Velitel

Československo, 1981, 7 h 30 min (Minutáž: 71–81 min)

Kamera:

Alois Nožička

Antonín Procházka, Jaromír Štemberg, Jozef Holec, Václav Neužil st., Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Antonie Hegerlíková, Marta Hrachovinová, Ota Sklenčka, Boris Rösner, Dušan Jamrich, Tomáš Töpfer (více)

Epizody(6)

Začátek školního roku je stejný i pro studenty vojenské vysoké školy. Do posledního ročníku nastupují dva kamarádi - Petr Lípa a Zdeněk Horák. Oba jsou navíc členy lehkoatletického družstva, které vede přísný, nesmlouvavý a trochu podivínský kapitán Marek. Po závěrečných zkouškách oba vstupují do strany a pracují v armádě, kde plní důležité a náročné úkoly. Jejich soukromé životy se odvíjejí od jejich práce. Manželství se rozpadávají, lásky chladnou, pracovní morálka klesá a přicházejí problémy. (TV JOJ)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (7)

Velitel (1981)

Pracovné aj životné peripetie mladých lampasákov vo vyspelej normalizovanej socialistickej spoločnosti. Hlavný hrdina, silne zásadový a prísny k sebe aj ostatným to nemá ľahké, väčšine kolegov v zbrani vyhovuje ležérnejší prístup, než prácne zvyšovanie odbornosti a uvedomelosti. Zodpovedný prístup a pracovné nasadenie mu náležite komplikujú aj osobný život. Jedná sa o riadnu militaristickú agitku podfarbenú heroickou hudbou, plnú valiacich sa tankov, scén z dôstojníckych porád aj kasární a nechýba ani realitou konfrontovaný krčmový pacifista. Popri tom sa demonštruje vyspelosť poľnohospodárstva a občianskej vybavenosti, dôležitosť medzinárodnej družby a obetovania sa v prospech vyššieho cieľu. Našťastie je propaganda dostatočne zabalená do chytľavého príbehu, takže (aspoň mňa) nenudí a nepohoršuje. Herecké obsadenie slušné, ústredný mirekdušínovec Procházka, pohoďácky Vinklář, ostrý Matyáš, symptická Pichlíková, nesympatická Kotrbová, zahorklá intrigánka Geprtová alebo chápavý strýčko Sklenčka. Toto ja môžem. ()

Začátek cesty (1981) (E01)

"Jestli se ucházíš o cenu fair play, tak si vyber jiné družstvo, já potřebuju vyhrávat!" Mladé perspektívne kádre končiace vysokú školu lampasácku to nemajú jednoduché, pod tlakom zodpovednosti môžu pochybiť, ba dokonca sa skoro pobiť kvôli ľahkovážnej Jorge v klube SZM, ale keď príde na lámanie chleba, sú to predsa len charakterní  chlapci. A keď je núdza najvyššia, môžu sa spoľahnúť na pomoc sovietskych druhov v zbrani. V závere ako úspešní absolventi nafasujú stranícke legitimácie a odchádzajú sa prakticky podieľať na obrane vlasti a socializmu na nemenovaný útvar. Prvý predstavovací diel, zatiaľ dobré. "Jsou holky, kterým uniforma nevadí!" ()

První kroky (1981) (E02)

"Disciplína v celé četě i mezi svazáky je pod psa!" Hlavný hrdina dostane elegantné kopačky od vyvolenej, arcinepriateľ z prvej časti sa ukáže ako charakter a kudlu do chrbta prekvapivo vrazí kamarát najlepší. To je na jedného celkom dosť, keď sa ešte k tomu sa snaží udržať si autoritu u svojej čaty, mení sa na ukážkovú gumu. Našťastie sa uvedomí, keď so svojou jednotkou vyrazí pomáhať družstevníkom na obilnú frontu do rodnej viesky. Druhá časť ešte lepšia než prvá. ()

Velká zkouška (1981) (E03)

"Když máme plnit společný bojový úkol, musíme se poznat!" Nášmu hrdinovi sa vyvíja vzťah s fešnou agronómkou, ktorému nepraje zahorklá sestra. Jeho druh cukne pred svatbou s oplodnenou dcérou veliteľa. Osmahlý spasiteľ stohu s predošlej epizódy nachádza znovu radosť zo života. Do toho medzinárodné cvičenie spriatelených armád trénujúcich obranu západnej hranice socialistického tábora. Povinnú družbu realizujú opravou dederónových okuliarov a exkurziou po prekvitajúcom JRD. Len tých dokumentárnych záberov na valiace sa tanky za doprovodu heroickej hudby bolo na mňa priveľa. ()

Velký den (1981) (E04)

"Od rána do večera jsme v jednom kole, už ani nevíme, co je osobní volno!" Nadmiera pracovných povinností, k tomu príprava na masové telocviky, to mladej láske nepraje. Toho využije zahorklá sestra a podlým intrigovaním naštrbí krehký vzťah. Opravdivé city ale nakoniec zvíťazia nad lžou a nenávisťou a k opätovnému zblíženiu príde v spartakiádnom sprievode rovno pred papalášskou tribúnou pod dobrotivým pohľadom samotného súdruha Husáka. Dojemné. Taktiež sa šťastlivo dorieši prípad oplodnenej podplukovníckej dcérky. "To byla svazácká schůze, co?" ()

Příliš ostré střelby (1981) (E05)

"S tebou bych nešel na průzkum do týlu nepřítele ani za nic!" Náš lampasácky hrdina je prevelený na nové pôsobisko do vyššej funkcie a nielenže svojím zjavením naruší dôstojnícku hierarchiu, ale ráznym postupom rozvíri spokojné stojaté vody takým spôsobom, až sa zaslúžilí dôstojníci zastavujú s otcovskými radami na slovíčko. O zapadnutí do kolektívu nemôže byť ani reči, ako bonus sa z minulosti zjavia staré pochybné známosti a žena čaká každú chvíľu kontrakcie. Vynikajúce. ()

Velitel (1981) (E06)

Náš hrdina pokračuje v konfrontačnom smere, okrem kolegov v uniforme proti sebe popudí aj miestnu civilnú verejnosť, keď sa postaví za zo zločinu podozrivého kolegu. Neváha dokonca vyraziť s lopatou v ruke do zamrznutých povrchových baní a školopovinnej mládeži ohroziť uhoľné prázdniny. Nakoniec sa mu ale jeho zásadovosť vyplatí a všetci ho prijmú za svojho, veselo demonštrujúc priateľské úmysly s kyticami v rukách pri vítaní nových občiankov na miestnom MNV. ()