Roj

• český

Smrtící roj

(neoficiální název)

Thriller / Sci-Fi / Horor / Katastrofický

USA, 1978, 116 min (SE: 156 min)

Tenhle film jsem viděl pozdě v noci někdy, když mi bylo asi tak okolo sedmi, strašně jsem se bál. Zvláště ve mně utkvěla scéna s chlapcem v nemocnici, kdy mu doktor říká, ať se zkusí té vosy dotknout. Několik nocí jsem nemohl spát =))(14.6.2008)

Americký snímek „Roj“ by jednoznačně potřeboval zkrátit stopáž, aby to bylo únosnější, ale hlavně by potřeboval, aby se nebral tak vážně. Přece jen, tohle by mělo být béčko, které má lidi bavit a ne se je snažit přesvědčit, že tohle všechno by mohla být pravda. Jasně, že tomu normální člověk neuvěří. Není moc čemu věřit, ale právě to, jak se snímek bere moc vážně, mu nesmírně ubližuje.(30.7.2019)

• 4daPeace

Možná před těmi třiceti lety na tom bylo něco Akční / Sci-Fi / Hororového, ale dnes už opravdu ne. Navíc k tomu přičtěte přehnanou délku filmu a vzejde Vám jediný verdikt - nedívat se.(29.7.2007)

• Maty85

Dějově velice pomalé až nudné chvílema - příliš mnoho řečí kolem o nepodstatných věcech, čímž se sice snaží příbližit diváka k filmu aby se do něj tak trochu vcítil, ale čeho je moc, toho je příliš. Dále na úkor toho všeho málo akce. Některé scény jako např. útoky včel na lidi byly pořád dokola jako přes kopírák. Něco z toho zachraňovali herecké výkony. Jinak ale na rok 78 slušnej výkon.(5.7.2008)

Solidní film nesoucí se ve znamení filmů jako Skleněné peklo, či Zemětřesení v L.A. a pod katastrofických kousků ze 70.let. Což je na výsledku docela dost znát , zvláště v dnešní době, kdy už to vše působí spíš komicky. Zvláště hlavní postava, která je k neutahání a vyskytuje se snad všude ve všech místech naráz, že by ho naklonovali nebo je z trojčat? 2a půl hodiny je prostě moc, naštěstí rychlo projekce to zkrátila na mím jak polovinu. Včelky si chtěli jen tak trochu bodnout a oni toho nadělali.(18.6.2012)

• Deverant

Jednu hvězdičky si včelky za to že vyhodily atomovou elektrárnu určitě zaslouží. Jak to asi udělaly? Že by sosáčkem?(29.7.2007)

• Martin741

Teda Irwin Allen sa po kultovom filme Towering Hell nijako nepredviedol, ked natocil tuto zlataninu. Vcely su digitalne az strach, rozpocet bol neskutocne nafuknuty /a film v kinach zhorel/. Plus dialogy sa nedaju pocuvat, exteriery spatne a hercov ako Michael Caine /Italian Job a Bitva o Britaniu -oba 1969/, Richard Widmark /Judgment at Nurenberg/ a Henry Fonda /Warlock 1959, 12 rozhnevanych muzu, Firecreek/ to evidentne nebavilo. Plus logicke kyxy, spusta logickych kyxov. 5 %(9.6.2015)

• Brain-D

Včely moc nemám rád, tak asi jako celej hmyz.(19.11.2009)

• Jello Biafra

Tieto katastrofické filmy sú všetky na jedno kopyto. Čo na tom že tu hraje Michael Caine ked je film doslova nacpaný nelogickosťami a za vlasy pritiahnutými scénami. Už to že tu roj jedovatých včiel "sundá" letku helikoptér a neskôr zaútočí na mesto pôsobí smiešne. Ja osobne som sa moc pobavil u scény kedy na jednu slečna útočí "obrovská" včela a každý jasne vidí že sa jedná o včelu nasnímanú zblízka a záber následne pridaný do scénky aby pôsobila obrovsky. A ked sú včielky nakoniec porazené absolútne banálným spôsobom, tak sa len chytáte za hlavu nad stupiditou tohto snímku. Myslím že film sa kludne môže zaradiť do B-kategórie.(20.2.2012)

Jednu dodateční hvězdičku vyčaruju na Michael Caineovi. :-)(14.3.2011)

• JohnSmith

Vidina blockbusteru jako byl předchozí film Irwina Allena Skleněné peklo, přilákala řadu hvězd a nutno uznat, že to bylo slušné o lákadlo. Nicméně všichni do jednoho podávají neskutečně špatné výkony. To by ani tak nevadilo, kdyby měl film spád a byl zajímavý, ale bohužel je strašně roztahaný a nudný, krom několik málo okamžiků.(11.9.2012)

Nevyužitý potenciál a zároveň až príliš infantilná myšlienka, aj keď nikto netvrdí, že nie nepravdivá... Ale na svoju dobu fajn.(27.11.2016)

• VanTom

Hrozně pitomý scénář (v němž po náletu roje vybuchuje i atomová elektrárna), hloupé dialogy a - občas až úsměvně - špatná režie dohánějí k tristnímu výkonu i herce formátu Michaela Cainea. Inteligentní zabijácké africké včely se prostě nedají brát vážně, ne-e. Snímek se velice vleče a katastrofické akce nabízí překvapivě málo, hodně se totiž zaměřuje na vedlejší postavy a jejich nikam nevedoucí mikropříběhy. Což jistě znásobila o půl hodiny rozšířená verze, kterou jsem bohužel viděl a šíleně se při ní nudil.(6.11.2019)

Jeden z těch lepších "zvířecích" hororů, a na to jak je starý, tak scény útoků jsou velmi dobré. [7/1O] Zkuste také třeba: Ptáci(9/10), nebo Červi(7/10).(2.4.2007)

• Revolver

Naivní horůrek, který si hraje na něco, čemu se ve skutečnosti ani vzdáleně nepodobá. Zkrátka příšerná slátanina, kterou z odpadu tahá jen vynikající výkon Michaela Cainea.(29.7.2007)

Výborných zvířecích filmů není moc a tenhle měl slušně nakročeno. Irwin Allen si zkušeně z pozice režiséra dvou blockbusterů ohlídal veškeré akce a díky solidnímu rozpočtu vznikl spíše než klasický horor velkolepý katastrofický film. Včelí útoky jsou na rok 1978 naprosto perfektní a nálet na městečko, zničení vlaku či závěrečné ohnivé peklo nemají chybu. Jenže zásadní chybou je že film má dvě a půl hodiny a obsahuje něco jako děj a postavy. Postavy se chovají naprosto idiotsky (hlavní hrdina odmítající použít pesticidy, protože by zabil obyčejné včely je jen prvním z příkladů) až sebevražedně a když režisér neví co s nimi, tak je nechá umřít. Zařvou tu prakticky všechny vedlejší postavy, což mě docela nasralo. A děj radši škoda mluvit, až uvidíte s čím přijdou hrdinové po dvou hodinách filmového času věnované výzkumu, spláčete s nimi nad výdělkem. Jinak Michael Caine v hlavní roli překvapivě nevýrazný a nesympatický. Takže i když jsem se skvěle bavil, více než tři hvězdičky fakt dát nemůžu.(6.7.2014)

Tá vata je pri 156 minútovej verzii citeľná, dej sa zbytočne venuje malým príbehom obyvateľstva mestečka, ktoré nemajú pre hlavnú linku seba menší prínos. Verím, že kratší zostrih je na tom o mnoho lepšie, len ho nemám odskúšaný. Bez týchto odbočiek je The Swarm solídny a najmä zručne natočený zvierací horor s prvkami katastrofického filmu, pri ktorom cítiť vyšší rozpočet a prítomnosť hereckej, skladateľskej aj trikovej elity. Niekoľko včelích útokov je silne intenzívnych a najmä brutálnych, nešetrí sa detskými obeťami, len na tom mejkape po uštipnutí mohli maskéri viac popracovať. Drsné sú aj metódy hľadania vakcíny, kedy vedci skúšajú protilátky na vlastných telách, potešili tiež ostré výmeny medzi entomológom a generálom a hromada neúspešných pokusov, ktoré vedú k nečakanému rozuzleniu. V týchto momentoch napätie pracuje na plné obrátky a iskrí to až na pôdu. Doma som sa cítil aj pri akčnom inferne, kedy veda kráča stranou a k slovu sa dostáva armáda s plameňometmi. Slušná práca a slabšie 4*, nabudúce už ale siahnem po kratšej verzii.(24.7.2017)

• Betmän

Tu hvězdičku dávám ani nevim za co, snad za dost dobrej plakát.(5.7.2008)

Ale jo,vcelku to ušlo.Ty obří roje zabijáckých včel byly skutečně velmi děsivé (ale viděl jsem to už dávno a nepamatuji si přesně jak na tom byl film po trikové stránce,ale asi nic moc).(6.1.2004)

No, kdysi mě to celkem bavilo... ale po stránce logické je tam poměrně dost pitomostí, aniž by tam byl náznak jakéhokoli nadhledu - atmosféra je tíživá a ubíjející od začátku do konce. Epická šíře navíc tomuto dílu zrovna neprospěla, třeba pasáž s vlakem (F. MacMurray a spol.) bych celou vyhodil a vůbec nic by se nestalo. - Lze doporučit těm, co mají rádi hvězdná obsazení a katastrofické spektákly 70. let (z nichž tento ovšem nepatří k vrcholům... spíš už naznačuje úpadek žánru).(19.9.2007)

• kolibricek

To bylo ale dlouhé :-)(1.3.2016)