Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

RafaKrakal

Strašně pomalé tempo má bohužel za následek, že film působí neuvěřitelně nudně a nevytrhne ho z letargie ani pár vysoce kvalitních pasáží a skvělý Robert Duvall. Závěr pak skýtá jen hořkou tečku za celým filmem, kdy nenabízí ani náznak překvapení. Bohužel velké zklamání, kdy nemůžu dát víc jak 40% ()

nula87

Velmi dobře zfilmovaný postapokalyptický román McCarthyho, který stejně jako kniha servíruje pouze beznaděj, smutek a násilí. A právě proto, když se párkrát objeví náznak lidskosti a snad i naděje (ale na jak dlouho?), tak tyto momenty fungují v kontrastu ke zbytku mnohem lépe a silněji. Dokonale podpořeno hudbou a obrazem, kde každý tón a každý obraz fungují zcela bezchybně. 90% ()

JosefTomas

Neskutečný filmový zážitek plný emocí, strachu, lásky i prázdnoty. Škoda, že takových filmů není více, velká škoda. 85% ()

PAVLIS

70% Název dokonale vystihuje celý film. Prostě jen postapokalyptická cesta odnikud nikam. Pomalá, atmosférická a spíš než na příběh, zaměřená na hodnoty typu lidství a rodina. Až se divím, že to není nuda. Neboli slušná, lehce zapomenutelná jednohubka pro rodiče a milovníky postapokalyptických filmů. ()

donnovann

Pro mě neskutečně těžké hodnotit jak knihu tak samotný film. Když jsem viděl hodnocení knihy a téma příběhu byl jsem nadšen a říkal jsem si, že si "Cestu" zamiluji, bohužel se tak nekonalo, styl vyprávění McCarthyho mě prostě nechytnul a já byl zklamaný, že z tak skvělýho nápadu nedostal víc. Proto film měl velice těžký úkol, aby předčil knihu což se samozřejmě nekonalo (takových případů je opravdu málo) a nezachránil to ani výborný Mortensen. Jediná otázka mě ale stejně štve, co zatraceně způsobilo tu apokalypsu? ()

Micoldee

Jedno slovo - SOUNDTRACK!!Zasloužené místo v deseti nejoblíbenějších filmech. Atmosféra. Zážitek. Děsivost. Hudba. Příběh. Dokonalý ve všech směrech. ()

adamix

Srdcervúca depresívna dráma, pri ktorej za pomoci melancholickej hudby, sivých filtrov a vedomia, že už niet cesty späť, sa budete cítiť neskutočne skľúčene a osamelo. A práve toto má film tohto formátu u diváka vyvolať. Obrovským plusom sú vynikajúce výkony pútnickej dvojice. U mňa 5*. ()

mrclTV

Poriadne depresívny postapo film nie je nikdy zlý! Cesta je aj depresívna, aj postapo, ale nezasluhuje si vysoké hodnotenie. Opíšem Vám prečo. Dejový "letopočet" vyzerá nasledovne - Otec a syn putujú krajinou, otec má v noci depresívnu spomienku na minulosť, cez deň sa im stane niečo zlé a večer otec synovi vysvetľuje, že oni sú tí dobrí a syn ho následne morálne skúša, či sa skutočne oplatí žiť ako (dobrý) človek. Toto sa opakuje tak zo tri, štyri krát. Na prvý krát to človeka zasiahne, na tretí krát už ani veľmi nie. Problém Cesty je to, že nemá žiaden highlight, plynie plynie a aj ten koniec je taký všelijaký, neviem, o aký odkaz sa film snažil. ()

Blazkowicz

Pamatuju si jen šeď, která spolu s tím jak se to snaží být velmi smutné mě unudily k smrti. Místo bezcílného putování a divného konce, to radši mohlo skončit v tom bunkru. Navíc nemám rád ufňukané spratky a filmy ve kterých není vysvětleno třeba "co se stalo" nebo "proč jen tak padají stromy". A docela pochybuju o tom, že by to ve skutečnosti bylo všechno tak černé. Hodnocení jen za pěkné trosky a scénu s kanibaly. 1+* ()

PlysovyMacko

Uplne bezutesny svet, kde okrem vyhladovania sa mozte stat obetou kanibalistickych gangov. Obcas sa ukaze iskricka nadeje ( ukryt s jedlom, dobra rodina), aj tak sa najlepsi napad javi samovrazda. Na konci mal chlapec stastie, keby nie, je po nom. ()

Grondal

V tomto prípade hlavné sklamanie, pre ktoré nemôžem ísť s hodnotením vyššie vychádza z toho, že luxusná postapo atmosféra je dosiahnutá iba "mentálnym cvičením" autora knižnej predlohy, keďže sa neunúva zodpovedať otázku, ako mohlo dôjsť k tomu, že vymreli všetky zvieratá (okrem jedného psa), hmyz (jeden kus sa tiež nakoniec nájde) a aj rastliny, ale ľudia, ktorý by s absolútnou istotou vo vymieraní predbehli všetkých vyššie menovaných žijú a problémy s prežitím si vytvárajú zdá sa hlavne medzi sebou navzájom. Predpokladám, že táto premisa bola použitá z dôvodu, že pri akejkoľvek možnosti zaobstarania potravy (chov, pestovanie, lov, ...) by úpadok ľudstva na také dno aké je vykreslené týmto filmom nebol uveriteľný. Skoda teda, že incident, ktorý nastavil na svete tieto podmienky je pre mňa nepochopiteľný. Ak sa však divák oprostí od nelogickosti sveta, dostáva survival akých veľa nie je. Z tohto ohľadu potom samotný záver filmu (posledná možno minúta) pôsobí až nepatrične. ()

Vämpiriüs

Film dle knižní předlohy, kde se za celou dobu nedozvíte co přesně se vlastně stalo, že svět dopadl tak jak dopadl. Nějak moc dobrodružství nečekejte, spíš se jedná o post-apokalyptické drama. Oproti knižní předloze příliš často vynechávají vozík, který měl být prakticky od začátku filmu až do konce jakožto symbol. Intenzita zoufalství a deprese je zde hutná, ale nejedná se o film pro každého. ()

tavvva

Trochu vymleté téma, ale udělané snesitelně, i když člověk musel místy přivřít oči nad věcma, které nedávaly smysl. ()

Gamekeeper77

Postapokalyptický filmy mám všeobecně rád, tady jsem trochu v rozpacích. Mezi plusy řadím slušnou atmosféru, opravdovou depresivnost doby a beznaděj hrdinů bez vidiny lepších časů. Super je i nahnědle šedej filtr kamery. Celkem neutrálnè na mě působí příběh, kdy při honbě za kusem žvance a únikem před nebezpečím v podobě zlodějů a kanibalů film jen tak nějak ubíhá. Sice občas s dávkou napětí, ale už ne tak zajímavě, jak by se dalo čekat. Prostě Cesta. No a konec? Ten mě vysloveně zklamal. Film tím bohužel jen tak nějak obyčejně vyšuměl. 68%. ()

Stromek

Název už je docela výstižný a dá se očekávat o čem film asi bude, otec se synem putujou vyprahlou krajinou snažíc se za každou cenu přežít. Destrukce a post-apokalyptické ztvárnění světa je opravdu depresivní a velmi reálně přibližující se moji vizi, jak by to asi mohlo vypadat, ale chtěl jsem vidět víc a otázek bylo mnoho nevysvětlených, dané tím z jakého pohledu je film pojat. Škoda toho konce, který se mi zdál moc narychlo ...75% ()

Fracek Rotoped

Po dlouhé době světlo světa spatřilo konečně další postapokalyptický film. Tohoto tématu se ujme málokdo a z této stránky to jistojistě oceňuji. Myšlenka a obraz bídného života, kdy se přeživší rvou o poslední kousky masa, oblečení a poschovávané plechovky kdesi po krytech. Jenomže tato dvouhodinová cesta plná bizarností a strastí nehostiného prostředí je příšerně ale příšerně nudná. Skvělých úvodních dvacet minut se nese duchem sice dál, ale to vůbec nic nezachraňuje, příšerný stereotyp mě naprosto ubíjel, stejně jako herecký výkon mladého klučiny. Útěchou byl aspoň Viggo Mortensen, coby novodobý Aragorn, kterého neskolí ani šíp do lítka, pro bohy to se mi chtělo brečet. Má vzpomínka, kdy jsem si v lese zapíchl klacek do nohy mě přesvědčuje jenom o tom, jaký to byl zase americký nesmysl. O koupání mimo domov a cachtání se v moři, přesto, že celý film jsou hlavní postavy oblečeny nejméně do deseti bund, úpějící s párou od huby raději nemluvě, škoda. Knihu jsem sice nečetl, ale pokud je tento film alespoň ze 70ti procent inspirovaný předlohou, tak ji ani číst nehodlám. Takovéto cestě je nejlepší se vyhnout na nejbližší křižovatce. ()

chrustie

Film o totálním úpadku lidstva. Jediné co mi opravdu vadilo, bylo absolutní nevysvětlení všeho okolo. A ne že by to byl špatný film, jen v přímém souboji s dalšími postapokalyptickými filmy poslední doby, je to dost slabé. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)