Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Akční velkofilm odehrávající se v atraktivním prostředí leteckých bitev 1. světové války, který se inspiroval skutečnými událostmi. Čeká Vás dobrodružství legendární Lafayettovy eskadry tvořené americkými stíhacími piloty. Ti se dobrovolně přihlásili do bojů ve Francii. Mladí letci se tak vydávají do vzdálené Evropy hnáni touhou naučit se létat na nových strojích a zažít velká dobrodružství. Ve válkou zmítané Francii se zpočátku naivní mladíci naučí pravému smyslu přátelství, odvahy i lásky a získají tak opravdové důvody pro riskování vlastního života. (Magic Box)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (334)

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Narozdíl od pozdějšího Rudého barona je tento film hned od úvodních titulků tak nějak vsazen do kontextu, protože zmíní, že během prvné světové války padlo 9 milionů lidí. Hned v zápětí ale titulek hlásá, že se zrodil nový druh hrdiny - letec. Takže opět nastává idealizování, budování romantického mýtu kolem pilotů-gentlemanů, což ještě zdůrazňuje český název Rytíři nebes. Ostatně původní název Flyboys zase skvěle navozuje takovou tu správnou prázdninovou atmosféru, kterou oplýval i film Rudý baron. Oba filmy jsou si skutečně dost podobné, ale tento snímek má proti Baronovi větší rozpočet, tudíž lepší triky a také několik hvězd (Jean Reno, James Franco), což jsou asi hlavní důvody, proč zde tento film hodnotilo více než dva tisíce lidí a Barona sotva přes pět set. To ale neznamená, že tohle je lepší film. Je totiž americký v tom nejhorším smyslu slova, je popcornovatější, než popcorn. Ukazuje partu kluků na naprosto obyčejné cestě "from zero to hero" a činí tak nepříjemně schematicky, počínaje tím, jak se s členy budoucí Eskadry Lafayette seznamujeme, po výcvik, který divák vidí coby součást hudební koláže. Je to epizodické až na půdu - sledujeme Flyboys, jak se učí pilotovat a pak další a další epizody, jak se jim to daří, jak se občas dostanou do potíží, minizápletky jak vyšité, jen co jednu vyřeší, tak se objeví nová atd atd... Prostě tenhle film je ještě o třídu horší, než Rudý Baron, jsou tu neskutečné koniny a úlitby "americkému divákovi". Například všichni nepřátelé používají rudé stíhačky Fokker Dr. I. Nutno podotknout, že takové existovaly jen čtyři a Manfred von Richthofen na takové létal jen několik málo měsíců před svou smrtí až v roce 1918. Producent Dean Devlin si toho je vědom, ale zcela vědomě to takle zařídil, prý aby se diváci dobře orientovali ve vzdušných soubojích. ZOMG! Proč prostě jednou nenatočej historicky věrný film, který by ukázal, jaké "to skutečně bylo" ?? Štve mě to o to víc, že jsem se teď podíval na film Blue Max, kde sice létají skutečná letadla (a ne CGI letadla) a navíc správně nabarvená, jenže protože je to snímek z roku 1966, tak jsou ty letecké záběry točeny dost neobratně, všechno pomocí zadní projekce atd... ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

James Franco si naštěstí čím dál častěji zkouší vážnější role v seriózních dramatech (Milk, V údolí Elah). Je to jedině dobře, protože bych si osobně rozhodně nepřál, aby tento nadějný herec skončil ve škatulce "hezky se usmívej, řekni pár smysluplných vět, a máš to". FlyBoys takoví totiž občas jsou: skvělé digitální triky ladných piruet válečných letadel z WWI v akčních scénách jsou prokládány lacinými řečičkami a solidním románkem. I když tu pak každý hláškuje jako na běžícím páse, nejvíce v paměti utkví právě choreografie leteckých soubojů. Těch je celkem pět nebo šest scén, přičemž se naštěstí všechny celkem povedly a sledovat napínavé bitky ve vzduchu tak ani chvilku nenudí. Co se ale týče zbytku celého filmu, nelze jinak, než opakovat mnohá slova vypsaná do HTML přede mnou: je to americký Tmavomodrý svět = více klišé, výbuchů a hrdinů. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nádhera! Natočili další film z 1. světové války a těch přeci jenom tolik není a když už tak o letcích už vůbec ne. Dvě a půl hodiny mě dokázali příjemně zaměstnat a i když syrovost války nedává znát, objeví se, a objeví se hodně a dokáže pohnout city. Nebýt dvou věcí, které mě při sledování opravdu štvali mohlo by se jednat o opravdu povedený válečný velkofilm. Škoda jen odfláknutých leteckých scén, které mi ke konci při náletu na německé sklady připomínali herní videa ze hry Blitzkrieg 2, což se příliš dobře nepodepsalo na vizuální stránce. A druhá věc byla stopáž, která by se dokázala obejít bez řady především milostných scén. Vezmu ale v potaz, že je vše podle skutečné události a i když je vidět, že si autoři řadu scén přimysleli stojí to rozhodně za to jej vidět.. --- Nevozte střelivo domů. Nábojů máme spousty, ty nechte nahoře. Ať si je vezmou Němci ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Dvoj a vícepološníky z 1. světové ve mně už v dětství vyvolávaly posvátnou úctu a nutno říct, že následkem toho jsem od Flyboys nečekal nic víc než snůšku přehánění, patosu a milostné selanky. Což jsme taky dostal, naštěstí v balení, které mě jaksi nezvládlo urazit. Autentické je to asi jako Hvězdné války, postavy jsou napsané ploše jako tortilla, letecké souboje celkem zábavné a celkově to nestihne začít nudit. Snad jednou někdo natočí něco historicky věrnějšího než je tahle vícekřídlá akce, ale i tak... příjemné pokoukání. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film jsem se docela tesil a v podstate to splnilo moje ocekavani. Tvurci se sice nejdriv tvari, ze to bude vazne minena lekce z historie podle skutecnejch udalosti, ale uz za chvili je jasny, ze tohle je popkorn, kterej pripomina Tmavomodrej svet. Mozna tu je prehnana delka, ale nijak mi to nevadilo. Ve filmu se bud lita se starejma letadlama, ktery obcas predvadej dost neduveryhodny kousky a nebo se odviji vtipnej romanek mezi letcem a francouzkou, ktery si prakticky nerozumi ani slovo. Co se tyce hercu, tak Franco to zvlad docela v pohode, ale Reno mi prisel takovej dost priteplalej. Proste prijemnej, svizne natocenej film, s hezkejma soubojema, na kterejch je videt, jak tvurci milujou stary letadla. A zaverecnej souboj je cool. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (18)

  • Režisér Tony Bill v podstatě debutuje na filmovém plátně. Zatím má za sebou desítky televizních projektů, pracoval například na Monkovi či Chicago Hope. (imro)
  • Celorudá barva Fokkerů Dr. 1 je velmi zavádějící, protože je považována za symbol tzv. Rudého barona, který jako jediný německý pilot létal s letadlem celým rudým. A to navíc jen přibližně poslední měsíc svého života na jaře 1918. Ve filmu však tento nátěr používá hned celá letka. (ČSFD)

Související novinky

Robinson ztracený na tajemném ostrově

Robinson ztracený na tajemném ostrově

27.05.2008

Televizním seriálům se v novinkách věnujeme jen zřídka (vlastně vůbec, sypu si popel na klobouk). Jako malá náplast je tu ambiciózní nová série stanice NBC nazvaná prostě Crusoe. Ano, půjde o další z… (více)

Reklama

Reklama