Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladý zaměstnanec londýnské realitní firmy, Jonathan Harker, je vyslán do Transylvánie, aby zde dořešil obchod s hrabětem Drákulou. Harkerův předchůdce, Renfield, obchod nedokázal dořešit, protože se zbláznil a nyní je hospitalizován v jednom londýnském blázinci. Rumunský hrabě Drákula se rozhodl přesídlit do Londýna a Harker má dořešit okolnosti nákupu starého opatství, které hrabě zamýšlí koupit. Harker odjíždí do Transylvánie a v Londýně zanechává svou snoubenku, Minu. Drákula je bývalým vládcem Transylvánie, který v bojích proti Turkům úspěšně bránil svou zem, ale kvůli zradě přišel o svou snoubenku. Následně se Drákula zřekl pozemského života a stal se z něho upír.  Dnes Drákula žije na svém starém hradě obklopen svými cikánskými poddanými. Harker na místo dorazí a obchod s Drákulou uskuteční. Drákula se však zamiluje do obrazu Miny, který s sebou Harker přivezl. Drákula předhodí Harkera svým upířím služebnicím a vydává se do Londýna, aby zde Minu vyhledal. Harker je vysáván upířicemi, ale začne přemýšlet, jak jim utéct. Zatím se Drákula v Londýně v podobě rumunského prince Vlada seznamuje s Minou. Ta se do jeho zvláštního vystupování brzy zamiluje. To už je však Minina přítelkyně Lucy plně pod vlivem upírů. Jeden upír z Drákulova doprovodu ji totiž pokousal a ona se dnes pomalu mění také v nemrtvou. Lucyin přítel je rozhodnut pomoci své přítelkyni, a proto přivolává svého známého, dr. Van Helsinga. Ten ihned rozezná, že se jedná o útok upíra a snaží se Lucy zachránit. Bohužel neuspěje a Lucy umírá. V té době se podaří Harkerovi uprchnout z Drákulova hradu a skrýt se v blízkém klášteře. Odsud napíše Mině dopis a ona za ním přijede. Oba mladí lidé se ještě v klášteře vezmou. Zatím Van Helsing se svými pomocníky vtrhne do Lucyiny hrobky a nové upířici Lucy prokleje srdce kolíkem a usekne jí hlavu. Tím zachrání její duši. Mina s Harkerem se vrací do Londýna, Minu však spaluje nepřekonatelná touha setkat se s princem Vladem... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (831)

Lima 

všechny recenze uživatele

Přehnaně stylizované kulisy mají šmrnc a dodávají filmu působivou atmosféru. Gary Oldman snad nemůže zklamat, jeho rozpolcený Dracula vzbuzuje hrůzu i lítost a navíc umí rajcovně olizovat nože :o)) Myslím že filmu jenom prospělo uchopení draculovské legendy jiným směrem, tj. udělat z Draculy tvora, který je krvelačným tvorem a zároveň milující osobou. Bohužel tento Coppolův přístup má pramálo společně s knižní předlohou. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Děkuji pane Coppolo, že jste dokázal natočit Draculu tak, jak asi nikdo před Vámi. Byl jsem zcela vtažen do děje. Gary Oldman byl mysteriózní a charismatický a podmanivý. Winona Ryder byla okouzlující a roztomilá a svůdná. Atmosféra byla ohromující a zdrcující zároveň. Závěrečná vhodně načasovaná píseň od Annie Lennox "Love Song For A Vampire" mě ještě dneska (ano, i po 10 letech) budí ze spaní. Nebo mě snad budí nějaké divné píchání a svědění na krku? Teď vážně nevím, ale stejně ještě jednou děkuji. ()

Reklama

POMO 

všechny recenze uživatele

Dokonalá ukážka dokonalého víťazstva formy nad obsahom. Coppola akoby sa snažil čo najdôveryhodnejšie a zároveň najefektívnejšie preniesť Stokerove fantázie do sugestívnych filmových obrázkov, ale zabúdal pri tom na postavy a samotný príbeh. Po vizuálnej a hudobnej stránke je tento film úchvatným. Výprava, kostýmy, kamera (hlavne hra s tieňmi), jednotlivé surrealistické obrazy, to všetko je v prekrásnej harmónii s hudbou Poliaka Wolciecha Kilara. A casting! Reeves ako elegantný Jonathan, Winona ako krehká Mina, Hopkins ako démonický Van Helsing, Tom Waits ako "hmyzofil" Renfield a hlavne Oldman ako odpudzujúci a zároveň hypnotizujúci gróf Dracula, tí všetci akoby sa pre tieto role narodili. Lenže nech je to všetko, čo vidím na plátne, akokoľvek úchvatné, načisto to postráda srdce príbehu, ducha, ktorý by ma napriek znalosti látky dokázal na dve hodiny opäť vtiahnuť do príbehu a nedať mi do konca vydýchnuť. Coppolova DRACULA je gotický horor podľa klasickej predlohy, pri ktorom by ma nevyrušovalo vyžieranie popcornu. A to by sa mi napríklad pri Herzogovom NOSFERATOVI (1979) stať nikdy nemohlo. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je (pro mě) naprostá modla všech filmů o upírech, a neříkám to jenom proto, že od stříbrných šperků se mi dělá vyrážka:) Od hudby přes výpravu a kameru (Draculův stín...) až po skvělé herecké výkony je tenhle kus dokonalý. Gary Oldman a Anthony Hopkins spolu s Winonou Ryder tvoří naprosto, ale naprosto špičkové obsazení. Tím nějak nesnižuji výkon zbytku ansámblu, protože jak říká okřídlené úsloví, není malých rolí, pouze malých herců. Coppola podává příběh tak precizní formou, že ve chvíli, kdy duše prince Vlada dojde pokoje, jsem i já uronil slzu... jednoduše mistrovské dílo, dokonce si troufám říci, že svojí romantickou rovinou předstihující brilantní, avšak "pouze" suše horrorovou knižní předlohu, kterou jsem měl to potěšení si vychutnat v originále... PS: Love Song For A Vampire je skvost hudební historie. Možná bych to pro zjednodušení mohl postavit takhle - hlas Annie Lennox je skvost hudební historie;) ()

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Znásilnění předlohy. Z přemýšlivého Arthura je úchylný podivín, ze živelné Lucy pomalu nadržená děvka, ze ctnostné Miny je nevěrná puberťačka a chladně racionální Drákula se chová jako nebezpečný maniak již od prvních minut (scéna, kdy tasí meč na krk Jonathana je přinejmenším divná). Van Helsing v knize budí respekt a úctu, ve filmu vypadá jako posedlý starý blázen a naprosto postrádá nonšalantní nádech své předlohy (těží pouze ze samotného Hopkinse). Tyto podivné postavy, které mi moc neseděly již před přečtením knihy (takové malé muzeum kuriozit), jsou tedy pouhou exhibicí samotného filmového díla a nikoli knižní předlohy. Často jsou ve filmu hrátky se stínem, který však v předloze Drákula nehází a též se zapomnělo (až na závěr) na hostii, jednu z nejdůležitějších částí protiupířího arzenálu. Děj se často odklání od předlohy (úvod, uvěznění Jonathana) a v některých momentech jsem nabyl dojmu, že snad sleduji úplně jiný příběh. Především "románek" Miny a Drákuly je trpkým poupravením děje. Fakt, že jde o pouhý výplod samotného filmu, by zas tolik nevadilo, ale tyto scény značně podkopávají jednu ze základních myšlenek knihy a sice absolutní věrnost tomu, koho milujeme (tento klíčový prvek knihy je vůbec ve filmu celkem často opomíjen a díky tomu není tak úplně jasné, proč některé postavy jednají jak jednají). To, kde se film a kniha rozcházejí, by vydalo na esej o několika stránkách a z některých zdejších komentářů jsem nabyl dojmu, že řada lidí, kteří zde hodnotí jako "věrné předloze", buď nikdy předlohu nečetli a nebo si z ní už naprosto nic nepamatují. Ale abych nekřivdil, několik scén je úchvatným převedením knihy, je jich však pomálu. Ve výsledku je každopádně Drákula F. F. Coppoly "pouhým" solidním gotickým hororem a především pak těžce nezvládnutou adaptací, u které by možná i šlo akceptovat změny v ději, kdyby ovšem v úvodu filmu nebylo hrdě proneseno Bram Stoker's Dracula... ()

Galerie (62)

Zajímavosti (64)

  • Ve scéně, kdy jde kníže Vlad ke své milované Elizabeth, která leží na zemi a je již mrtvá, jelikož spáchala sebevraždu, můžeme si všimnout jejího škubnutí víček i čela, když k ní její milovaný spěchá a spadne na kolena. (Pavlínka9)
  • Když Vlad hází meč z okna a křičí, není to křik Garyho Oldmana, ale punkového zpěváka Luxe Interiora. (cariada)
  • Gary Oldman (Dracula) si musel kvôli líčeniu nechať vyholiť prednú časť hlavy, lebo keď vystupoval v úlohe starého Draculu, mal podstatne vyššie čelo. Podľa ostatných hercov sa tak kvôli tomu stal, pri skúškach, terčom posmechu. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama