Život Briana

• Česko Monty Python: Život Briana (více)

Kultovní a kontroverzní komedie Život Briana vypráví příběh Briana (Graham Chapman), který se narodil ve stejný den a na stejném místě jako Ježíš. Po sérii absurdních a vtipných okolností je pak s mesiášem zaměňován. Film Terryho Jonese, který se konstantně vysmívá všem a všemu, nechává zazářit v několika rolích každého člena skupiny Monty Python. Přináší tak pohlcující anarchistickou satiru mířenou jak na náboženství, tak na hollywoodské zobrazování všeho biblického. (Pannonia Ent.)

kaylin

Humor Monty Pythonů mi nikdy nepřišel až tak skvělý. Ano, mají skvělé vtipy a mají skvělé skeče, ale pro mě se to ztrácí v množství kousků, které mě prostě nebaví. Tahle satira na život Ježíše Krista ale má něco do sebe a je vidět, že tu jsou myšlenky, do kterých se skupina pořádně zaryla. A vyznívají dobře. Jen mě to celé až tak nebaví. ()

suicide

Monty Pythony vážně miluju - jejich absurdní humor nemusí vyhovat zdaleka všem, ale právě Life of Brian je ještě takový relativně normální a možná právě i proto je asi tím nejlepším filmem, co kdy udělali. Představte si, že film s takovým námětem, tedy parodií na Ježíše, mohl vůbec vzniknout - křesťané jsou vážně tolerantní. Snad jedinou naprosto ulítlou záležitostí celého filmu je průlet mimozemšťanů, ale kdo by si takových věcí všímal - vždyť by to pak nebyli ani Monty Pythoni. Always Look on the Bright Side of Life... ()

Maq

Církve protestovaly? Na rozdíl od většiny přítomných vnímám církev jako převážně kladnou autoritu, takže jsem k filmu přistupoval s obezřetným očekáváním. Církve ostatně brblaly i proti Scorseseho zpracování Kazantzakise, a já jsem si ono převyprávění evangelií velmi užil a vážím si ho. I když, i to brblání jsem vlastně chápal. Když Kazantzakis a Scorsese nadhazují otázky, je to fajn, ale když z toho ignoranti vykuchají vytoužené odpovědi, to už tak fajn není. --- Takže jak? Přiblblá ateistická agitka? Ani náhodou. Nevím, jestli to proslulí pythonovští srandisté tak opravdu mysleli, ale poselství tohoto filmu je zřetelně křesťanské. Potrefení by se mohli cítit spíš Židé - odečteme-li humornou nadsázku, je jejich chiliastická a hysterická mentalita z dané doby zobrazena až překvapivě informovaně - dále různí radikálové se sklony ke kavárenskému terorismu, a tak trochu i Amerika, takto Řím moderních časů, který často zapomíná, že národy a pronárody světa jsou mnohdy příliš vzdáleny jejich Pax Americana a rozumným radám a upřímně si přejí spravovat své záležitosti barbarsky (Irák, Česká republika, aj.). --- A že by Brian, údajná karikatura Kristova, byl blbec a zbabělec? Postavit se čelem k davu a sdělit mu, že každý musí myslet svým rozumem a nést odpovědnost za své činy - už to samo je moudrost a hrdinství z nejúžasnějších. Však s ním taky Kristus u Židů fatálně nepochodil. --- Ne, nevěřím, že by si Pythonové podobnost tehdejších a dnešních časů neuvědomovali. Je to mnohem chytřejší, než se to tváří. ()

italka63

Černočerná satira lidské povahy, která s náboženstvím nemá co dělat. Lidská blbost je neomezená, jen škoda té uřvanosti. ()

PogoJoe

Místo komentu bych mohl napsat jeden velký smajlík a myslím, že bych tak vystihl, co si o téhle zdařilosti myslím. Poprvé, podruhé, potřetí - pokaždé mě to dostalo. A dostane i příště: tohle je jedna z klasik, které nestárnou, vždy vám zlepší náladu a nemají chybu! ()

Easykk

Pwijjde Wám snad njěco wtipnuého na jmuéně Bigus Dickus??? Jdete na ukřižování?....takže rovně, doleva a každý jeden kříž....Ale já jsem byl omilostňen, prý jsem nic neprovedl, tak můžu jít....Aha, tak běžte tedy, šup šup.....Néééé dělám si legraci, mám být ukřižován.....I vy jeden vtipálku, tak tedy rovně, doleva a každý jeden kříž!!! :o) ()

Helo

- "Vy jste Judejská lidová fronta?" - "Posral ses?! My jsme Lidová fronta Judee" Nezapomenutelné hlášky od lidí z Monty Pythona. Viděl jsem to snad 10x a i na po jedenácté se budu smát pořád stejně. ()

togaf

Život Briana je humor MP v jednom dokonalém balíčku. Parodovat žovot Ježíše zní jako klišé, ale MP jsou mnohem dál. Hlavní hrdina totiž není Ježíš, ale Brian. A Briana bych byla ochotná uctívat. Díky všem těm úžasným vtípkům se na tenhle film podívám ještě hodněkrát. Jde o nejlepší film MP a možná i celé britské kinematografie. Možná i té světové. ()

Hamaradža

Ešte lepšie ako Svätý grál :) Bezchybný kus inteligentnej a šťavnate-suchej komédie ako to vedia len Pythoni s najúžasnejším predstaviteľným záverom. (Obľúbená scéna: Skok z veže a následný únos :) ()

JohnMiller

Po Monty Python and the Holy Grail mi to už nedalo takú tú zdrvujúci facku typu... "Čo to pre boha bolo?" Ako som už viackrát spomínal, suchý Britský humor nieje zrovna druh zábavy, ktorý by som vyhľadával, či už v kinematografii alebo čo i len vo vtipoch samotných. Nemusíme diskutovať o fakte, že Life of Brian patrí k nadpriemerom v tejto oblasti ale ja osobne som si užil viac Holy Grail. Takýto môj osobný pocit však nezatienil moje myslenie takže som si naplno užil nenásilné vtipy a neskutočne veľkú paródiu na kresťanstvo, Ježiša a všetky tie prehnané žarty, ktoré svojim spôsobom nastavovali skutočnú tvár hlúpostiam ľudí a viery. Hlúposť ktorá nemá hranice ani medze. A nezáleží na tom či je veriaci alebo nie.. pokiaľ má v hlave nas*até, tak mu nepomôže nikto ani boh. Dá sa o tom živo presvedči´t v scénke keď Braina prenasledovala horda jeho nasledovníkov a chytala sa každého jeho povedaného aj nepovedaného slova, myslel som si že puknem od smiechu. Nie preto, že to bolo nejako extrémne vtipné ale parodovalo to tak komplexne takéto jadro kresťanstva, to vnútro ktoré sa chytí každej kraiiny, každého jedného slova, hoci bolo pretransformované už milión krát a možno zmenilo aj svoj obsah a myšlienku. ()

Blackhand47

Dneska jsem konečně dokoukal Život Briana do konce, kdysi jsem snad skončil u pasáže s mimozemšťany a následně vidět pár scén v průběhu let na internetu. Když bych to měl srovnat se Svatým grálem, je to slabota. Vtipy se tu samozřejmě najdou, jako gramatická chvilka u psaní nápisů nebo smlouvání, které je i dnes nedílnou součástí některých kultur, ale je tu také spousta natahovaných a nezáživných pasáží, jako hned na začátku, kdy davy poslouchají Ježíše a následně se začnou hádat mezi sebou. Ti ufoni tedy taky žádná sláva. Svatý grál si určitě znovu pustím ještě několikrát, Život Briana tak maximálně po scénkách. Hodnocení: 60 % ()

halogenka

Výpravné! Švihlé! Rouhačské! Dokonalé! Nijak jinak nemůžu zhodnotit to, u čeho jsem se málem počurala smíchy. Toužím přijít o paměť, abych tento film mohla zase vidět poprvé... ()

L_O_U_S

Naprosto geniální komedie o životě Briana, kterého lidé považují za mesiáše, protože jen pravý mesiáš popírá svou skutečnou identitu. Dnes by nikdo podobný film nejspíš nenatočil, protože by v konzervativních katolických zemích musel vyvolat bouři protestů. A natočit takovou parodii o jiném náboženství než křesťanství, to by byl přímo hazard se životem. První půlka obsahuje řadu skvělých gagů jako výuka latiny, jednání JLF nebo Pilátův výslech. Problematice náboženství se film věnuje až v druhé polovině. "Nikdo nebude na nikoho házet kameny, i kdyby řekl JEHOVA!" Poznámka na závěr - nejlépe sledovat ve skupině. Sám se u filmu tolik nenasmějete. (260.) ()

Aleee89

Po pro mě nepovedeném Svatém grálu jsem se Života Briana bála. Nemůžu říct, že neoprávněně, ale ani to nebylo tak zlé, jak jsem původně očekávala. Abyste mi rozuměli. Já ty narážky, vtipy v obou filmech chápu, ale zároveň mám velký problém anglický humor tohoto stylu přijmout. Mi to prostě až tak vtipné nepřipadá, velkou část filmu se nudím a že bych se za břicho popadala, to rozhodně ne. Hodnocení zvedám o deset procent oproti Svatému grálu, ale nadšená nejsem. Bylo to lepší, ale stále to nebylo dobré. Taky vím, že podobné filmy zkrátka nejsou pro mě, ale když už se nacházejí v imdb top 250, podívala jsem se na ně. Jinak bych si k nim cestu asi nenašla. ()

K.B.L.

Co vim je, že nejsem Pythonovská cílová skupina. Humor mi přišel okatý, vypočitatelný, místy nevkusný a kolikrát trapný. Na druhou stranu sem tam přišlo něco, co pro mě humorné bylo, takže celkově hodnotím za dvě hvězdy. Ta třetí je za odvahu natočit v té době takovýto snímek. Za to upřímně smekám. ()

Zemřel Terry Jones

10.12.2007

Náboženství je opium lidstva

Náboženství je opium lidstva

29.05.2006

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005