Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

Ivoshek

Nebel je jeden z mála filmů, na který jsem si zašel do kina a ani trochu toho nelituju. Obraz v kombinaci s hudbou je podstatou tohohle filmu a v TV prostě nemůže vyznít. Ono to celé má takovou atmosféru, že jsem vlastně díky ní byl ochotný odpustit, že to moc nemá příběh (tedy, má, ale v podstatě hodně jednoduchý a odhadnutelný...). Rozhodně jsem vděčný i za pár momentů celkem suchého humoru, hlavně když Nebel debatuje s Wachkem, Květou ("Květa, je Květa") nebo vedoucím nádražní restaurace. Spokojenost i s herci - hlavně Krobot a Noha jsou naprosto dokonalí. ()

Deschain

Taký obyčajný príbeh obyčajných ľudí. Ktorý neurazí ale ani neprekvapí. Škoda. Jeden z hlavných motívov, odohrávajúci sa na pozadí, aj keď možno ten ktorý ťahá dej dopredu, pomsta. Cestu k jej zavŕšeniu sprevádzajú zo začiatku nesúvisiace a pomaly zapadajúce dieliky minulosti. Keď prechádza okolo vlak a bleskne svetlo, vyzerá to ako výbuch atómovej bomby. Pre mňa nie je ani tak dôležité, že príbeh je viac-menej o ničom, vadili mi hlavne tie apatické postavy. Blabla, opäť sa môže hovoriť o vplyve krajiny a o vplyve doby, o tom že sú to obyčajní ľudia a nie nejakí, ktorí sa hrajú na hrdinov, ale ja tak nejak inklinujem k tej hrdinskej kategórii, aj keď to môže znamenať len to, že tá postava spraví niečo, čo sa od nej nečaká, nemusí hneď bojovať proti systému a tak podobne. Stačí, keď od seba odstrčí prostitútku, ktorá sa na ňu začne lepiť. Ale nie, to je TAK strašne ťažké. Potom mi ostane v obľube nemá postava, ktorá (skoro) celý film nerozpráva. Možno je to Rodenom, mám preňho slabosť. Čo sa týka animácie, kvitujem, že je to komiksová adaptácia, čiernobiele a tie jednoduché línie sa mi veľmi páčili. Tak isto aj mimika postáv, taká jednoduchá ale pekná. Najvtipnejší moment - 3 oriešky. Najkrajšie momenty, na ktoré som čakala od začiatku, Neckářova a Rottrovej pieseň. Škoda že len tak krátko a z väčšej časti na pozadí. Ale to nevadí, v rádiu to hráme a soundtrack si môžem pustiť kedykoľvek. (IFF Bratislava, 5.11.2011 - Eurovea) ()

HellFire

Na poměry české kinematografie skok kupředu v uměleckém pojetí, ale jinak je to hrozná nuda. Velká škoda, že tvůrci nedokázali proměnit 5 let práce na filmu v něco uchopitelnějšího. Mám neblahý pocit, že kdyby tvůrci nechali film v jeho původní podobě a nesnažili se o inovaci, tak dopadne lépe. ()

J.Connor

Sudetské Sin City asi ne, ale přesto je to působivá miniatura, kterou jestli protekčním, tak jen tím, že mi byla nejen jako sudeťákovi svými tématy blízká. Mohlo to být lepší ? Mohlo, ale proč by mělo být chybou, že se jedná o atmosférický, byť strohý, příběh nějak nechápu. Vizuál střídavě oblačný (už jen ta fyzika postav... film je naštěstí pohlednější traileru, který mi připadal jak intro z Mafie). ()

Ilicka

Dějově vlastně jednoduchá povídánka o dvou linkách, ale síla Nebela není v tom, co je řečeno, ale v tom, co je jen naznačeno. Síla je v obrazech, v atmosféře... A Karel Roden dotahuje svou roli osamělého jezdce k dokonalosti v jednoduchém a úderném příběhu pomsty. ()

Havenohome

Desať minút deja natiahnutých na celovečerák. A aj to, čo sa tam deje, nedáva veľmi logiku. Nuda. Rotoskopicky animované postavičky chodia z jednej strany záberu na druhú. ()

claudel

Předpokládal jsem, že zde bude vítězit forma nad obsahem, avšak příběh nabízí silné téma a musel jsem si dokonce po zhlédnutí dohledávat informace o původním komiksu na internetu, zda jsem všechno správně pochopil. Alois Nebel patří k další roli jako na míru šité Miroslavu Krobotovi. Ve vedlejších rolích vynikají Leoš Noha, Alois Švehlík a Ondřej Malý ve své ukřičenosti a/nebo podlosti. Klobouk dolů před očekávanou silnou formou - rotoskopie vypadá jako velmi náročná disciplína a v konečné důsledku působí efektivně a esteticky. ()

ancientone

najsilnejšie dva elementy - úchvatne urobená animácia a silná atmosféra, za nimi dobieha dejová línia - tú som aj tak viac-menej odstrčil na druhú koľaj popri užívaní si vizuálnej stránky dotiahnutej na čistú jednotku. Krásny pomalší vizuálny zážitok, príbehovo zívajúci. ()

Sawy

Formou a vizuálem velmi poetický,na naše končiny zcela ojedinělý (byť zdaleka ne k dokonalosti dotažený) projekt,z hlediska obsahu a filmového vyprávění ovšem těžké selhání.Každý ať si vybere,co je pro něj přednější,já jsem ovšem rád,když příběh filmu dává smysl a netopí se v mlhou obalených flashbacích a nedořečenostech.Motivace postav neexistuje,film se drolí na jednotlivé,více či méně zajímavé fragmenty a se ctí z toho vychází jen a jen Karel Roden,který asi bude charizmatický všude.Tady skutečně oscarovou cestičku nevidím. 50 % ()

snaked

původně 3-4, ale při třetí projekci jsem si film užila nejvíc. to, co jsem považovala za zápor, tedy onu osekanost a nedoslovnost, která může ústit ve zmatení diváka, teď považuju za klad. potřetí jsem si taky vychutnala detaily, které jsem předtím nevnímala. ()

Morholt

Vlastně nic zvláštního a normálně by to byl sotva průměr, ale ta vizualizace z Nebela udělala nevšední podívanou, která mě přikovala k sedačce. 80% ()

Handle

Věřím, že nebýt animace (což je v mých očí vlastně jen to jediné, co za něco stojí), tak by film takový úspěch neslavil. Je to jedno velké nic a mě osobně film celou stopáž nudil a nezajímal. A opěvovaná atmosféra se taky nějak nedostavila. Možná je mé hodnocení až příliš subjektivní, ale nikdo mi nevymluví, že udělat z toho krátkometrážní film na deset minut, tak se vůbec nic nestane. ()

Iggy

Vizuálně podle očekávání vynikající, náladou Sudet, Jeseníků, deště a sněhu taky působivé. Příběh je ale dost jednoduchý a diváka do děje moc nevtáhne. Oproti komiksové předloze zbylo ve filmu jen minimum vtípků, narážek a nádražáckých vychytávek (jízda ve vlaku – mimojiné nejlepší film na světě - ve filmu nakonec téměř úplně chybí!), kterých je přitom v předloze někdy skoro až příliš. Většina klasických nebelovských vtipů se objeví pouze jednou a i samotný Wachek dostane příležitost pronést své „sere pes“ pouze dvakrát! Škoda pane Rudiši, můj oblíbený spisovateli, chtělo by to více Šeráku, Pražáků, Šokina, Bohdalky, Nebelových oblíbených filmů, levnýho ale dobrýho zboží z Polska – především novou kazetu Z polských ložnic. Proč jsou tím v posledních dnech média až únavně přeplněná a ve filmu to všechno prakticky chybí? ()

Jansen

Alois Nebel se snaží pohybovat se sféře pomalé melancholické nálady a zároveň do svých 87 minut vtělit co nejvíce děje. Film se tak dostává do pozice, kde musí upřednostňovat jedno na úkor druhého a výsledem je pak určitý kompromis, při kterém Alois Nebel nemůže naplno využít svého potenciálu. Jinak řečeno, rotoskopická animace je sice fascinující, ale její působivost je postupně rozmělňována nejistotou tvůrců, o čem vlastně chtějí vyprávět. ()

d.beseda

Na Nebela jsem se moc těšil, ale byl jsem rozčarován. Místy opravdu nudné (ale tak na mne působila i samotná komiksová předloha - omlouvám se tímto všem fanouškům). Herecké obsazení sice skvostné - Trojana, Krobota, Rodena, nebo Švehlíka pokládám za nejlepší české herce, ale to samo o sobě bohužel nestačilo. Velice slabý scénář. --- Mé hodnocení: 60%. --- Viděno: (14.10.2011 - CS Anděl). ()

ScarPoul

Nebelovi ťažko zazlievať spôsob akým rozpráva príbeh. V ničom sa nedostanete pod kožu sterilnému pohľadu animovaného Krobota ako v tomto prípade. On totiž príbeh preživá, ale nevie ho ovplyvniť. Všetky veci idú akosi mimo neho. Vydedenec bez vlastného názoru, bez vlastného hlasu. Plus naozaj v krásnom rotoskopickom prevedení. Až je ťažko veriť, že film vznikol v Čechách. Ale aj napriek atmosfére a formálne bezchybnej stránke sa mi žiadalo viac ako len jednoduché epizódky bez posunu. Retrospektívy tak vyznievajú samoúčelne a len preto aby boli, než aby skutočne zohrávali v mentálnom vývine nejakú úlohu. Je pravda, že som komiks nečítal a možno je film komponovaný tak, aby znalcom komiksu predostrel nejaké skutočnosti, bez toho aby ich znova vysvetľoval. V zásade, ale vôbec nie zlé. Len sa k tomu nikdy nebudem mať potrebu vrátiť, čo je v rámci animovaného filmu trochu škoda. ()

Gwaihir

Očekávání na bezpochyby nejoriginálnější snímek české provenience za poslední dlouhá léta byla velmi velká.a pocity po jeho zhlédnutí jsou možná právě proto dosti rozporuplné. Na jedné straně v něm totiž stojí skutečně nádherné obrazové zpracování, které vytváří opravdu tajemnou atmosféru halící příběh do poeticky mlhavého hávu, zatímco na straně druhé je poměrně zkratkovitý děj, který jen částečně vykresluje jednotlivé postavy, odkrývá pozadí jejich počínání pouze v neúplných náznacích a nedovoluje proniknout hlouběji do duše příběhu, jehož potenciál je nesporný. 70% ()

rawen

Alois Nebel jako vizuální pamlsek ANO, Alois Nebel jako čerstvý invenční vítr do zatuchlých končin české kinematografie jednoznačně ANO, Alois Nebel jako film, který se člověka dotkne, nebo jej dostane - NE. Já znám své priority, uznávám kvalitu filmu, ale nemohu dát víc než 7/10 PS: na Nebelovi se mi nejvíc líbilo to pomalé plynutí, jako vystřižené z Kaurismakiho filmů, kde ale Akiho postavičky mlčí, tam se v Nebelovi spíše zbytečně moc brebentí, přitom by se u komiksové předlohy mlčení jednoznačně nabízelo... škoda ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014