Susedia

Scénář:

Andy Kraus

Kamera:

Peter Bencsík

Andy Kraus, Peter Marcin, Viki Ráková, Zuzana Tlučková, Marta Sládečková, Helena Vondráčková, Eva Matejková, Martin Malachovský, Ivan Vojtek (více)

Série(10) / Epizody(164)

Na základe diváckej odozvy na krátke scénky v relácii Hurikán, v ktorých sa stretli rodiny Františka Stromokocúra (Peter Marcin) a Lászla Komároma (Andy Kraus), sa ich tvorcovia a televízia Markíza rozhodli preniesť ich osudy do samostatného komediálneho seriálu. Manželské dvojice síce bývajú vedľa seba, ale temperamentom, názormi a životným štýlom sú si dosť rozdielne. Zažívajú spolu humorné situácie založené na nedorozumeniach a náhodách, ktoré prináša život. (TV Markíza)

MIMIC

Keď Raoulovi Schránilovi vyčítali, aké debilné sú niektoré filmy, v ktorých hral, hájil ich s tým, že mali divákov príjemne odreagovať. Obrním sa teda argumentáciou rešpektovanej legendy a o "Susedoch" poviem to isté. Najprepracovanejšími postavami sú hedonisticko-sangvinicko-cholerický František a sarkastická Zuzana. Mimochodom, Zuzana Tlučková má perfektnú artikuláciu, je to jediná slovenská herečka, ktorej rozumieť každé slovo (jej americkým náprotivkom je v tomto ohľade Sigourney Weaver). PS: Niektorým prispievateľom musím vysvetliť - "Susedia" nie sú slovenský humor (tak ako New York nie je Amerika), to je humor scenáristu Andyho Krausa. ()

kingik

Z takových sousedů, se kterými se setkáme ve slovenském sitcomu, musí nutně hrábnout anebo se jim jenom smát. Od každého trochu. František a Lászlo jsou vskutku vykutálená dvojka správných pošuků a jejich manželky jim zdatně sekundují. Horší je sledovat více epizod po sobě, protože to se pak nakupí hodně jednoduchého humoru, až se to přestane líbit a odradí to od sledování dalších dílů. Věru, sitcom není tak snadné natočit, jak by se mohlo na první pohled zdát, a žádné zázraky nelze očekávat ani v tomto případě. Klady: perfektní herecké výkony a obsazení, snaha o originální gagy. Zápory: jednotvárné studiové prostředí nedává moc prostoru k extra nápadům, příliš tlačení na trapnost, Andy Krausovi jako zástupci maďarské menšiny není velmi často rozumět, hostující herci jdou do trapna, obyčejná Haberova titulní písnička, slabě zrežírované, zfušovaný scénář. Mé hodnocení: 40% ()

Anderton

Ja toto nezvládam. Keď vidím Marcina s Krausom, tak mi začína byť zle od žalúdka a čo potom, keď otvoria ústa a Kraus to vybalí so svojim rádoby vtipným maďarským prízvukom. Markíza je na tento seriál náramne hrdá, čo aj svedčí o jej úrovni. Našťastie Ráková, Tlučková a Sládečková sú znesiteľné, takže nemusím znova pri pôvodnej slovenskej tvorbe tohto storočia dávať odpad. ()

Tomco

marcina som neznasal, ale vcera ma pobavil na udelovani cien slavik 2007 :). styri hviezdy vsak davam dole hlavne za absolutne nesympatickeho krausa, ktoreho mam chut zaskrtit. trapny humor, prehravanie na kazdom centimetri..nuda, shit.. za zmienku stoji asi len vystrih viki rakovej. viac sa bavim pri teleshopingu. ()

klerik

Príjemný gaučový seriál, ktorý občas zakopne na svojej jednoduchosti (a silvestrovskej časti) . Možno by to chcelo viac postáv, viac vzťahov.... ()

Crocuta

Martu Sládečkovou jsem měl rád vždycky, Viki Ráková mi připadá hrozně roztomilá a zbylí tři hlavní protagonisté "Susedou" jsou mi rovněž docela sympatičtí, takže se ke sborovému zvracení kritiků tohoto seriálu nepřidám. Určitě znám mnohem debilnější tituly jak české, tak slovenské provenience. ()

Flego

Je to veľmi ťažké natočiť dobrý seriál ( u nás na Slovensku určite ). A humorný zvlášť ( to platí pre obe republiky ). Pokusy to boli ( Silvánovci, Duchovia resp. Novákovci ), ale nedopadli dobre. Pravdou je, že inšpiráciu k Susedom našiel sám Kraus, keď vymýšľal skeče o podivnej dvojke Komáromovi a Stromokocúrovi v Uragáne, či Hurikáne. Inak sa píšu krátke útvary, inak 30 minútový seriál. Určite by si seriál zaslúžil lepšiu pozornosť strihačových nožničiek, či precíznejšiu prácu na scenári a dialógoch ( čo Markíza určite nedovolí, lebo ona chce prašule ihneď ). V podstate treba pozitívne hodnotiť, že aj na Slovensku niekto našiel odvahu a vstúpil do neznámych vôd. Prvá séria sa mi pozdávala viacej, určite by som však vyzdvihol dovtedy málo známu Viki Rákovú, ktorá je excelentná. ()

anderson

Nepatrím k fanúšikom dvojice MARCIN - KRAUS, ale pozorne sledujem pôvodnú slovenskú filmovú (ha - ha) a televíznu (ha) tvorbu. No a tento sitkom vysoko prevyšuje všetky podobné nesmelé predchádzajúce pokusy (ZBOROVŇA, DUCHOVIA, SILVÁNOVCI, ...) vytvoriť slovenskú obdobu v USA tak nesmierne populárneho žánru. Duo hlavných predstaviteľov a scenáristov zároveň (sic!) sa na nič nehrá a opäť recykluje už overené a vyskúšané postupy z ich superúspešných relácií URAGÁN a HURIKÁN. No a napodiv výsledok nie je trápny ale vtipný a divákom sa (aspoň podľa peoplemetrov) páči. Kam sa hrabú HORÁKOVCI ... (9.11.2006) ()

Necrotongue

Perfektní herecká sestava,scénář i režie,na Slovensku se podařilo s naprostou lehkostí vytvořit to,o co se u nás marně pokoušely snad už všechny televize,totiž výborný sitcom.Seriál jsem viděl už několikrát a pořád mě dokáže rozesmát až k slzám,pravda,třetí řada je už podstatně slabší,takže měl asi skončit kvalitní druhou sérií,ale baví stále. ()

ARI50

Slováci se pokusily natočit bomba zábavu a ono se to kupodivu celkem povedlo protože některé díly jsou super některé normál a tak tahle jedná velká parta celkem slušně překvapila. ()

Mordenroth odpad!

Hlúpejší a trapnejší sitcom si neviem ani v tom najhoršom sne predstaviť. Poprední slovenskí skrachovanci - Marcin a Kraus sa predvádzajú... Brrr! ()

Dale

Nemožné sa stalo skutočnosťou - na Slovensku sa podarilo natočiť sitcom, ktorý je naozaj vtipný. Po trápnych pokusoch a la "Zborovňa" sa dokázalo, že aj Slováci majú zmysel pre humor. Marcin a Kraus sú skvelá humoristická dvojica plná nápadov, ktoré dúfam tak skoro nevyčerpajú (ako sa to stalo pri Uragáne). Niektoré hlášky sú veľmi podarené a originálne a už teraz zľudoveli podobne ako tie z "Marečka". Doplnenie: Po skončení 1. série s príchodom detí na scénu išla kvalita rapídne dole. ()

MoiJe

Kategoria 'kludne vydrzim pozerat, ale sama od seba to nezapnem'. Stale o triedu lepsie nez Letiste a podobne uchylnosti. ()

Marek1991

Spočiatku som bol prekvapený, že po dlhej dobe sa niekto odvážil natočiť niečo pôvodné a domáce s pár prvkami a inšpiráciou zo sveta. Pripadalo mi to celkom milé a občas vtipné. Nanešťastie ten humor bol skôr taký primitívny a ľudový, proste veľmi jednoduchý a miestami trápny a naivný. Postupom času sa z toho stala komerčná otravná zábavka riešiaca stupňujúce napätie medzi Maďarmi a Slovákmi, ale veľmi primitívne. Ja som to sledoval najmä kvôli novej postave a herečke, ktorá mi už vtedy prišla veľmi sexy a ňou bola a ešte aj je Viki Ráková, sestra výborného futbalistu, známeho najmä z Nitry, Róberta Ráka. Nemám však rád, ak sa niečo natočí najmä pre peniaze alebo z nutnosti, či snahy vyťažiť z minulosti a udržať sa za každú cenu, tu to nadväzovalo na Uragán a neskorší Hurikán, bola to veľká promaďarská záležitosť v dobe rozbrojov s miernou snahou upokojiť situáciu. Sledovať to však pravidelne to chce guráž. ()

corpsy

Nemôžem povedať, občas sa mi na tvári vykúzlil úsmev, ale dvojica Marcin - Kraus mala radšej ostať pri skečoch v URAGÁNE. ()

ladko

Zo začiatku ešte ušlo, ale s postupujúcimi časťami som si na Susedov vypracoval neskutočnú averziu. Keď si človek zvykne na ten typ humoru, po pár častiach sa už jednoducho nie je čomu smiať, lebo každý vtip, hlášku, situáciu viete predvídať minimálne minútu dopredu... ()

Derek

musim sa priznat ze sa mi duo kraus marcin kedysi daaaaavno pacilo (to boli este v radiu s tou babou a volalo sa to tusim twister) a ich radiovy humor som vyhladaval. ked sa dostali na televizne obrazovky zaujem o ich programy u mna neskutocne opadol (i ked nejaky dobry vtip sa tam obcas nasiel) no a potom prisli susedia. ja uz som nejaky piatok v anglicku tak sa mi vyhli prve serie ale ked som bol vzdy na dovolenke tak to vsetci chvalili ake je to dobre, vtipne a cela moja rodina kazdu cast sledovala. ja som mal moznost par minut zhliadnut (na dovolenke nie je cas na tv, treba chlastat:-) ) a strasne ma zaujimalo preco to ma byt vtipne?! ziadny inteligentny humor ani ziadny extremne supacky humor len take tlachanie do prazdna (ala hospoda, ala novaci a ostatne podobne pokusi o sitcom) ktore nie je nicim zaujimave. az poslednou dobou som mal moznost zhliadnut celu seriu (tusim tretiu) ale nijaku obrovsku zmenu nevidim. ak sa to v porovnani so zaciatkami niekomu zda este vtipnejsie tak to si necham na veky vekov ujst a ak je to slabsie ako prve serie tak tie su asi povestny jednooky kral medzi slepymi. ale jednu hviezdicku si to urcite zasluzi aspon za to ze je to po nekonecne dlhej dobe nieco co ma na slovenskej televiznej tvorbe dlhsiu trvanlivost (i ked o kvalite by som pomlcal) a obcas sa tam predsa nejaky splech najde. btw s oskarom tiez suhlasim ale treba povedat ze ak by mal nejaky serial na svedomy pan lasica tak je to urcite bomba! :-) ()