Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Klenotka

Dlouho jsem neviděla český film, který by měl tak tísnivou atmosféru. Všechno, od hudby až po vizuální stránku, i určitou odtažitost hlavních hrdinů, ji podporuje. Celý film se odehrává v asi třech interiérech a jednom exteriéru, a to všechno působí hodně klaustrofobicky a tísnivě. Postavy nejsou kladné, záporné, Emil není jen špatný a Hana ta dobrá. Právě ta určitá odtažitost nám dává možnost je nesoudit, jen sledovat, protože udělat si názor vlastně v tomhle případě nejde. Válku dnes už pamatuje málokdo a Emilovy pohnutky, nebo Haninu tendenci "bláznit" po třech letech v bytě (s hrozbou toho, že když se půjde někam bavit, bude jí to dost možná stát život) dost těžko někdo pochopí. Emil je normální lidská bytost, a je veden nejlepšími úmysly. Těmi je ale, jak známo, dlažděna cesta do pekla a z lásky a ochrany se brzy naopak může zase stát také něco úplně jiného. Hana pod tíhou bezmocnosti podniká čím dál odvážnější výlety, kde flirtuje s promítačem filmů, a vydává se tak na cestu, z níž není návratu. Celé to pak spěje k nějakému tragickému konci, jen až do konce nevíme, co se vlastně stane a co bude tou poslední kapkou. Zdánlivá banalita, která po třech letech trýznivého strachu, osamělosti a napětí, stačí k tomu, aby Hana i Emil udělali emocionální a nezvratná rozhodnutí. ()

Decker

Na české poměry nebývale nevšedně prezentovaný film. Podmanivé a chladné barvy, trefně vystihnuté vsuvky, které děj dobře doplňují a dokreslují a nakonec i promyšlený scénář. Jediné co mě na filmu trochu vadilo byly nemastné, neslané výkony hlavních představitelů. Marek Daniel mě připadá celou dobu spíše jakoby ve snu a Jana Plodková se zmítá někde mezi depresí a opojením. Možná to byl záměr, ale mě by filmu osobně více sedělo více emotivního projevu, protože příběh je zasazen do možná nejhoršího a ne až tak vzdáleného soudobí české historie, kde se ukazuje spousta vlastností české mentality od kolaborace, přes provokaci až k Operaci Anthropoid a přímé protiakci odporného nacistického režimu. Názor ať si udělá každý, ale filmu stále ještě něco chybí, nějaký vyšší přesah a hloubka. ()

Fanita

Prekvapenie českej kinematografie. Zaujímavý kúsok s dobrým hereckým obsadením, zobrazenie manžela poznačeného nemcami a dobou a manželky, ktorá napriek zákazu nechce prestať žiť...Silný snímok. ()

Gumi.30

Výborný scénář, napětí by se dalo krájet, emocemi prolnutý, depresívní snímek. S výbornou hlavní dvojice, jako vždy perfektní Daniel a překvapivě výborná i uhrančivá Jana Plodková. S hlavní postavy mi bylo chvílemi líto a zároveň poblití. Těžké časy vytvářejí, těžké časy. ()

filip.novak

Vizuálně i formálně vytříbené, ve filmu nenajdete žádnou samoúčelnou exhibici - styl je hybatelem děje. Zaujme hudba připomínající tóny Clinta Mansella, dobová nedobovost je hudební složkou ještě více umocňována. Marek Najbrt se nebál jít vlastní cestou a místo klasického emočně vydírajícího dramatu na pozadí heydrichiády dostáváme originální filmový zážitek. Kéž by bylo v tom našem českém rybníčku více Najbrtů ... _______ P.S. Dokáži si živě představit, jak by stejný námět zničili jiní čeští tvůrci, začalo by to nevinným přepisováním dějin - hlavní hrdinové by totiž jezdili na bicyklu značky Author, nenápadný product placement a český film jsou přeci jako jednovaječná dvojčata. (přeháním, ale je to smutná pravda) ()

Sfinkter

Konečně si někdo v Čechách nechal záležet. Snímek má skvělou atmosféru, díky níž si chvílemi připadáte jak při sledování filmu pro pamětníky. Kvalitní scénář a citlivé vykreslení jednotlivých charakterů. Kvůli tomu všemu s radostí odpustíte občasné klopýtnutí v hereckých výkonech. Šablona, hudba, vsuvky, design - všechno sedí a máte radost, že se i na domácí půdě ještě dočkáme něčeho takového. ()

markuc

film jsem videl v tesnem zavesu 3 sezon v pekle (ktere se mi zdal horsi), cili davam mirne horsi 4* - dojemny pribeh, k tomu vybrone herecke vykony, nebat se zkusit neco noveho a neokoukaneho v podani tvurcu filmu dela z tohoto dilka neco nevidaneho v ceske kinematografii ()

Kamkon

V oblaku cigaretového dýmu a za zvuků skvělé hudby místy nastala nuda a konec se ztratil jako černobílý zakázaný film, když se neoprávněně promítal. Žádný objev roku, většina věcí tady už byla, spíš něco jiného v české kotlině, čemu by možná stačila i televize. ()

ecceHOMMO

Veľmi pekné dobové zobrazenie situácii odohrávajúcich sa tesne pred a v priebehu okupácii nemeckými vojakmi.....Trefné, pútavé i s dávkou kyselého citrónu.... "Čech je cyklistou, jenž se nahoře hrbí, dole však šlape." Adolf Hitler ()

Samuel7

Upřímně jsem dost zklamán, hodně dlouho jsem se těšil až Protektora uvidím a žádný zázrak to nakonec rozhodně nebyl... Vadilo mi hlavně příliš rozvleklé tempo. Naopak příjemně potěšila sice ne úžasná, ale nápaditá a na české poměry nadprůměrná hudba. Průměrné hodnocení dávám proto, že druhý den už ze mě vše vyprchalo a celý film byl takový chladný... Technicky to totiž bylo poměrně vydařené a některé obrazy a nápady byly opravdu zajímavé. ()

KanjiVital

Na české poměry poněkud originální historický film, a těch není nikdy dost. Že by se na české filmové scéně blýskalo na lepší časy. ()

JimmyII

"Čuchni si ke mně, ať víš, jak smrdí beznaděj." Přesně takový je charakter Protektora - neutočí na všechny smysly diváka, ale využívá náznaků. Beznaděj německé okupace představuje bez velkých gest a explicitních scén, ukazuje hrůzu na minimálním poli jednoho manželství, díky čemuž jsou výsledné emoce mnohem silnější, intimnější a sugestivnější. Výborní herci, kamera a hudba. ()

Mrkvič

Zajímavě vypadající film o ničem. Možná teda o něčem mnohokrát viděném, ale podaný tou nejnudnější formou. Tak vychvalovaná minimalistická hudba je otřesná a neustále se opakující téma jízdního kola mě začlo štvát už během titulků. Opravdu nechápu, co z toho ti filmaři mají. Asi prostě nemají rádi diváky. Já zase nemám rád jejich filmy. Radši si pustím poněkolikáté Musíme si pomáhat. ()

Jizni Tlapa

Zajímavá filmová kompozice využívající kombinace úvodního závěru a "šedivé" kamery. Působivá hudba a překvapivé ztvárnění hlavní role M. Danielem. Méně výrazná M.Plodková a vláčnost celého příběhu jsou tak jedinými shledanými negativy na tomto českém dramatu ukazující "protektorátsky sviňskou" náturu v plné parádě. ()

capák

Protektor patří k tomu nejlepšímu, co u nás v rámci kinematografie v posledních letech vzniklo, a svoji kvalitou dosahuje přinejmenším evropský úrovně. Už od prvních minut zaujme na první pohled krásně stylizovanej obraz, kterej jsem u českýho filmu na takový úrovni viděl naposledy u Normalu, a stejně tak vizuálně zaujmou i stylový prolínačky během jednotlivejch let. Už jen díky svýmu obrazu mě Protektor donutil ponořit se do příběhu a na chvíli se vžít do nelehkýho období 40. let. Samotnej příběh osudovýho vztahu, kde se role obou manželů postupně obrátěj o 180 stupňů, je perfektní a jeho propletení s atentátem na Heydricha mě velmi příjemně překvapilo a potěšilo. Konec je pak neuvěřitelně působivej a beznaděj Hany, která se prolíná téměř celým filmem, je tu sečtena a podtržena v nejvyšší možný míře. Hereckej výkon Marka Daniela mě osobně nijak zvlášť nezaujal, Jana Plodková však ve svý roli exceluje a Českýho lva si odnesla po právu. Stejně tak mám trochu problém i s hudbou, která, ačkoli je sama o sobě zajímavá, mi do filmu příliš nesedla. Přesto však Marek Najbrt natočil něco, čím se nemůže pochlubit ani většina jeho zkušenějších českejch kolegů, a před jeho kvalitně odvedenou prácí smekám. ()

Helmutek

Kdyby se dalo požít sousloví "designovej film", tak z těch českejch bych tenhle vybral jako jeden z prvních. Protektor je hodně jinej, je svůj, a mě to bavilo. Ať už o vztazích, manželství a jeho rozkladu, o okupaci, protektorátu nebo česko-německejch vztazích vypráví Protektor jinak, stylově a zajímavě, ale ono to funguje. A přestože děj je zasazenej do konce první republiky a do druhý světový války, tak hudba od Midi Lidi (k mýmu překvapení) k filmu sedne skvěle. Měl jsem sice občas problém s Danielem (ať už v porozumění toho, co se s nim zrovna děje nebo co se v něm odehrává, tak i s jeho uvěřitelností), jinak je to ale zajímavej a pozoruhodnej počin. A nemůžu si pomoct, ale Jana Plodková mě úplně uhranula - tak podmanivě krásnou a zajímavou ženskou jsem v českym filmu dlouho neviděl. ()

Endyis

Další brilantní kousek na české scéně, který má smysl a ksift... Radost pohledět! Najbrt roste každým coulem, jeho filmy jsou promyšlené, dobře natočené a pěkně "vyšperkované" - hudební stránka rovněž neodfláknuta (dobře MIDI lidi). Že by další naděje na poli současného chudého českého filmu. Nutno dodat, že i z tý Sandry (když zrovna nehraje v ordinaci) by i něco mohlo být :) Ale komu největší potesk, tak Marku Najbrotvi a Janičce Plodkové! 100 % ()

neoBlast

Už dlouho jsem neodcházel takto uspokojen z kina. Výjimečně chodím na české filmy, ale tento výjimečný si to zasloužil plným právem. Stylizace se u nás často nevidí a Protektor je vystajlovaný jak prase, až srdce fanouška odkojeného žlutým a modrým filtrem Michaela Baye zaplesá (musím to tak říct!). Roztomilá Jana Plodková krásně elegantně proplouvá filmem a lehce nesympatický Marek Daniel si získá suveréně přízeň diváka během děje (věřím, že to bylo záměrem režiséra). Originální hudební podkres kapely MIDI LIDI upoutá od úvodní, skvělé, titulkové sekvence a ústřední motiv jsem si pobrukoval ještě cestou z biografu. Kdyby mi někdo tvrdil, že se budu letos těšít během sledování snímku na vtipné cyklistické sekvence před zadní projekcí více než na bitky obřích autorobotů, asi bych se mu hodně rychle vysmál. 90 % ()

Raven0

Milé překvapení. Člověk by řekl, že na pořádný, na trochu náročnějšího diváka zaměřený český film nelze narazit. Že se u nás točí jen samé hloupoučké, trapné komedie. A ono ejhle! Je tu Protektor. Na naše poměry originální, s láskou dělaný film, plný emocí, myšlenek, zajímavého vizuálu a parádní hudby. Ústřední pár je perfetkní. Jaké zlo si člověk vybere? Jak se rozhodne? Bude chránit své bližní, nebo zůstane věrný svému svědomí, svému národu? Jde tady o strach, či o lásku, o život? Film mě donutil přemýšlet... Vznešené ideály jsou jedna věc, ale realita je věcí druhou. ()

tomxxx

Film bez tempa postrádající pořádný konec. Když jsem odcházel z kina sám sebe jsem se ptal: "O čem to vlastně bylo?" Režisér si hrál s obrazem, na city diváka, ale to je asi tak vše. Nějak mi uniklo co tím scénářem básník vlastně myslel. Možná jsem úplný blb, že jsem to nepochopil, ale filmy, které jsou nudné, ale hrají si na skrytou pointu, velké poselství a utrpení lidí, mě prostě nebaví. Toto dílo mi nepřipadalo ničím výjimečné a určitě se najdou lepší, české filmy s podobným tématem. ()