Srbský film o mladom nadanom matematikovi Novicovi, ktorý navštevuje vysokú školu v Belehrade a snaží sa prekonať svoje postavanie medzi študentami v škole. Neskôr sa začne stýkať so šéfom hooliganského gangu Reljom a ten ho zatiahne do nebezpečného prostredia rasizmu hooliganov a skinheads. (God Thor)

Mefistofelle

Tenhle film byl pro mě takřka povinnost. V Srbsku jsem totiž byla se svým ex, který tam zkoumal v rámci své školy formy srbského pravicového extremismu. Srbská historie jevům, které jsou zobrazeny v tomto filmu silně nahrávala, a to, co je zde zobrazeno, se tam opravdu dělo a svým způsobem, i když už v mnohem menší míře, se děje dodnes. Ostatně, srbští hooligans jsou známí svým silně pravicovým zaměřením i agresivitou. Novica a jeho trhlí kámoši jsou ukázkou mládeže, která byla naštvaná tím, co Srbsku způsobila válka, stejně jako sociálním prostředím, ve kterém se pohybovali. Pod vlivem svého skinheadského kámoše Reljy se z nadaného matematika Novicy stává vůdce jinak nepříliš inteligentní bandy neonacistických chuligánů. A jako každý mladý člověk nespokojený se současnou situací cítí touhu něco změnit. O to se pokusí dost razantním způsobem, který se pohybuje daleko za hranicí zákona. Za sebou zanechává nejen slibnou matematickou dráhu, ale i rodinu, kterou mu nahradil jeho gang. Kdo trochu zná Srbsko, tamní skinheadskou scénu a její historii, odnese si z filmu samozřejmě trochu víc, protože některé souvislosti bez daných znalostí nejsou lehké k pochopení. Ale samozřejmě i ten, kdo se danou problematikou nikdy nezabýval, si z toho odnese přinejmenším dost znepokojivý pocit. Hlavní hrdinové totiž nejsou lidi, ke kterým byste cítili sympatie, a prostředí celkově nepůsobí zrovna přívětivě. Co se narace týče, občas mi to přišlo zmatené, skoro jako kdyby tvůrci občas nevěděli, co chtějí danou scénou říci. Ovšem nejedná se o podprůměrný film, proto nemám problém udělit tři hvězdičky. ()

C0r0ner

Jo, na Erasmu jsem se doslechl o poměrech ve fotbalu na Balkáně. Pokud je to aspoň trochu pravda a film ukazuje i byť částečně realitu, tak bych tam snad radši hrál golf (fuj). Snímek jako takový však byl dost průměrný, bez pořádného děje, scénáře a nikam to vlastně nevedlo, takže jsem celou dobu koukal jenom na neobvyklé obrázky. 55% ()

zette

Film ma k dokonalosti daleko, ale svym nametem se jedna o zajimavou podivanou a jelikoz mam slabost pro "exjugoslavskou tvorbu", pridam ctvrtou hvezdicku. ()

dzira

Nechtěný rozpad Jugoslávie, nesmyslné sankce, brutální bombardování letectvem NATO, uloupení Kosova, ztráta domova pro statisíce Srbů, nezaměstnanost, kriminalita.... Nespravedlivá minuilost, složitá současnost a velmi nejistá budoucnost. Jak si s tímto mají "Miloševičovy děti" poradit? To je asi hlavní téma filmu, ze kterého se ale dalo vytěžit určitě mnohem víc.... ()

ecceHOMMO

Konečne niekto sfilmoval to, čo sa deje v dnešnej dobe. Sfanatizujú sa ľudia, čím sa stávajú figúrkami na pomyselnej šachovnici moci a nástrojom k činom a veciam ktoré sú predmetom záujmu. P.S.: ( dnes roku 2014, by si snímok mali pozrieť mnohí na Ukrajine a zamyslieť sa, či tiež neboli takto sfanatizovaný a využitý. Možno by im Šišanje pomohol otvoriť oči. Možno teraz niekto bude namietať, že prečo sem ťahám politiku, ale dnešný svet je vlastne jedna veľká politika...politika moci, ktorú mnohokrát ani nevidíme a niekedy ani vidieť nechceme, ale niektoré veci sa dejú z úplne iných dôvodov ako je nám prezentované tudíž, mediálne predkladané.). ()

Sfinkter

Život na Balkáně je tvrdší než ve zbytku Evropy a extremismus je zde o to drsnější. Zajímavá je provázanost jednotlivých společenských institucí a vývoj člověka ve jménu ideologie, nakonec však jen obyčejné loutky s tragickými osobními prohrami. ()

ghatos

Poloamaterský počin má snahu naznačit problémy Srbska. Ty jsou mimořádně složité, což způsobuje schizofrenii politiků a plundruje poválečnou generaci. Dochází tam k občasným zjednodušením, přičemž se odbočí od hlavní linie a začne se řešit něco jiného. Na konci se to splácne dohromady...kupodivu to není vůbec zlé. 60%. ()

latvar

Jeden z mála dobrých filmů o pravicových aktivistech, kde hlavně zaujal Novic, výborný matematikář, který si zvolil nový životní styl, a to chození na fotbal a útoky na nepřizpůsobivé občany. 80% ()

BuryGol

Když pominu blbinu, že podle tvůrce musí bejt fotbalovej chuligán zásadně nácek, je to hodně silný kafe. Tenhle film je mix Fotbalový fabriky a Kultu hákovýho kříže po srbsku. Nechybí násilí, nacionalistický myšlení, drama a v neposlední řadě i ta erotika. Aneb jak se z hodnýho a matematicky nadanýho kluka stane lídr místních hooligans a vrah, kterýho má pod palcem místní polcie. Neni to asi film pro každýho, ale stojí za to. ()

The Viper

Brutální, místy i vtipné. Srbové a ta jejich horkokrevnost. Skvěle zprofilovaná změna osobnosti jednoho zranitelného mladíka. ()

Maynard.

Ale tak ještě jeden o plešounech :o). Nevím co mě to chytlo, ale nějak mě to ne a ne pustit. Asi už nevím, na jaký jiný filmy čučet, když už uložto nenabízí nový filmy :o(. Tentokrát trochu i z fotbalovýho prostředí, ale zase jen tak trošku. Zajímavý je, vidět srbský filmy v původním znění, je to uplně něco jinýho než poslouchat pořád fuck, fuck, fuck... Zase téměř stejnej scénář, talentovanej mladík se začne stýkat s partičkou, která ho strhne na svoji stranu a von pak díky okolnostem začne všem těm kecům naslouchat a pak i věřit. Tenhle je navíc okouřeněnej tím, že se tady stane vražda, kterou pak těžce zkoRUMpomavá policie vyšetřuje. Nakonec se z toho stane lehce politickej filmek. Je tam toho dost. Zajímavý jsou flashbacky, který číhaj na každým rohu. Co se ale srbům moc nepovedlo, tak barevnost a taková ta promakanost záběrů. Tohle by je takový celý béčkový... ()

bari68

Srbský Romper Stomper ukázaný divákovi trochu v iných očiach a z iného uhla pohľadu.Tým ,,iným pohľadom,, je myslená hlavne politická korupcia v závislosti na hooligans. ()

BlackTom

Trocha zbytočného masírovania typu "bol som dobrý chalan, čo mal naviac" nezaškodí, ani zrovnávanie neonacistov s rovnakou pakážou, ako sú oni sami, akurát v uniformách a so štátnymi platmi. Rakocevicov Novica nie je práve ukážkový vodca a jeho poňatie je plusom, nie vždy je dobré hrať to na charizmatického a mocného šéfa gangu, občas stačí frustrovaný pahliak a hľa, hneď to pôsobí kúsok reálnejšie. Je zvláštne, že čím východnejšie človek ide, tak narazí na čoraz väčšie hovadá (F18, Artur Ryno, či práve srbskí Crvena zvezda hools) ovplyvnené nacistickou ideológiou, a naopak, čím západnejšie, tak to "smrdí" revolucionármi a červenou. Mám pocit, že na vlastných chybách sa akosi neučíme... Podarený film. ()

Kervorkian

Veľa ľudí hovorí, že prerod hlavného hrdinu sa stal len tak. Ono to snáď nie je v živote podobne? Veľmi málo ľudí si naštuduje (aspoň trochu kompletne) danú problematiku či ideológiu predtým, než sa bije do hrude. Prerod sa deje rýchlo a potichu. Žiadny krôčik po krôčiku od nuly až po milión, ale jeden veľký skok, let bez záujmu, či spadnete, alebo sa udržíte. Tušíte, že spadnete, ale to je všetko. ()

Santino7

V prvom rade by som chcel oceniť tému, ktorej sa film venuje. Kto mal tú možnosť stretnúť sa s futbalovými hooligans z balkánskeho regiónu (napríklad Crvena Zvezda Beograd, Partizan, chorvátsky Hajduk Split...), ten určite agresiou tunajších chuligánov prekvapený nebude. Vlastenecké tendencie mládeže v Srbsku - tzv. "Miloševičových detí" - propaganda (či vymývanie hláv?) od popredných autorít, svastika... Toto sú proste veci, ktoré majú síce smutný, no taktiež aj reálny základ a tým pádom boli/sú nepochybne vhodnými témami na sfilmovanie. O niečo horšie to už však dopadlo so samotným prevedením, ktoré sa mi zdalo väčšinu času dosť málo uveriteľné a akosi nedotiahnuté do konca. Premena Novicu z nevýrazného študentíka matematiky na autoritatívneho nácka a bojovníka za obnovenie Veľkého Srbska bola až moc rýchla, akoby samozrejmá. Tiež cítiť možno až priveľkú inšpiráciu Západom, ak to tak môžem nazvať, podľa mňa to mohlo byť tak nejak viac srbské... Téma sama o sebe mala potenciál obrovský, možno by sa zišiel trošku väčší rozpočet, profesionálnejší prístup a podobne - otázkou však zostáva, kto by sa na to podujal, keďže v kinách sa takéto niečo asi nehralo (respektíve len v poniektorých), či áno? U nás by to asi neprešlo. „Nož, lžica, Srebrenica.“ 3/5 ()

Hapretor

Šišlání je počin určen pro pseudopolitology, pro ty, kteří sledují více zprávy než film a pro chytráky, kteří rádi rokují o politice, a přitom se sami politiky nikdy nestanou. Nejsem ani jeden z nich, takže myšlenka filmu (ta hlubší, zda nějaká byla) mi unikla a přerod šroťáka v ultranacistu, kterého se pak bál i původní boss party shledávám velmi povedeným, reálným asi jako když vidíte na pastvě krávu Milku. "Kult hákového kříže" je v tomto ohledu mnohem lepší a nezasere divákovi hlavu srbskými problémy, kvůli kterým pak strávím hodiny na wikipedii, abych vlastně pochopil, co tvůrci chtěli sdělit. Ale že mi to příde přitažené za vlasy až na prdel vem čert. Hlavně, že se tam pořád mlátí, házej se molotovi a sem tam se zahajluje. Když je film vlastně o mentálech, je dojemně zábavný a nelze mu dát méně jak ty 3 *. P.S. Jako bonus jsem se dozvěděl dobrej fór o Romech. ()

Olík

Á, tady si někdo myslel, že stačí vytáhnout kontroverzní téma a půl je hotovo. Ale ono většinou nic nebývá tak jednoduché, jak se na první pohled zdá! Šišanje (chcete li Skinning) disponuje aktuálností, atmosférou, vypovídací hodnotou, dokonce i posláním (a to ne malým)........a hlavně, co já osobně považuji za nejdůležitější, absencí jakési komerční vtíravosti. Stejnak se však pro něj nejvíce hodí přirovnání „festivaloví“s tím, že nejde o zásadní počin mezi snímky zabývající se podobnou tématikou. Na druhou stranu je dobré se podívat, jak to vidí bratři Srbové. ()

FOCKE_WULF

"Jedinou moudrou věc řekl Vůdce před svou smrtí. To řekl, že jsou Slované vyšší rasou. Tak dokažme, že měl pravdu."____"Čistka začne v cikánskym ghettu. Tam je zdroj nákazy a špíny. Už je toho dost. Lidi si stěžujou a píšou petice, ale ta lůza se nevzdává. Tohle není sranda. Poldové nás nejspíš dostanou a vymlátěj z nás duši. Ale až to skončí, budou nám všichni vděční."____"Operace Hygiena začíná ve 3:30 ráno. Tma je naším spojencem."____Srbsko Srbům!"____https://www.youtube.com/watch?v=O3CgylXa_2A ()

Dave Lister

Opravdu dosti drsná, ale věrohodná sonda do světa nenávisti, kde výmečný student, který zde propadne kouzlu násilí a zvrácené ideologie. Z nenápadného loosera, totální bestií, bez jakýchkoliv zábran. Čtyři hvězdy za mrazivou věrohodnost a syrovost. ()

LabySo69

Hej, ono to, ty vole, vypadá jak televizní film z produkce ČT, no je to normální!? Hrůza a děs. Asi nejhorší film, kterej jsem na tohle téma viděl. Ať už po stránce příběhový (absolutně nereálný), nebo po stránce zpracování..Poselství filmu třeba vůbec nechápu..asi proto, že jsem žádný neobjevil..možná ani o žádný nešlo, nevim. Jo a navíc jsem si celou dobu myslel, že ten ksicht na filmovým plakátu je ženská, ale ono ne ()