Life on Mars

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2006–2007), 16 h (Minutáž: 60 min)

Série(2) / Epizody(16)

DCI Sam Tyler (John Simm) je schopný manchesterský kriminalista. Při pronásledování podezřelého se dostane do těžké dopravní nehody a upadne do bezvědomí. Tyler se probírá zmatený, s nejasnými vzpomínkami a s hrůzou zjišťuje, že se nachází v roce 1973. Už není DCI, ale pouze inspektor, a zrovna byl přeložen na jiné manchesterské policejní oddělení. Zde se potkává s další ústřední postavou seriálu, svým šéfem, DCI Genem Huntem (Philip Glenister). Hunt neboli "Guv" je typem drsného pouličního policajta, tedy přesným opakem "moderního" Sama Tylera. Sam netuší, proč se ocitl v 70. letech. Je snad v komatu a žije v nějakém zvláštním snu? Nebo cestoval časem do minulosti? Bude na to muset přijít, jinak se nedokáže vrátit zpět. Ale o čem LIFE ON MARS doopravdy je? Je o prolnutí současnosti a minulosti. Na jedné straně Sam Tyler, policista 21. století, znalý moderních vyšetřovacích postupů. Na druhé Gene Hunter, starý dobrý pouliční polda, který z vás klidně vymlátí duši, aby dostal svou odpověď. Současnost i minulost v kvalitní krimi s mírným nádechem tajemna, to je LIFE ON MARS. Zatím byly natočeny dvě série po osmi epizodách. LOM je také vítězem BAFTY a několika mezinárodních cen. (Sowa)

DarkKnight

Film s nejlepší seriálovou zápletkou a nejlepším zakončením seriálu vůbec. britské seriály sice nejsou tak populární, ale kvalitou převyšují většinu těch amerických a Life on Mars je toho jasným důkazem. Stačí porovnat s americkým remakem. Nejoblíbenější postava: John Simm Nejoblíbenější epizoda: S01E08: EPISODE 8 ()

Tosim

Konečně jsem poznal originál Života pod hlavou. Stylovka s typicky britským přízvukem a charaktery, které jsou tak ambivalentní, jak jen u policie mohou být. Škoda, stejně jako u české mutace, že poslední díl druhé řady je zbytečně hektický, chtělo to více času. Co se naopak od české verze liší, je hrdinův postoj k jeho druhému životu. Zíral jsem. 90%. ()

VenDulin85

Život na Marsu mě vyloženě vyhodil ze všech těch dramat, co jsem teď sledovala a rukou DCI Gena Hunta mi vrazil pořádný záhlavec, který jsem mimochodem potřebovala. Na jedné straně se jedná o dobrou kriminálku odehrávající se v roce 1973, kdy neexistovalo něco jako oficiální výslech, se svědky se nakládalo jako s podezřelými a do předmětů doličných se často přimíchaly nějaké drobky ze svačiny, ale.. přesto to fungovalo. A krom této kriminálky tu máme hlavní postavu, Sama Tylera (vynikající John Simm), který se během hledání jednoho vraha do toho světa, života na Marsu, propadne ze současnosti. Neví, zda se jedná o komatózní stav nebo návrat do minulosti, ze začátku mu to přijde jako velmi špatný vtip, ale musí se s touto situací nějak poprat a navíc spolknout hořkou pilulku, a sice že v tomto světě není šéfem oddělení on, ale tvrdá palice (a dneska bychom řekli šovinistické prase) Gen Hunt, který řeší věci po svém a Samovy metody bere jako buzeraci a podrývání autority. Nicméně, do třetího dílu se nesežrali a doufám, že jim tento pěkný vztah vydrží i nadále, jsem nadšená._____ Po dokoukání druhé řady- yes, tohle si zaslouží všech pět hvězd, obzvláště poslední díl s vámi opravdu zatočí, že mezi teoriemi - 1) Sam Tyler je blázen, 2) vrátil se zpátky v čase do roku 1973, 3) je v kómatu - přeskakujete z minuty na minutu a nevíte, která bije. A to se mi líbí. ()

Revanx

Po prvej casti druhej serie davam hviezdicku dole. Britske zalezitosti mam strasne rad, ale toto je jednoducho strasne prehypovane. Cela ta linia v ktorej sa Sam snazi zistit preco sa ocitol v roku 1973 je urobena velmi otravne a absolutne nici to, co ma byt tym hlanym lakadlom serialu- drsna retro akcia z rokov sedemdesiatych prezivana chlapikom z roku 2006. ()

burina

LoM je výnimočná záležitosť. Spája starú dobrú retro detektívku s prvkami fantasy a to v podaní, v akom to vedia len Briti. Je zaujímave sledovať dva absolútne rozdielne charaktery a názory na výkon detektívnej práce, Sama Tylera a Genea Hunta, a popritom postupne zisťovať prečo a ako sa Sam Tyler ocitol v 70. rokoch. Všetko smeruje k nádherne vygradovanému a originálnemu záveru, ktorý sa rozdýchava pomerne dlho. A bonus? Soudtrack v podaní The Who, Davida Bowieho či Eltona Johna. ()

• Mars v názvu seriálu odkazuje na odcizenost života několik dekád v minulosti, která téměř připomíná život na jiné planetě a také je to fiktivní zkratka: Metropolitan Accountability and Reconciliation Strategy (8. epizoda 2. série, 23 min. 27 sec.), což měla být operace plánující reorganizaci divize, která by modernizovala stávající CID. (ČSFD)
  • Postava Sama Tylera (John Simm) byla pojmenová podle Rose Tyler (Billie Piper), která byla společnicí desáté reinkarnace Doktora ze seriálu Doctor Who (od r. 1963). V americké verzi je Rose Tyler matkou hlavní postavy. (Shakaar)
  • V 8. epizodě 2. série Sam Tyler (John Simm) zmiňuje tři definice správné policejní práce podle RoboCopa (1987), kterého v roce 1973 přirozeně ještě nikdo neznal. Nejedná se o chybu, ale o jeden z mnoha vtípků v seriálu. (ČSFD)