Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

Slarque

Jak už to v podobných případech často bývá, největší slabinou filmu je scénář. Autorům komiksu se zkrátka nepovedlo najít klíč k jeho převedení do pohyblivé formy. Osekali základní příběh na dřeň, překopali Němého story a linárně plynulou formu narušili pouze pár Nebelovýmy výjevy z odsunu Němců. Ano, technická forma je velezajímavá, film nepostrádá atmosféru atd. atp., ale předloha s polovinou výrazových prostředků zvládla dvakrát lepší výsledek. (A skoro si neumím představit, že příběh pochopí někdo v zahraničí bez vydatného vysvětlování.) ()

Willy Kufalt

Film, o kterém se v době vzniku psalo skutečně hodně, jsem v tom roce 2011 sice registroval, ale vůbec mě ničím nelákal a celých 10 let jsem si ho pojil jenom s comebackovým hitem Václava Neckáře „Půlnoční“. Po zhlédnutí už však Aloise Nebela budu mít v paměti zejména jako opravdu velmi netradiční a pozoruhodný filmový počin nejen s osobitou poetikou, ale rovnou osobitou vizuální a animační technikou, díky čemuž Alois Nebel poskytuje minimálně na poli současné domácí tvorby neopakovatelný zážitek. Vlastně zejména díky té ponuré atmosféře „studených“ černobílých animací si ho budu velmi dobře pamatovat, ono vizuální dění plné kontrastů černé šedi mě dokázalo pohltit a Miroslav Krobot se svým minimalistickým herectvím k tomuto stylu výborně zapadl. Samotný příběh na mě občas působil jako nahodilá historka, kterou šlo určitě víc propracovat, rozvést a ač jsem zde nejednou vnímal silný potenciál i po dějové stránce, forma, která mě v doprovodu pomalého tempa ke konci málem až omrzela, celý obsah jednoduše naplno přebila. Ani závěr narozdíl od některých dřívějších scén ve mě nevyvolal ty správné emoce... Ačkoliv jsem spočátku doufal ve vyšší hodnocení, nakonec i ty 4 hvězdičky jsou z mé strany trochu slabší a zachraňuje je především zmíněná atmosféra. [75%] ()

Happens

Musím říct, že první reakcí po shlédnutí filmu bylo těžké zklamání prolínající se s neodeznívající nudou, které jsem se po deseti minutách filmu nemohl zbavit. S denním odstupem si uvědomuji svět Aloise Nebela, který nám byl podán, jeho drobná šílenství a rutinní postupy, jimiž odháněl břímě, jenž si nesl z dětství. Tolik k obsahu, forma je skvělá, úžasná a úchvatná, ta propracovanost v detailech - až mrazí. ()

Bachy

Ohromná úleva a krásný pocit. Po dlouhatánské době jdu z kina spokojen a plivu na všechny přehypovaný krávoviny. K Nebelovi bych mohl mít výhrady, ale proč je budu tahat, když to jednoduše zabralo. Navodilo atmosféru, vtáhlo do děje a díky bohu..mlčelo tam, kde mělo. Chytrý a parádní film...a dokope mne jistě i k přečtení komiksu. Moc se těším a čekám na další projekci. Díky bohu za Nebela. ()

ainny

Animace parádní. Dokonale podtrhuje celkovou atmosféru. To je ale asi tak všechno. Na film, docela málo. Jednou stačilo. ()

LoLaa

Na české poměry technicky velmi vydařený film, škoda jen, že děj nebyl nijak originální a oslnivý. ()

dopitak

Cinema Mundi 2012. Zlobí mě, že Bílý Potok neleží na trati mezi Jeseníkem a Ramzovou, po zastávce Lipová-lázně „má přijít“ Horní Lipová. Působivé jsou exteriéry, především ty noční, bouře, déšť, rozlitá řeka. Každý, kdo si tu v červenci 1997 zažil záplavy, ví. Více tady. ()

klerik

Film nedokáže udržať divákovu pozornosť. V podstate len úvod a záver mu dávajú šťavu, všetko ostatné je onania s formou a ťaživou atmosférou. Na pozadí cítiť vážnosť témy, ale film by dokázal povedať rovnako veľa aj pri menej artovom (nudnom) prístupe. Vizuál fajn, stopáž pridlhá... ()

bassator

47th KVIFF 2012 - CZECH FILMS 2011-2012 - České filmy 2011-2012 (Alois Nebel / ALOIS NEBEL / Alois Nebel) - Vizuálně skvělé, ale téměř s nulovým příběhem... - 21. 10. 2011 - kino CineStar - Hradec Králové - 20% ()

marhoul

Animované drama, které je dramatičtější, než by jeden možná čekal. Po stránce výtvarné je naprosto boží, pomalejší tempo, ale filmu nakládá docela na frak. Čtyři hvězdičky dávám mimo jiné i za to, že jsem sklaní fanda Priessnitz a Umakart, a tvorba Jaromíra 99 mi byla známá ještě před filmem, ke kterému jsem tehdy přistoupila s nadšením a s docela nekriticky přimhouřeným okem. ()

Jirka_Šč

Dost jedinečná formální stránka v našich končinách, noir atmosférovost. Příběhově slabší, chtělo to víc propracovat. Současně je to dost zneklidňující film. ■ Jsem hrdý na svou dceru. SPOILER !!! František Fuka ve své recenzi uvádí, že mu (a nejen jemu) zcela unikla podstatná souvislost, že "Y znásilnil X a tudíž je syn X dítětem Y". Mě to taky uniklo, ale Zuzka si všimla a vysvětlila mi ještě v průběhu filmu. ()

mcb

Alois Nebel a vyprázdněná narace. Film, ve kterém je atmosféra hustší než sudetská mlha ale scénář řidší než konzistence ranní stolice. Ač jsem předlohu nečetl, jde vidět, že se zde muselo hodně škrtat, což jde hlavně poznat v nepropracovaných postavách a naoko hozené primitivní zápletce, ve které se OPRAVDU nic neděje. To však až tak moc nevadí, hlavně díky překrásné vizuální stránce, z jejíž samotné podstaty pryští hutná atmosféra, která se zažírá nepříjemně do těla. Být to klasicky natočené, prošel by Alois kiny bez povšimnutí. Takhle si tento atypický projekt pro naše končiny alespoň udrží auru výjimečné události. Rozhodně je totiž na co koukat. ()

Šandík

Alois Nebel je minimalistický filmový skvost, jemuž neumím vytknout téměř nic. Zvolená forma černobílého animovaného filmu neuvěřitelně přesně odpovídá syrově podanému a úsporně odvyprávěnému příběhu, který ovšem právě díky té úspornosti a sevřenosti vyznívá téměř archetypicky. Každá zachycená událost zapadá do skládačky osobních dějin a prožitků každého z nás, ale patří i do skládačky "velkých" dějin dvacátého století. Německá okupace a protektorát, vyhnání německého obyvatelstva, komunistický převrat a Pražské jaro, udupané ocelovými pásy ruských tanků, reálný socialismus se vším svým obvyklým šlendriánem, kšeftařením a šedou ekonomikou, listopadová (až příliš) něžná revoluce, první měsíce svobodné společnosti a odsun sovětských vojsk, staré rány a křivdy, potlačované lidské prožitky, pomsta a rozbouřené přírodní živly... To všechno podáno s minimem gest a slov, nesmírně přesně sdělené, zrežírované a sestříhané. Samozřejmě by bylo možné namítat, že člověk neobeznámený z příslušnými historickými událostmi může být zmaten a ztracen. Možná ano, ale na druhou stranu mě těší, že tvůrci neměli ani nejmenší potřebu uzavírat s diváky jakékoli kompromisy. Už za to si zaslouží obrovskou poklonu, protože snaha vysvětlovat a ukecaně školit je žel českým filmům naprosto vlastní. Alois Nebel je dospělý film pro informovaného a citlivého diváka... Nesmírně přesné je charakterové prokreslení všech postav. Stačí, aby animovaný železničář nalil mléko kocourovi do otlučeného talíře, dotáhl kapající kohoutek a telefonicky podal služební hlášení, abychom o něm věděli téměř vše... Rozhodně mimořádný filmový počin, jakých se v posledních dvaceti letech v našich luzích a hájích urodilo ne víc než pět, ale spíše ještě méně... Celkový dojem: 95% Zajímavé komentáře: gudaulin, kinej, gr8 escape, Gimp ()

sharky

52% Proti tomuhle filmu je i terrence malick mistr plynulého dynamického děje. Má to krásné obrázky, ale chybí tomu pořádný děj, motivace postav, celistvý příběh a nemám to ani pořádný konec. Mně prostě hezký vizual u celovecerniho bijáku nestačí, já chci mnohem víc, ale jako pulhodinova televizni ukazka atmosfericke animace by to asi bylo fajn, jenomze s delsi stopazi se to cele rozpada. Pokud jste fanda zelezice, pridejte si klidne dve hvezdicky. ()

MontyBrogan

Dej pomalý, fádny, možno pre niekoho až nudný, trošku aj absentujúci príbeh, ale nazvime to český pokus o minimalizmus. Nazvime to odvážny experiment na tieto končiny. A to hlavne kvôli tej druhej stránke, vizuálnej. Pretože tá je nie len odvážnym pokusom, ale aj úspešným. Vizuál je dokonalý! Porovnateľný so Sin City! A spolu s atmosférou upršaného či zasneženého lesného nádražíčka, pre mňa pastva pre oči. Tá šedo-čiernobiela farba, ktorá tvorí obraz, ideálne korešponduje s rozplývajúcou sa tvárou socializmu v pozadí. Mám rád vlaky, aj české filmy o bývalom režime, lebo ich jednoducho vedia točiť. A zjavne rôznymi spôsobmi. Pre diváka ako ja, presne to v čo na začiatku dúfal. ()

Flakotaso

Chyby to má a není jich málo. Například první půlhodina je vyprávěna dost zmateně a nekoncepčně a chytilo mě to vlastně až zhruba od půlky. A celá "německá" část je tam navíc, až bych řekl jako pěst na oko, respektive je velmi neuměle napasovaná na jednoduchý základní trojblok Krobot-Jeseníky-vlaky. Ale pořád je to na české poměry velmi odvážný počin, už jenom tím, že se to křečovitě nesnaží zalíbit masám, ale jede si to po své specifické, předem vytyčené linii, zaměřující se spíše na vykreslení atmosféry pomocí drobných detailů, než na příběh narvaný zásadními událostmi. Alois Nebel není zdaleka dokonalý, ale je svůj. To se v českém prostředí - které se čehokoliv, co se alespoň trochu liší, bojí jako čert kříže - musí ocenit. ()

poz3n

Ač atmosfericky na výbornou (připomínalo mi to Kalamitu) tak dějově prázdný, v podstatě bez pointy a gradace... ()

honajz

Další z filmů, kde vymazlený vizuál má ospravedlnit naprostou tupost a absenci příběhu, a vlastně, minimálně od doby Temného obrazu, ani tento vizuál není tak originální. Být to hraný černobílý film s jasně rozdanými kartami, možná jdu výš. Takhle jde jen o další artistní... hm... pokus... A pokud je nutné přečíst si k pochopení děje komiks nebo produkční list, nefunguje film sám o sobě jako film. ()

Othello

Film, který se tváří, že má scénář, ale je to jen jakési existenciální snímání postavy, která je víc než cokoli jiného dalším Jesenickým mlhavým kopcem. Forma vítězí a až moc dává najevo, že jí jde o atmosféru - jinak si nedokážu vysvětlit, proč je chodba léčebny zabírána ještě bezmála 10 sekund po té, co jí jedna z postav projde. Ovšem mě bylo už od začátku jasné, že ten film chci vidět hraný, barevný a natočený přibližně na stejný materiál jako Vlčí bouda, kde by ona atmosféra vynikla v plné šíři. Jinak ten příšerně přihřátej trend házet do filmu zpívaný songy k "dokreslení" scény je tady fakt šíleně mimo vkus. A zabte už někdo Muchowa, z toho jeho "melancholického" brnkání se mi začíná zvedat adrenalin. PS: máničky v blázinci pobavily -) PPS: komiks je ještě tak desetkrát atmosféričtější ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014