Operace "Daybreak"

Operation: Daybreak

Dobrodružný / Drama / Válečný

USA / Československo / Jugoslávie, 1975, 118 min

Slušne natočený film o atentáte na Heydricha, podobný česko-slovenskému o 11 rokov staršiemu kúsku. Od začiatku sa ide na vec, žiadne dlhé úvodné naťahovačky nenastávajú. To, či išlo do detailov o hodnoverne natočený atentát, nedokážem posúdiť, ale prekvapilo ma, že sa objavil aj prvý pokus na vlakovej stanici. Čo pokrivkáva, sú herci, až na tradičného predstaviteľa nacistov - Doffringa - je ostatok iba priemer. Objaví sa tu pár českých hercov - všetci však iba v drobných rolách.(3.1.2019)

A už to vyplavalo, všechno naprášil Doyle z CI5! I když můžete mít na konci vztek, jak tuhle koprodukci zvrtali, stejně vás na konci mrazí. O Kubišovi a Gabčíkovi a jejich boji do poslední kulky už jsme se učili na základce za soudruhů. Ta poslední kulka tu ovšem není, jen kvanta vody. V malých rolích čeští herci, z nichž nejtvrdší pěsti má zde neuvedený Zdeněk Srstka. Viděno v anglickém a částečně německém originále, můžeme-li tak předabované Čechy nazývat.(13.5.2013)

Historicky to určitě přesné není (ono "úplně přesně" nelze natočit nic, každá historická událost má bílá místa - na druhé straně masakr německých vojáků v kostele Cyrila a Metoděje je bohužel fiktivní...), ale čeští odbojáři jsou zde líčeni jako hrdinové všedního dne, což je podle mě pravda. Tento produkt ze západu je oslavou Gabčíka a Kubiše a všech, co jim pomáhali a to je něco, čeho si jako vlastenec cením.Film má dobré herecké výkony, zajímavou a vhodnou hudbu, spád a solidní akce. Podle mého názoru je tento film téměř na stejné úrovni jako Sequensův atentát z r. 1964. Atentát je historicky přesnější, Daybreak je heroičtější a akčnější (navíc je zde zobrazeno zničení Lidic, o čemž se v Atentátu jen mluví). Z novějších snímků se mi líbil více Smrtihlav než Anthropoid, nicméně na Operaci Daybreak nemá ani jeden z nich.(31.1.2007)

• D.Moore

Kdepak, Atentát je jen jeden. Na Operaci Daybreak mi vadilo o dost víc věcí než kolik mě jich zaujalo, a to je špatně. Ano, akce je natočena relativně dobře, ale s historickými fakty scénář kouzlí místy až prapodivně, hudba je jako vystřižená z nějakého levňoučkého televizního filmečku, herci děsní (obzvlášť představitel Karla Čurdy je nebývale tupý zjev)... A do toho řada nechtěně komických situací, jako když britský důstojník Gabčíkovi a Kubišovi na začátku filmu vysvětluje, kdo je Heydrich a co je to ten protektorát Čechy a Morava.(7.5.2012)

• tahit

Dovedu si představit, že natočit celovečerní film s námětem atentátu na Heydricha v socialistických časech s probíhající normalizací vyžadovalo asi hodně úsilí. Dlužno poznamenat, že ulice Prahy tomu filmu dali nenahraditelné možnosti a věrnou kulisu. Netřeba připomínat, že mnoho věcí bylo samozřejmě ve skutečném atentátu docela jinak. Tady je jisté, že tvůrce spíše akčních filmů Lewis Gilbert zřejmě nijak zvlášť neusiloval o odkrývání toho, jak to všechno vlastně do detailu bylo. Proto je ve filmu tolik blbostí. Nicméně existují i konspirační úvahy, že ve finální akci to bylo možná jinak. A to tak, že Kubiš hodil nejdřív bombu a poté auto pokropí dávkou Gabčík ze Stengunu. Při natáčení tohoto filmu roku 1973 byl použit skutečný Heydrichův Mercedes jako v Atentátu z roku 1964 od Jiřího Sequense, pouze místo na rohu Radlické ulice již nebylo autentické, jako v předešlém filmu. Za velmi povedené považuji ztvárněnou postavu arogantního Reinharda Heydricha, která do podoby docela pasuje. Závěrečná akce parašutistů ukrytých v kostele svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici nebyla také úplně špatná. Vše ostatní už je taková ta splácanina v americkém stylu.(22.9.2014)

• - Kostol, v ktorom sa parašutisti ukrývali, sa nachádza na rohu ulíc Resslova a Na Zderaze v Prahe 2. Jeho súčasný názov je Chrám svatých Cyrila a Metoděje. Oproti kostolu sa v súčasnosti nachádza Krčma u Parašutistů. (Tomas_PO)

• - Jan Kubiš (Timothy Bottoms) nespáchal sebevraždu v kryptě kostela, jak je znázorněno, ale byl smrtelně raněn při přestřelce s příslušníky SS a zemřel až během převozu do nemocnice. (vangobseck)

• - Bylo zdůrazněno, že se natáčelo v Praze, takže lze dobře rozeznat některé lokality. K prvnímu kontaktu Gabčíka a Kubiše s pražskými odbojáři dojde ve škole U Vršovického nádraží, samotný atentát se odehrává ve zlomu ulice Radlická (Smíchov), nedaleko současného vyústění tunelu Mrázovka. Dalšími místy, kde se natáčelo, bylo Malostranské náměstí a Rudolfinum. (Robbi)