Mrtvá zóna

• USA The Dead Zone (více)

Mladý muž Johnny Smith upadl po nehodě na pět let do komatu. Když se po dlouhé době probere zpět k životu, zjišťuje, že má náhle dar předvídat události. Ve své mysli může procházet prostorem i časem a vidí to, co jiní ne. Trápí jej však také vize děsivé budoucnosti, které může zabránit jedině on. S nasazením vlastního života se proto vrhá do osudové akce! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Mr.Apache

V oblasti SF jde o jasnou perlu; tady není co řešit. Také z všeobecného hlediska jde jednoduše o snímek kvalitní - plně obstojí i v očích náročného diváka. V rámci filmografie Davida Cronenberga jde vyjímečně spíše o nekontroverzní, a asi nejméně "divné" dílo. Mezi plusy tohoto snímku (mínusy nemaje) by bylo neslušné nezmínit alespoň výkon charismatického Christophera Walkena v hlavní roli. A nakonec (pokud budeme srovnávat s jinými kingovskými adaptacemi) nezbývá než konstatovat, že i zde ční Dead Zone vysoko nad průměrem. Nevidím důvod, proč neudělit maximum. ()

Pumiiix

Pro mě osobně zatím jeden s nejslabších Cronenbergů. Po předchozích snímcích jsem čekal více, i když je ve filmu znatelný režisérův rukopis, film mě nepohltil a jedná se o další slabší přepis Kingovi knížky na plátna, knihu samotnou jsem nečetl. Herecky vyčnívá Ch.Walken, který hraje klasicky výborně a zkažený kandidát na prezidenta. V těch pár krvavých scén je dobře natočených, hlavně scéna s nůžkami, kamera je ale tentokrát neukazuje v „plné kráse“ finále vyšlo do ztracena a nebylo moc povedené. 6+/10* ()

gudaulin

Mrtvá zóna je film, jehož hodnocení u mě ovlivňuje znalost literární předlohy a předchozí Cronenbergovy tvorby. Potenciál byl v obou případech mnohem větší, a tak mám pocit, že Mrtvá zóna je snímek, kterému chybí koule. Ranný Cronenberg dokázal jít hodně proti proudu a natáčel provokativní, ujeté a depresivní kousky, které sice zdaleka ne každý zkousne, ale které posunovaly žánr dopředu. Tohle je prostě moc konvenční a i takový Christopher Walken dokáže být mnohem tvořivější a pro žánr mysteriózního filmu využitelnější, než předvedl v Mrtvé zóně. Základ sice zůstal, ale všechny ty hloubky, bolesti, nejistoty, zoufalství, mučivý pocit odpovědnosti a strachu z budoucnosti, to film zdaleka neukázal. Možná, že Cronenbergovi přistřihl křídla producent, možná, že měl až příliš pietní vztah ke Kingovu románu, ale tohle se dalo natočit kreativněji. Celkový dojem: 60 %. ()

choze

Už kniha mě docela nudila a film je těžký průměr. Místy uspěchaný a celkově nevýrazný. Od Cronenberga bych čekal mnohem víc a co teprv od spojení Cronenberg-King. ()

Gilmour93

Minulost změnit nelze, naštěstí každá budoucnost má svou mrtvou zónu. Cronenberg stvořil jednu z těch zdařilejších adaptací Kingova díla, navíc vhodně podporovanou nervy cuchající hudbou Michaela Kamena. Walken v jasnovideckých transech démonický, obzvláště v tom černém kabátě se zvednutým límcem.. ()

genetique

Cronenbergova odlišnosť vo filmoch z tohto obdobia bola spomedzi režisérov asi na najvyššom stupni, keď však dostal možnosť sfilmovať Kingov bestseller, asi sa musel trošku umierniť. Otázkou ostáva (keďže som knihu nečítal), či je to pre film dobre, alebo zle. Pomerne obyčajná dráma so zimomravým podtónom mysterióznosti, ktorej podstata by sa dala zhutniť do jednej časti The X-Files, no perfektná réžia a Walken držia diváka vo filmovej spokojnosti až do konca. 80%. ()

betelgeuse

Trochu zklamání - Christopher Walken je matný jak stěna a Cronenbergův um se tu omezuje na zinscenování několika opatrných katastrofických vizí. ()

akisha

Hodně dobrá Kingovina s mladým Christopherem Walkenem, který hraje naprosto fantasticky a Sheenem, kterej zde naprosto uvolnil meze svýho magorství. Co mě ale hodně potěšilo, byla relativně výrazná vedlejší role mého oblíbence Herberta Loma. Zajímavě řešen konec to pozvedá na 4*. Doporučuju zhlédnout už jen kvůli Lomovi. ()

castor

Kanadský klenot David Cronenberg – jiný a tolik se lišící od většiny ostatních – má rád genetické nebo technologické kolapsy, ze kterých pramení psychický rozpad člověka. Jeho hrdina John si poležel na klinice: po těžké nehodě byl pět let v kómatu. Přišel o práci, nohy mu moc neslouží, přítelkyně se mezitím vdala za jiného. Navíc mu nějakou dobu po probuzení zemřela matka. Něco mu ovšem nehoda přeci jen dala – má dar předvídat události. Románová předloha Stephena Kinga samozřejmě dává tušit, že to nebude jen tak, obzvlášť s Cronenbergem na režijní stoličce. Ačkoliv je velmi umírněný, rozhodně nabídne několik zajímavých momentů. A svůj kus jakoby rozděloval na tři díly: následky vážné nehody, vidění toho, co jiní ne (a pomoc při dopadení sériového vraha) a osudové vidění budoucnosti prostřednictvím proradného politika. Úchylné detaily výrazně učesaný Cronenberg tentokrát nevytahuje, soustředí se na příběh, který má co říct. ()

ClintEastwood

Na Davida Cronenberga velice netradiční film v tom smyslu, že se zde pan režisér oproti většině svých děl drží hodně zpátky a nedrtí publikum šílenstvím a hromadou nechutných scén. Chybí zde krvavé sekvence či groteskní proměny lidských těl takřka v přímém přenosu, na což má tento originální tvůrce svůj vlastní patent a rád se s těmito bizarnostmi často předvádí. Mrtvá zóna je určitě zajímavý snímek, který má dobrý příběh (hlavní hrdina začne po vážné autonehodě předvídat budoucnost) i silné herecké obsazení a i přes své pomalejší tempo vás donutí napjatě se dívat až do povedeného finále. Film je někde na rozhraní tří a čtyř hvězd, ale vzhledem k tomu, že mám pro Cronenberga (a konec konců i pro Kinga, Walkena a Sheena) slabost - zaokrouhluji nahoru. P.S. Docela zajímavé je i téma Walkenovy přednášky v úvodu filmu, kde mluví o románové Ospalé díře a bezhlavém jezdci. Tuto roli si za pár let sám skvěle střihne. ()

MM_Ramone

V poradí piaty román Stephena Kinga "Mŕtva zóna", ktorý vyšiel v roku 1979, sa dočkal za štyry roky svojho filmového prepisu. Príbehu sa chopil talentovaný režisér David Cronenberg. Podarilo sa mu výborne vystihnúť hlavnú líniu knihy. Dar predvídania budúcnosti, ktorý sa dostal Johnnymu Smithovi, po tom čo sa prebral z päť ročnej kómy je jeho prekliatím. Postavu tohto smutného hrdinu excelentne stvárnil Christopher Walken. Naozaj skvelá herecká kreácia. Tento mysteriózny thriller patrí medzi veľmi podarené filmové adaptácie diel Majstra Kinga. **** ()

Davies182

Docela zklamání, neboť jsem se bohužel namlsal moderními Cronenbergovými filmy, které jeho starší díla vůbec nepřipomínají (je to obrovský skok ve vývoji tohoto režiséra a za to chválím). To jsem samozřejmě věděl a i s tím počítal, jenže jsem netušil, že se budu po značnou část stopáže nudit. Bylo to napínavé, ale Mrtvá zóna není příklad filmu, kdy by se pořád něco dělo - a když už se neděje, je materiál zaplněn nápaditými dialogy. To zde prostě naneštěstí neplatilo. Christopher Walken je dobrý herec a filmu pomohl, ale nemohu se zbavit dojmu, že jeho charisma a téměř ďábelský vzhled se hodí spíše do záporných rolí. Vcelku jde o dobrý mysteriózní snímek vhodný na jedno nezávazné zkouknutí, a kdybych čekal méně, asi by se mi to moc líbilo. ()

Xmilden

Zajímavý příběh, kterému trošku podkopává nohy jeho rozvleklost (přecejen těch vygradovaných scén, kdy se něco děje, zase tolik není). Docela by stálo za úvahu, kdyby někdo filmu dodal poněkud novější kabát. Remake by nemusel být vůbec špatný. Cronenberg velmi umírněný, až se tomu skoro nechce ani věřit. Christopher Walken často cituje z Legendy o Ospalé díře, asi věděl proč, anebo viděl do budoucnosti:) 60% ()

Phobia

No... proti fantastické knižní předloze je film dost chudobný (očesaný), chybí v něm ta pořádná porce napětí a vynikající psychologie postav, přesto jde o jednu z lepších adaptací Kingových románů. Především Christopher Walken se své role zhostil výborně (nebo má prostě jen takové zvláštní charisma). 71% ()

-bad-mad-wolf-

Cronenbergova umírněná režie a víceménně rutinní práce scenáristů dělají z Mrtvé zóny hezkou, ale dosti nevýraznou záležitost. Stejné pocity bude pravděpodobně zažívat i čtenář kingovec, jelikož ačkoliv byly zásadní knižní momenty zachovány, mnoho věcí je odbyto doslova jednou větou. Žádný prostor není věnován Johnyho dlouhému kómatu, ani jeho vztahu se Sarah, díky čemuž psychologická rovina prakticky neexistuje a my sledujeme nezaujaté něco, v čemž prostě chlápek získal po bouračce schopnost předpovídat budoucnost. Místy navíc tvůrci sklouzli ke zbytečné doslovnosti - proč? Zbývá solidní mysteriózní drámo, se slušnou atmosférou a vhodně obsazeným Christopherem Walkenem, které ovšem výrazněji nezaujme... ()

kinej

Spojení jmen Cronenberg a King snad ani nemohlo dopadnout špatně. Kingův příběh je chytlavý a Cronenberg jej umí výborně převét do filmového jazyka. Nejedná se o typický Cronebergův počin, na to je zde málo tělesnosti a režisérských experimentů, ale vše je ku prospěchu skvěle vystavěného a zručně natočeného příběhu. Dalším silným stavebním kamenem filmu je herecké obsazení. Z Christophera Walken vyzařuje místy až brutální charsima a pochvalu zaslouží i minimalistický doktor Herberta Loma. Zejména sekvence vidění jsou úchvatné a naskakuje z nich husí kůže. A výtky? Snad jen, že vlastně nevím co termín Dead Zone vyjadřuje a to i přesto, že se to snažili ve filmu vysvětlit. ()

Hrabka

Některé filmy podle Kinga mi přijdou takový odbytý (Srdce v Atlantidě, Obchodník s hrůzou) a to samé můžu říct i o Mrtvé zóně. Myslím si, že by ty knížky šly zpracovat mnohem lépe. Nicméně se mi Mrtvá zóna vcelku líbila a to především kvůli zajímavému námětu a dobré atmosféře. 65% ()

cheyene

Inu, od Stephena Kinga bych čekal něco silnějšího. Neříkám, že tento snímek nedokáže zapůsobit, že nemá špatné pasáže, ale zkrátka mi po celou dobu připadal průměrný a proto nedám více než 3*. Oceňuji však herecké výkony Ch. Walkena a M. Sheena, který v jistých chvílích vypadal opravdu jako Hitler. :) ()

juta

V půlce jsem se trochu nudil a tak trochu jsem ho házel na druhou kolej, ale konec trochu překvapil a trochu to všechno začlo dávat smysl, i když zase docela drastické a typické pro americké akční filmy. :D ()