Veřejní nepřátelé

USA / Japonsko, 2009, 140 min

Film začíná v roce 1933, kdy se po odpykání 9letého trestu dostává John Dillinger na svobodu. Má obrovské sympatie veřejnosti, navzdory tomu, že páchá ty největší zločiny. Podle státních institucí vykrádal banky. Podle lidí trestal ty, kteří zavinili hospodářskou krizi. Dillinger spolu s Johnem "Zrzkem" Hamiltonem a dalšími kumpány přepadával banky za denního světla. Během loupeží zásadně nebral peníze chudým občanům, dokonce i k rukojmím, které využíval k bezpečnému útěku z místa činu, se choval vždy zdvořile. Mezitím se Dillinger vrací do Chicaga, kde potkává napůl Francouzku, napůl Indiánku Billie, do které se zamiluje. Elegantní gangster je mistrem úniků před spravedlností, a proto se policejní prezident J. Edgar Hoover rozhodne založit úřad zaměřený na potírání nebezpečných zločinců (pozdější FBI). Na tento případ nasazuje jednoho ze svých nejlepších mužů, agenta Melvina Purvise, který se po Dillingerových stopách vydává se zuřivou zarputilostí a jejich stále napínavější hra kočky s myší vyvrcholí v legendárním strhujícím zúčtování. (TV Nova)

HenryIvan

Nechápem niektoré názory tunajších „ kritikov “ na tento film. Je otrasný a ja sa takto na adresu filmov vyjadrovať nezvyknem. Neviem ani kde začať. Najprv pozitíva (veľa ich ale nebude): herci hrajú dobre, to je asi jediná silná stránka; prestrelky sú natočené tiež obstojne a pri niektorých scénach som aj normálne nemusel búchať hlavou o stenu, no tu to končí. Začneme príbehom, ktorý je tak tuctový a tak ohraný, že ani nejaká klasika, ktorú počujeme v každej tretej dnešnej reklame, nie je v porovnaní s týmto nejakým gíčom. Réžia sa mi vôbec nepáčila, niektorým takáto dutá a miestami spackaná práca môže v rámci tohto žánru stačiť či vyhovovať, no mňa niektoré povrchnosti tento krát rožkom neopijú. Kamera je ďalším aspektom, ktorý si vezmem na paškál. Bola miestami nesmierne rušivá. Dojem autentickosti bol zrejme zámerný, no dosiahol efekt nejasnosti a znechutenia. No a dialógy ma úplne dostali. Ako niekto napíše, že boli skvelé mi zastavuje nie len plyny, ale aj nervové dráhy do mozgu. To čo museli Marion a Johnny trepať za nezmysly ma aj za nich urážalo. Navyše chémia medzi nimi bola bez mála nulová. Neviem čo mám ešte dodať. Nebyť hercov a nejakých tých vcelku zábavných a záživných scén (tých však ako šafránu), rozmýšlal by som nad odpadom a kto ma pozná alebo sleduje moje hodnotenia musí vedieť, že ja odpad skoro nikdy nedávam. No a ani teraz neprekročím svoj tieň. Ale len o kúsok. ()

Dovlatovka

Film, který vám nedá nic zadarmo. Bude vám vnímání stěžovat roztřesenou ručkou i mimo akci, zrnícím digitálním obrazem, na který se při nočních scénách nedá prakticky koukat, střílečkami přesně (a záměrně) na hranici přehlednosti. Chce to soustředění téměř po celých 140 minut a když se vám to povede, najdete v hlavním hrdinovy člověka, nikoli jen kriminální legendu. Člověka, který měl smysl pro humor a který se vzpíral řádu světa až do momentu, ačkoli začínal tušit, že se mu to nemůže vyplatit. Depp rulezzz, Bale a Cotillard (díky bohu za její angličtinu) výborně sekundují. S Nelítostným soubojem nelze srovnávat, jinak bude přání otcem zklamání! ()

SHA

Krásné. Téměř až dokonalé. Co dodat. Johnny Depp snad ani nemůže zklamat. Jeho herecký výkon je jako vždy naprosto strhující, hudba v celém filmu je prostě výborná a ač je to v podstatě konflikt lupičů a policistů, budete jednoznačně fandit lupičské bandě v čele s Johnnym Deppem. Postavy nejsou černobílé, na nově jmenovaném agentovi je úžasně vidět vnitřní boj mezi tím, co je lidsky správné a tím, co bude vykazovat nejlepší výsledky. I když je film do určité míry emoční, nevnucuje lacinou patetii - žádné přehnaně zpomalené a opakované záběry, když je John zraněn, žádné zbytečné slzy. ()

jda23

Nadšené natáčanie a tiež celkom nadšený zážitok (v neľahkej action zoom-category), možno trochu viac akcie, ale v tempe. Depp stále vo svojom, niektoré trasúce zábery (digital) mohli ostáť static. (mini-rušenie ), briliant messe-en-scene action slide (nie veľa-not much), les a banka, injury death prez, charizmy a slabosti, prekapivé zvraty počas príbehu s jasným koncom in non-fiction, naivná doba /nie film-not movie/ a Marilon Cotillard v roli vešačky hadier. Neviem byť stopro objektívný, nakoniec sa páčilo viac ako zmieňovalo pred videním. Johny je zvláštny miláčik publika, M.Mann niekde u niektorých stratil a niekde u niektorých, pridal na smere, ktorým sa posledných 10 rokov, vidal. Nie pre sedemročné panenky, mostly sa obľúbi u viacmenej skalných návštevníkov kín a v priemere ničím až tak nenadchne. Možno sa niekedy dočká posmrtných applausov, but maybe not. 86-88 per. ()

POMÍK

V porovnání: Johnny Depp aka John Dillinger vs. Vincent Cassel aka Jacques Mesrine jednoznačně vede Ennemi public, ačkoliv je Public Enemy adekvátně stylový. Film je celkově dobrý, ač má po hodině shlédnutí mrtvý bod, kdy se člověk podívá na hodinky, jestli to skončí či to hodlají ještě rozjet. V prázdninovém filmovém odpadu je to parádní film i přesto, že obsahuje několik dost viditelných realistických chyb. "I like baseball, movies, good clothes, whiskey, fast cars... and you. What else you need to know?" ()

Zahartof

Bohužel, nedopadlo to úplně nejlépe. Johnny Depp je sice skvělý, ale ani on nestačí utáhnout tenhle pouze lehce nadprůměrný snímek. Z filmu je jasné, že se Mann pokoušel navázat na svůj úspěch s Heat, pokouší se rozehrávat napětí mezi Deppem a Balem, ale tady to nějak nefunguje. Snímku se nedá vytknout nějaká určitá scéna a nudit se určitě nebudete, ale velké mínus musí dostat nutně za digitální kameru. Ta sice působí velmi věrohodně při přestřelkách, které jsou díky ní velmi naturalistické, ale jinak působí opravdu jako levná TV inscenace, jak vtipně poznamenal kolega Blizzard. Čekal jsem také nějaké proslavené Dillingerovy vtípky při loupežích, ale ty dvě banky, které v tomhle filmu udělá, jsou jakoby odfláknuty. Rozhodně chybně volená je i hudba (až na úvodní song), která se opravdu mohla více skládat z dobových hitů, ála Mafia. Jsou to přece 30tá léta. Souhrnem - neurazí Vás to, ale že by to zanechalo nějakou hlubší stopu, to ne. PS: Zapomněl jsem se zmínit, že Bale podává opravdu silný...průměr. Zato Jason Clarke se mi velmi líbil ve své postavě Red(a). ()

arinečka

Tomuhle filmu se občas vytýká nudnost. Já se nenudila. Užívala jsem si atmosféry třicátých let, která myslím byla docela pěkně zachycena, bála se o svého hrdinu, jak jinak DIllingera, přiznávám, jsem zaujatá, Johnny Depp je můj oblíbený herec a v tomhle filmu ho oholili a ostříhali, tedy vypadal pěkně:-)))). ale i jinak myslím, že se film povedl a že se na něm navíc evidentně nešetřilo, např. viz to úplně zbytečné letadlo, kterým Johnnyho D/eppa/illingera převezli do vězení... Přišlo mi to hezky udělané. Občas tedy jsem nezvládala tu kameru, která scénu zabírala z velmi podivných úhlů, takže nebylo vidět pořádně, co se to děje.... a bylo to dojemné. Režisérovi se sice, musím jako zákonů dbalý občan vytknout:-)), povedlo zločince Johna D. vykreslit MNOHEM sympatičtěji než většinu policajtů, ze kterých mu často vznikli hloupí a/nebo suroví jedinci, které bych tedy v policii netrpěla, být to na mně. Mlátit ženskou a ještě ji přivázat, aby se nebránila... a bavila jsem se u té scény s novináři, kde jim John vysvětluje, jak rychle stíhá vyřídit banku, nebo taky u soudu, jak je ten advokát zmanipuloval, aby Dillingera nepřevezli do líp hlídané věznice... Ovšem toho, jak tu někteří psali, že scény jsou tak dlouhé, jak je prožívá nějaká postava, tak to jsem nějak nepostřehla, asi jsem se soustředila na jiné věci,ale nevadí. mám ráda filmy, které baví vidět víckrát, kde napoprvé nevidíte všechno. ne takové, které otravují, když je vidíte poprvé. ()

vovarano

Kubrick tvdil, že všetky scény už boli natočené, a preto je úloha filmárov natočiť ich o kúsok lepšie. to sa v public enemies nepodarilo, a dokonca je to ešte omnoho horšie. takýto film mohol byť natočený kľudne aj pred 30 rokmi a vyzeral by rovnako ako dnes. a aj práve preto, že nevyniká po vizuálnej stránke by mal vynikať aspoň dejovo. tu však stráca takisto a to samozrejme aj vďaka faktu, že ide o skutočný príbeh a nie je tak čo vylepšovať. filmu nepomôže ani herecké obsadenie aj keď john depp robí nadšdandartnú robotu, a chris bale v nedostatku priestoru dokonca ešte lepšie. ako som spomenul na začiatku, ak už existujú filmy ako bonnie a clyde, je zbytočné siahať po filme akým je public enemies... jedine že by ste milovali johna dillingera... ()

mvukotic

Mam rad filmy z tohto obdobia, mam rad J.Deppa, mam rad gangsterky, mam rad filmy M.Manna...ale pri tomto som sa nudil ako pes. ()

kwaicheng

Odteď končím se Spořením s Liškou, beru kvér a jdu na to. Napínavý, akční scény povedený, ale k pěti hvězdám tomu něco chybělo. Záběr ze začátku filmu na farmářku a jejího malýho kluka před domem mě úplně popletl, říkal jsem si - to se hergot zase dívám na Road to perdition? No co, Dillinger byl zatraceně sebevědomej drzej gauner a dostal, co si zasloužil. Fandil jsem policajtům už od začátku:). Abych pravdu řekl trochu mě to zklamalo, na ten kravál co se kolem toho dělal. Ale hezky natočená gangsterka to vcelku je, to zas jo. Jenže přátelé, Veřejní nepřátelé nejsou Veřejný nepřítel. Pchá! Kam se to hrabe na numéro une! Salut! ()

Camarro14

Přiznám se, že tak dlouho jsem u áčkového filmu netrpěl ... první hodina je zcela nudná a zbylá 1,5h má nepatrný spád. Potencionál filmu je zde zcela nevyužitý a napětí, které jsem čekal, se nedočkalo. J. Dillinger si utíká, vykrádá banky, občas si vystřelí ..... agent Purvise jej neustále nahání s neustále zachmuřeným výraz (Ch. Bale už by ten svůj jeden výraz mohl změnit - aspoň na 5 vteřin :)) ... samotný obsah filmu je naprosto prázdný a chladný (emoce jsou zde velmi poskromnu), kde se nejedná o nic hlubšího - ani sebemenší náznak nakouknoutí do Dillingerova minulosti (života). Dočkáme se pouze zmapování někoilka posledních akcí, chvil J. Dillingera - bohužel podané velmi nezáživnou formou, ve které navíc pro mě osobně byla digitální kamera velké zlo! Jakž takž jsem ještě překousával záběry při denním světla, ovšem záběry ve tmě - to je jak z nějakého lepšího dokument či home videa. Digitální kamere nebyla nejšťastnější volbou pro tento typ filmu a velmi to srazilo můj celkový zažitek i dojem z posledního díla M. Manna .........abych nebyl zcela kritický k tomuto snímku, tak i přes veškeré, již zmíněné nedostatky/ chyby, jsem byl okouzlen několika scénami - zúčtování při lesní honičce; Dillingerova návštěva policejní stanice; Purvis nesoucí Dillingerovu lásku a samotný závěr filmu ...... bohuže je to velmi slabá náplast !!! ........ 30% .... M. Manne prosím řekni sbohem své digitální kameře .... "Say it!" .... P.S.: Daleko více doporučuji Veřejného nepřítele s vynikajícím Vincentem Casselem !!! ()

Luckyman

Nádherný film! Johnny Depp je neskutočný herec a dokazuje to aj v tomto filme ako známy gangster z 30 - tich rokov John Dillinger. Dej ma vtiahol od prvej sekundy a nepustil ma až do záverečných titulkov. Pekne graduje až do konca, ktorý ma veľmi dojal. Na opačnej strane mu ide po krku Christian Bale ako agent Purvis, ktorý nehodlá jeho bankové lúpeže nechať len tak. ()

Acrobat

Ale ta kinematografia vie byt niekedy krasna. Vrhajuca na divaka jas radosti, napätia, zavanu klasiky, poctivosti, samotnej miery dokonalosti. Michael Mann je vizualny Pan filmu. Je panom naptia. Je panom dejovosti, pribehu, a najrealistickejsieho spracovania vo filme, ake nikde inde neuvidite. S odstupom casu priam zazracnou rukou a hlavou toci fajnovy pribeh z cias, ktore ja mam tak rad. Zeny nieco znamenaju - su krasne, moda na urovni. Pani v oblekoch - nechyba vesta, dlhy kabat, neodmyslitelny klobuk, krasne zbrane pod sakom. Tieto doby su nadherne aj ked sa ukazu na filmovom platne v kvalitnych spracovaniach. Film Mann zvladol absolutne bravurne. Tento film predstavuje zatial odvazim sa povedat vrchol tvorby, kde nieze uspesne tazi s vizualizacie a trademarkov predoslych filmov, ale doladuje ich, lepsi sa, ako renesancny umelec nie je spokojny so svojou pracou, chce ju lepsiu, trapi sa nad vysledkom, hoci VSETCI vieme, ze kazde jeho dielo nemoze dopadnut inak ako na vybornu. Kajajte sa, divaci, ide o neskutocne filmove dielo, ktore nepostrada absolutne nic, co si sucasny film musi mat. Je obrovskou skodou, ze filmovy svet, presnejsie divak, nie je akosi stale pripraveny verit Mannovi. Nizke zisky s filmu, hanebne nizke hodnotenie tunajsieho portalu, su neznamou pricinou!! Mann robi svoje filmy neskutocne poctivo. V kazdom detaily, v kazdej scene, v kazdom pohybe, ci pohlade. Praca s hercami, ktori podavaju srdcervuce vykony, genialnost zvolenej hudby, ktora napatu a nervydrasajucu scenu este pritlaci k tomu, aby divaka vyzmykala do spiku kosti. Samotny divak nevie co robit, ci plakat, ci sa hnevat, ci skriknut od radosti....Ja som zufalo nestastny a bezmocny ako moze v ludskej hlave Manna sa zrodit taky cit pre vizual, pre konstrukciu zvolenej sceny - pocnuc jej osadenim, zosnimanim (kamera nielen ako prostriedok, ale ako hovorca, tichy divak, vyvolavac pocitov), vizualizaciou (hra farieb, rozlozenie predmetov), zmyslu vo filmovom deji, az po jej precitnutie. Kazda jedna scena sa riesi sama v sebe. Je pocata a dokoncena. Nadherne pri Mannovych filmoch ubiehaju tie minuty, som zufaly, ak ma byt koniec. 2:20 tomuto filmu nestaci :) Chcem ho viac a viac. Samotnu kapitolu ako vzdy tvori od Collateralu praca s digitalnou handykamerou. V novodobom pribehu (Collateral, MV) nevadi. Ciastocne obavy mohlo vyvolat moderne snimanie historickych dob. Nestalo sa tak. Fantastickost kamery, ktora si vie najst miesto, byt nenapadna, ale zaroven disponuje takou silou, ze divak je nuteny byt aktivnou sucastou deja. Jej pohyb - v akcii, v strelbe, v priestorovom pohybe osob -je famoznou ukazkou megalomanstva. Na plnej ciare 20 minutova prestrelka v lese prekonava aj legendarnu strelbu HEAT. Pouzitie strelnych zbrani je BOZSKOU devizou tohto filmu. Tak ako Mann vie pochopit, co je to strelna zbran a ako sa pouziva, aky zvuk vydava a ako sa v tej-ktorej situacii chova je JEDINOU UKAZKOU TOHO, ze lepsie prestrelky a pouzitie zbrani nenajdete NIKDE INDE. Niezeby sa Mann tymto filmom distancoval od predoslych. Vobec nie. Najvacsiu podobnost vnimat s HEAT (2 muzi, obaja na inej strane, sypmatie, apatie, priblizne rovnaky dej, hudba - Goldenthal). Ide praveze o typicky Mannov film. Je narocny. Je narocne genialny. Je genialne napäty. Je vizualne neprekonatelny. Je pribehovo kultovy. Je filmom v pravom zmysle slova. Vlastne ako kazdy Mannov film. Tento film sa asi nevryje do pamate masam ludi. Nedostal sa na piedestal UnHollywoodskeho olympu. Vytvorene veldielo vsak natrvalo zakotvi v mojej filmoteke a mysli. () (méně) (více)

Tamten

Na svojí šílenou délku to nemá dostatečný děj a film ne a ne skončit, i když už asi od půlky vypadá, že už to je poslední scéna. ()

E lan

Na Micheala Manna velmi slabý film, jinak ale dobré dílko s úhrančivým Deppem a Balem. Škoda příliš mnoho postav, kterým jakoby chybí lepší profilování a divák se tak v průběhu filmu trochu ztráci kdo je kdo. Hudba je jako vždy monumentální a obzvláště na konci pomáhá dokreslit vynikající závěrečnou scénu (tohle Mannovi šlo vždycky:-). ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (více)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (více)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (více)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (více)