Reklama

Reklama

Hrabě Monte Cristo

(seriál)
  • Česko Hrabě Monte Christo (více)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Některé příběhy jsou nesmrtelné a filmoví tvůrci se k nim tak rádi vracejí. A diváky tyto dramata nikdy nepřestanou bavit a dojímat. Příběh námořníka Edmonda Dantese, který byl neprávem na dlouhá léta uvězněn v pevnosti If, okraden o milenku, poslední roky s otcem, kariéru kapitána a patnáct let života k takovým příběhům patří. Viděli jsme již mnoho filmových adaptací slavného románu Alexandra Dumase a po letech se vracíme k adaptaci z roku 1979, která byla uváděna v Československé televizi jako šestidílný seriál. Po rekonstrukci dodané francouzským distributorem je nyní uváděn jako cca devadesáti minutový čtyřdílný seriál, samozřejmě s původním dabingem. Znovu tedy otevřeme příběh o zradě a pomstě i o tom, jak hořká dokáže pomsta být (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

carl.oesch 

všechny recenze uživatele

Trochu paradoxně asi to nejlepší zpracování, které nejvěrněji sleduje předlohu, aniž by trpělo přehnanou popisností. Méně známí herci tomu dodávají rovněž paradoxně větší autencitu než třeba Jean Marais nebo naprosto neuvěřitelný (a nejen fyzicky) Gerard Depardieu. Ono zpracovat tuhle látku je daleko obtížnější, než ostatní díla velkého vypravěče - Alexander Dumase otce. Monte Christo se podle mě zcela vymyká z jeho ostatní tvorby (jakkoliv kvalitní) a dost jí převyšuje, protože se zde na pozadí dramatického, dobře vypointovaného a hlavně vygradovaného příběhu řeší otázka zločinu, trestu smyslu pomsty i třeba víry ve spravedlnost a vlastně tak trochu člověka samého. Zachytit ve filmu právě ony nepříjemné otázky (co je to vlastně spravedlnost, má morální opodstatnění pomsta a kde jsou její hranice, má člověk právo pomstít se i na lidech, kteří mu nic neudělali, aby trefil "pravého" viníka) a hlavně ne vždycky zcela jednoznačné odpovědi na ně je velice obtížné. Právě ono chápání "dobrodružnosti" příběhu (přiznejme si, že jiným kritiky vynášeným "renomovanějším" francouzskýcm autorům by jednotlivé motivy, které Dumas smíchal do Monte Christa vystačily na celoživotní dílo - Hugo, Henri Beyle nebo i Balzac) neumožňuje pochopit onu hlubší, jakoby skrytou podstatu tohoto neoprávněně pomíjeného, či spíše přehlíženého a snižovaného díla. Proto taky toto dílo vyžaduje od tvůrců filmového zpracování, aby ho pochopili celé její šíři a ne jenom jako druhý "nejúspěšnějsí" román "toho" Dumase. Tři mušketýři jsou něco úplně jiného, stejně jako vlastně všechna Dumasova díla. A to se skutečně autorovi scénáře i režisérovi podle mně podařilo nejlépe z těch možná až desítek zpracování. Možná právě proto, že tady není Monte Christo dobrodružství, jako v ostatních realizacích a je jedno jestli starších nebo naopak novějších. Přesto je to "jenom" (a víc se asi skutečně nedá) kvalitní ilustrace famózní knihy, která vás pod svrchní slupkou oné dobrodružnosti donutí se sesakra hluboce zamyslet. Bohužel, s prominutím sračku s obtloustlým a nesympatickým Depardiem jsme viděli několikrát, tohle snad jenom jednou a to před dávnými lety. A přitom si to pamatuji dodnes a víc než u jiných adaptací si uvědomuji, že každá postava a každá scéna má v díle logické, nezaměnitelné a nepominutelné místo. Bylo by skvělé to vidět znovu dneska, myslím, že takto starý seriál nemůže být nijak finančně náročný. Bohužel, v chrámu a tvrzi české kultury - v ČT mají přednost pořád dokola opakované Bohdalky v televarieté ze zhruba stejné doby, stejně jako vyčpelí baviči typu Menšíka. A seriál (tady bych preferoval český dabing zcela jednoznačně) není nikde (s výjimkou traileru na YouTube) k sehnání... ()

Gig 

všechny recenze uživatele

Zapomeňte na Jeana Mareise, zapomeňte na Depardeue. Tohle je pravý Monte Cristo. Tady by byl Alexande Dumas starší konečně spokojen. Rozpory uvnitř Edmonta, jeho pomalá msta, všichni hrdinové dle předlohy. Konec jak má být. Jen škoda, že to tak dlouho nedávali v televizi. Nejsem si jistý, ale myslím, že ho špičkově nadaboval Viktor Preis. ()

Reklama

eileen 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je dárek!!!! Snad 15 let jsem televizi prosila, aby tenhle skvost reprízovala a ono to vyšlo! Kdysi dávno, jako malá holka jsem na to v 80. letech koukala, párkrát to běželo, po revoluci už nikdy. Dokonalé a nejvěrnější zpracování knihy A. Dumase. Díky této verzi jsem si Monte Crista - 3 tlusté svazky - ještě jako holka na základce přečetla. Nádherně napínavá kniha, dokonale vymyšlená pomsta a tady to je vše zachyceno. Ne jako ve všech ostatních novějších i starších verzích. Skvělý český starý dabing! Díky za tuto reprízu!!!! ()

mecano 

všechny recenze uživatele

Nejvernejsi adaptace Dumasovo romanu vubec, kteremu nova verze s Ornellou a tlustoprdem nesahaji ani po kotniky (nemluve o trapnem happyendu), nemluve o filmech. Uzasny dabing, Dantese mluvil Viktor Preiss. Dodnes shanim, ptal jsem se v archivu CT, bez sance, misto toho zreprizovali ten 4dilny vyblitek z r. 98. Mel jsem to stesti, ze jsem jej tenkrat v 80. letech videl, a porad doufam, ze se mi to jeste postesti... ()

Galerie (14)

Zajímavosti (5)

  • Pevnost na ostrově If, ležící od města Marseille 13 kilometrů, vznikla na obranu v polovině 16. století, záhy se stala i vězením, průměrné dožití vězňů ve strašných podmínkách bylo 9 měsíců. Takže 14 let káznice Edmonda Dantèse (Jacques Weber), brali bychom v úvahu reálnost příběhu, není pravděpodobná. (sator)

Reklama

Reklama