Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

DR.SZ

Teno snímek si zřejmě žádal spustu práce, a také na mě tím působí. Marek Najbrt se svým zvláštním stylem režie zajistil dobře kulisy, kameru a objevil vynikající herečku Janu Plodkovou, která Českého lva získala oprávněně. Jenomže tím, že si vybral režisér sice (svoje) výborné herece, ale ne úplně ideální pro historické drama. Někdy se film seká právě na zbytečných a výstředních scénkách s dejvickým a jiným humorem. Ale jinak poutavý film s výbornou konstrukcí, hudbu a písní "Když zavřu oči". 76% ()

x_ander

Dalo by se říct, že u Protektora zvítězila forma nad obsahem. Ale to není výtka. Protektor ukazuje válečnou Prahu trochu jinak, ale o to silněji. ()

vodkasesemte

Zaznamenal jsem, že komu se líbil film, se líbila i Plodková. Zajímalo by mě, do které skupiny sám patřím, a co nás to vlastně rozděluje… ()

Eire

Riso Stanke by si za svojho Fricka *Ceskeho Lva* urcite zasluzil. Vyborna hudba aj bicyklove sceny... 90% a sexy Plodkova... ()

Alden_Larson

Naprosto perfektní film, zároveň podle mě nejlepší film Marka Najbrta. Děj je nesmírně působivý, postavy jsou všechny krásně rozvinuté a všechny mezi sebou mají skvělou dnymiku. Herecké výkony byly fantastické, každý herec svoji roli zvládl na výbornou. Prezentace byla skvělá a hudba byla naprosto úžasná. Zkrátka na tomto filmu nedokážu najít nic, co by se mi nelíbilo. 10/10 ()

gruzdej

Vizuálně dotažený film, kterému jako by chyběla skutečnější "krev, pot a slzy" a občas důslednější zpracování některých příběhových motivů. Přesto jde o silný filmový zážitek, který tu dlouho nebyl. Trochu bezkrevného Marka Daniela s nadhledem přehrává jeho partnerka, vynikající Jana Plodková, ale i jediná komická postava začínající novinářky v podání Sandry Novákové. A výborný dojem doplňuje i originální hudba Petra Marka a jeho souboru Midi Lidi. ()

Nerajohn

Protektora si dáme pěkně popořádku. Současná filmová produkce dychtivě přiživovaná Novou mě letos několikrát totálně naštvala (viz Sněženky a machři po dvaceti letech nebo Bobule), zatímco českotelevizní bijáky (Hlídač č.47) jsou minimálně o dvě tři hvězdy výše. A do toho další snímek z dílny podpory ČT, Protektor. Do kina jdu a nevím skoro nic. 11 (slovy jedenáct) diváků celkem v obr sále multikina nic brilatního nevěští, a pokud se člověk prokouše upoutávkami na na první pohled naprosto labilní snímky (2Bobule, něco s miliárdářem a bratři Bloomovi), dostane se mu úvodních titulků. A hned je vidět, že to bude něco zvláštního. Už úvodní titulky jsou nabité neuvěřitelnou energií, hudbou a střihem. Ale pojďme k filmu. Protektor má hned několik nej. Nej č.1.: Obraz: Neskutečně zajímavě nasnímaný snímek, kde atmosféra z doby filmů pro pamětníky doslova čiší. Nej č. 2: Hudba: Jako poměrně zarytý fanoušek metalové hudby musím sklonit před muzikou, která se na nás z plátna line. Jak hudba v klipovitých předělech mezi jednotlivými roky děje, tak filmová píseň hlavní herečky anebo hudba pod závěrečnými titulky, která je moderní elektronickou variací oné sklaby. Nej č.3: Příběh: Film má příběh, prakticky každá postava má ve filmu svou roli, film má logické souvislosti a všechno do sebe přesně zapadá. Až na jednu vyjímku, postava novinářky hraná Sandrou Novákovou je trochu mimo. Nej č.4: Herecké výkony. Marek Daniel byl podle mě dlouho trouba českého filmu (viz Soukromé pasti). Ale do Protektora jeho projev kupodivu přesně pasuje, J. Plodkovou hodnotí recenze bravurně, mě osobně překvapil i M. Myšička nebo slovenský herec R. Stanke. Nej č.5.: Výprava: Protektor stál pěkných pár desítek milionů, ale je to třeba. Lokace a atmosféra je opravdu věrná. Takže mi to dává pět hvězd. Teď jednu sundám a mám za čtyři. Žid hraný J. Ornestem se v roce 1942 vrací zpět ze Švýcarska do Protektorátu a dostane se až do Prahy. Ale, ale, tady je to scénáristická klička, takhle by to za Heydrichiády docela určitě nešlo. A teď jednu přidám a má pět hvězd: Moje manželka je veslařka. Suma, sumárum, čekám několik českých lvů: A to za: scénář, hudbu, nejlepší ženský výkon v hlavní roli, nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli (J. Ornest, i když tady to asi bude akademická tlačenka), zvuk, kameru, pravděpodobně kostýmz, docela dozajista střih, asi i režii a nejlepší český film. Diváckou úspěšnost ale asi dostanou snímky jiné. ()

djerba

Možná jsem nebyla naladěná na tu správnou strunu, ale tak dobrý, jak tady všichni píšou, mi to rozhodně nepřišlo. A protože vyloženě nemám ráda Plodkovou a Daniela, tak jen dvě hvězdičky. Z mého pohledu zbytečný film. ()

Andul-lhak

Na cesky film az neobycejne dobry. Skvela kamera, strih, i hudba. V hlavni roli vyborne zahrala Jana Plodkova, Daniel byl zpocatku rozpacity, ke konci filmu uz se ale vyhral a svou roli zvladl skvele. Chybel pouze lepsi a napaditejsi konec. ()

fferdas

Tento film je dle mého názoru opravdu povedený. Mohu doporučit. Klidně bych snesl i delší stopáž. Po skončení jsem litoval, že už je konec. ()

790511

Vizuálně velice čisté, moc dobře natočený film. Přiběh je už, pravda, propraný nesčetněkrát na spousty způsobů, ale když někdo má na to, aby věc zpracoval takto kvalitně, tak proč ne? Jen mě dost irituje jedna z nejsilnějších stylizačních berliček, použitých v tomto filmu a to neustálé kouření. Na cigaretový dým reaguji instinktivně tím, že mám chuť jít pryč. Záběry na "efektní" nasávání/vyfukování dýmu, zapalování/típání cigaret mi už dávno připadají jako laciný trik. V tomhle filmu toho bylo ale tolik, že scénárista snad musel mít slova "...zapálí si cigaretu..." vloženou ve schránce a u každé páté věty mačkal Ctrl+V. ()

cubiczech

Asi nejlepší český film, co jsem za poslední dobu viděl. Skvělá dobová atmosféra a herecké výkony. Nemluvě o hudebním doprovodu. Takové ztělesnění superiority na plátna kin jsem nečekal. ()

saddamczech

Líbilo se mi to, skvělý film, dobová atomsféra pair excellence. Škoda že neprošla oscarová nominace. Marek Daniel je skvělý, k tomu vedle oslnivě zářící Jany Plodkové z brněnského HaDivadla - prostě Oscarový pár pod taktovkou Marka Najbrta. Hudba skvělá, příběh od A do Z, atmosféra dýchá skrz naskrz. V Česku na jedničku, ale co ve světě??? ()

Proditor

Konečně český film co by klidně obstál i v zahraničí. Kvalitní výprava, skvělá hudba, výborné herecké výkony... Ale hlavně se na to dalo dívat, člověk se u toho nenudil, nepočítal kolik v kině svítí nouzových svítidel a přál si ať už je tomu konec, jako u většiny "typicky českých komedií". ()

heger

Ošúchaný námet, nevýrazní herci, slabá réžia. Tvorcovia sa pokúšali ozvláštniť film paralelným strihom, "cyklistickými vložkami" a pochmúrnym gradingom, ale celý príbeh je aj tak vyrozprávaný len prostredníctvom čítankových dialógov, bez štipky presvedčivej emócie a napätia. Film sa snaží zviezť na módnej vlne "vyrovnávania sa s minulosťou" a zdá sa, že sa mu to darí... ()

FEAR99

Hned z kraje je třeba říci, že Protektor není až taková bomba jak jsem čekal. I tak se jedná o velice dobrý český film, u kterého se člověk nemusí stydět. A právě tohle se u většiny českých filmů prostě říct nedá! Druhý film Marka Najbrta mě připoměl nedávný Normal (i když k němu mám sympatií o dost víc), takže za 1/ je tu výborná audiovizuální stránka, kamera velice fajn, hudba taktéž (ač zní velice nezvykle, hodí se a hlavní motiv si zapamatujete). za 2/ herci jsou přesně vybráni - Marek Daniel si hraje svůj standart, ale vidět ho v hlavní roli je příjemná změna, za to Jana Plodková exceluje, dlouho jsem v Česku nic moc podobnýho neviděl. Zbytek nepřehrává a odehraje si svý. a za 3/ scénář a zejména perfektní dialogy. Bohužel se najde i pár chyb, bez kterých bych se nejradši obešel - emočně to se mnou ani nehnulo, výprava nic moc, konec mě příliš nesedl a nesmí chybět ani pár podivností v chování hlavních hrdinů. 3,5* zaokrouhleny nahoru za skutečnost, že jde o český film. ()