Obklopuje nás rozporuplný svět násilí a netolerance. V něm žije i Danny Balint (RYAN GOSLING), jehož odpor k zdánlivé pasivitě vlastní židovské komunity zavedl až do řad skinheadského nacistického gangu. Tam si jej povšiml prominentní fašista Curtis Zampf (BILLY ZANE - Titanic). Danny se pod jeho vlivem stává součástí nebezpečného světa amerických nacistických bojůvek a v tajných tréningových táborech se učí nenávidět a zabíjet. U Curtise se však také setkává s Carlou, dívkou se sklonem k sadomasochistickému sexu. Danny s Carlou posouvá hranice svých milostných prožitků, ale díky jejímu zájmu o židovskou víru také znovu poznává svoji vlastní příslušnost. Jeho život je rozpolcen mezi dvě protikladná vyznání a volba kým se stát je těžká. Ta naše není o nic lehčí... (oficiální text distributora)

Rathalos

To si snad reziser a zaroven aj scenarista tejto dramy robi p*cu,film absolutne postaveny na hlavu,toto si myslim ani nie je mozne,nerealne,skoda slov,hviezda za Ryana Goslinga...:-) ()

Blaogranas

Tak židovskýho fašistu jsem snad ve filmu ještě neviděl. Svatý boj sice není tak silným zážitkem jako Kult hákového kříže, ale nabízí pohled z jiné perspektivy a nutno dodat, že pohled dosti zajímavý. Ryan Gosling je přesvědčivý jako nácek i jako žid a nelze, než před ním smeknout jarmulku. 75%. ()

cerbygerby

Z tohohle šlo udělat určitě víc, ale je plno lepších filmů s tímto tématem. Líbila se mi scéna jak namlátil toho svalouna.. ()

shereen

Velmi originalni a pozoruhodny snimek, ktery by si zaslouzil hlubsi zamysleni a mozna i nejakou debatu. Kadopadne to neni dalsi historicky film o nacistickem teroru, ze ktereho si odnesete jen dojem zoufalstvi nad utrpenim milionu Zidu. Skoda, ze cele tema nebylo trochu dotazenejsi. Ke konci to trochu ztracelo dech a zaverecna katarze diky nedostatecnemu vykladu psychologie hrdiny vyznela trochu do prazdna. ()

darkreider

Ťažký materiál, to teda áno. Mám pocit, že bez poriadnej znalosti termínov, histórie a zvyklostí sa to ani nedá úplne pochopiť. Bez boja sa priznám, že záver si vysvetľujem problematicky a nemám pocit, že som to pochopil dokonale. Ryan Gosling absolútna špička. Tú jeho myšlienkovú agóniu som mu dokonale uveril. Silný film. ()

Razzor_82

Antisemitismus až do morku kostí. Skvělý Gosling v roli fašistického žida, který se obrátí proti svým. Má skvělé dialogy a ideu, kterou mu musí sežrat snad každý. Ostrý střet židovské víry a fanatismu v neskutečném kontrastu. Trošku to ruší fakt proč to všechno vlastně dělá, když je žid? Jinak skvěle chladné drama ale ne tak dokonalé jako Kult hákového kříže. 8/10 ()

ecis

Zaujimava a inteligentna prestrelka nazorov na rasizmus, fasizmus, vieru v nieco a v niekoho,..vieru ako taku. Vyborne natocene, vyborne zahrate (Ryan Gosling sa premenil zo sladkeho chlapceka v pravu vyholenu lebku). Film ale mohol byt pokojnejsie dlhsi, zaver zase s vacsou dramatickostou - namet a potencial filmu si to priam pytal. ()

GodKnows

Myslim ze film celkom dobre vystihuje to preco sa ludia davaju na drahu skinheadov a v com je sila ich presvedcenia. Inak nema moc cim zaujat a nedokazal ma tak strhnut ako American history X ale aj tak sa na to dalo pozerat. Viackrat si ho uz asi nepozriem ale urcite odporucam zhliadnut. ()

mudvayner

Film často evokuje ke srovnávání s American History X. Ale oba filmy jsou trošku někde jinde. Believer, ač je o antisemitismu, rasismu, pravicovému extremismu... nevnucuje nám svou pravdu. Neříká, kdo je dobrý a kdo zlý. Není černobílý. Proniká do problematiky mnohem hlouběji, nechává nás nahlédnout do židovské kultury. A také ukazuje, že většina fašistů či neonacistů vlastně vůbec neví, proti čemu bojují, koho a co nenávidí a hlavně proč. Tento názor sdílím i já. Know your enemey. *** Film je dost kontroverzní právě kvůli své názorové otevřenosti. Pokud člověk nějakou myšlenku ovládá a umí s ní pracovat, vždy je tu velká možnost, že jí ovlivní spoustu oveček hledajících samy sebe. Na všem lze hledat dobré a špatné, na všem lze najít klady i zápory. Je jen na nás, čemu budeme věřit, kým se necháme ovlivnit, kolik energie do poznávání skutečností vložíme. *** Gosling hraje přesvědčivě a věřil jsem mu každé slovo, každou myšlenku. Jeho vnitřní rozpolcenost je zrcadlem společnosti. Film je lepší než Kult, právě pro svou nejednoznačnost a otevřenost. ()

Homer.p

Tak mi to v globálu přišlo pouze jako židovská propaganda. Ryan Gosling je skvělý, ale má holt smůlu, že často hraje (respektive hrál) ve špatných filmech, které ovšem jeho výkon vždy povyšuje. Jinak by to byly sračky. Co se týče samotného tématu filmu, tak zde ale nakonec bylo pár zajímavých okamžiků. Např. rozhovor Dannyho s tím reportérem v restauraci, ale hlavně ta konfrontace s přeživšími židy na tom sezení. Zde jednomu z nich položil zajímavou otázku : Co dělal, když mu přímo před jeho očima zabíjeli malého syna? No a on jenom čumí a neví co odpovědět a a tak se do toho začne cpát ta další přeživší židovka (která o té konkrétní situaci pochopitelně sama ví hovno) a začne mlejt ty ohrané fráze, že kdo to nezažil, tak neuvěří apod. Myslím si, že toto chtělo hodně odvahy, vložit to do filmu v dnešní době, ale myslím, že to vzbuzuje minimálně otázku, že vlastně všichni přeživší holocaust mluví o tom, jak byli svědky při vraždách svých blízkých, ale kupodivu oni sami to bez jakékoliv újmy přežili (a hezky barvitě o tom po válce hovořili), ale nikdy nikomu, a to dle vlastních slov, nepomohli a ani nijak jinak nezasáhli. Samozřejmě, že to nemohu řict zcela jistě, ale osobně si nedokážu představit, že bych jentak přihlížel (doslova čuměl) vraždění svých blízkých, aniž bych nějak nezasáhl. ()

Chosef76

Má pravdu ten chlapec. Jak můžeme někoho nenávidět, když o něm nic nevíme. Strhující příběh se silným odkazem. ()

sehe

Znovu som sa vratila k tomuto filmu po udalostiach v Nitre,kde nackovia z kartarskeho klubu napadali a mlatili mladych ludi z klubu odnaproti.Je to film o vyvoji cloveka,nie je ani cierny ani biely.Danny Balint,nadpriemerne inteligentny,vyrecny,zidovsky chlapec vlastne odmieta ortodoxne zidovstvo a jeho ,,talent pre oslovenie,,zacnu vyuzivat pravicovo/rasisticky zmyslajuci intelektuali.Tento film vas donutii premyslat. ()

kwaicheng odpad!

Jakože mám rád Goslinga, tak tohle byl počin vo ničem a možná ještě vo něčem míň. Blbovitý ruminace židovskýho kluka navlečeného do trika s háknkrojcem. ()

boni

Infantilní traktát aneb kterak se zlobivý židovský chlapec obrátil zády k víře, aby pod rouškou vlastní národnostní méněcennosti našel přes nereálné nazi militantíky opětovné sexuální zalíbení v Tóře. Film, jenž se utápí abstrakcí problému, který ve své podstatě není nijak složitý. Obracení člověka k jakýmkoli ideologiím, které začne řadit nad své vlastní zájmy, má vždy zcela signifikantní znaky. Ten, kdo má pocit, že by mohl dle svého subjektivního pohledu svět zlepšit - udělat z něj lepší místo - tak ten tyto ideologie hlásá. Ten, jenž je nespokojen se svým postavením ve společnosti, má pocit, že mu společnost něco dluží, tak ten onomu hlasateli naslouchá. A je úplně jedno, jestli se jedná o politiku či náboženství. Takže ve své podstatě naprosto zbytečný film, kde dochází k markantnímu nepochopení tématu, což nám dokazuje složitým, ale zároveň strašně marginálním pojednáním, které přechází až do výsledného patvaru. K žánrovému vrcholu, který představuje American History X a The Wave to má strašně daleko. Ale na druhou stranu přes to všechno nám to přináší několik zajímavých myšlenek, Gosling hraje skvěle a celé se to dá překlenout bez jakéhokoli nudění a touhy po nějaké té telenovele, protože přeci potřebujeme konečně pořádnou filmařinu. Tři hvězdy tomu dám, ale nějaký hlubší smysl to má jen pro laika. Člověk erudovaný v oblasti historie a politologie se bude jen usmívat nad naivitou publika. Žijte si dál ve svém bludném kruhu nevědomosti, fundovaní filmoví znalci. ()

AlexDLarge

Výborný herecký výkon Ryana Goslinga tak trochu kazí nedostatek zajímavých momentů a především druhá polovina snímku, která je více méně o ničem. ()

aik

Na jedné straně opravdu výborný Ryan Gosling táhnoucí celý snímek. Ovšem po scénaristické stránce mi to přijde dost nedotáhnuté. Jsou zde naznačeny nějaké vyšší myšlenky, které jsou špatně pojaty a některé zajímavé stránky hrdinova přerodu jsou úplně opomenuty. Myslím si, že potenciál v námětu byl, ale já osobně jsem se spíš častěji škodolibě usmíval, než aby mě film více pohltil. No a s Kultem hákového kříže bych to raději nesrovnával. ()

Tanner

Mě to zase tak nepřesvědčilo. Nevalné zpracování vem čert, i když může občas rušit (hlavně ty flashbacky), ale nesedělo mi to ani co do obsahové stránky. Přišlo mi to hlavně poněkud nevěrohodné. Scénář nám předkládá hlavního hrdinu oscilujícího mezi dvěma póly lásky a nenávisti (porozumění a odmítnutí), stojícího chvíli na jednom, chvíli na druhém. Vytrácí se tu ale fakt, že mezi oběma absolutními extrémy je určité kontinuum, po kterém je třeba přejít. A to mi trošku chybělo, stejně jako výraznější prokreslení Danielovy osobnosti, jež by více prozradilo o jeho pohnutkách a příčiách jeho nejistoty, které byly pouze naznačeny. Spíš než postavu nechat takto šněrovat, mlátit s ní ode zdi ke zdi, radši bych ji viděl svádět určitý vnitřní boj. Měl jsem pak totiž problém Danielovi věřit jeho zanícené antisemitské proslovy (které byly vcelku dobře napsané, "hezky" a celkem reálně demagogické). Naštěstí to zachránil Ryan Gosling, který byl dobrý a vcelku přesvědčivý v obou polohách. Téma filmu je určitě velmi zajímavé i kontroverzní, přesto mám dojem, že se z něj dalo vytěžit více. Cením si však hlavně snahy ukázat antisemitismus nejen v jeho vnějších projevech, ale také zevnitř, z pohledu jeho chatrných východisek a zcestných příčin, jež jeho nositelé nejsou většinou ani s to formulovat. Bohužel však nakonec i kvůli formě, která mě moc nezaujala, dám tři, i když nerad, protože ten film určitě špatný není. ()