Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

mi-ib

Už dlouho jsem žádný film nesloupl jako malinu tak, jako Skleněné peklo. Po velmi povedeném a ne nijak zbytečně dlouhém rozjezdu nabere film obrátky takové, že jsem se skoro nemohl nadechnout. Jasně jsou tam béčkové prvky, jako výbuchy přesně v nejhorší chvíli a cukrové sklo v nejvyšších patrech mrakodrapu, ale není jich přecejen tolik. A při McQueenovo proroctví, že jednou budou z podobných baráku vynášet 10 000 mrtvých mě zamrazilo. Celkový dojem z filmu vyzdvihuje i to, že McQueen, Newman a Dunawayová zde mají bezvadné role. Velmi povedená pocta všem hasičům na celém světě. ()

Stíba

Dlouho jsem tenhle klenot katastrofických filmů odkládal a teď vím, že to byla chyba. Úchvatně rozehraná partie, která pozvolna graduje až do těch nejvyšších otáček a to bez ohromujících počítačových animací a dalších šíleností moderních filmů, které dnes stejně umí jen málokdo využít ku prospěchu filmu. Tady se především pečlivě pracuje s atmosférou a vše je v rámci příběhu a budovy jako hlavního dějiště velmi dobře vymyšleno a propracováno nicméně i efekty tu jsou k vidění a jejich otisk ve filmu je velmi citlivý a kvalitně provedený. Při takových scénách jako je vysící výtah nebo momenty s lanovkou jsem měl vážně husí kůži, protože výšky zrovna moc nemusím a to, že Mcqueena, Newmana, Holdena a Dunaway řadím mezi mé nejoblíbenejší herce své doby vidím už jen jako drobnou třešničkou na dortu, protože ve vší úctě ke všem, tady mi jako hlavní hnací motor připadalo zejména ono perfektní pečlivé zpracování s pevnými základy a mám tak trochu pocit, že by se herci ani při roztrhání těla na jeho místo nedostali. ()

Dimo

Tenhle film opravdu stojí za vidění. Roky mu šmrnc nevzaly, charisma herců už vůbec ne. Stejně jako Motýlka, kde Steve McQueen též skvěle hrál, jsem viděl docela za mlada, asi někdy v 11 letech a živě si pamatuju, jak jsem toto peklo pěkně prožíval... Průběh filmu na jedničku a nějaké ty nedostatky v efektech se přehlídnou... Podstatná je atmosféra, drama a žádný mazlení, pořádný, ale uvěřitelný průšvih v horních patrech hodně vysokého baráku. ()

Killingjoke

Můj oblíbený katastrofický film. Je to sice už skoro 40 let stará záležitost, ale na mne to stále účinkuje mnohem lépe, než pozdější filmové počiny v tomto žánru. Výborné na tomto filmu je, že ještě před vypuknutím ohně můžeme sledovat solidní drama a jsou nám zde ukázány rozličné charaktery od malého podvodníčka, přes inženýra až po zhýčkaného milionářského playboye. Když pak vypukne ono peklo a je potřeba dostat lidi z hořícího mrakodrapu, je zážitek sledovat kdo má jaký skrytý charakter a jak se v danou chvíli zachová. Film je sám osobě skvělý a jeho přidanou hodnotu pak tvoří plejáda velkých hvězd, z nichž spoustu řadím mezi své oblíbence, jako je Paul Newman, Steve McQueen nebo Faye Dunaway. Ano, skleněné peklo je mým nejoblíbenějším katastrofickým filmem, bez debat... ()

Ozzy2

Nemám rád katastrofické filmy.Ovšem tohle je výjímka.A to nejen kvůli Newmanovi a Steve McQueenovi. Doplnění: Včera jsem to viděl asi popáté a musím říct, že mě to opět dostalo.Lepší katastrofický film nikdy natočen nebyl a nikdy už nebude. ()

KafuR

Jeden by netušil, jaká že to katastrofa vzejde z jednoho zdánlivě nevinného rozsvícení nového majáku, jehož majitel si pravděpodobně řekl, že než utratit pár melounů navíc, to radši bude riskovat čerta z elektriky. No a tady to má! Všechny plány na uhašení neočekávaně zkomplikoval požár a mise na záchranu hostí ztroskotaly na záchraně hostů motivovaných hořícím sakem k vlastním iniciativním pokusům o záchranu končících většinou průletem výlohou okna ve 135. patře. Zkrátka, tento filmík udělá radost nejenom skalním pyromanům všeho druhu, ale určitě také divákům, jejichž závrať se začíná ozývat už ráno při vstávání z postele. ()

ludva10

Pro mne v době, kdy jsem film poprvé shlédnul na VHS nepopsatelný zážitek. Super efekty, nevídaná tragédie, super herci .... Prostě v té době něco neskutečného. Takže nemůžu dát jinak než za 5* ()

Ivo

Po poněkud zdlouhavém úvodu plném pečlivě nagelovaných amerických občanů se to rozjede docela slušně a destruktivní živel pohlcuje san františkánskou burj kalifu nekompromisně devastujícím způsobem ... Až si říkám - jak některé scény mohli vůbec natočit v oné požehnané nedigitální době ? Je ale pravda, že ke konci to začalo trošku zbytečně přiteplovat nejen od ohně a z některých dojemně slzopudných dialogů možná lehce zčervenala i přilehlá knihovna ... ()

Kubeska

70. léta zaznamenala boom katastrofických filmů, namátkou - Letiště (1970), Dobrodružství Poseidonu (1972), Zemětřesení (1974) a třeba Hindenburg (1975). Avšak až tento film bych považoval za paradigma. Film nabízí skvělé vykreslení charakterů, není to jen o McQueenovi a Newmanovi. Je tu i herecký bard W. Holden a spíše zpěvák a tanečník F. Astaire v roli sňatkového podvodníčka, kterého diváci znají pro jeho stepařské kreace. V ostatních rolích zaujme R. Chamberlain a „sedmistatečný" R. Vaughn. Tvůrci v té době neměli k dispozici CGI, tak se museli spolehnout na praktické efekty, což pomáhá autenticitě. Zmíněný McQueen tu má opravdu parádní roli velitele hasičů, který ví, co má dělat a umí se správně rozhodnout, nic ho nerozhází, prostě pro něj typická frajerská role, již si náramně užil. Tento film měl smůlu, že zůstal v pomyslném stínu, protože v roce 1974 vznikly dva geniální filmy - Čínská čtvrť a Kmotr II. ()

Biopler

Film v sebe skrýva viacero posolstiev, s ktorými možno tvorcovia ani nepočítali. Páči sa mi na ňom spochybnenie všemožnej techniky a moderných technológií, ktorými mala byť budova vybavená, to scenárista šikovne vložil do úst majiteľovi budovy, ktorý sa tým srdí v dialógu s hlavným požiarnikom. Taktiež je jasne vyfarbené lajdáctvo a korupcia, ktorá dostane na hubu, avšak aj za cenu ďalších životov. Výborne vybratí herci v podaní Holdena a Chamberlaina sú zjavom a vystupovaním priam archetypálne postavy. Ďalším z posolstiev je určite to najjasnejšie - potrebujeme stavať tak obrovitánske budovy? Potrebujeme sa tak pýšiť a klopať Pánu Bohu do okien? Požiarnici majú problém s požiarom už od 7. podlažia nahor... Snímka sa môže chváliť perfektným spracovaním a je dokonalou ukážkou, že nepotrebujete super-mega digitálne efekty, aby ste vykreslili bezmocnosť v správaní postáv a katastrofu po vizuálnej stránke. Ja som počas sledovania nepríjemný dym akoby stále cítil a to je ono, tak má vyzerať filmárčina, ktorá silno vtiahne do deja. Nie som fanúšik katastrofických filmov, ale Towering Inferno jasne prevyšuje o minimálne jednu triedu všetky digitálne capiny dneška, ktorých je neúrekom. ()

chrispe

Ty brďo. 1974 a taková pecka. Jasně, dnes už tam člověk může vidět mouchy, protože film je v mnoha věcech už jinde, ale věřím, že ve své době seděli diváci v kině s pusou otevřenou až ke špičkám bot. I já v roce 2020 chvílemi seděla. :D Film, kde si fakt žádná postava nemůže být jistá. Film se spádem, napětím, skvělým hereckým obsazením... no zkrátka má fakt všechno a fakt zaujme i po 46!!! letech. Bravo. ()

Luisis

Nadčasový katastrofický snímek s hvězdným obsazením, který i po letech neztrácí na své atmosféře - 90% ()

tranquill

"Já to zvládnu, to ti slibuju. Už jsem někdy porušil slib?" Parádní film s nadmírou hereckých hvězd. Dá se říct, že to jeden ze základních vzorů pro napínavé, dramatické, akční a především katastrofické snímky. "Jak se dostanu zpátky?...Do prdele!..." ()

Razzor_82

"Neplač, mrtvým už život nikdo nevrátí" Stavební kámen katastrofických filmů. Na tu dobu technicky dokonalý snímek s malinko pomalejším rozjezdem. Herecká esa Steve  McQueen, Paul Newman, William Holden, Robert Wagner, Faye Dunaway, Robert Vaughn, Fred Astaire, a O.J. Simpson. Hořící výbuchy a efekty naprosto perfektní. Takhle se dříve točili filmy s citem a srdcem  9/10 ()

Odpadlik

Smíchané knihy Skleněné peklo a Věžák, ale myslím že jde o velice zdařilou adaptaci a hlavně na svou dobu výborně provedené triky (uvědomte si, že v té době nebyli žádné počítače, pomocí nichž by ILM ty své triky dělala). O hereckých výkonech Steva McQueena a Paula Newmana snad ani není třeba mluvit. ()

Bakemaster

Jo je to dobrej katastrofák, dosti realistickej, nečetl jsem knihu, takže nevím kolik omáčky Hollywood přidal, každopádně jsem tomu věřil, byl jsem napnutý celou dobu a myslím, že ani jednou jsem se nechytal za hlavu. Hrají zde klasikové, které mám rád a Dunaway je krásná, dávám plnej počet. ()

waska

Díky tomuto filmu víme, co je to "katastrofický film". Dokonalá klasika. Prvotřídní Steve McQueen a Paul Newman. ()

bull!nka

Takové katastrofické filmy se teď už netočí...měl sílu a gradaci, pěkně vykreslené charaktery postav a vždy mě jímá hrůza při pomyšlení, že bych se ocitla uvnitř děje... ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson