Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

blixadovan

Nádhěrně stylizovaný a výtvarně řešený snímek, jehož tvůrci evidentně věděli, co dělají a co chtějí říct. Marek Daniel mi nepřijde nijak přesvědčivej, ale to bude asi jenom můj problém, ono ale ve srovnání s Janem Budařem nebo Martinem Myšičkou je to asi těžké... ()

milancecil

Po všech filmových stránkách vynikající dílo, pošmourné, tísnivé, neklidné, bezvýchodné, opravdu deptající panoptikum lidských charakterů ve velezrůdné nacistické mašinérii, se velmi sofistikovaně řízenou propagandou, kašírující všechny ty obludnosti každodenního života v Protektorátu, zvláštním územním útvaru organizovaného strachu, strachu všudepřítomného, fungujícího jako spolehlivý otvírák na všechny bez výjimky, promluví každý a z každého se stane s nadějí na sebezáchovu udavač, řízený provokatér nebo "jen" kolaborant, který si pověsí na zeď Führera a s davem si třeba jen nesměle loajálně zahajluje, vždyť to nedělá přece pro sebe, ale pro vyšší omluvné poslání. ()

jefff

Zvláštní film. To co ho dělá výjimečným je hudba Midi Lidi a neotřelý vizuál. Nechápu však, proč herci působí tak strašně moc sterilně a nudně. Plodková prakticky nehraje a přitom je to nesmírně sympatická herečka. To samé Daniel a Budař. Jediný kdo roli snad prožíval, byla Sandra Nováková a překvapivě dobrý výkon ve vedlejší roli předvedl Josef Polášek, kterému vážná role sedla perfetkně. Protektor je dobrý, ale stejně to nemá moc šťávu. Režie prapodivná, příběh zajímavý. Chtělo to ještě doladit. ()

LadyVader

Zvláštní dílo, zvláštní atmosféra. Nevím, přijde mi že čechům filmy na válečnou tématiku docela jdou. A když se nad tím zamyslím, tak se mi ten film vlastně ani nelíbil, ne po te lidské stránce, nelíbilo se mi co udělal protektorát s obyčejnýma lidma. Myslím, že přesně tenhle dojem to mělo zanechat, takže pro mě jasných 90% a docela silnej filmovej zážitek. ()

Lukoboss

"Co všechno jste ochotni zradit pro lásku?" Zní to poněkud lacině, říkal jsem si před shlédnutím Protektora. To jsem se ale hodně mýlil. Když se dodíváte a ten zážitek přiložíte k pomyslné šabloně téhle věty, sedí na milimetr přesně. Je to tak. Chladnokrevné, pochmurné, temné, dobře zahrané.... těch plusů by se dalo najít ještě víc. Byl jsem velice mile překvapen. Ještě bych zmínil výpravu, která byla odvedená do posledního puntíku a dávala filmu prakticky zahraniční nádech. Protektor je snímek psychologicky velmi silný s hlubokou myšlenkou, takže jestli snad čekáte něco jiného, nebudete se stačit divit. Víc takových českých filmů, prosím! ()

Maynard.

Po neuvěřitelně dlouhé době jsem zašel na český film do kina a to do Kina 70 v Dobrušce. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby ovšem v půlce filmu vypověděla na cca 15 min. promítačka. Naštěstí se ale věci daly do pořádku a film nám byl dopřán celý, takže až na občasné vyrušování Čerňase a markitánky jsem si film užil :o). Co se týče samotného filmu, tak mě spíše překvapil. Po dlouhé době opět kvalitní a především netradiční snímek, co se týče zpracování. Ústřední jízda na kole se zajímavou hudbou dodává filmu na zvláštnosti. Pravda, trošku mi to připomínalo o stupěň lepší kousek "Musíme si pomáhat" ,ale co :o). Co můžu vypíchnout, tak ustavičně sjetého promítače v kině, škoda jen, že nebyly ukázány jeho úlety jako např.v Big Lebowski a přelétavou Kláru Melišíkovou :o). Celkově bych film zhodnotil dvojslůvkem "vnitřní boj". ()

Rousse

Pokud si člověk zvykne na celkem jiné zpracování, než na jaké je zvyklý v českých končinách a soustředí se na děj, dialogy a nechá se unést hudbou, neměl by s filmem mít problémy. Naopak by se mu mohl i líbit - jako třeba mě:-) ()

Mr.Jackass

Zajímavá hudba a pozoruhodný střih dodávají filmu na vcelku slušném tempu. Herecké výkony jsou taktéž obstojné a celý děj je samozřejmě vzhledem k okolnostem, které po atentátu následovaly dobře situovaný a braný ze zajímavého úhlu pohledu radiového komentátora a jeho židovské ženy. Film má též dobrý "timing" a směrování na cíl, jen jsem čekal ke konci filmu "něco" co mě skutečně posadí na zadek a donutí zírat s otevřenými ústy, to se sice nestalo, ale i tak jsem velmi rád, že tento typ filmu u nás vzniká a jen houšť... ()

ZkuKol

Český film, který je tak dobrý, že byste ani neřekli, že je český! Skvěle zvládlá dobová atmosféra, kterou velmi nápaditě osvěžila jak hudba Midi Lidí tak skvělá kamera Miloslava Holmana. Najbrt navíc umí uplést z hovna bič, takže film ani chvíli nesmrdí malostí, či šetřením. Plodková dostal Lva, ale Marek Daniel je dle mne ještě o třídu lepší. Scénář je vypiplaný do detailu, takže o příběhu nepochybujte. Jen ta postava Sandry Novákové byla na mě až příliš hloupá. Rozhlasový moderátor se snaží takticky chráni život svůj i své židovské ženy, ale Němci, doba a události mu na jeho taktiku kašlou... 90% ()

Cejny

Vcelku zajímavý příběh manželské dvojice z válečného období, kdy je nejprve žena tím, kolem kterého se všechno točí (Jana Plodková), které její manžel Emil (Marek Daniel) "závidí její hereckou slávu" a žárlí na ni. Po vpádu Němců do Čech se však karta obrací a leaderem se stává Emil. Protektor byl natočen zajímavou metodou, ale co musím nejvíce vyzdvyhnout, tak to jsou kostýmy a celkové prostředí přelomu 30. a 40. let. 80 % ()

Sdoom

Pohled na život protektorátu ze vskutku netradičního, ale o to zajímavějšího pohledu. Herecké výkony obou hlavních představitelů na velmi vysoké úrovni. Zde ale chvála končí, protože děj místy značně pokulhává, pro některé jednání postav není příliš rozumné vysvětlení a celé je to takové od ničeho k ničemu. A závěr už je značně přehnaný. Nemůžu si pomoct, ale 3 hvězdičky jsou maximem, co tomuto snímku mohu dát. ()

tempus

Klidně bych dal ruku do ohně, že všichni neherečtí tvůrci se podílely na Černé knize. Důvodem je především naprosto identická atmosféra a kvalita toho ostatního. ()

MaMitti

Tři až čtyři, nemůžu se rozhodnout...Film je to dobrý, ale musím říct, že jsem se během sledování koukla asi 5x na hodinky a to se mi u výborných filmů nestává...tak nevim... Rozhodně z filmů, co u nás vznikají, je to ten lepší. ()

vitekpe

Paradoxne asi nejpresvedcivejsi vykon jsem pozoroval u Klary Meliskove. A potesila kratka ucast Petry Nesvacilove, ktera je alespon hezka...Jinak jsem nevidel nic, co by me donutilo jeste nekdy si na tento kousek vzpomenout. Sry... ()

Autenticita

Historické pozadí dává možnost k rozehrání silného příběhu, který nebyl, možná záměrně, autory využit. Proč požívám slovo záměrně, vysvětlím v závěru. Ač Emil zůstane v okamžiku nejsilnějšího nátlaku morálně na výši, revolta jeho ženy židovského původu se omezuje na focení portrétů vlastní osoby u dveří s nápisem Zákaz vstupu. Její "oběť" v závěru filmu nevyváží Hanino dosavadní počínání, spíš to vypadá, že si tvůrci v závěru s postavou nevěděli rady a konec postavy podle pravidel řecké tragédie byl nasnadě. Film po vizuální stránce je laděn do několika odstínů šedé, což k nabuzení dobové atmosféry pomáhá včetně zvolených melodií, avšak všeho moc škodí, což se dá říct jak ve zvoleném způsobu barevnosti, tak ve věčném opakování jedné scény (herečka ujíždějící na kole), a bohužel i v jinak dobře zvolené hudbě - dá se říct, že diváka celým filmem provázejí 3 melodie, jedna píseň je vnucována tak často, že po půlce filmu je při jejích tónech už mě otravovala. Použití novinových titulků a jejich střihů se letos objevuje i v jiném filmu světové kinematografie, asi jde o módní prvek, pro mě však už hraničící (v celém kontextu) s podbízivostí. Herecky je role Emila bezchybná, Hana je taky přesvědčivá, její role však ve srovnání s Emilem pokulhává, což však není problém herečky. Nebýt scén s drogami, klidně by ho bylo možné doporučit rodinkám s dětmi na sobotní odpoledne. I proto se dá dojem z filmu shrnout tak, že autorům šlo spíš o natočení oddychovky před příběhem se silným sdělením, jehož příkladem může být na stejném pozadí třeba Vyšší princip - film, který jsem viděla jednou v životě jako dítě, a na pocity, které ve mě vyvolal, jsem nezapomněla doteď. A co na to diváci? Diváci opouštějí kino bez nějakých stop duševního hnutí, jakoby shlédli film bez chuti a zápachu, kde nebylo, co by se jich osobně dotklo. Paradoxně jdou z válečného filmu zrelaxovaní s chutí do života ("je dobře, že se to neděje nám, ale těm druhým"), čili s příjemnou úlevou a zmobilizovanou vervou užít zbytku dne a dopřát si nějakou radost. Film je proto pro promítání v nákupních centrech jako ušitý. Pokud by však měl ambice na vyšší ocenění, tak jde jen o ambice, zde však bez potenciálu. ()

Kanibal

Nečekaně svěží dobovka. Už jsem ani nečekal, že by na tohle téma mohl někdo jít trochu jinak a stalo se. Už jen forma je na české poměry výjimečná, skvělí jsou herci (zvláštní styl hraní Marka Daniela nemusí sednout každému, Jana Plodková taky potřebuje čas, ale mně se jejich výkon víc než líbil) a režie. Jsem grafik a musím tak ocenit tradičně vynikající vizuály od Marka Najbrta. Takhle kdyby vypadaly všechny české filmy... ()