Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

sskrblik

Doplnil jsem si film z české kinematografie a jsem zklamán. Protektor nemá skoro žádné nápětí! Od příjezdu SS do Práglu jsem neztotožnil s tím, že by "češi" byli utlačovaní. Až příliš jemný se mi zdál zde vyobrazený vůdce SS, který hlavnímu hrdinovi vše bez problémů promine. Nesedí mi ani bezúčelná milostná aféra a scény v kině se zdrogovaným študentem. Scénář zkrátka obsahuje málo toho, co bych od válečného filmu z dob protektorátu čekal - to si raději pustím opět Musíme si pomáhat, kde dostanu tu pravou atmosféru. Abych pouze nekritizoval, tak musím ocenit výkon Marka Daniela, který zahrál velmi dobře a je radost ho sledovat (ne jako v Polski film). Líbila se mi vizuální stránka, která pro mě hrála v celém příběhu tu největší roli. To je vše. * * ()

VasaX

Z mého pohledu Protektor není špatný film. Obzvláště pokud bych argumentoval "českými poměry". Ale nepřijde mi ani tak úžasný. Tématiky spojené s obdobím 2. sv. války bylo zpracováno dost, ať více historicky nebo dramaticky. Každopádně já nejsem úplně nadšený. Velkou zásluhu na tom má přinejmenším první třetina, která pro mě byla rozvláčná a únavná. Druhá věc je herecká stránka Jany Plodkové. Nebyl jsem její rolí moc přesvědčen, i když možná za to mohl částečně i scénář. Ale o to víc mě to překvapuje proto, že za to dostala Českého lva. Asi v roce 2009 nebyla moc konkurence. Nebo vůbec. Jinak zbytek hereckých výkonů je u mě OK, překvapil mě třeba Polášek, kterého jsem ze začátku ani nepoznal. Zopakuji ale, že si nemyslím, že by byl Protektor špatný film. Naopak, je to poměrně dobrý film. Ale rozhodně má daleko od bezchybnosti, je poměrně specifický a domnívám se že do sebe zbytečně vkládá "artové prvky", které z mého pohledu celý film spíše zlehčovaly. Podtrženo, já se u Protektora opravdu na více jak tři hvězdy necítím. ()

Guzo

Nejlepší český film za dlouhou dobu (už ani moc nepamatuju, kdy jsem nějakému dal plný počet). O to příjemnější překvapení pak ale byla podívaná, krásná atmosféra se skvěle doplňující hlavní písní i hudbou celkově, režie a styl točení jsou taky výborné a vůbec pohled na 2. světovou zase trošku jinak.. ()

Bagr_007

Hezky nečesky natočený film se skvělými herci a zajímavým scénářem. Škoda, že i přesto, že film by chtěl být depresivní, tak na diváka nepůsobí depresivně ani trochu. Každopádně (bohužel) bezkonkurenčně nejlepší český film roku. ()

cross

Svérázně a originálně pojaté téma i samotný filmařský styl, skvělá hudba, herecké výstupy i příběh jasně předurčují Protektora memoárnímu zápisu tuzemské tvorby letošního roku. Najbrt tak natočil velmi svěží film s řadou vizuálních scén, u kterého si snad jen stačí přát, aby měl divácký úspěch...bohužel, v tomto případě očekávám, že ho kvalitou značně zastíní... ()

cpt.Lynch

Po snad nekonečné době kvalitní český film. Film zobrazuje psychologické drama na pozadí dramatu historického, nebo obráceně... Film je v některých momentech hodně napínavý. Zobrazuje vážné téma vážně. U některých scén jsem se naopak nasmál (naštěstí se nejedna o vlezlý hláškový humor) . Vše korunuje překrásná Jana Plodková. Herecké výkony na stu procentech. Mírně místy pokulhává příběh... 4,5* ()

ghatos

Ale jo, fakt to stojí za to vidět. K současné české kinematografii mám obecně trochu odstup, ale tady se podařilo spojit několik veličin. Ty jsou dobře nakombinované. Nejvýrazněji působí gradující scénář (hudba to výborně podkresluje). Marek Daniel mě překvapil. Skutečně podal vynikající výkon. Na začátku je známý citát od Adolfa Hitlera o českých cyklistech. I v dnešní době neztrací nic na své výstižnosti. ()

jitrnic

Nezpochybnuju remeslnou stranku (i kdyz ten motiv kola je trochu unavny), ani herecke vykony (i kdyz Polaska s Budarem nejde brat uplne vazne a Sandra Novakova jakoby ve filmu byla jen kvuli opakovanemu ujisteni divaku, ze uz neni cukrarovic Evickou - stejne ji tam porad vidim. Jana Plodkova se mi naopak libila moc moc.). Vadi mi jednak roztekany scenar se zbytecnymi postavami a dejovymi odbockami miricimi nikam a hlavne pak konvencni soucasne dobe poklonkujici vyzneni - Cech se nahore hrbi a dole si spokojene hnije - tak by znel presnejsi ustredni citat. Hlavni hrdina nema od pocatku s kolaboraci nejake vetsi problemy, velmi pravdepodobne by se choval podobne, i kdyby nemel zidovskou manzelku a to, ze je vydavan za typickeho Cecha, je tezkou urazkou vsech, kdo touto krutou dobou prosli, jichz patere byly vystaveny daleko drtivejsimu tlaku, nez jakemu byl vystaven ustredni - od pocatku bezpaterni - cerv. To, ze jsme dnes pro svoje postaveni a pohodli udelat cokoliv, jeste neznamena, ze mame pravo podle stejneho metru merit nase predky. Secteno a podtrzeno - moderni televizni inscenace s manipulativnim poselstvim. ()

mcleod

Výborný český film (!), u kterého se nelze vyhnout srovnání s .Musíme si pomáhat. Zatímco Hřebejkův film je kýčovitou a nezajímavou "člověčinkou", Najbrtův film jasně ukazuje, jak natočit podobné téma s myšlenkou, zajímavě, s napětím a se spádem, jaký takový film má mít. Vše se točí okolo citátu Hitlera, že český člověk je jako cyklista; nahoře se ohne a dole šlape. Na rozdíl od Musíme si pomáhat Protektor nabízí výrazně propracovanější psychologii člověka, který se přizpůsobí novým poměrům, jen (?) aby chránil svoji manželku Židovku. K tomu navíc přidává dobře rozpracované reakce postav z jeho okolí (tedy ne pouhé uplivnutí si jako u Hřebejka). Přestože časem tento "protektor" působí dojmem, že si na situaci "kolaborace" začíná zvykat, stále je (i na nátlak okolí) na postavě vidět nejistota a promýšlení každého kroku. Závěr je obrazovou ukázkou známého Heydrichova citátu, že Češi se dají ohnout, nikoliv však zlomit. Celý film je výborně natočen, režisérská práce na vynikající úrovni, skvělá kamera, velmi dobrá hudba a parádní herecké výkony, především dvou hlavních postav Marka Daniela a Jany Plodkové. Vedle Karamazových, 3 sezón v pekle a Mužů v říji další špičkový český film. Že by se něco dělo s českými filmaři a jejich publikem? ()

klima777

Očekávala jsem, že mne tento film roztrhá na kusy a poté emocionálně očistí. Nestalo se. Je pěkně natočený. Civilně. Dilema "Charakter nebo život" je podnětné vždy (obzvláště pak v tragické konstelaci nastíněné Protektorem). Jenomže jsem vnímala pouze velmi matné dojmy a pocity. Jako bych se přehrabovala ve starém foto-albu, jehož protagonisty, okolnosti vzniku, příběh (bolest, beznaděj, bezmoc, strach) neznám. A přitom bych měla. Poměrně zblízka. Snad byla chyba na mé straně... Příště raději upřednostním vnitřní ticho a vroucnou vzpomínku na ty, co už s námi nejsou. P.S. Dvě hvězdy nemíním jako urážku, ale jako reflexi absolutního míjení. Asi jde o dobrý film. Ne však pro mne. Takže na shledanou u jiného počinu M. Najbrta. ()

Koryntos

Když jsem film Protektor viděla poprvé, znechuceně jsem ho po 10 minutách vypnula. Nechtěla jsem si kazit sentiment, který na mě dýchá při sledování starých filmů. Protektor se mi vůbec nelíbil po vizuální stránce, přišlo mi to moc umělé a moc moderní. Po nějaké době se mi do ruky dostal znovu a já jsem ho shlédla celý a úplně jsem na něj změnila názor o 100%. Velmi zajímavé téma, jak se z manžela, až přehnaně zahleděného do své ženy, který na ni žárlí, kudy chodí, stane pravý opak. Jak se z lásky, jako mávnutím kouzelného proutku stane opovrhování. Z vychloubání se krásnou ženou stud, aby je na veřejnosti nikdo neviděl spolu. Důležitost neposkvrněné kariéry a strach o vlastní osobu, který je důležitější než soucit s druhými. Další skvělý film na téma fašististické propagandy o nadřazenosti a podřazenosti ras. Která dokázala rozdělit do té doby milující se filmové manžele. Skvělý námět, skvělý film se vším všudy. ()

Autogram

Retro štýl točenia a retro hudba dávajú filmu mimoriadnu atmosféru dávnych rokov, ktorá ma úplne vtiahla. Vážne a mimoriadne vojnové udalosti plynú akoby mimochodom na pozadí osobného príbehu dvoch ľudí. Charizmatická a krásna Jana Plodková, ktorá začala ako Čárkovaná u Svěráka, tu dostala skutočnú hlavnú rolu úplne oprávnene. ()

faraon

tak, ako si ma film rýchlo získal, tak ma v druhej polovici stratil, aby ma na záver opäť potešil:) každopádne hodne nečeský film, čo je momentálne výhrou... ()

Krasus

Mára Najbrt je kluk šikovná."Mistry" jsem neviděl,ale Protektor se mi už od první chvíle zalíbil,možná to bylo tím kolem(jak jednduchá může být zápletka filmu),možná podmanivou "midi lidi" hudbou,možná to bylo skvělým využitím Pražského exteriéru a možná to bylo i díky Márovi č.2.Protektor není český film,je to unikátní český film evropského měřítka,který dává divákovi jasný podnět,jak by to u nás asi mělo vypadat.Mám však dojem,že mě to stylizovaní,artovaní a vlastně dokonalé vše "aní" přivádí na zcela novou podstatu českého filmu a proto,nemůžu dát vyšší hodnocení.Možná si protiřečím,možná mluvim z cesty,ale ta "novota" mě nějak,jak to jen říct "nepohltila".Protektor je skvělý film,opravdu skvělý,ale cítím,že si k němu tu správnou cestu najdu až po dalších shlédnutích.Nesdílím většinové nadšení,ale mám radost z toho,že jsem navštívil český film a celou dobu jsem si tak nějak říkal,jak to vše hezky plyne a funguje. ()

jamalka

Skvělá kamera, skvělá hudba, Plodková s Danielem hrají výborně. Konec filmu je po vizuální stránce natočen skvostně- jedna z nejzajimavějších scén v českém filmu, kterou budu mít v hlavě ještě dlouho. Ovšem něco mi tady chybí- snad lepší vykreslení charakteristik hlavních hrdinů, chvílemi nudnější pasáže... Každopádně doporučuji k shlédnutí. ()

Sir-Filip

Na české poměry solidní snímek, přesto však např: televizní film "OPERACE SILVER X", odehrávající se rovněž na pozadí atentátů na Heinricha, byl daleko lepší. Protektorovi chybí dle mého názoru pořádná atmosféra...atmosféra strachu, nejistoty, úzkosti a beznaděje - tedy přesně to, co se odehrávalo v myšlenkách čechů v tomto mimořádně těžké období. Ani jednomu z hlavních hrdinů jsem nevěřil strach, který měli předstírat. Lepší hudba, dobové týdeníky, více německých vojáků, daleko rozsáhlejší represe vůči obyvatelstvu, to vše rozhodně filmu vždycky přidá. Absence těchto prvků je vždy velmi silně cítit. Prostě tomu do absolutní špičky ještě moc a moc chybí!!! "ENJOY IT !!!" ()