Operace "Daybreak"

Operation: Daybreak

Dobrodružný / Drama / Válečný

USA / Československo / Jugoslávie, 1975, 118 min

Jen díky monumentálnímu seriálu o Heydrichiádě jsem se dozvěděl o tomhle polozapomenutém americkém filmu o našich hrdinných parašutistech. Bondovský režisér, Doyle z profíků jako Čurda a normalizační šedivá Praha k tomu?....tož to už sakra stojí za zkouknutí. A stručné hodnocení? Není to vůbec špatný film! Ano, těch historických nepřesností je opravdu hodně, ale základní historické linie se to i tak drží a co rozhodně potěší je větší prostor pro samotného Heydricha, který tu byl tím správným arogantním nacistou a který tak trochu chyběl v nejnovějším Anthropoidu a taky větší prostor pro zrádce Čurdu, kterého slavný Doyle zahrál dost dobře. A taky ta šedivá Praha spolu se sychravým počasím dodaly filmu tu správnou atmosféru. Nakonec to asi paradoxně pro amíky za normalizace bylo mnohem jednodušší získat povolení filmovat na Staromáku a dalších místech v centru Prahy než pro nejnovější anglickou verzi, kde vlastně Praha vidět skoro nebyla. Suma sumárum ten film fakt stojí za to aby mu byla dána šance. Za mě spokojenost a silné tři hvězdy. A nakonec i tato americká verze je důkazem toho, jak významnou a hrdinnou akcí celosvětového významu atentát na Heydricha byl a že máme být právem na co hrdí.(14.3.2017)

Historicky to určitě přesné není (ono "úplně přesně" nelze natočit nic, každá historická událost má bílá místa - na druhé straně masakr německých vojáků v kostele Cyrila a Metoděje je bohužel fiktivní...), ale čeští odbojáři jsou zde líčeni jako hrdinové všedního dne, což je podle mě pravda. Tento produkt ze západu je oslavou Gabčíka a Kubiše a všech, co jim pomáhali a to je něco, čeho si jako vlastenec cením.Film má dobré herecké výkony, zajímavou a vhodnou hudbu, spád a solidní akce. Podle mého názoru je tento film téměř na stejné úrovni jako Sequensův atentát z r. 1964. Atentát je historicky přesnější, Daybreak je heroičtější a akčnější (navíc je zde zobrazeno zničení Lidic, o čemž se v Atentátu jen mluví). Z novějších snímků se mi líbil více Smrtihlav než Anthropoid, nicméně na Operaci Daybreak nemá ani jeden z nich.(31.1.2007)

• sgtWolk

To je hrozné. Evidentně pokud jde o propagandu tak si Američani s Rusama nemají co vyčítat (i když ruská propaganda mi připadá vtipnější.). Ten masakr v kostele je absolutně zcestný. Jediné co mě zaujalo byla scéna samotného atentátu a předtím Heydrichova cesta z Panenských Břežan do Prahy, která se očividně natáčela na povltavské silnici z Prahy do Štěchovic.(5.5.2011)

• Robbi

Čurda jako člen výsadku Anthropoid, dva zabití esesáci hned po seskoku, dojemný odvoz zraněného Gabčíka německou hlídkou, která se nechá uplatit zajícem, tajní agenti hulákající v bytě koledy a ještě všichni pohromadě... Jasně, jsou lidé, kterým je historie docela fuk, ale tohle je opravdu hodně silný kalibr, který se časem nelepší, nýbrž zhoršuje. Že Američané mají v povaze předělávat historii podle toho, jak jim to vyhovuje, není nic nového. Bez jmen Gabčík, Kubiš, Heydrich, Opálka, Čurda a další by to nebyl špatný film, ale takhle je to bohužel fabulace a nic než fabulace.(10.6.2017)

Přistává se ve dne, o kostel bojuje do noci, Gabčík je z Plzně a objednává si v nadsázce do krypty kaviár. Ou(kej), americkej film ze 70. let. Na počet hvězd a diváckej zážitek je to u mě stejný jako českej Atentát ze 60. let. Operation Daybreak je někde „mimo“ značně, ale koukalo se na něj dobře a působil na mě jako emocionální hold těm lidem z odboje. Za zhlídnutí určitě stál, jak tady tak v Atentátu jsou lehko identifikovatelný záběry, kterejma se moderní zpracování inspirovalo.(4.12.2016)

• - V osudný den 27. května 1942 necestoval Heydrich s doprovodem, takže je nesmysl, že by ho během cesty opustil. Při atentátu je zřetelně vidět areál smíchovského nádraží a moderní sloupy MHD na tramvajové zastávce. Zdůrazňovat tu zastřelení Heydrichova řidiče na lávce nad smíchovským nádražím je už jenom drobností, Johannes Klein byl pouze postřelen do nohy. (Robbi)

• - V tomto spracovaní atentáta na Reinharda Heydricha je ukázaný i prvý pokus o atentát na železničnom nástupišti. (andykovac)

• - V roce 1941, kdy se film odehrává, ještě jezdily přes Staroměstské náměstí tramvaje. Trať v úseku Právnická fakulta, Staroměstské náměstí, Celetná a Prašná brána byla zrušena až v roce 1960. (Robbi)