečo pozitívne, verte mi po tomto úplne zmeníte názor. P.S. Videl som len Redux verziu, takže nemám s čím porovnávať, ale úplne ma to dostalo. ()

vyfuk

Natož, že se film točil ve spěchu, je to velmi povedený kůšt. Sledování filmu jsem si užil mnohem více než sledování Olověné vesty a Čety dohromady. Martin Sheen na mě dýchal optimismem a odhodlaností. Zalíbil se mi asi hlavně taky protože mně silně připomínal Charlieho. Coppola film točil ve spěchu, ale i tak je to úžasný film, jen konec trochu přitažen za vlasy, ale je to úžasný válečňák, který stojí za to! ()

Kosmik 1

"Miluju vůni napalmu po ránu..." Jedinečný film mezi válečnými dramaty. Jak už sám název napovídá, jedná se o skutečnou apokalypsu. 90% ()

ghatos

Já jsem si dal 195 minut extra dlouhou porci, což byla spíše chyba. Plavba na řece je dobrá. Druhá kapitola je, až moc filozofická. Chápu, že tam všem hrabalo - to je příznak rozkladu lidské osobnosti, mě to tam ovšem tolik nesedělo. Oceňuji krásné ikonické obrazy...72%. ()

Autogram

Nezmyselnosť vietnamskej vojny stelesnená do jedinej osoby, ktorú pomaly a len sprostredkovane spoznávame pri plavbe riekou Mekong. Realita ako zo zlého sna vyvrcholí na konci plavby, predtým sú to len také vojnové hry, keď sa treba rozhodovať, či si ísť zastrieľať alebo zasurfovať na skvelých rozdvojujúcich sa vlnách, prípadne oboje a všetko pri vôni napalmu. Apokalypsa nespočíva v hrôze zbraní a ničení, ale je skrytá v hlave človeka. –––– Táto misia neexistuje a nikdy existovať nebude. ()

Marrdaa

Skvostné leč s jedním prasečím bodem ! Na 85% filmu by bylo 5* málo. Závěrečná dvacetiminutovka však všechen můj úžas spláchla jako řeka Mekong. Ale ani tak mi není záhadou, že je Apocalypse now jedním z nejvíce ceněných válečných filmů všech dob. ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 6.100, dobrý vojnový film. A to ma nejako nebavili vôbec. Ale toto bolo dobré ešte na svoj vek. Prirovnal by som to k filmu čata, ale apokalypsa sa mi páčila viac. Vojna vo Vietname vyobrazená parádne aj príbeh rozprávača plus výborná hudba. Vytknúť môžem len slabšie pasáže a dĺžku ktorá je dosť natiahnutá a slabší záver. Ale inak apokalypsa patrí k naj vojenským filmom vôbec. 4* ()

blackJag

"MÁM RÁD VŮNI NAPALMU PO RÁNU." Notoricky známá hláška, kterou citují (a hlavně parafrázují) i ti, kteří film nikdy neviděli. Film má obrovský dopad, jde o kultovní záležitost, kterou pověst předchází, a není se co divit, i po těch letech neztrácí nic ze své tísnivé a truchlivé atmosféry. Jde o skvěle natočený materiál, nestárnoucí, je super, že vždy jednou za čas se i u nás vrací na velké plátno. 100% ()

orionn12

Nikdy jsem neviděl tak dobře natočený film. Žádný válečný film není tak silný, realistický a "cinematický", jako Coppolova Apokalypsa. ()

Molir

Nejlepsi valecny film brany z pohledu jednotlivce vrzeneho do toho vseho silenstvi. Tezka hutna depresivni atmosfera. Doporucuji sledovat za tmy, idealne v kine na velkem platne (jak jsem ji poprve videl i ja). ()

Pipes

Když jsem si film pouštěl, očekával jsem skvělou podívanou, protože je známe, že se jedná o jeden z nejlepších válečných filmů. Začátek nebyl špatný a následující pasáže byly opravdu parádní. Postupem času se to ovšem začalo nějak táhnout a začínal jsem pociťovat nudu. Poslední část filmu mě osobně zklamala, i když někomu se to mohlo líbit, záleží na vkusu. Díky tomu zklamání se mi pokazil i dojem z celého filmu. ()

Aqualung

Co jen dodat k tomuhle filmu?Vysoký důstojník se odštěpil od skály, kterou představuje armáda bojující údajně za správnou věc.A je jakýmsi ediktem odsouzen k smrti bez soudu.Už jen tenhle počin je bizarní.Celé tohle uvozuje bizarní kolotoč války ve kterém, a sice hned zpočátku lze vidět surrealistické scény vojáků surfujících v bitevní situaci.To je šílené.Nicméně děj se poznenáhlu přesunuje z téhle podivné roviny do něčeho úplně jiného.Důstojník, designovaný vrah se střetává s čímsi, co nenapadá jeho a, koneckonců, ani diváka v nejdivočejších snech.Přichází do prostředí s ohromnou spiritualitou.Hned zkraje osloven Hopperovou postavou, která se ho snaží připravit na kontakt s plukovníkem. Podle mého názoru to je snad nejsilnější moment filmu. Sheenova postava vraha však není schopna uchopit sdělené.Plukovník je zabit, posléze jsou zabiti všichni, kteří šli s ním.Je zabit i obětní býk-parádní paralela.A vrah odjíždí do....? Kam? Do civilizace? Do pekel? Jsou tu silné a výrazné alegorie.Vlastně celý film je alegorií.V tomhle si pan Coppola může podat ruku s panem Pasolinim. Velmi inteligentně je do děje zasazena epizoda v níž Francouzi rozebírají svůj vojenský neúspěch ve Vietnamu.A dotýkají se také toho, co se dělo u nás v r.68. Násilí nic neřeší !! Napadá mne jeden silný film a jde o něco ruského z napoleonských válek v Rusku.Jakýsi voják tam křičí do ryku bitvy..."..Proč se zabíjíme?..." A nikdo mu nemůže odpovědět. Anebo neumí.Nádherný a silný film.Pan Coppola by zasloužil pomník. ()

Styxos

3 hodiny válečného pekla, které by hlavnímu hrdinovi nezáviděl žádný ze slavných válečníků, obzvlášť když ve Vietnamu je tak snadné zešílet... ()

Mackin

Na tenhle monumentální, velmi pomalý, divácky nesmírně náročný a především netypický válečný snímek se rozhodně nezapomíná. Apokalypsa totiž nabízí, na rozdíl od ostatní produkce, naprosto odlišnou a slovy těžko popsatelnou filmovou zkušenost. ()

iantomasik

Narozdíl od Čety, která nedokáže proti válce promluvit jinak než voiceoverem hlavního hrdiny, ale jinak ji divákovi servíruje jako napínavou akční zábavu, zde Coppola dokonale předvádí, co je to sedm kruhů očistce. Čím hlouběji se loď zanořuje do hlubin džungle, tím znatelněji se vytrácí racionální stránka díla a tím mocněji okénka filmu útočí na zvíře ve vás. Mám dojem, ža Apokalypsa by stejně dobře fungovala i bez jediné pronesené repliky, je to vizuální umění, jedinečné a hypnotizující. ()

Jello Biafra

Uprostred chaosu vietnamskej vojny dostane skúsený kapitán Benjamin Willard od vojenskej rozviedky za úlohu vystopovať plukovníka Waltera E. Kurtza a zlikvidovať ho. Dotyčný plukovník totiž vzal boj proti Vietcongu tak osobne, že si vytvoril svoju vlastnú armádu, pasoval sa za boha a rozhodol sa vyhrať konflikt po svojom. A to predsa páni z Pentagonu nemôžu tolerovať. Kapitán Willard sa s malým týmom vojakov vydáva na hliadkovom člne po prúde Mekongu a pri rôznych zastávkach naráža na stupňujúci sa chaos, demoralizáciu a šialenstvo amerických vojakov, z ktorých angažná vo Vietname urobilo ubohé trosky. Pán režisér Coppola si vybral tých najlepších hercov a spoločne tu rozohrali herecký koncert, na aký sa nezabúda. Apocalypse Now je bez výhrady kultové dielo a scény ako útok helikoptér na vietnamskú dedinku či záverečná pasáž v Kurtzovom tábore sa zapísali do dejín filmu. Napriek tomu že natáčanie bola prechádzka peklom (filmovanie zabralo rok a pol), herci a štáb to vydržali a darovali nám tento, po všetkých stránkach kultový počin. Bez výhrady môj TOP film. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu