Kozlowski8

Zajímavý příběh amerických vojáků v německém zajateckém táboře s originální zápletkou a zásadním rozborem lidských charakterů a vztahů. Herecky dominují Colin Farrell a Marcel Iures v roli německého plukovníka a plusové body filmu přináší také hudba mé oblíbenkyně Rachel Portman. Značná dávka patetismu ( u podobných amerických snímků běžná) se dá vcelku ustát. Jenom se nemohu zbavit pochybností, jestli by takový soudní proces, vedený v zajateckém táboře - tak, jak nám byl ve filmu představen - opravdu proběhl. 65 %. ()

PTuranyi

Kvalitne natočená vojnová dráma. Neodohráva sa síce na fronte ale v zajateckom tábore. Réžia do posledného okamihu výborne hrá s divákom hru na skrývačku, kto je vlastne zradca a kto hrdina. Nadporučík Hart prichádza do zajateckého tábor ako "zradca" ale ju ustanovený obhajcom černocha obvineného z vraždy. Plukovník McNamara spočiatku tvrdý chlapík podporujúci rasistické postoje je nakoniec obvinený zo sabotáže a obetuje sa za všetkých. ()

Xylobalsam

Kdyby se zde objevilo vic prekvapujicich veci nebo nejakych impulzu, ktere by vas primely vice se zamyslet se, mohl to byt vyborny film. ()

Sinclair

Když opomenu obsazení hlavních rolí kvalitními herci, za jejichž herecký um dávám jednu *, obsah je naprosto nesmyslný. Respektive ani ne obsah jako neprosto nepravdivá ukázka života v německých zajateckých táborech. Nevím, nevím jestli by některý veterán, který skutečně zažil takový tábor, vzpomínal jak měli běžně cigarety, jídla tolik, že by si schovávali "pro případ útěku" apod. Vím, že se nejedná o filmový dokument, a že je to typický film o "americké, ničím a nikým nezničitelné odvaze" (která se objevuje bohužel stále častěji ve filmech), ale ruku na srdce, tvůrci přecijenom mohli trošku přidat na utrpení vězněných a ubrat na nezničitelnosti amerického ducha. Z obsahu filmu jsem byl znechucen. ()

Belerofonu

Jakýsi takýsi pokus o hlubší zamyšlení nad morálkou, heroismem a vlastenectvím, které u tohoto snímku absolutně nefunguje. ()

Švédy

No čekal sem že to bude horší. když přejdu celkem podivný děj(vojenský soud černocha v německém zajatekém táboře) tak sem se celkem i bavil. A i když nevím jak to v těchto táborech bylo doopravdy tak se mi i přístup německých důstojníků zdál trochu mírný. 3 *** ()

Chlo0opek

Ačkoliv nemám rád válečné snímky, tento se opravdu povedl. Hlavní hrdinové skvěle ztvárněni. Zajímavé vyšetřování v zajeteckém táboře.. ()

zurivymlok

Nějak si nemohu pomoci, ale ten film nesplnil to, co jsem od toho očekával. Celá zápletka a soud, ač sice jen pro pobavení poměrně mírnějšího velitele tábora, mi připadá nepravděpodobná. To, jak se Willis vrátil na konci, aby svou smrtí vykoupil život Farrella je sice velice hrdinské, ale zároveň to znamenalo, že musel věřit v hodotu velitele tábora jako člověka. Dokážete si představit, že byste tímto způsobem věřili? Když se nad tím zamýšlím, tak musím tohoto velitele docela ocenit i přes to, že byl na špatné straně a vedl zajatecký tábor. Ten velitel měl naprostou moc nad lidma a ta nebyla spojena s žádnou odpovědností. Přesto v situaci, kdy měl vlastně v moci jak Willise, tak všechny ostatní v táboře a i přesto jakou porážku musel cítit, když ho vlastně oblafli a zničili velmi důležitý bod, tak přesto přijak Willisovu nabídku a vzal si jen jeho život. Vlastně dal Willisovi to, co sám chtěl. Ale skutečně je to pravděpodobné? Asi mám pocit, že po všem co jsem o druhé světové válce přečetl, tak nikoliv. A možná proto film hodnotím tak nízce. Nicméně možné to je. Například v ruských Gulacích (obdoba německých koncentračních táborů) byli lidé mnohdy na své posty přidělování, takže neměli na vybranou. Některý Gulag tak měl dobrého, jiný třeba sadistického velitele. V nacistických táborech údajně bylo možné funkci odmítnout, takže sítem morálního uvažování propadli jen ti nejhorší hovada. Ovšem ti, kteří odmítli, byli zase posíláni na frontu, takže tam určitý tlak byl, aby to přijali. Ale to se většinou jednalo o vyhlazovací tábory. O zajateckých toho moc nevím. Ač jsem se do toho trošičku zamotal, tak důvodem byl zkusit nastínit, proč se s filmem nějak nemohu srovnat. Očekával jsem, že si s hlavními hrdiny projdu krutým a syrovým příběhem o boji života proti nelidskému zacházení, ale místo toho se mi dostalo exkurze do soudní síně, která byla hrána ještě co by fraška pro německého generála. Proto pouze 2 *. ()

pavont

Vzhladom na slubny zaciatok davam 4* aj ked ku koncu sa dej rozdrobil na zbytocne slovne prestrelky a koniec ma teda nijako nedojal. ()

Peršanka

Skoro zbytečný film. Nepřesvědčivá zápletka. Akorát už vím, jak se pozná zrádce. Takže až se to stane mně, budu zatloukat. ()

Antonymi

Bez těch vlasteneckých klišé by to bylo mnohem zajímavější. Začátek slibný, děj zajímavý a rozhodně je zajímavé sledovat, jak se zamotává a zase rozplétá, postavy jsou příjemně neodhadnutelné, ale až příliš mě tam unavovala ta dějová linka s "afroamerickým patriotem" - Amerika, která do 60. let afroameričany diskriminovala, bude teď točit historické filmy, kde bude ukazovat hrdinné afroameričany a jejich chápavé bílé spolubojovníky. Haha, chtěla bych to v těch 40. letech vidět. Stejnou věcí mi nadzvedl mandle Pearl Harbor a tady je to ještě víc okaté. Zahrané je to pěkně, ale ten scénář je až příliš plný klišé. ()

nickymilka

Drama možná - válečný - vůbec!!! Skoro mi připadá, jako by amíci měli mindrák z toho, že nezažili ty zvěrstva a tak natočili film zasazenej do německýho lágru o tom, jak je rasmismus vůči černejm hrozně špatná věc..... Jo a pochybuju o tom, že by se tam měli takhle dobře. Je pravda, že jsem tu dobu nezažila, ale z toho co jsem četla o válce, mi tohle připadá prostě fakt přehnaný. ()

Augustyn

Než jsem stačil zjistit, že se nedívám na válečný film, nýbrž na soudní drama, vyvrďolila se z toho americká propagandistická agitka na hrdinství. Takže nic moc. ()