Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

pollstro

Nejvěrnější filmová adaptace Stokerova světoznámého upírského románu, která operním způsobem využívá pevné klišé a myšlenkové schématické výrazy kulturní oblasti hororového žánru, aby nakonec našel svůj vlastní specifický filmový rukopis, který vytváří působivý hororový zážitek plný hmatatelné duše v gotickém prostředí. Coppola velmi často vytváří překvapivý obrazový zážitek s obrovskou vizuální silou, jenž nabízí působivé obrazy, mimořádné kostýmy, masky, hru světel-stínů a jedinečné prostředí, které dává literární/filmové klasice zcela jiný rozměr, který bohužel upozaďuje narativní energii, soudržnost vyprávění a návaznost jednotlivých scén, které jednoznačně přebíjí forma a vizuál, kterému Coppola zjevně věnoval větší pozornost. Přesto z každé scény je hmatatelná původní předloha, hrůza, atmosféra a romantické vášeň hlavní postavy, která tak získává zasloužené filmové zpracování, které lze jenom obdivovat, ale i náležitě kritizovat. ()

Vito_LePour

Absolutně geniální herecké výkony, střih, hudba a celková atmosféra. Množství uměleckých prvků je obrovské. Leč pořád tomu na těch 5* chybělo něco co je těžké pojmenovat. Možná trošku skákavý děj a docela dost scén, které na sebe trošku podivně měli navazovat. ()

chucky

Musím uznat, že to bylo nejlepší zpracování hraběte Drákuly co jsem kdy viděl. Gary Oldman zahrál svou roli znaměnitě a o ostatních ani nemluvě. Sečteno a podtrženo Coppola dokáže točit skvělé filmy........... ()

persefone

Výpravné, nádherná hudba a svělý Gary Oldman. Winona Ryder jako vždy okouzlující, Sadie Frost nádherně hříšná a nestoudná, zato mám pocit, že Keanu Reeves tam jen tak proplouvá.... ale jak zahrát pocit, že Vás na velké posteli okusují tři Vampýrky :-) ()

spqr

najlepsi fiml o upiroch, vynikajuca atmosfera, super kostymy zasluzene dostali aj oscara, hudba perfektne vystihuje spracovanie filmu, Garyho najlepsia uloha, cele pozadie filmu krvavo podfarbene ako to mam rad ()

Skeevee

Gary Oldman je tu naprosto dokonaly...takhle si predstavuju Drakulu! Bylo to mrazivy a vyborny zaroven. Ja vedela, proc se na to divam odpoledne =))) ()

ElFifo

Velmi komorní a atmosférická hororová opera + v hlavní roli démonický a uhrančivý Gary Oldman = Coppolův 5* sonet v D-racula. ()

Belerofon

Technicky brilantní film...Jednoznačně nejlepší filmové zpracování Draculy. Garry Oldman jako "Imperátorský" hrabě má neuvěřitelné charisma a Winnona je kouzelně sladká. K tomu skvělá hudba...Těžko se po přečtení knihy (pro mě) dá posuzovat jakkékoliv zpracování..I když se Coppola vydal jinou cestou..vůbec mi to nevadí... ()

Nut

dokonalost sama! Pokud pomineme poněkud jiné povahové rysy hlavních hrdinů, jedná se o nejvěrnější kopii Stokerova románu. Perfektní herecké výkony s řadou hvězd, skvělá kamera...Ačkoli Stokerův příběh mi vždycky připadal spíše jako romantický příběh o nekonečné lásce, která překoná staletí, tvůrci filmu se snaží navodit více hororovou atmosféru a povedlo se jim to vcelku dobře. Skvěle zkombinovali hororové prvky s romantickými scénami, zajímavý je i způsob rychlé kamery. Příběh ve mě vždycky vzbuzoval lítost nad člověkem, který ztratil svou duši a dlouhá staletí trpěl, aby ji pak opět objevil. Tento film neukazuje Draculu pouze jako bezcitného sobeckého vraha a tím u mě získává jasné plus. ()

Trinculo

Nádherný retro film, používající velmi často umělé prostředí. Brakový gotický horor, odehrávající se v době, kdy sice Rumunsko je pro Angličana pořád ještě na hranici Orientu a na hranici Evropy, ale na druhou stranu už začíná do běžné každodenní (obchodní) reality pronikat například "vlak". Film připomíná, že doba, kdy byl naopsán Drakula je dobou, kdy se rodí moderní společnost s věcmi, které my pokládáme, za samozřejmé jako je sekularizace, cestování vlakem či lodí, film, moderní medicína, či v neposlední řadě změna sexuální morálky ve společnosti. Právě zakázané a povolené sexualitě a vášni se Copolův film věnuje na poměrně velkém prostoru. Jonathan bojuje v Draculově sídle s upírkami, které ho sváději, stejně tak Mina a Lucy zápolí s vlastní touhou a tajemným hrabětem, který představuje pro jednu chtíč a pro druhou vášnivou lásku, která překračuje věky. ()

JoKKeR

zažitek na jeden nádech:-).. Oldman je naprosto brilantní a Hopkins jako šilený Van helsing mu zdatně konkuruje...Reeves zas s jedním vyrazem nijak neurazí ale ani neprekvapí..jinak Coppola opravdu natočil nejlepší verzi drakuly..jen škoda že než jsem to viděl jsem musel vidět na ty sceny ruzný parodie což mi to trochu znechutilo a pripravilo o prekvapení:-( 90% i tak.. ()

E.T.Martin

Coppola si za svého Drákulu zaslouží jedničku. Jeho skvěle výtvarně stylizovaný film sází na atmosféru a neotřelý úhel pohledu na nejslavnější upírskou historku. Když k tomu přidáme vynikající herecké výkony (zejména Gary Oldman tu předvádí svůj životní výkon), máme tady upírský film první kategorie. Osobně nejlepší, který jsem, kdy viděl. ()

MarryW

Upřímně, tento typ filmu není opravdu můj šálek čaje a k jeho shlédnutí mě v podstatě donutila má kamarádka, které jsem tento film koupila k narozeninám. Teď ale můžu říct jediné - díky Bohu, že jsem jí to DVD koupila. Tohle je pro mne první horor, u kterého jsem se naprosto vůbec nebála, a který jsem si ještě navíc užila. Naprosto mistrovsky zpracované dílo, k tomu spousta výborných herců. Myslím, že už není možné, aby byl natočen lepší Drákula, protože ti ostatní se snaží tohoto pouze napodobit. ()

bulawaio

Tak to ne. S tím co měl Coppola k dispozici v podobě herců, prostředí, masek nedokázal vytvořit to co by měl. Pokud to myslel jako horor, tak je to opravdu špatné. Jestli mu šlo o nějaký nový dojem ze 100 krát ohratého příběhu tak to je jiná. todle prostě není horor a vůbec bych se nedivil, kdyby půlka lidí, která se na filmu podílela, neviděla originální předlohu. ()

HollyMolly

Myslím, že když se někdo pouští do natočení filmu podle knihy měl by vycházet z ní a ne ze své vlastní fantazie. Výsledkem pak může být úplná katastrofa, což je právě případ Drákuly. Pojetí se snažilo být vkusné a poutavé, ale místo toho to působilo lacině a utopilo to veškerou hororovou atmosféru z knihy. Erotika byla nacpaná kam jen to aspoň trošku šlo, postavy se chovaly nelogicky a nesympaticky a při nějakých scénách - např. když se Mina seznamuje s Van Helsingem - jsem měla chuť se úplně rozesmát. Dobré akorát tak jako parodie. ()

HennessyVSOP

Super film, hezká atmosféra, věrné převedení předlohy a výborní herci. Film má opravdu kouzlo a každý snímek je vizuálně povedený. Orgie pro oči. Ti co znají knihu budou pochopitelně ochuzeni o napínavost děje, nicméně i tak je to radost. A horor nečekejte. 100% Viděno po dlouhé době znovu. Na Coppolu to má velmi příjemnou stopáž, herecky ještě lepší než jsem si pamatoval. Musím ocenit hlavně erotično a artové pojetí, fakt si nevybavuji za dlouhou dobu film, kde by dokázal tvůrce zkloubit obě věci do nějakého rozumného a dobře vypadajícího celku. Předloha přejatá kvalitně, je to vlastně i dobře koukatelné pro ženy. S odstupem času si tohoto filmu skutečně vážím čím dál víc, v dnešní době už do kin podobně umělecky ztvárněné filmy nechodí. Všechno je buď laciná erotika nebo totálně debilní děj. ()

Skretule

Vzpomínky z dětství na tohle pokračování jsou bohužel děsivější než současný pohled ale i tak je to nadprůměrný upíří horor. ()

KKOALA

Jojo, tohle byl dobrej nářez. G. Oldman jako Drrrrracula - moc pěkný. Keeanu Reeves je můj oblíbenec, ale viděl jsem ho už hrát i lépe. Ještě malé mínus - mohlo to být o něco kratší. ()

RoB23

Skvělá atmosféra. Skvělé obsazení. Úchvatné efekty. V těhle superlativech se dá klidně pokračovat. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)