Film se odehrává na konci 60. let na dánském venkově. Jedenáctiletý Fritz nastupuje do nové školy, kde vládne ředitel tyran. Bojí se ho nejen děti, ale i učitelé. Fritz se však záhy díky žertu spolužáků ocitne v ředitelně. Vrací se s natrženým uchem. Jeho rodiče se vydají do boje se školou, ale nemají žádnou podporu v okolí. Pouze nový Fritzův učitel, (Anders W. Berthelsen) který se řediteli snaží postavit netradiční výukou v hodinách hudební výchovy, jim v tom pomáhá. Fritz se pro změnu vzhlédl v osobě Martina Luthera Kinga, a tak jeho boj proti řediteli dostává i hlubší rozměr. Rodičům se po počátečních problémech povede dosáhnout předvolání ředitele před školní radu. Nicméně rozhodnutí závisí na jediném svědkovi, který může říci, jak to bylo. Nastává však nečekaný zvrat, a už zbývá jen jediný způsob, jak se domoci spravedlnosti… (Zmiu)

amfetamin

Zemřel nám pan ředitel, veselme se. Jsem si celkem jistá, že tento film má poselství. Aneb bububu, vstupujeme do doby, kdy jsou zmetci héroizovaní a zlí učitelé zatracováni. Ne, nepřiměřené fyzické tresty nejsou v pořádku, neni v pořáku zbaběle lhát, ale tenhle film je prostě divnej. Hlavní hrdina co obdivuje Martina Luthera Kinga, holka, která se svlékne na záchodě aby jí její drahý viděl, emancipovaná třída dětí a radovánky na závěr. Prostě divný. ()

agassi68

Znova premúdrelý jedenásťročný žiak, ktorý si z hŕby platní vyberie Martina Luthera Kinga. Vskutku reálne.. Škoda, pretože mám podobnú skúsenosť s riaditeľom/kou/. To rozprávkové poňatie však zabilo film do priemeru. ()

cerbygerby

Zajímavý příběh mladého potrestaného školáka, který byl sympatický hlavně s tím čírem :), jeho rodiny, učitelů a hlavně tyrana ředitele... v jednu chvíli jsem si myslel že to dopadne špatně, ale to by nebyla spravedlnost, aby to nedopadlo tak jak to dopadlo.. za mě 4* a 75% ()

neimed

Raz budeme dalej, raz sa vsetko zmeni... Ked pozeram tento film, podvedome zatinam paste. Taky teror, nasilie a v nasej krajine aj uplnu slepotu rodicov a zainteresovanych na zakladnej skole sa dial este dlho potom, aj ked som chodila na skolu ja sama. V ulohe riaditela herec, ktoremu som verila. Stacilo sa pozriet ako nacisticky dirigoval v triede ked predstavoval noveho ucitela a najradsej by som v tejto scene nastupila ako maskovany hero ja a udrela ho po hlave baseballovou palkou. Skvely dansky film, americania by z toho urobili iba priemernu rodinnu dramu, preto 5 hviezdiciek. Severska kinematografia ma svoju jedinecnost a inteligentciu, ktora inym krajinam chyba. Zvlast pri takej tematike. ()

sehe

Po vsetkych strankach vyborny film o odvahe maleho chalana Fritza-Martina,bojovat proti surovemu riaditelovi skoly.Taku scenu,kde ziakom oznamia,ze riaditel je mrtvy,vedia tocit iba severania. ()

strycekmaso odpad!

Tenhle film nám má ukazovat jak je hrozně křesťanský, ale opak je pravdou. Ten konec: ,,Hurá už zemřel!" mluví za vše. Nechápu jak tohle může mít 80 procent! ()

wege

Začínám mít u dánských filmů stejný pocit jako u těch korejských, japonských apod. To hodnocení zde je strašně přestřelené. Ten film nestojí za 78%, nestojí ani za 70, ani za 60. Je to strašná nuda, strašně špatně zpracovaný příběh ze spoustou naprosto nereálně se chovajících postav a mohl bych pokračovat ještě dlouho. Přece nebudu hodnotit něco hodně, jen proto, že se to ode mě čeká, ne? ()

mauinka

Člověk málem zapomněl na ty svině, jako byl ředitel školy. A že jich ve školách bylo.....a ta bezmocnost......Být dítětem je někdy opravdu těžké. ()

iz67

Samozřejmě téma je zajímavé - fyzické tresty ve škole, v době kdy se to už přestávalo nosit. Ale tvůrci z toho chtěli dostat kapánek víc citů než bylo zdrávo a tak z toho vznikla trošku patlanice. Hlavní hrdina, aby byla message intenzivnější, obdivuje Martin Luthera Kinga, ví víc o otroctví v Dánsku než učitel dějepisu, skvělý učitel zpěvu, zapřísahlý hippie, rodinu podrazí, načež prozře a odmítne definitivu, pro kterou to vše dělal. Nicméně do těchhle věcí se asi pustit musili, protože se jim, z přitom tak nosného příběhu, to husto nepodařilo vydojit. ()

moviepill

Preto milujem severské filmy. Majú v sebe náboj a myšlienky vo filmoch západnej produkcie nevídané... Tento film ma uchvátil príbehom, hudbou, hereckými výkonmi (vynikajúci Janus Dissing Rathke!) a samotným spôsobom spracovania námetu, ktorý sa zakladá na skutočných udalostiach. U dánskych či fínskych filmov býva pravidlom kvalitná práca s kamerou a réžia, a tento film nie je výnimkou. Vôbec si myslím, že tieto filmy sú nedocenené, neprávom sa obchádzajú. Ale myšlienky a idey, ktoré v divákovi vyvolávajú, sú veľké a neoceniteľné, vo väčšine amerických filmov neprítomné. Keď sledujete Drømmen, vidíte neidealizované postavy. Žiadne heroické výkony. Žiadne prehnané tlačenie na vašu strunu sentimentality. Slzy sa vám pohrnú samy od seba. A úsmev tento film vyčarí rovnako. No, skrátka a dobre, môj TOP TOP film, ktorý si pustím znova a znova. U mňa jasných 5*, pretože okrem spomínaných kladov (a jedného záporu, ktorým je tá vlezlá Fritzova "Martinova" spolužiačka) má ešte zopár - nevystavuje zbytočne na oko divákovi neprirodzené zaláskované deti, ktoré sa potrebujú cicmať na lúke už v 11tich, tak ako to býva v súčasných "rodinných" filmoch. Neprekračuje obraz prirodzeného bežného chlapca, ktorý si síce všíma spolužiačku a je zvedavý na dámske šatne, ale potiaľ dosť. Oveľa väčšmi vzhliada k novému učiteľovi, v ktorom sa vidí, ktorý mu je stelesneným ideálom (teda jedným z nich) a priateľom. Váži si rodičov a kamarátov, vidí nespravodlivosť a neváha povstať. A to doslova. A za záverečnú scénu, ktorá ma dojala k slzám, za ktoré sa vôbec nehanbím, udeľujem filmu môjho osobného Oscara. "Pojď domů, tati. Pojď..." ()

route60

Dánske drama ze školního prostředí o chlapci který se vzbořil proti despotickému řediteli, svoboda slova je to nejcenější co člověk má a mladý hrdina Fritz si je toho vědom, Niels Arden Oplev který později natočil skvělé drama Muži kteři nenávidí ženy prokázal už při Jednou budem dál že je ohromný talent. ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

marti

Pekný film. Je ťažké bojovať za svoju krivdu proti autoritám, podporované aj neformálnymi vzťahmi, ktoré chcú zachovať status quo a používajú všetky dostupné aj nefér prostriedky. ()

Skandinávský dům v červnu

Skandinávský dům v červnu

30.05.2009

Předtím, než se Skandinávský dům na dobu prázdnin uzavře, budou mít filmoví diváci v Praze i v Brně možnost zhlédnout opět další sérii severských filmů. V Praze se mohou těšit nejprve na islandský… (více)